Jára Cimrman ležící, spící

Komedie / Životopisný

Československo, 1983, 81 min

Richard Valenta

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Jan Unger, Petr Čepek, Libuše Šafránková, Ladislav Frej st., Jiří Zahajský, Míla Myslíková, Milena Dvorská, Jiří Kostka, Petr Kostka, Pavel Vondruška, Boris Hybner, Leoš Suchařípa, Jiří Hálek, Nina Divíšková, Jaroslav Weigel, Ladislav Šimek, Petr Brukner, Karel Houska, Jan Hraběta, Jan Kehár, František Husák, Bohumil Vávra, Jaroslav Tomsa, Jana Viščaková, Lena Birková, Václav Kotva, Jiří Wimmer, Zdeněk Podskalský st., Miroslav Vladyka, Vlasta Žehrová, Jaroslava Kretschmerová, Jiřina Jirásková, Oldřich Vlach, Věra Bublíková, Bořík Procházka, Martin Šotola, Josef Kubíček, Miloslav Štibich, Jan Kašpar, Ladislav Smoljak, Edita Dindělová, Ivan Lukeš, Václav Král, Zdeňka Rosolová, Jaromír Kučera, Jožka Stoklasa, Marian Cingroš, Vladimír Švabík, Rudolf Hrušínský ml., Ivan Šlapeta, Jiří Bruder, Monika Žáková, Jan Cmíral ml., Linda Dřevikovská, Radka Dulíková, Richard Honzovič (vyp.)

Vlastně si to drží schéma divadelních her - úvod smršť skečů (na divadle jednotlivých referátů), a pak jako jedna divadelní hra (tady všechno to s Habsburkem). A to je možná škoda. Protože ta úvodní smršť nápadů je osvěžující, příjemná a bohatá na vtipy, a ta druhá, habsburská část, pomalá a vtipná jen sem tam. Však také mezi lidmi kolují hlášky spíše z první části (u nás doma třeba "už se dost narajzoval!"), z té druhé jich moc není a jediné, co se lidem vybaví, je Macháně.(27.6.2019)

Stydím se! Opravdu se stydím, že jsem tento filmový klenot plný skvělého humoru a inteligence viděl až ve svých 20 letech. Ale na druhou stranu si říkám, že je možná dobře, že jsem to viděl až po střední škole, protože jsem si mohl všechna moudra a narážky užít o to víc a zároveň se lépe bavit. :-) 10/10(15.3.2010)

Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák .. Vrchol naší biografické fikce. Na Divadle Járy Cimrmana nijak neulítávám, ale jeden díleček této chytré tvůrčí mozaiky miluji a tím je Zdeněk Svěrák. Jára Cimrman byl… Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.(25.10.2007)

"Co to tvoříte?" "Ále,hru.Dvě sestry." "To je málo,Antone Pavloviči..." Už to nemá zdaleka takové kouzlo,jaké to muselo mít před lety,ovšem pořád je zde taková kadence kultovních scén a hlášek,že by se mi z duše příčilo dát průměrné hodnocení.Petr Čepek jako František Ferdinand je pak vskutku nezapomenutelnou figurkou! 75 %(16.4.2011)

Celá mystifikace pana Smoljaka s panem Svěrákem je úžasná. Stejně tak je úžasná postava Járy Cimrmana.Tvrdím, že tenhle film, ač nedosahuje kvalit divadelních her, je úžasný.Můžeme s tím nesouhlasit. Můžeme o tom vést i spory. Ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat. Některé scénky byly naprosto excelentí ( procházka Prahou, nebo Cimrmanovy rady světovým osobnostem při tvorbě jejich děl. Stopáž ideální. Já se bavil, ale uznávám, že tenhle humor nemusí oslovit úplně všechny.(10.12.2010)

• - Scéna lovu na oblečené zajíce měla symbolizovat blížící se 1. světovou válku. Ladislav Smoljak tuto záležitost nazývá svým režisérským hříchem a jak sám říkal, po dlouhá léta litoval "toho masakru", jehož se na speciálně odchovaných zajících pro film dopustil.  (mchnk)

• - Když jede arcivévoda František Ferdinand d'Este (Petr Čepek) v roce 1909 kočárem na zámek Konopiště, jsou vidět v záběru dva sloupy vysokého elektrického vedení. (George.Camel)

• - Ve filmu jsou k vidění čeští velikáni Luděk Marold, Viktor Kaplan, Jaroslav Vrchlický, Jan Kubelík, František Křižík, Karolína Světlá, Josef Václav Myslbek, Antonín Dvořák a dr. Emil Holub. Z historického hlediska se skutečně všechny tyto postavy mohly setkat na jedné ulici. (vyfuk)