Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Nestárnoucí legenda opět z pera pánů Svěráka a Smoljaka. Jemný smysl pro humor, vynikající Abrhám a znovu umně podaný svěží námět, je takřka pro český národ nemožno neznat. „Fantom RaJ“ v akci a je jen škoda, že zlatá éra českého filmu je dávno v prachu a poslední desetiletí se naše filmy potácejí v té nejhlubší jámě pekelné, kde se žení Janák s Troškou a za svědka mají Soukupa. Smiluj se filmový bože a dej ještě duu S+S do vínku pár vynikajících nápadů, aby nás z této smradlavé jámy alespoň na okamžik vyzdvihli mezi seriózní evropskou tvorbu. Smiluj se. [Přesná stopáž: 85 min](28.8.2007)

Bedna svítí! Repráky duní! Svěráči svírají! Smoljaci stříkají! Že se vám do toho pletu, ale ty Svěráče a Smoljaky nemusíte hlásti, to přece každej vidí, že se jedná o předem zaručenou hlínu.....To je pravda, díky. Erno, ty Svěráče a Smoljaky, to nemusíte hlásit, to přece vím, že mi sevřou xycht do úsměvu a stříknou mi do něj dávku legrandy! Uhlíř troubí! --- Vrchní, prcni, než na tebe zbyde jenom drzoun jedna drzá, ošklivá, brejlatá, Douchová.(16.7.2012)

Zatímco americké filmy a seriály nás vychovávají k tomu, že bohatství nepřináší zákonitě štěstí (což ovšem neznamená, že bohatství by bylo špatné), socialismus nás učí, že chudoba cti netratí. V Nejisté sezóně chtějí lidé v komisi po Divadle Járy Cimrmana nějakou satiru, nějakého dělníka opřeného o lopatu. Tohle je film přesně dle jejich přání - kdyby číšníci pracovali tak, jak mají, a netelefonovali a nevěnovali se slečnám, kdyby socialistický člověk, ještě k tomu knihkupec, nemyslel na povrchní lehké ženštiny a věnoval se rodině (vždyť má doma manželku s tváří Libuše Šafránkové, považte milí diváci), kdyby nebyl tak materialistický jako soused milující jen své auto (ovšem co je na tom, být v materialistickém marxismu-leninismu materialistický, že)... Film zachraňují od komunální satiry pouze hlášky a určitý nadhled na absurditu gulášového socialismu. Kde jsou ty doby, kdy se čeští zbohatlíci jezdili rekreovat do našich "světových" horských letovisek!(14.8.2011)

Asi nejznámější film dvojice Svěrák - Smoljak. Tyhle dvě jména prostě zaručují skvělou zábavu a Vrchní rozhodně není výjimkou. Abrhám je jako vždy spolehlivý, všechny postavy klasicky perfektně odpozorované z života (ještě jedna poklona panu Svěrákovi za scénář) a relativně banální námět je díky krátké stopáži a právě specifickému humoru tvůrců bez problémů stravitelný. Přesto považuju za vrchol S + S jiný, v mnoha ohledech podobný film - Kulový blesk. Mimochodem, přišlo vám taky, že je to vlastně dost smutný příběh? "Severní vítr je krutý..." 80%(11.8.2006)

On je to fakt pěknej film, ale nějak jsem po dokoukání vždy nabyl takové těžce smutné nálady, kterou obvykle při filmech nemívám a nemám ji rád. Proto na film nerad vzpomínám, přestože když vidím kousky, tak mi přijde super. To je snad poprvé, co vychvaluju film a přitom mu za to strhávám hodnocení. Hold realita není můj obor.(21.5.2011)

• - Pri úteku pred policajtmi na svojom Velorexe sa Dalibor Vrána (Josef Abrhám) snaží predbehnúť belgický autobus "Van Hool Vistadome" z roku 1980. (Raccoon.city)

• - Zdeněk Svěrák psal původně scénář pro režiséra Jiřího Menzela s tím, že hlavní úlohu bude hrát Petr Nárožný. (Olík)

• - Odkaz na film se dostal i do právnických učebnic jako výstižný příklad nezmocněného jednatelství dle § 430 odst. 2 občanského zákoníku, kdy podnikatele zavazuje i jednání jiné (cizí ) osoby v jeho provozovně, je-li zákazník v dobré víře, že tato cizí osoba je k jednání za podnikatele oprávněna (Zdroj: strana 105 - BEJČEK, Josef, Petr HAJN a Jarmila POKORNÁ. Obchodní právo: obecná část, soutěžní právo. 1. vyd. V Praze: C.H. Beck, 2014. nebo strana 22 - ČERNÁ, Stanislava a Stanislav PLÍVA. Podnikatel a jeho právní vztahy. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, 2013 ). (general_D)