Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Bedna svítí! Repráky duní! Svěráči svírají! Smoljaci stříkají! Že se vám do toho pletu, ale ty Svěráče a Smoljaky nemusíte hlásti, to přece každej vidí, že se jedná o předem zaručenou hlínu.....To je pravda, díky. Erno, ty Svěráče a Smoljaky, to nemusíte hlásit, to přece vím, že mi sevřou xycht do úsměvu a stříknou mi do něj dávku legrandy! Uhlíř troubí! --- Vrchní, prcni, než na tebe zbyde jenom drzoun jedna drzá, ošklivá, brejlatá, Douchová.(16.7.2012)

Opet jedna z klasickych komedii pana Smoljaka. Zaverecna honicka sice trochu kazi dojem jinak dokonale komedie, ale presto si tento film zaslouzi absolutni uznani.(27.7.2002)

Další výborný film ze spolupráce pánů Svěráka a Smoljaka. Josef Abrhám zahrál falešného vrchního s umem jemu vlastním, píseň pana Uhlíře Severní vítr, která zlidověla a spousta dobrého českého humoru. "Tak zase budeme sedět spolu...".(18.12.2007)

Je vůbec možný vymyslet pro jeden film tolik gagů a nápadů? Jasný důkaz, že Zdeněk Svěrák je titán mezi českými scenáristy. Půvabná, inteligentní a velmi vtipná komedie, jejiž jedinou slabinou je závěr s uhozenou hromadnou honičkou, jak ve stylu starých němých grotesek (nic proti nim, ale tady mi to sedělo jak pěst na oko). Ovšem Abrhám jako falešný číšník, proutník a profesionální houslista :o) nemá chybu.(11.5.2003)

Tenhle snímek si nejvíce užije ten, kdo někdy pracoval jako číšník... :o)(19.5.2003)

• - Scéna, v níž Vrána propadne pocitu, že ho pronásledují policisté, a bezhlavě se pustí v kopci do předjíždění autobusu v marné snaze jim ujet, ve scénáři nebyla. Vyvinula se z myšlenky, se kterou přišla pomocná režisérka Drahuše Králová. (duklak2)

• - Písnička "Severní vítr" byla původně psána pro Pavla Bobka, ten ji však odmítl. Ladislav Smoljak tak dlouho poslouchal demoverzi, kterou nazpíval Jaroslav Uhlíř, až si řekl, proč hledat někoho jiného, když je Uhlíř ideální. (duklak2)

• - Ve scéně, kdy se jde s kufříkem Vrána (Josef Abrhám) namaskovat s kufříkem na WC, uteklo skriptce, že ze záchodu odchází bez něj, a to dokonce dvakrát. (sator)