Reklama

Reklama

Amnestii může v Tuscose získat každý psanec. Stačí, když se o ni sám přihlásí a nenechá se u toho zastřelit lovcem odměn, bandity nebo místním šerifem. Známý psanec a nepřekonatelný pistolník Clay McCord má své dny sečtené. Odměna vypsaná na jeho hlavu se blíží částce, za kterou by ho udali i nejbližší přátelé, a jeho pověstná muška ho pomalu opouští. Stejně jako kdysi jeho otce ho totiž stále častěji sužují záchvaty, které mu na několik minut znehybní celou pravou paži. Vydá se proto do městečka Tuscosa v Novém Mexiku, kde guvernér vyhlásil amnestii pro každého, kdo dříve stál mimo zákon. Stačí, když se hledaní přijdou osobně vzdát a budou omilostněni. Tuscoský šerif a velká část obyvatel ovšem guvernérovu velkorysost nesdílejí a jako jedinou řádnou spravedlnost vidí konopnou oprátku. McCord se tak ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny, v patách má lovce odměn i bandity a před sebou okresního šerifa, kterému se nemůže vzdát. Alespoň dokud do Tuscosy nepřijede guvernér osobně, aby dohlédl na řádný průběh amnestie... Ústřední trojici italského westernu z roku 1968 ztvárnili američtí herci, jako psanec se představil začínající Alex Cord a okresního šerifa s guvernérem se zhostili ostřílení westernoví veteráni Arthur Kennedy a Robert Ryan. V záporných rolích se objevila také známá dvojice evropských herců Mario Brega a Aldo Sambrell, kteří si zahráli psance už v Leoneho dolarové trilogii a v mnoha dalších spaghetti westernech. (Česká televize)

(více)

Recenze (14)

majo25 

všechny recenze uživatele

Bonbónik v podobe obsadenia Roberta Ryana zafungoval. Ani ostatní herci nie sú do počtu a ponúkajú celkom solídny 'špinavý' špageti western. Zápletka funguje, aj keď si divák hľadá k hl. hrdinovi cestu iba ťažko, kedže ako bandita a vrah vraždí a vydiera aj pritom, keď žiada o amnestiu. Mínusom je slabšie a nevyrovnané tempo a slabšia filmová hudba. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pre mňa jeden z najlepších špagetti westernov, aké som kedy videl. Nebolo ich ale zase tak mnoho. Určite menej než psancov a lovcov odmien v tomto drsnom filme. Všetko je tu špinavé, drží sa to ešte na strane vážnosti, ale občas sem prebleskne aj čierny humor. (Dvojité) Finále je perfektné, ale keď sa to tak vezme, tak sa tu strieľa takmer celý film a schytávajú to aj nevinné ženy. Ono Mesto psancov môže trochu pripomenúť aj Divokú bandu, ale nechcem sa púsťať do zbytočného porovnávania, tento film obstojí sám o sebe. ()

Reklama

špaček421 

všechny recenze uživatele

Špageťák s viditelnými ambicemi, celkem dobrým scénářem i obsazením (opět tu potkáme na každým rohu známou tvář), nicméně pár věcí ho vyloženě tahá zpět do hlubin zapomenutelné produkce. Tím pro mě největším je naprosto nevyužitá postava šerifa, která zpočátku vypadá na dobrého záporáka, ale ve druhé polovině je jeho postava vlastně zbytečná. Ani hrdina nebyl bez problémů. Tak nějak se chová jako debil, přesto mu v záplavě ještě horších sviní kolem člověk musí fandit. Nicméně i on je ve druhé polovině vlastně v pozadí a takřka nevšimnutelný. Protože ve chvíli, kdy do filmu přijede Robert Ryan, ho suverénně ovládne. Samozřejmě si nestěžuju, díky bohu za něj! Ryan je borec, i když jeho čestný guvernér je postava jak z pohádky. Ale pak už tam vlastně nikdo zajímavější není. Alex Cord se kroutí v bolestech, Kennedy jenom přihlíží z rohu, a tak musí tu druhou stranu obstarávat banda složená ze špageťáckých veteránů vedená zrzavým Mariem Bregou, jenž si, jako obvykle, libuje v mučení. Vadily mi hrdinovy vzpomínky, pár zbytečných postav i hudba. Nicméně (i díky skvěle cynickému konci delší verze) zase tak špatný to celkově nebylo. ()

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Slušný špageťák s dějem obšlehnutým z Corbucciho "Velkého ticha" z téhož roku (hrdinou je rovněž pistolník s jistou fyzickou indispozicí, jde tu o amnestii pro psance, o lovce lidí...). Místy podle mě funguje i o něco líp, protože se nepokouší o nadsázku, ale jeho atmosféry samozřejmě nedosahuje ani zdaleka. Slabší je režie, střih, hudba a především hlavní postava v podání Alexe Corda. V komornějších scénách je kupodivu dobrý a je úleva vidět v takovém filmu hrdinu, který není nezranitelný, ale jakmile se má tvářit drsně, bývá to trapas a vůbec nechápu, proč má před ním většina ostatních postav takový respekt. Za zmínku stojí, že pro uvedení v Americe byl film zkrácen o cca 20 minut. To nepřekvapí. Tentokrát však bez bázně a hany pánové s nůžkami odstřihli celý původní konec filmu, který nebyl zrovna happy. A právě tato verze vyšla na DVD. Klobouk dolů. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Solídny western, ktorý však spracováva príliš klasickú zápletku. Príbeh sa síce nerozvíja štandardne, ale stále je to len o tom, že tí zlí chcú zastreliť toho menej zlého, na ktorého stranu sa postaví aj zákon. Zaujímavý je výskyt guvernéra, čo nie je v žánri až také bežné... Film má celkom dobre vybudovanú atmosféru... ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama