poster

Vrchní, prchni!

 • anglický

  Waiter, Scarper!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Střih:

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jeanne
  *****

  Toto byl snad jediný pokus převrátit jeden z tradičních typů filmových hrdinů - knihkupcovu osobnost! Zatímco v ostatních komediích o knihovnících (Mazlíček, 1934), nebo v novějších verzích o knihkupci Notting Hill (1999) je stále vytvářen klasický typ nesmělého člověka, co žije ve svém světě, tak tady byl pan Vrána smělý až dost! Fantom restaurací! :-) Vzhledem k tomu, že se velkého "převratu" klasického typu hrdiny ujal Zdeněk Svěrák, tak to prostě vyšlo! Navíc jeho role "stěrače stírají, blinkry blikají" nemá konkurenci! :-)(22.11.2003)

 • MM_Ramone
  *****

  "Jdu s děravou patou, mám horečku zlatou, jsem chudý, jsem sláb, nemocen. Hlava mě pálí a v modravé dáli se leskne a třpytí můj sen. Kraj pod sněhem mlčí, tam stopy jsou vlčí, tam zbytečně budeš mi psát. Sám v dřevěné boudě sen o zlaté hroudě já nechám si tisíckrát zdát. Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím. K nohám ti dám zlaté pruty nebo se vůbec nevrátím. Tak zarůstám vousem a vlci už jdou sem, už slyším je výt blíž a blíž. Už mají mou stopu, už větří, že kopu svůj hrob, a že stloukám si kříž. Zde leží ten blázen, chtěl dům a chtěl bazén a opustil tvou krásnou tvář. Má plechovej hrnek a pár zlatejch zrnek a nad hrobem polární zář. Severní vítr je krutý..." iste to všetci dobre poznáte. Asi ani netreba už nič viac písať. Komédia autorskej dvojice Smoljak - Svěrák "Vrchní, prchni!" je kvalitná, česká, filmová klasika, ktorá doslova zľudovela. *****(18.12.2011)

 • kaylin
  *****

  Legendární komedie, kterou jsem nikdy asi celou neviděl. Tedy až doteď. Je to nádherná svěrákovina která se pyšní hláškami, jež budete znát, i když jste film neviděli. Těžko se tomu dá něco vytknout, protože i ten konec k tomu sedí. Přece takového člověka nenecháte jen tak uniknout. Hromadná scéna běhu vrchních je výborná.(10.2.2015)

 • Oskar
  *****

  "Tak vrchní mají dneska sjezd.", "Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.", "Ruce vzhůru, Broučci!" Bezchybná podvodnická skoro crazy komedie s neobyčejně vtipnými dialogy, krásně nostalgickou písní, dojemným Josefem Abrhámem a filosofickou pohádkou o vepříkovi, který jediný mohl říct "Byl jsem v žitě."(15.4.2003)

 • ClintEastwood
  *****

  Vrchní, prchni je možná tím úplně nejlepším počinem, který kdy vyprodukovala slavná tvůrčí dvojice Smoljak - Svěrák. Tento film by měl být v první dvacítce místo Pelíšků (které mám jinak také rád), protože toto je mnohem vyšší level. Dokonalá komedie, která snad nemůže diváky omrzet. Škoda, že to neviděl Prdlavka...(4.8.2017)

 • - Jiří Menzel videl film prvý krát na festivale v Novém Městě nad Metují. Po skončení projekcie stiskol vedľa sediacemu Zdeňkovi Svěrákovi koleno a poznamenal: "Vidíš, takhle hezky bych to já nikdy nenatočil." (genetique)

 • - Herec Boris Rösner, který hraje na závěr filmu vyšetřovatele Bacáka, neni uveden v závěrečných titulcích. (Joker Punx)

 • - Písnička "Severní vítr" byla původně psána pro Pavla Bobka, ten ji však odmítl. Ladislav Smoljak tak dlouho poslouchal demoverzi, kterou nazpíval Jaroslav Uhlíř, až si řekl, proč hledat někoho jiného, když je Uhlíř ideální. (duklak2)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace