poster

Martin Slivka - "... muž, ktorý sadil stromy" (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2007, 90 min

 • klerik
  ****

  Skvelý dokument. Nabitý informáciami, vizuálne bohatý. Ubehne neuveriteľne rýchlo...(18.11.2008)

 • Bluntman
  *****

  Dokumenty pojednávající o výjimečné osobě si osobně dělím do dvou "pracovních" kategorií, kdy v první se nacházejí ty, které jsou sledem mluvících hlav a informací o daném člověku a druhé jsou natočeny přesně v duchu díla výjimečné osobnosti, o níž dokument je. Martin Slivka - "...muž, který sázel stromy" je druhým jmenovaným, protože do vyprávění vstupuje výrazný prvek v podobě folklorní hudební skupiny, která je rozmístěna s až chirurgickou pečlivostí v mizanscéně a jejíž písně s nadhledem shrnují určitou část života Martina Slivky, slovenského filmaře, který do svých filmů vkládal etnografický prvek. I kdyby jste toho o Slivkovi a jeho díle věděli hodně, přesto musíte ocenit, že každé informace a předkládaná fakta jsou doložená a pečlivost, s jakou se k věci přistupuje, protože jsou v dokumentu k zahlédnutí i úryvky ze školních prací lidí, které Slivka učil. Závěrečný výmluvný obraz, v němž se směšují dva nejvýraznějši prvky Slivkových děl - etnografický a dokumentaristický, aby se u Šulíka (nejlepšiho slovenského filmaře, kterého můžeme našim bratrům závidět) staly součástí fikce, ve mě vzbuzuje naději, že připravovaná Zlatá šedesátá nemusejí být pouze adorací dávno zašlého a co do teoretického přistupu překonaného.(20.12.2007)

 • bassator

  42nd KVIFF 2007 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž(12.8.2009)

 • corona
  ****

  Martin Slivka, univerzálna, takmer renesančná osobnosť, škoda že na Slovensku pravdepodobne nebude mať pokračovateľov svojho diela.(9.8.2011)

 • standsiller
  ****

  Inšpiratívny dokument vykresľujúci charakter a prácu čestného pokračovateľa Karela Plicku. Milovníka folklóru, tradície, ale i rôznorodosti a človeka ako takého. Film pojednáva o nesmiernej zanietenosti pre nedocenenú prácu tohto ľudomila.(4.11.2013)