Nehanobte spánek mrtvých (festivalový název)

• Španělsko

No profanar el sueño de los muertos

• Španělsko

No profanes el sueño de los muertos

• Španělsko

No profanéis el sueño de los muertos

Do Not Speak Ill of the Dead

• Španělsko

No se debe profanar el sueño de los muertos

• Španělsko

Fin de semana para los muertos

• Itálie

Non si deve profanare il sonno dei morti

Da dove vieni?

Don't Open the Window

Breakfast at the Manchester Morgue

Horor / Sci-Fi

Španělsko / Itálie, 1974, 93 min

Zombie horor založenej spíš na příběhu než na brutálních gore tricích, ostatně moc brutality se tady člověk opravdu nedočká, ale když už se přece jenom něco urodí, tak to pak stojí za to, nicméně příběhově to je docela povedený, jen ty zombáci nejsou zrovna strašidelně pojatý nebo spíš nejsou vůbec strašidelný a myslící zombie mi taky moc nesedí a tak to ve výsledku trošku postrádá takový hororový napětí, ale stejně se jedná o jeden z těch lepších zombie hororů. 3,5*(19.8.2008)

Zombie horror, který výstavbou připomene Romerovu Noc oživlých mrtvol. Výborná hudba (Guliano Sorginy) v úvodu se postupně mění v nepříjemné zvuky, táhlé tóny, sirény, vzdechy a ječení. Hned na začátku tvůrci ukazují rozpor mezi civilizací (město, skládky, mrtvý pták, továrny, jaderný reaktor) a půvabnou krajinou. Zmrtvýchvstání je rovněž způsobeno lidskou technikou. Snaha zasahovat do koloběhu vpřírodě se obrací proti člověku. Policie je nepříjemná jako asi všude na světě a hlavní hrdina nechtěně, zato úspěšně zahlazuje stopy po řádění nemrtvých. Napětí visí ve vzduchu a inferno na zemi má zelenou. Nejlepší jsou scény na hřbitově, kdy se armáda zombií začne rozrůstat. Naděje přežít se pro muže s dívkou stále zmenšuje, byť oni se vzdát tak snadno nechtějí...(28.1.2012)

Více mrtvolek, více zombies, více gore, tak to bych u takového snímku určitě uvítal. Příběh klasika, na poli vědci zkoušejí novou techniku ozařování různých rostlinných druhů, aby rostly rychleji a byly větší, ozáření působí do okruhu 5 mil, no a zároveň se jim podaří ozářit čerstvě mrtvé nebožtíky, nebot´ okruhy nervů v mozku po smrti jsou ještě chvíli živé...Efekty dělal výbornej Giannetto de Rossi a u takovýho formátu bych předpokládal, že se rozjede o mnoho víc, než jen v závěrečné půlhodině. Ale jinak dobrý a dobrý je za tři. Vyloženě mě ale nebavil, pořád dokola nechápající ignorantní policajt, tak blbýho fízla jsem ještě neviděl...(8.3.2011)

Zvláštní horor. Zombie horory obzvlášť ty staré příliš nemusím, přece jen notoricky bloumající mrtvola příliš nevyděsí a napětí také moc nepřinese, zde byli Zombíci vlastně jen 4, takže se jedná o velmi malý horor, který naštěstí disponuje originální myšlenkou a velmi šokujícím a smutným koncem, ale po hororové stránce spíše průměr, gore také poskrovnu. 60%(14.4.2015)

Nehanobte spánek mrtvých je maličko netradičně pojatý zombie film s onálepkováním Video Nasty, ale z dnešního pohledu se samozřejmě nejedná o takové "pekliště". Od ostatních se liší prvotním rozuzlením děje a detektivními prvky. To samé původ první zombie je odvozen od vlivů jakéhosi vědeckého přístroje, který s velkým dosahem pomocí radioaktivity hubí okolní hmyz, co škodí úrodě. První hodinka je docela ubíjející, ale závěrečné gradování je dosti napínavé. Konec mě opravdu rozesmál a něco takového jsem tomu nevrlému britskému detektivovi přál. I tak si myslím, že se jedná o čistý průměr, který zas tak z řady nevyčuhuje. Existují o dost zábavnější zombie mordovačky.(21.3.2016)

• - Film byl počátkem 80. let ve Velké Británii zařazen na seznam tzv. "videonasties" filmů - tedy zakazovaných filmů - pro svoji brutalitu, krev a násilí. (Flipnic)

• - V Anglii při propagaci tohoto filmu použili slogan "To avoid fainting keep repeating, it's only a movie... only a movie... only a movie... only a movie...". Tento slogan použil dříve Wes Craven pro film The Last House on the Left (1972). (Chatterer)

• - Film má celkem 16 alternativních názvů. (Chatterer)