Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

"Tak vrchní mají dneska sjezd.", "Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.", "Ruce vzhůru, Broučci!" Bezchybná podvodnická skoro crazy komedie s neobyčejně vtipnými dialogy, krásně nostalgickou písní, dojemným Josefem Abrhámem a filosofickou pohádkou o vepříkovi, který jediný mohl říct "Byl jsem v žitě."(15.4.2003)

Báječná komedie, kterou mohu vidět znovu a znovu, a pokaždé u ní budu umírat smíchy a obdivem k Svěrákovu scénáři (za naprostý vrchol filmu považuji scénu, kdy soused Pařízek představuje Vránově manželce domnělého "inženýra Králíka"). Po novém zhlédnutí mi v hlavě uvízlo tolik věcí a geniálních fórků, které zde stojí za povšimnutí, že by to vydalo na dlouho (jméno hlavní postavy odkazují na pověst o Daliborovi, kterého "nouze naučila housti“; pohádka o "praseti v žitě", předjímající nevyhnutelný závěr snímku; Abrhámova replika "No syn se žení dvakrát, třikrát za život, ne?", jíž zdůvodňuje smyšlenou výši útraty a současně obhajuje vlastní zkušenost s nevydařenými minulými manželstvími, atd.). Současně je to film skýtající zajímavý exkurz do podoby řady známých pražských hospod na začátku 80. let a Prahy jako takové - výrazně od šedivých dob totáče "prokoukla" a zkrásněla. Osobně je mi na tomto filmu právě tento rys velmi blízký - většina lokací, na kterých se natáčelo, je mi důvěrná známá: Fišerovo knihkupectví, karlovarská kolonáda, žižkovské ulice... (včetně jedné, v níž aktuálně bydlím). Na tento aspekt tohoto filmu se skvěle zaměřuje stránka Filmovamista.cz - zájemcům doporučuji nahlédnout do zajímavých porovnání záběrů z filmu se současnou podobou vybraných lokací. A jedinečnou třešničkou na onom pověstném dortu je zde pro mě obsazení Dagmar Patrasové do jedné z menších rolí, v níž však navzdory malému prostoru naprosto exceluje jako mimořádně svůdná a mondénní kráska, vedle níž se muži mění v oddané psíky. Osobně ji považuji za nekorunovanou královnu a filmový sexsymbol československé kinematografie 80. let. A "Vrchní, prchni" pak za filmový skvost, který mimochodem v mnohém předznamenal pozdější film syna a otce Svěrákových "Kolja" - František Louka a Dalibor Vrána mají celou řadu společných znaků (zálibu v ženách, vlastnictví vysmívaného vozítka - Velorex vs. Trabant, hraní na hudební nástroj, atd.). A mě by strašně zajímalo, zda je něco z toho autobiografickým prvkem Zdeňka Svěráka, který by se tak projikoval do své filmové postavy, či nikoli. Kdo to ví, odpoví...(11.5.2012)

Tak si zas jednou pocvičím ňadra proti proudu. Nááádech - a hop do toho po hlavě! Film jsem viděla jako děcko a od té doby se mu vyhýbala - až do včerejšího večera. Koukla jsem na zdejší super hodnocení, řekla si, že duo Svěrák/Smoljak je přece osvědčené a mnou velmi oblíbené, tak proč to zase nezkusit, třeba už jsem do humoru "Vrchní, prchni!" dospěla. A ne, co mi vadilo jako malému odlitku, to jsem negativně vnímala i jako stará vyzobaná kukuřica. Už samotný Abrhámův charakter vyvolává pramálo sympatií: nenapravitelný děvkař, kterého alimenty drží ve fázi permanentní finanční nouze - a příležitost, konkrétně nenáviděný společenský oblek, z něj udělá zloděje, podvodníka, prostě ksindl, co se mi v reálném životě ekluje. Existují historické výjimky, třeba Robin Hood, tomu palce držet můžu. Daliboru Vránovi (a jemu podobným) ne, tomu můžu maximálně přát, aby si pořádně namlátil držku. Pár fórků mě přimělo k úsměvu, ale celkově je pro mě tenhle film nejslabším kouskem Svěráko-Smoljakovské spolupráce. Za sebe sem hvízdnu lehce znuzený průměr a počkám se třetím sledováním do důchodového věku, zda se mi žebříček hodnot neposune ve prospěch kurevníků a chmatáků. 51%(2.5.2011)

Zo zaciatku film s jemnym humorom, ale s narastujucim podozrenim falosneho casnika a huslistu a s neustalymi nahodnymi stretnutiami v nespravnych casoch na nespravnych miestach so susedom Pařízkom v podani Zdeňka Svěráka film pridaval na humore a celkom dobre som sa bavil. Sverak so Smoljakom to proste vedia... 09.03.2009 ___ Josef Abrhám - (Dalibor Vrána) +++ Libuše Šafránková - (Vránová) +++ Zdeněk Svěrák - (Pařízek) +++ Daniela Bakerová - (Pařízková) +++ Zuzana Fišerová - (Douchová) +++ Dagmar Patrasová - (Manuela) +++ Jiří Kodet - (Vyskočil) +++ Hudba a spev: Jaroslav Uhlíř +++(9.3.2009)

Zatímco americké filmy a seriály nás vychovávají k tomu, že bohatství nepřináší zákonitě štěstí (což ovšem neznamená, že bohatství by bylo špatné), socialismus nás učí, že chudoba cti netratí. V Nejisté sezóně chtějí lidé v komisi po Divadle Járy Cimrmana nějakou satiru, nějakého dělníka opřeného o lopatu. Tohle je film přesně dle jejich přání - kdyby číšníci pracovali tak, jak mají, a netelefonovali a nevěnovali se slečnám, kdyby socialistický člověk, ještě k tomu knihkupec, nemyslel na povrchní lehké ženštiny a věnoval se rodině (vždyť má doma manželku s tváří Libuše Šafránkové, považte milí diváci), kdyby nebyl tak materialistický jako soused milující jen své auto (ovšem co je na tom, být v materialistickém marxismu-leninismu materialistický, že)... Film zachraňují od komunální satiry pouze hlášky a určitý nadhled na absurditu gulášového socialismu. Kde jsou ty doby, kdy se čeští zbohatlíci jezdili rekreovat do našich "světových" horských letovisek!(14.8.2011)

• - Podle sdělení Národního filmového archivu za název filmu nepatří vykřičník, tedy není to rozkazovací věta. Přesto tuto chybu již obsahují plakáty k filmům a to jak české, tak cizojazyčné. Jen původní plakáty v době vzniku snímku mají název filmu správně. (sator)

• - Když Dalibor Vrána (Josef Abrhám) promítá fotky svých manželek, na první fotografii můžeme poznat herečku Martu Vančurovou, fyzicky se ve filmu však neobjeví. (funhouse)

• - Jiří Menzel videl film prvý krát na festivale v Novém Městě nad Metují. Po skončení projekcie stiskol vedľa sediacemu Zdeňkovi Svěrákovi koleno a poznamenal: "Vidíš, takhle hezky bych to já nikdy nenatočil." (genetique)