Město psanců

• Itálie

Minuto per pregare, un instante per morire, Un

A Minute to Pray, a Second to Die

Western

Itálie, 1968, 118 min

Slušný špageťák s dějem obšlehnutým z Corbucciho "Velkého ticha" z téhož roku (hrdinou je rovněž pistolník s jistou fyzickou indispozicí, jde tu o amnestii pro psance, o lovce lidí...). Místy podle mě funguje i o něco líp, protože se nepokouší o nadsázku, ale jeho atmosféry samozřejmě nedosahuje ani zdaleka. Slabší je režie, střih, hudba a především hlavní postava v podání Alexe Corda. V komornějších scénách je kupodivu dobrý a je úleva vidět v takovém filmu hrdinu, který není nezranitelný, ale jakmile se má tvářit drsně, bývá to trapas a vůbec nechápu, proč má před ním většina ostatních postav takový respekt. Za zmínku stojí, že pro uvedení v Americe byl film zkrácen o cca 20 minut. To nepřekvapí. Tentokrát však bez bázně a hany pánové s nůžkami odstřihli celý původní konec filmu, který nebyl zrovna happy. A právě tato verze vyšla na DVD. Klobouk dolů.(8.10.2010)

Nenápadný, ne moc známý film mě víc než příjemně překvapil. Takovou kvalitu jsem nečekal a nejspíš se dostane do mého vznikajícího TOP20 SW. McCord je považován za nejlepšího pistolníka mimo zákon, má však jednu indispozici, kterou z pochopitelných důvodů pečlivě tají - občasné silné křeče v ruce, které znenadání přijdou i odejdou. Bolesti způsobené těmito křečmi ho dokážou na několik okamžiků zcela ochromit. A časem se mu potíže zhoršují... Je to velmi krutý film s vážným příběhem a důrazem na psychologii hlavní postavy. Nezbylo místo pro hlášky a i díky tomu vyniká hlavně dramatická rovina. Režie se mi zdála výborná, scény mi přišly autentické a nebyly nikterak přehnané co se týče reálnosti. Hrdina má sice výjimečné střelecké schopnosti, nicméně naproti tomu jsou zobrazeny i jeho slabosti a strach. Alex Cord v hlavní roli se mi líbil, konečně zase trošku jiná krevní skupina pistolníka. Je dobře, že autor neudělal to co naprostá většina jeho kolegů a neomezil se jen na kopírování zaběhnutého modelu. Jinak díky Kubasovi za titulky, s Cobrucciho "Velkým Tichem" tu podoba určitě je, některé scény působí obzvlášť nepříjemně, svoji poetičností mi možná i víc připomínal Hosseinův "Cemetery Without Crosses". Nakonec to vyznívá trochu jako mix obou filmů. Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi drsný druh špagety westernu zaměřeného především na atmosféru a hlavní postavu. Co se týče hudby, najdou se hodně dobré i horší skladby.(31.5.2013)

Bonbónik v podobe obsadenia Roberta Ryana zafungoval. Ani ostatní herci nie sú do počtu a ponúkajú celkom solídny 'špinavý' špageti western. Zápletka funguje, aj keď si divák hľadá k hl. hrdinovi cestu iba ťažko, kedže ako bandita a vrah vraždí a vydiera aj pritom, keď žiada o amnestiu. Mínusom je slabšie a nevyrovnané tempo a slabšia filmová hudba.(15.3.2017)

Solídny western, ktorý však spracováva príliš klasickú zápletku. Príbeh sa síce nerozvíja štandardne, ale stále je to len o tom, že tí zlí chcú zastreliť toho menej zlého, na ktorého stranu sa postaví aj zákon. Zaujímavý je výskyt guvernéra, čo nie je v žánri až také bežné... Film má celkom dobre vybudovanú atmosféru...(22.3.2014)

Špageťák s viditelnými ambicemi, celkem dobrým scénářem i obsazením (opět tu potkáme na každým rohu známou tvář), nicméně pár věcí ho vyloženě tahá zpět do hlubin zapomenutelné produkce. Tím pro mě největším je naprosto nevyužitá postava šerifa, která zpočátku vypadá na dobrého záporáka, ale ve druhé polovině je jeho postava vlastně zbytečná. Ani hrdina nebyl bez problémů. Tak nějak se chová jako debil, přesto mu v záplavě ještě horších sviní kolem člověk musí fandit. Nicméně i on je ve druhé polovině vlastně v pozadí a takřka nevšimnutelný. Protože ve chvíli, kdy do filmu přijede Robert Ryan, ho suverénně ovládne. Samozřejmě si nestěžuju, díky bohu za něj! Ryan je borec, i když jeho čestný guvernér je postava jak z pohádky. Ale pak už tam vlastně nikdo zajímavější není. Alex Cord se kroutí v bolestech, Kennedy jenom přihlíží z rohu, a tak musí tu druhou stranu obstarávat banda složená ze špageťáckých veteránů vedená zrzavým Mariem Bregou, jenž si, jako obvykle, libuje v mučení. Vadily mi hrdinovy vzpomínky, pár zbytečných postav i hudba. Nicméně (i díky skvěle cynickému konci delší verze) zase tak špatný to celkově nebylo.(6.4.2014)