Reklama

Reklama

Vrchní, prchni!

TV spot
Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Přál si někdo platit? Fantom restaurací vám vždy vyhoví! Knihkupec Dalibor Vrána (J. Abrhám) nemá lehké živobytí. Líbí se ženám a ty se zas líbí jemu, a protože je mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku spolknou alimenty. Svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem, který mu přihraje náhoda. Stane se falešným číšníkem, nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací. Využívá pracovní liknavosti vrchních a ochotně inkasuje netrpělivé hosty. Sám je překvapen, jak mu jednoduchý trik vynáší. Jenže – tak dlouho se chodí se džbánem… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (730)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

No, no. Z dílny mistra Smoljaka je tento film vůbec to nejvíc nejhorší. Ale i tady se dá najít několik vtipných momentů. Já se zasmál výhradně ve scénkách, kde se vyskytoval Zdeněk Svěrák, protože jeho role byla naprosto geniální a výborně ji podal. Ostatní mi přišlo vtipné asi tak zhruba vůbec. Ten film zkrátka není pro mě a není to z důvodu, že bych ho nepochopil. Ten film se jednoduše nepovedl a nebo jsem pouze zaujatý, protože když vidím v kolonce autorů Smoljak, Svěrák, tak automaticky čekám něco perfektního, a to je možná právě ta chyba. Velmi slabé 2*. ()

boshke 

všechny recenze uživatele

Strašně si užívám tuto mou exkursi do československého filmu. Na obrazovce notebooku (no ano, mohlo by býti lépe) opět ožívají všechny ty nesmrtelné hlášky a scény, které si buď matně pamatuji z dávných dětských projekcí nebo je "prostě znám". Všichni herečtí velikáni ožívají nebo alespoň neskutečně mládnou a opravdu se na to krásně kouká, při současné úrovni českého filmu... Vrchní, prchni samozřejmě není výjimkou. Nejvíce se mi snad líbil Svěrákův Pařízek, který byl prostě neodolatelný. A překvapila mne Dáda Patrasová značnou porcí sex appealu. Tohle se prostě neomrzí... 100% ()

Reklama

salahadin 

všechny recenze uživatele

Tohle si nezaslouží pouze uznání. Josef Abrhám v jedné ze svých TOP rolí. Komedie se musí umět vážení...když vidím ty dnešní přiblblé žalostné pokusy nás rozesmát fekálním, vůlgárním a debilním humorem, vždycky si vzpomenu, že pánové Smoljak a Svěrák umí natočit inteligentní, krásně ujetý, elegantní, milý a pohodový film a že není třeba sledovat ty výplody šílenců dnešního filmového průmyslu. Jestli jsme za komančů byli v něčem extratřída, pak v pohádkách a komediích, na které jsme měli šikovné české hlavy - i ty pověstné české ručičky (tím nemyslím umění krást i chlupy z podpaží). ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Drzoune jedna drzá, zvědavá, ošklivá, brejlatá, Douchová." Jsem zastáncem tvrdé konkurence. Pokud mne tedy falešný vrchní obslouží jako první a navíc je levnější než ten pravý, tak je pro mne vše v pořádku. A vůbec mi přitom nezáleží na tom, zda si dává auto do čistírny, zlehka tápe mezi houslovými strunami nebo jen nevede pohlavní choroby. Sám jsem se přesvědčil o tom, že severní vítr je krutý, ostřikovače ostřikují, běh po lázeňské části Karlových Varů je vyčerpávající a šťouravých sousedů Pařízků není nikdy dost. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Film o jedinečnej udalosti, ktorá naberá dávku vtipu a vychcanosti. Má skvelé obsadenie, avšak nudí svojím prevedením. Nikdy som nechápal ten beh vrchných čašníkov, ktorí bežali ako stádo, ale ani nevedeli kam bežia. Skrátka toto bol asi prvý kapitalista medzi nimi, bol to klamár a podvodník, či milovník žien, ako film je to dôstojné a patrí do Československej a Českej histórie, lebo patrí k tomu lepšiemu a nezabudnuteľnému. Neviem, čím je toto hodnotenie tak nafúknuté, či tu nie je snaha prilepšiť domácej tvorbe, ale svoju kvalitu to má a u mňa tesne pod štyrmi hviezdami, kedže som si k tomuto filmu nevytvoril nejaký extra vzťah a je pre mňa skôr bežný. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (95)

  • Známy Velorex z filmu bol na natáčanie iba zapožičaný a na natáčanie ho vozili na korbe nákladného auta. Jazdil výhradne len počas filmovacích scén. Josef Abrhám (Dalibor Vrána) na Velorex spomínal v dobrom, no kritizoval zlé radenie a katastrofálny výhľad. (Raccoon.city)
  • Jan Němeček (Honzík, syn Vránových) si dlho pamätal, že za svoju rolu dostal ako honorár od produkcie stolný hokej za 76 Kčs. Až neskôr sa dozvedel, že rodičia za jeho rolu inkasovali asi 1600 Kčs. Za honorár mu kúpili šaty, topánky a ďalšie veci. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu

28.10.2019

Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po… (více)

Reklama

Reklama