Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Je vůbec možný vymyslet pro jeden film tolik gagů a nápadů? Jasný důkaz, že Zdeněk Svěrák je titán mezi českými scenáristy. Půvabná, inteligentní a velmi vtipná komedie, jejiž jedinou slabinou je závěr s uhozenou hromadnou honičkou, jak ve stylu starých němých grotesek (nic proti nim, ale tady mi to sedělo jak pěst na oko). Ovšem Abrhám jako falešný číšník, proutník a profesionální houslista :o) nemá chybu.(11.5.2003)

Film o jedinečnej udalosti, ktorá naberá dávku vtipu a vychcanosti. Má skvelé obsadenie, avšak nudí svojím prevedením. Nikdy som nechápal ten beh vrchných čašníkov, ktorí bežali ako stádo, ale ani nevedeli kam bežia. Skrátka toto bol asi prvý kapitalista medzi nimi, bol to klamár a podvodník, či milovník žien, ako film je to dôstojné a patrí do Československej a Českej histórie, lebo patrí k tomu lepšiemu a nezabudnuteľnému. Neviem, čím je toto hodnotenie tak nafúknuté, či tu nie je snaha prilepšiť domácej tvorbe, ale svoju kvalitu to má a u mňa tesne pod štyrmi hviezdami, kedže som si k tomuto filmu nevytvoril nejaký extra vzťah a je pre mňa skôr bežný.(10.6.2012)

• Frajer42

No, no. Z dílny mistra Smoljaka je tento film vůbec to nejvíc nejhorší. Ale i tady se dá najít několik vtipných momentů. Já se zasmál výhradně ve scénkách, kde se vyskytoval Zdeněk Svěrák, protože jeho role byla naprosto geniální a výborně ji podal. Ostatní mi přišlo vtipné asi tak zhruba vůbec. Ten film zkrátka není pro mě a není to z důvodu, že bych ho nepochopil. Ten film se jednoduše nepovedl a nebo jsem pouze zaujatý, protože když vidím v kolonce autorů Smoljak, Svěrák, tak automaticky čekám něco perfektního, a to je možná právě ta chyba. Velmi slabé 2*.(14.11.2011)

Nestárnoucí legenda opět z pera pánů Svěráka a Smoljaka. Jemný smysl pro humor, vynikající Abrhám a znovu umně podaný svěží námět, je takřka pro český národ nemožno neznat. „Fantom RaJ“ v akci a je jen škoda, že zlatá éra českého filmu je dávno v prachu a poslední desetiletí se naše filmy potácejí v té nejhlubší jámě pekelné, kde se žení Janák s Troškou a za svědka mají Soukupa. Smiluj se filmový bože a dej ještě duu S+S do vínku pár vynikajících nápadů, aby nás z této smradlavé jámy alespoň na okamžik vyzdvihli mezi seriózní evropskou tvorbu. Smiluj se. [Přesná stopáž: 85 min](28.8.2007)

"Já jsem králik inženýr Kralík." Ježíš marjá toje hrozný takhle se střískat za bílýho dne, děkuji pane Pařízek, že jste ho přivedl" "Jenomže paní tohle není vůbec Váš muž " "Já vím je to králik z vás bude mít vaše žena taky radost" ... Jedna legendární scéna vedle druhé. Nádherná režie a herecké výkony. 90% klasika(8.6.2011)

• - Scéna, v ktorej sa ide Vrána (Josef Abrhám), čoby inžinier Králik, dobrovoľne ukázať manželke, bola takmer vyškrtnutá, lebo sa zdala autorom nezmyselná. Hercom sa však zapáčila natoľko, že presadili jej natočenie. (Raccoon.city)

• - Záverečný titulok o osude Dalibora Vrány a jeho syna je vymyslený. Skutočná konkrétna osoba nikdy neexistovala. (De Large)

• - Podle sdělení Národního filmového archivu za název filmu nepatří vykřičník, tedy není to rozkazovací věta. Přesto tuto chybu již obsahují plakáty k filmům a to jak české, tak cizojazyčné. Jen původní plakáty v době vzniku snímku mají název filmu správně. (sator)