Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Asi nejlepsi film Josefa Abrhama a jeden z nej od Smoljaka a zaroven jedna z nejlepsich ceskejch komedii. Film ma dobrej napad a dokaze porad prichazet s necim originalnim, je tu neskutecny mnozstvi hlasek, pribeh hezky odsejpa a je to fakt skvela zabava. Akorat zaverecnej beh cisniku byl mozna krapet prehnanej, ale jinak je film bezchybnej.(26.1.2007)

Podle svých slov ještě neostřílený filmař Ladislav Smoljak, dostal svou druhou možnost točit pro Barrandov a skvěle toho využil. Kdo jiný, než Zdeněk Svěrák, se chopil scénáře a je zde další textově nezapomenutelný, ryze český filmeček. Záměrná satira na laxnost tehdejších vrchních, s romantickým nádechem svůdníka z konce šedé normalizační doby, je klasicky klidná, s lehce dramatickým koncem, který ovšem převyšuje nesmrtelný humor Zdeňka Svěráka. Role Josefa Abrháma a Zdeňka Svěráka jsou dokonalé. Až absurdní maloměšťáctví, které si pro sebe Svěrák sám napsal, ztvárnil výborně a Josef Abrhám už podobně zazářil nejen ve filmu Penzion pro svobodné pány. Vše nádherně dolaďuje Jaroslav Uhlíř svou lidovou písní o "českém snu" zbohatnout.(10.11.2012)

NOVA - Kdo z vás ho zná? No film "Vrchní prchni"! Vidíte, všichni! Protože tenhle film je legendární! Mám špatné svědomí, že jsem tuto skvělou komedii ještě neokomentoval. Nebudu lhát, když řeknu, že jsem Darka Vránu na televizní obrazovce viděl nejvíce-krát ze všech filmů, co jsem za svůj život viděl. Pepík Abrhám si střihnul roli, díky které již 15 let neustále dokola omílám legendární hlášky. Nebudu je jmenovat, každý ví, o jakých je zejména řeč. I ostatní postavy v podání např. pana Svěráka, Kodeta, Augusty nebo slečny Douchové u mě pořád vyvolávají široký úsměv. Je to zkrátka film, který nikdy nezestárne a není divu, že má na kontě 86% (340 fanoušků) a 149. místo mezi nejlepšími filmy. Já bez váhání dávám maximum co lze. 100% = FSZ! // DALŠÍ PROJEKCE : (24.12.2014) ČT1 HD (4:3), (22.6.2017) ČT1 HD (4:3),(21.10.2012)

"Já jsem králik inženýr Kralík." Ježíš marjá toje hrozný takhle se střískat za bílýho dne, děkuji pane Pařízek, že jste ho přivedl" "Jenomže paní tohle není vůbec Váš muž " "Já vím je to králik z vás bude mít vaše žena taky radost" ... Jedna legendární scéna vedle druhé. Nádherná režie a herecké výkony. 90% klasika(8.6.2011)

Nestárnoucí legenda opět z pera pánů Svěráka a Smoljaka. Jemný smysl pro humor, vynikající Abrhám a znovu umně podaný svěží námět, je takřka pro český národ nemožno neznat. „Fantom RaJ“ v akci a je jen škoda, že zlatá éra českého filmu je dávno v prachu a poslední desetiletí se naše filmy potácejí v té nejhlubší jámě pekelné, kde se žení Janák s Troškou a za svědka mají Soukupa. Smiluj se filmový bože a dej ještě duu S+S do vínku pár vynikajících nápadů, aby nás z této smradlavé jámy alespoň na okamžik vyzdvihli mezi seriózní evropskou tvorbu. Smiluj se. [Přesná stopáž: 85 min](28.8.2007)

• - Když Dalibor Vrána (Josef Abrhám) promítá fotky svých manželek, na první fotografii můžeme poznat herečku Martu Vančurovou, fyzicky se ve filmu však neobjeví. (funhouse)

• - Malú rolu vo filme si zahral aj vtedajší skutočný vedúci kníhkupectva, pán Fišer, v jednom zábere si kupoval knižku. (Raccoon.city)

• - Restaurace, kde Dalibor Vrána (Josef Abrhám) kasíruje oslavu úspěšné promoce a kde je mu slibováno, že i vnuk bude slavit promoci v této restauraci, je dosud funkční restaurace Rotisserie na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze. (Zdroj: ČSFD.cz)