Jára Cimrman ležící, spící

Jára Cimrman Lying, Sleeping

Komedie / Životopisný

Československo, 1983, 81 min

"Tyrš, ten říká: Přeskoč, přelez, ale nepodlézej. Já říkám: můžeš i podlézt, ale pak se zase narovnej." Hus, Komenský, Smetana, Cimrman a možná i Nývlt. To pořadí českých velikánů samozřejmě není správně, ale dejme šanci vyniknout i těm, kteří nikdy nevynalezli dynamit, telefon, pojistku, kinematograf či dvojdílné plavky. Pro mne je tohle základní dokument o životě geniálního, leč nekorunovaného Největšího Čecha, který nemůže v srdcích našeho národa nikdy zemřít, přestože o jeho narození panují jisté neopodstatněné pochybnosti.(26.6.2011)

Cimrman nám dal nejenom moře, ale natočil i tento film. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=LN1lvfqfkOk(2.1.2009)

Já bych tomu Járovi strašně rád dal pět hvězd, už jako cenu útěchy za to, že furt byl všude pozdě... :-) Ale nemůžu. Ten film má bohužel dost much(šek), ale takových, které jsou pro mě u potenciálně >vynikajícího< filmu těžko akceptovatelné (například moderní sloupy elektrického vedení v záběru při jízdě na Konopiště léta páně 1909). Mám rád tyhle >dadapata< hrátky s legendárním géniem, nakonec i ty hry D.J.C., ale tenhle film víc jak čtyři hvězdičky nezaslouží. Škoda, protože je to nadprůměrná, námětem i v dialozích skvěle vypointovaná komedie (s lehce >národně-satirickým< náhledem ;o), kterou zkrátka v detailech kazí ta typická česká ledabylost...(20.9.2006)

Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák .. Vrchol naší biografické fikce. Na Divadle Járy Cimrmana nijak neulítávám, ale jeden díleček této chytré tvůrčí mozaiky miluji a tím je Zdeněk Svěrák. Jára Cimrman byl… Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.(25.10.2007)

Cimrman je genius, můžeme se o tom přít, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.(5.4.2004)

• - Vedoucí dramaturgicko-výrobní skupiny, ve které film vznikal, se musel vedení Barrandova omluvit, že se ve filmu v epizodní herecké roli objevil v té době zakázaný režisér Vladimír Svitáček. (raininface)

• - Ve filmu jsou k vidění čeští velikáni typu Marolda, Kaplana, Vrchlického, Kubelíka, Křižíka, Světlé, Myslbeka, Dvořáka a Holuba. Z Historického hlediska se dokonce všechny tyto postavy mohly společně skutečně setkat. (vyfuk)

• - Ladislav Smoljak v knize rozhovorů "Mým divákům" vzpomíná, že tehdejší cenzoři neschválili scénu, kdy Jára Cimrman (Zdeněk Svěrák) radil K. E. Ciolkovskému (Ladislav Šimek), jak má spojit rakety. (Haller)