poster

Jára Cimrman ležící, spící

 • anglický

  Jára Cimrman Lying, Sleeping

Komedie / Životopisný

Československo, 1983, 81 min

 • Hunt
  ***

  Jak Cimrmann prochází Prahou a potkává slavné osobnosti považuji za skvělé a vrchol filmu, i dětství je uděláno s vkusem a velice hezky. Avšak postupně ztrácí dech a hlavně "zabijačka králíků" mi příjde zcela nesmyslně drastická a hlavně dlouhá- do jemné poezie filmu myslím nevhodná (přišla mi jak střih do jiného filmu). Ke konci (kdy Cimrman přichází do vesnice, kde byl spatřen naposled), navazuje film na skvělý začátek. Skvělá kamera, herci, stylizace a genius Cimrman.(12.11.2011)

 • S.Quentin QUALE
  ****

  Zábavná a hlavně inteligentní osmdesátiminutovka z historie českých lůhů habsburských z geniálních hlav pánů S+S. Dávám čtyři kousky, protože po většinu stopáže jsem se přeci jen za břicho nepopadal. To nastalo pouze částech s Petrem Čepkem, ten mi dal setsakramentsky zabrat. Je to klasika, doporučuju. 89%(29.1.2014)

 • boshke
  ****

  Celé jsem to viděl snad poprvé v životě a přišlo mi to překvapivě slabé, resp. relativně slabé. Začátek je skvělý, z té báby průvodkyně jsem opravdu nemohl. Stejně jako notoricky známá Cimrmanova školní léta a Cimrman inspirující a vynalézající. Pak to pro mne však silně ztratilo na tempu i dechu a ve zbylé půli filmu bych těžko hledal nějaký významnější moment. Uvidíme, jaký bude druhý Cimrmanovský film... 70%(18.2.2012)

 • El Pistolero
  *****

  8/10. Co si představíte, když se řekne český humor? Nevím, jak jste na tom vy, ale mně se v prvé řadě vybaví dvě jména. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Film „Jára Cimrman, ležící, spící“ byl mým prvním – a zdaleka ne posledním – setkáním s tímto tajemným géniem, největším spisovatelem, malířem, vynálezcem, hudebníkem, učitelem, cestovatelem, kriminalistou, lyžařem a bůhvíkým ještě v dějinách českého národa.(21.4.2010)

 • Aleee89
  ****

  Kdo by neznal génia našeho národa, proslulého Járu Cimrmana, že? Já jsem viděla snad všechny jeho hry, dnes také film o tomto muži. Duo Smoljak - Svěrák je geniální jako jejich výplod Cimrman. Jejich vtipy a humor mi velice sedí. Tenhle film se mi líbil. Nejen pro komičnost, ale zároveň pro jeho genialitu, která netkví jen v humoru. Všechno je to nesmírně propracované, promyšlené, má to hlavu i patu... Prostě paráda český film, na který můžeme být právem pyšní.(17.6.2013)

 • - Do role Járy Cimrmana zvažovali tvůrci více herců. Ladislav Smoljak se ovšem rozhodl sám a Zdeněk Svěrák se o své hlavní roli dozvěděl nečekaně z rozhlasu. Po letech přiznává, že se svou rolí není úplně spokojen. (mchnk)

 • - Když mladý Cimrman ještě coby studentka dívčí školy běží pro suché šaty učitelce, která spadla při pouštění věnečků do Vltavy, proběhne dvakrát podloubím, v němž je na sloupu  patrný symbol míru - logo hippies (od 13. minuty filmu). (Logout)

 • - Scéna lovu na zajíce, kteří jsou oblečení, měla symbolizovat blížící se 1. světovou válku. Ladislav Smoljak tuto záležitost nazývá jako svůj režisérský hřích a po dlouhá léta litoval toho "masakru", jak sám říká, kterého se na speciálně pro film odchovaných zajíců dopustil. (mchnk)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace