Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Film o jedinečnej udalosti, ktorá naberá dávku vtipu a vychcanosti. Má skvelé obsadenie, avšak nudí svojím prevedením. Nikdy som nechápal ten beh vrchných čašníkov, ktorí bežali ako stádo, ale ani nevedeli kam bežia. Skrátka toto bol asi prvý kapitalista medzi nimi, bol to klamár a podvodník, či milovník žien, ako film je to dôstojné a patrí do Československej a Českej histórie, lebo patrí k tomu lepšiemu a nezabudnuteľnému. Neviem, čím je toto hodnotenie tak nafúknuté, či tu nie je snaha prilepšiť domácej tvorbe, ale svoju kvalitu to má a u mňa tesne pod štyrmi hviezdami, kedže som si k tomuto filmu nevytvoril nejaký extra vzťah a je pre mňa skôr bežný.(10.6.2012)

Zatímco americké filmy a seriály nás vychovávají k tomu, že bohatství nepřináší zákonitě štěstí (což ovšem neznamená, že bohatství by bylo špatné), socialismus nás učí, že chudoba cti netratí. V Nejisté sezóně chtějí lidé v komisi po Divadle Járy Cimrmana nějakou satiru, nějakého dělníka opřeného o lopatu. Tohle je film přesně dle jejich přání - kdyby číšníci pracovali tak, jak mají, a netelefonovali a nevěnovali se slečnám, kdyby socialistický člověk, ještě k tomu knihkupec, nemyslel na povrchní lehké ženštiny a věnoval se rodině (vždyť má doma manželku s tváří Libuše Šafránkové, považte milí diváci), kdyby nebyl tak materialistický jako soused milující jen své auto (ovšem co je na tom, být v materialistickém marxismu-leninismu materialistický, že)... Film zachraňují od komunální satiry pouze hlášky a určitý nadhled na absurditu gulášového socialismu. Kde jsou ty doby, kdy se čeští zbohatlíci jezdili rekreovat do našich "světových" horských letovisek!(14.8.2011)

Navzdory predestinaci dobou svého vzniku natočil autorský tandem Ladislav Smoljak (režie) a Zdeněk Svěrák (scénář) nadčasovou a geniální tragikomedii, v níž zúročili většinu svých předností. Smoljakova nenápadná režijní práce (málokdo ho vnímá a oceňuje jako režiséra - neprávem) a hlavně scénář Zdeňka Svěráka (dle mého názoru nejlepší žijící český scénárista) postavený nejen na humorném nadhledu a vtipných replikách, ale i na věcech závažných (krize středního věku, vnitřní nesoulad ideálů a praktického života, nesnesitelná lehkost bytí ženatého donchuána...), jsou spjaty implicitně s estetikou divadla Járy Cimrmana - důraz na civilnost, nenápadnost, verbální charakter snímku, převažující optika mužského světa, nemluvě o provázanosti explicitní (herecky je obsazen téměř celý ansámbl). Všemu ovšem dominuje herecký výkon a vizáž Josefa Abrháma, na jeho charismatu a hereckém mistrovství stojí celá umně budovaná stavba filmu. A Abrhám je velký herec, pracuje s minimem výrazových prostředků, často hraje jen proxemicky, mimikou a gesty... Jeho mlčenlivý, zkroušený, jakoby vnitřně zlomený uhrančivý výraz doslova vystupuje nad rámec filmu... Nedílnou součástí snímku je i vynikající a koloritu filmu odpovídající hudební složka Jaroslava Uhlíře, jeho nostalgií prostoupený Severní vítr přesně koresponduje a dotváří tragikomické vyznění filmu (navíc již zlidověl stejně jako většina replik z pera Zdeňka Svěráka - ta koncentrace ,,hlášek" je skoro až neuvěřitelná). Za pozornost stojí jistě i hold němé grotesce vzdaný v závěru filmu - hromadná honička číšníků po kolonádě v Karlových Varech jako by z oka vypadla z nějaké taškařice němé éry...jen místo strážníků se tu honí číšníci... Umně krásný, vtipný i dojemný film, který možná odráží i cosi z typicky českého národního charakteru...(5.10.2007)

Asi nejlepsi film Josefa Abrhama a jeden z nej od Smoljaka a zaroven jedna z nejlepsich ceskejch komedii. Film ma dobrej napad a dokaze porad prichazet s necim originalnim, je tu neskutecny mnozstvi hlasek, pribeh hezky odsejpa a je to fakt skvela zabava. Akorat zaverecnej beh cisniku byl mozna krapet prehnanej, ale jinak je film bezchybnej.(26.1.2007)

No jo, vypadá jako Vrána, ale je to Králík! Smoljak, Svěrák, Abrhám a Šafránková. Vidíte na této čtveřici nějakou chybu. Já ne, jen to vše vystihuje, že scénář, režie a herecké obsazení nebylo snad v žádném jiném filmu tak v pořádku jako tady. Vše je doplněno nezapomenutelnou písní nazpívanou Jaroslavem Uhlířem Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím.(17.2.2008)

• - Malú rolu vo filme si zahral aj vtedajší skutočný vedúci kníhkupectva, pán Fišer, v jednom zábere si kupoval knižku. (Raccoon.city)

• - Při zpomaleném zhlédnutí scény, kdy Vránová (Libuše Šafránková) dává svému muži facku, je možné rozpoznat, že se jej ani nedotkla. (Pepy)

• - Jiří Menzel videl film prvý krát na festivale v Novém Městě nad Metují. Po skončení projekcie stiskol vedľa sediacemu Zdeňkovi Svěrákovi koleno a poznamenal: "Vidíš, takhle hezky bych to já nikdy nenatočil." (genetique)