poster

Vrchní, prchni!

 • anglický

  Waiter, Scarper!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Střih:

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kaylin
  *****

  Legendární komedie, kterou jsem nikdy asi celou neviděl. Tedy až doteď. Je to nádherná svěrákovina která se pyšní hláškami, jež budete znát, i když jste film neviděli. Těžko se tomu dá něco vytknout, protože i ten konec k tomu sedí. Přece takového člověka nenecháte jen tak uniknout. Hromadná scéna běhu vrchních je výborná.(10.2.2015)

 • sud
  *****

  Jedna z těch dnes již opravdu legendárních komedií. Důkaz toho, že z velmi jednoduchého příběhu se dokáže vytěžit maximum, aby byl divák spokojen a skvěle se bavil. Právě odsud víme pořádně jak vypadá Velorex, jak si dávat pozor na výběr šatů :-), hláška "Stěrače stírají, postřikovače stříkají" se cituje dodnes a písnička Severní vítr zlidověla u táboráků. Nestárnoucí klasika.(30.12.2005)

 • ClintEastwood
  *****

  Vrchní, prchni je možná tím úplně nejlepším počinem, který kdy vyprodukovala slavná tvůrčí dvojice Smoljak - Svěrák. Tento film by měl být v první dvacítce místo Pelíšků (které mám jinak také rád), protože toto je mnohem vyšší level. Dokonalá komedie, která snad nemůže diváky omrzet. Škoda, že to neviděl Prdlavka...(4.8.2017)

 • Anderton
  *****

  Josef Abrhám je pán herec nie preto, že by bol sympatický a na verejnosti vystupoval ako cool chlapík typu Georga Clooneyho, ale preto, že dokáže byť vo svojich úlohách rovnako sympatický, ako odpudivý. Vo Vrchní, prchni! je obojím. Jeden z vrcholov československej komédie s "presahom". A dosť výrazným, aktuálnym v každej dobe. Najvtipnejšia scéna nie je tá so stieračmi, ale pred dverami Šafránkovej....veď viete...:)(14.8.2012)

 • tron
  *****

  „Kraj pod sněhem mlčí, tam stopy jsou vlčí, tam zbytečně budeš mi psát. Sám v dřevěné boudě sen o zlaté hroudě, já nechám si tisíc krát zdát.“ Klasika s kultovými scénami (masová naháňačka) a hláškami („Tak vidíš, zasa budeme sedieť spolu.“ alebo „Stierače stierajú, ostrekovače ostrekujú.“), podopieraná originálnym a pritom jednoduchým nápadom (čo by sa stalo, keby v štáte začal po podnikoch chodiť falošný čašník a účtovať si za guláš do vlastnej peňaženky?) a silným hereckým obsadením (Abrhám, Svěrák, Šafránková). Nevraviac o kvalitnom scenári, ktorý sa rozumne nezdržuje s ničím, čo nie je pre príbeh a postavy dôležité.(1.1.2005)

 • - Malú rolu vo filme si zahral aj vtedajší skutočný vedúci kníhkupectva, pán Fišer, v jednom zábere si kupoval knižku. (Raccoon.city)

 • - Záverečný titulok o osude Dalibora Vrány a jeho syna je vymyslený. Skutočná konkrétna osoba nikdy neexistovala. (De Large)

 • - Ve chvíli, kdy Vránova (Josef Abrahám) pomocnice odchází na mateřskou, je u vypínače v kamrlíku zapojen kabel ve spodní části dvojzásuvky. Vzápětí, když příjde Douchová (Zuzana Fišerová), je kabel zapojen v horní části. (Langy10)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace