Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Zo zaciatku film s jemnym humorom, ale s narastujucim podozrenim falosneho casnika a huslistu a s neustalymi nahodnymi stretnutiami v nespravnych casoch na nespravnych miestach so susedom Pařízkom v podani Zdeňka Svěráka film pridaval na humore a celkom dobre som sa bavil. Sverak so Smoljakom to proste vedia... 09.03.2009 ___ Josef Abrhám - (Dalibor Vrána) +++ Libuše Šafránková - (Vránová) +++ Zdeněk Svěrák - (Pařízek) +++ Daniela Bakerová - (Pařízková) +++ Zuzana Fišerová - (Douchová) +++ Dagmar Patrasová - (Manuela) +++ Jiří Kodet - (Vyskočil) +++ Hudba a spev: Jaroslav Uhlíř +++(9.3.2009)

Asi nejznámější film dvojice Svěrák - Smoljak. Tyhle dvě jména prostě zaručují skvělou zábavu a Vrchní rozhodně není výjimkou. Abrhám je jako vždy spolehlivý, všechny postavy klasicky perfektně odpozorované z života (ještě jedna poklona panu Svěrákovi za scénář) a relativně banální námět je díky krátké stopáži a právě specifickému humoru tvůrců bez problémů stravitelný. Přesto považuju za vrchol S + S jiný, v mnoha ohledech podobný film - Kulový blesk. Mimochodem, přišlo vám taky, že je to vlastně dost smutný příběh? "Severní vítr je krutý..." 80%(11.8.2006)

Svěrák ešte nemal syna zrelého na režírovanie a tak nemohol scenár zveriť lepšej osobe, než je Smoljak. Veľmi netradičná komédia z prostredia všetkým dobré známeho, s príhodami a situáciami, ktoré sú určite dobre známe hlavne osobám môjho pohlavia. Neskutočne svieži vietor rozfúkali tvorcovia a herci. Trošku pomalší rozjazd, ale potom príde Abrhám na svojej papierovej trojkolke bezkonkurenčne prvý. 90%.(30.12.2007)

NOVA - Kdo z vás ho zná? No film "Vrchní prchni"! Vidíte, všichni! Protože tenhle film je legendární! Mám špatné svědomí, že jsem tuto skvělou komedii ještě neokomentoval. Nebudu lhát, když řeknu, že jsem Darka Vránu na televizní obrazovce viděl nejvíce-krát ze všech filmů, co jsem za svůj život viděl. Pepík Abrhám si střihnul roli, díky které již 15 let neustále dokola omílám legendární hlášky. Nebudu je jmenovat, každý ví, o jakých je zejména řeč. I ostatní postavy v podání např. pana Svěráka, Kodeta, Augusty nebo slečny Douchové u mě pořád vyvolávají široký úsměv. Je to zkrátka film, který nikdy nezestárne a není divu, že má na kontě 86% (340 fanoušků) a 149. místo mezi nejlepšími filmy. Já bez váhání dávám maximum co lze. 100% = FSZ! // DALŠÍ PROJEKCE : (24.12.2014) ČT1 HD (4:3), (22.6.2017) ČT1 HD (4:3),(21.10.2012)

Výborný nápad a slušné herecké výkony povyšují tuto komedii na jednu z nejlepších českých, která se za totáče urodila. Vrchní, prchni ač je možná trochu moc jednoduchá i pro samotného vrchního nevrchního mluví již samotným názvem za vše. Nezdá se mi sice zas tak vtipná, ale na druhou stranu pokud beru vtipné ty scény, kde návštěvníky okrádá o jejich pracně vydělané korunky, tak musím zákonitostně mlčet, protože je to bráno jako satira na vrchní té doby a tak to také funguje a právě díky těm scénám je to tak zábavné a originální. Pan Smojlak sám řekl, že kdyby tuto komedii točil v dnešní době, asi by se tolik nechytla. Tenkrát vrchní na svojí práci víceméně kašlali, když si byli tak rovni, ale dnes by to nejspíš tak nefungovalo. Každopádně to vůbec nevadí. Dokáže se u toho pobavit prakticky každý. Komedie je to na to zábavná dosti. --- Stěrače stírají, odstřikovače stříkají. - Že se Vám do toho pletu ale ty stěrače, odstřikovače nemusíte hlásit, ty přece vidíte. - To je pravda, díky - Erno ty stěrače, odstřikovače nemusíte hlásit to všechno vidím. - Jó..Klaxon troubí...(10.9.2007)

• - Ačkoliv ztvárnil Alexej Pyško ve filmu přísného policistu, v osobním životě měl s policií veskrze kladné zkušenosti. Při své jízdě autem z Ruzyně do Národního divadla jednou uvízl v koloně v Chotkových sadech a zdálo se, že nestihne představení. Požádal tehdy o pomoc vedle sebe stojící policisty, kteří mi vyhověli a do Národního divadla nakonec dorazil včas. (majky19)

• - Jiří Menzel videl film prvý krát na festivale v Novém Městě nad Metují. Po skončení projekcie stiskol vedľa sediacemu Zdeňkovi Svěrákovi koleno a poznamenal: "Vidíš, takhle hezky bych to já nikdy nenatočil." (genetique)

• - Ve scéně, kdy se má Vrána (Josef Abrhám) vyfotit s hosty na svatbě, stojí v poslední řadě zleva nejprve mladší muž, poté starší. V dalším záběru jsou naopak a mladší nemá sako. Na fotografii jsou v původním pořadí a mladší muž má kravatu, kterou předtím neměl. Postavy mají navíc na fotografii jiný výraz, než při stisku spouště. (Langy10)