Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

NOVA - Kdo z vás ho zná? No film "Vrchní prchni"! Vidíte, všichni! Protože tenhle film je legendární! Mám špatné svědomí, že jsem tuto skvělou komedii ještě neokomentoval. Nebudu lhát, když řeknu, že jsem Darka Vránu na televizní obrazovce viděl nejvíce-krát ze všech filmů, co jsem za svůj život viděl. Pepík Abrhám si střihnul roli, díky které již 15 let neustále dokola omílám legendární hlášky. Nebudu je jmenovat, každý ví, o jakých je zejména řeč. I ostatní postavy v podání např. pana Svěráka, Kodeta, Augusty nebo slečny Douchové u mě pořád vyvolávají široký úsměv. Je to zkrátka film, který nikdy nezestárne a není divu, že má na kontě 86% (340 fanoušků) a 149. místo mezi nejlepšími filmy. Já bez váhání dávám maximum co lze. 100% = FSZ! // DALŠÍ PROJEKCE : (24.12.2014) ČT1 HD (4:3), (22.6.2017) ČT1 HD (4:3),(21.10.2012)

Zatímco americké filmy a seriály nás vychovávají k tomu, že bohatství nepřináší zákonitě štěstí (což ovšem neznamená, že bohatství by bylo špatné), socialismus nás učí, že chudoba cti netratí. V Nejisté sezóně chtějí lidé v komisi po Divadle Járy Cimrmana nějakou satiru, nějakého dělníka opřeného o lopatu. Tohle je film přesně dle jejich přání - kdyby číšníci pracovali tak, jak mají, a netelefonovali a nevěnovali se slečnám, kdyby socialistický člověk, ještě k tomu knihkupec, nemyslel na povrchní lehké ženštiny a věnoval se rodině (vždyť má doma manželku s tváří Libuše Šafránkové, považte milí diváci), kdyby nebyl tak materialistický jako soused milující jen své auto (ovšem co je na tom, být v materialistickém marxismu-leninismu materialistický, že)... Film zachraňují od komunální satiry pouze hlášky a určitý nadhled na absurditu gulášového socialismu. Kde jsou ty doby, kdy se čeští zbohatlíci jezdili rekreovat do našich "světových" horských letovisek!(14.8.2011)

Bedna svítí! Repráky duní! Svěráči svírají! Smoljaci stříkají! Že se vám do toho pletu, ale ty Svěráče a Smoljaky nemusíte hlásti, to přece každej vidí, že se jedná o předem zaručenou hlínu.....To je pravda, díky. Erno, ty Svěráče a Smoljaky, to nemusíte hlásit, to přece vím, že mi sevřou xycht do úsměvu a stříknou mi do něj dávku legrandy! Uhlíř troubí! --- Vrchní, prcni, než na tebe zbyde jenom drzoun jedna drzá, ošklivá, brejlatá, Douchová.(16.7.2012)

Skvostný snímek od Smoljaka (nechť odpočívá v pokoji), kde hlavní roli podvodného vrchního ztvárnil Josef Abrhám je jedním z Českých skvostů na které máme to štěstí se podívat. Pro ty kteří mají rádi česko klasiku (Postřižiny, Na samotě u lesa,....) by měli tento snímek zaručeně shlédnout. 90%.(2.1.2011)

"Já jsem králik inženýr Kralík." Ježíš marjá toje hrozný takhle se střískat za bílýho dne, děkuji pane Pařízek, že jste ho přivedl" "Jenomže paní tohle není vůbec Váš muž " "Já vím je to králik z vás bude mít vaše žena taky radost" ... Jedna legendární scéna vedle druhé. Nádherná režie a herecké výkony. 90% klasika(8.6.2011)

• - Zdeněk Svěrák psal původně scénář pro režiséra Jiřího Menzela s tím, že hlavní úlohu bude hrát Petr Nárožný. (Olík)

• - Ladislav Smoljak původně zamýšlel do filmu zařadit scénu, ve které měl Dalibor Vrána zavítat do divadelního klubu s myšlenkou, že tučně zkasíruje přítomné umělce. Překvapení herci mu ovšem odmítají zaplatit, jelikož jsou zvyklí, že útrata se jim připisuje na účet. Scéna, ve které sami sebe představovali Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý a Jiří Suchý, pak byla skutečně natočena. Tehdejší ústřední dramaturg Filmového studia Barrandov Ludvík Toman ji však kvůli tehdejšímu zákazu filmování Jiřího Suchého nařídil vystřihnout. (bloom)

• - Při natáčení scény v restauraci v Karlových Varech, kdy začne pronásledování Dalibora Vrány, nesouhlasilo vedení hotelu s uzavřením restaurace na tak dlouhou dobu a filmaři měli již odejít. Ladislav Smoljak i přes protesty nakonec ještě jednou celou scénu sehrál a je to jeden z nejdelších filmových záběrů bez střihu vůbec. Celá scéna z restaurace je dlouhá více než minutu a půl bez jediného střihu. (yarghoul)