Jára Cimrman ležící, spící

Jára Cimrman Lying, Sleeping

Komedie / Životopisný

Československo, 1983, 81 min

Obsah včetně závěru: Autobusový výlet skončí omylem v obci Liptákov, kde je Muzeum peří se Světničkou Járy Cimrmana. Provádí je strará paní, která je zasvěcuje do C. života. Nejprve je vychováván jako dívka a zjistí se to až na dívčí střední škole. J.C. inspirující potkává různé slavné lidi a radí jim jak zlepšit jejich dílo. J.C. tvořící přijde vždy pozdě se svými vynálezy a nakonec udělá Praze obrovský obraz moře. J.C. na Konopišti vychovává tajně k češství děti nástupníka trůnu, kterému píše nástupnickou řeč. J.C. v Liptákově jako učitel. Po vyhlášení války odchází. Na konci filmu zjistíme, že stará průvodkyně je vlastně samotný J.C.(5.12.2008)

Celá mystifikace pana Smoljaka s panem Svěrákem je úžasná. Stejně tak je úžasná postava Járy Cimrmana.Tvrdím, že tenhle film, ač nedosahuje kvalit divadelních her, je úžasný.Můžeme s tím nesouhlasit. Můžeme o tom vést i spory. Ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat. Některé scénky byly naprosto excelentí ( procházka Prahou, nebo Cimrmanovy rady světovým osobnostem při tvorbě jejich děl. Stopáž ideální. Já se bavil, ale uznávám, že tenhle humor nemusí oslovit úplně všechny.(10.12.2010)

Jak Cimrmann prochází Prahou a potkává slavné osobnosti považuji za skvělé a vrchol filmu, i dětství je uděláno s vkusem a velice hezky. Avšak postupně ztrácí dech a hlavně "zabijačka králíků" mi příjde zcela nesmyslně drastická a hlavně dlouhá- do jemné poezie filmu myslím nevhodná (přišla mi jak střih do jiného filmu). Ke konci (kdy Cimrman přichází do vesnice, kde byl spatřen naposled), navazuje film na skvělý začátek. Skvělá kamera, herci, stylizace a genius Cimrman.(12.11.2011)

Obdivujem ľudí čo dokážu vymyslieť fiktívnu postavu a uzavrieť ju do sveta tak, aby všetko okolo nej sedelo. Od detstva, cez štúdiá, vynálezy... až po udalosti spojené s pádom nenávidenej monarchie. To si myslím, že sa Svěrákovi a Smoljakovi podarilo na jedničku. Veľmi rád by som chcel vedieť, ako ich postava nedoceneného génia Járy Cimrmana vlastne napadla. To by určite bolo zaujímavé rozprávanie. 80/100(8.1.2016)

Ne, ne, ne, ne, ne! Cimrmanovi hraný film nesvědčí. Při vší úctě k Divadlu Járy Cimrmana – tohle pánům Smoljakovi, Svěrákovi a ostatním nevyšlo. Film jsem viděl asi potřetí a teprve nyní mi přišel příliš příšerný (že by jazykolam?) na to, abych o jeho nekvalitách déle mlčel. Dlouhý a nevtipný prolog. Mizerná režie. Unylé zdlouhavé, dramaturgicky zcela nezvládnuté. Souvislé vyprávění zde neexistuje (prvních třicet minut je spíše takovou hrou pro diváky „Kdo objeví více známých osobností“). Málo vtipů a i z toho mála jenom pár opravdu vydařených. Údajně opravdu zastřelení králíci! Po několika desítkách minut toho koncentrovaného zla jsem se začal zaobírat kacířskými myšlenkami typu „Cimrman si nezaslouží tak špatný film, zasloužíme si my Cimrmana?“. Tři hvězdičky dávám ze stejného důvodu, proč někteří dali hvězdiček pět – kvůli jménu Jára Cimrman. 55% Zajímavé komentáře: Radek99, sportovec(9.8.2008)

• - Památná věta: "Buď vítán, synovče. Jak se máš? Co tvá matka, co tvůj bratr, co tvá tuberkuloza? Povídej!," je historicky minimálně sporná. Marie Anunciáta Bourbonsko-Sicilská, vlastní matka Františka Ferdinanda d'Este, byla v roce 1909 již 38 let po smrti, jeden jeho bratr také a druhý byl v nemilosti císaře pro sňatek s obyčejnou měšťankou, uzavřený téhož roku. Bez pochyb tak zůstává  pouze ona tuberkulóza. (Logout)

• - Natáčelo se v Praze, Liberci, na Konopišti a Vesci u Sobotky. (M.B)

• - V záběru, kdy Cimrman (Zdeněk Svěrák) přijde za Eiffelem (Leoš Suchařípa) a ohýbá spodní část věže, každá noha má 3 vodorovné příčky. Když ale věž staví zpět na stůl, už má každá noha příčky 4. (Mr.Hudson)