Jára Cimrman ležící, spící

Komedie / Životopisný

Československo, 1983, 81 min

Richard Valenta

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Jan Unger, Petr Čepek, Libuše Šafránková, Ladislav Frej st., Jiří Zahajský, Míla Myslíková, Milena Dvorská, Jiří Kostka, Petr Kostka, Pavel Vondruška, Boris Hybner, Leoš Suchařípa, Jiří Hálek, Nina Divíšková, Jaroslav Weigel, Ladislav Šimek, Petr Brukner, Karel Houska, Jan Hraběta, Jan Kehár, František Husák, Bohumil Vávra, Jaroslav Tomsa, Jana Viščaková, Lena Birková, Václav Kotva, Jiří Wimmer, Zdeněk Podskalský st., Miroslav Vladyka, Vlasta Žehrová, Jaroslava Kretschmerová, Jiřina Jirásková, Oldřich Vlach, Věra Bublíková, Bořík Procházka, Martin Šotola, Josef Kubíček, Miloslav Štibich, Jan Kašpar, Ladislav Smoljak, Edita Dindělová, Ivan Lukeš, Václav Král, Zdeňka Rosolová, Jaromír Kučera, Jožka Stoklasa, Marian Cingroš, Vladimír Švabík, Rudolf Hrušínský ml., Ivan Šlapeta, Jiří Bruder, Monika Žáková, Jan Cmíral ml., Linda Dřevikovská, Radka Dulíková, Richard Honzovič (vyp.)

Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák .. Vrchol naší biografické fikce. Na Divadle Járy Cimrmana nijak neulítávám, ale jeden díleček této chytré tvůrčí mozaiky miluji a tím je Zdeněk Svěrák. Jára Cimrman byl… Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.(25.10.2007)

Bezosporu originálny snímok, ktorý mi svojou jednoduchou humornou formou absurdity a zároveň takmer geniality pripomenul monty-pythonovské snímky a biografickou fikciou Allenov 'Zelig'. Občas zachádza tá absurdita až do krajnosti, z ktorej našťastie rýchlo vycúva a skvelých vtipných momentov je nesporne viac. 75%.(9.3.2009)

Co k tomu dodat? Životopisný příběh o Járu Cimrmanovi se Svěrákem v titulní roli. Klasický Cimrmanovský humor. Chudák jako chlapec musel chodit do dívčí školy. Nejlepší je asi část Cimrman pozdě přicházející. On to všechno vymyslel, ale vždycky byl druhý. Tak aspoň ty dvoudílné plavky. "Graham Bell, zrovna tu byl." :D(25.1.2013)

Cimrmanovská poetika od počátku přináší do českého prostředí závan nového. Vedle Suchého a Šlitrova Semaforu je zřejmě nejvýznamnějším tvůrčím projevem vlny obnovy malých divadel v šedesátých letech. Navazuje tam, kde se kdysi pohybovala Červená sedma, Revoluční scéna nebo kabaretu věnovaná významná část tvorby Jaroslava Haška. Zapomínat by se nemělo ani na Osvobozené. Umění mystifikace, schopnost konstruktivní travestie, nenárodovecká národovost (nedejme se mýlit, Svěrák je v hloubi svého rozverně něžného srdce horoucím vlastencem moderního typu - viz OBECNOU ŠKOLU), dokonalá perzifláž exaktně vědeckého přístupu, která pobaví všechny včetně vědců samých, osobité pojetí průvodcovského výkladu - a v něm opět dokonale zvládnutá "demokratičnost" diskusí někdejších veřejných schůzí a diskusí komunistické éry - to všechno povznáší ducha a do rozchechtání žene náhle jaré srdce. Jemnost provedení, autentičnost v kresbě prorostředí, perfektní pseudointelektuálno osmdesátých let jsou stejně adekvátní charakteristikou formy jako předtím poetiky. Nadčasovosti není nikdy dost; zde se nám podává plnými dlaněmi. Co bychom si mohli přát víc?(28.2.2008)

Toto je vydarená biografia, podchytená jemným inteligentným humorom, ale ktovie, možno že rovnako od skutočnosti vzdialenej sú mnohé iné biografie osobností, ktoré na rozdiel od Cimrmana skutočne existovali, o ktorých je však podávaný úplne falošný, skreslený obraz. Toto je pekný film a je to film, ktorý neklame, pretože divák samozrejme vie, že žiadny génius Jára da Cimrman neexistoval. Možno, že mnohé filmy o skutočných osobnostiach nielen slovenských dejín sú oveľa menej pravdivé ako tento film. Slušná filmová prehliadka s typickým cimrmanovským humorom, kvalitným príbehom a skvostnými hereckými výkonmi. Humor vo filme je snáď obsiahnutý v každej scéne a aj napriek tomu nie je tuctový. Veľmi vydarená československá snímka.(18.9.2019)

• - Ve scéně, kdy Jára Cimrman (Zdeněk Svěrák) odhalí za asistence cestovatele Emila Holuba (Jiří Zahajský) portrét moře, zní za pochodu členů sokolské obce skladba „Lví silou“. (majky19)

• - Přestože je scéna s kočárem krátká, režisér Ladislav Smoljak s týmem kvůli ní jel natáčet před skutečný zámek Schönbrunn do Vídně. Točilo se za běžného provozu, takže Smoljak při jejím natáčení běhal k turistům a přemlouval je, aby počkali mimo záběr. (Zdroj: časopis Respekt 24/2010). (Karolek)

• - Člen souboru Divadla Járy Cimrmana Pavel Vondruška má ve filmu dvojroli. Hraje Johanna Strausse a zároveň dirigenta sboru při odhalování obrazu českého moře. (Trener83)