Playing Shakespeare (TV seriál)

Dokumentární

Velká Británie, 1982

Komentáře uživatelů k TV seriálu (3)

Který milovník divadla by občas nechtěl nahlédnout pod pokličku a zjistit, co se skrývá v místech do kterých ze svého sedadla v hledišti nedohlédne - co se odehrává ve zkušebnách, v učebnách divadelních škol, v myslích herců. Playing Shakespeare je pro mne úchvatným světem, do něhož jindy nemám přístup. Kvalitu odborné stránky soudit nemohu. Jsem jen obyčejný divák, který se teď nemůže zbavit dojmu, že je neuvěřitelně nevšímavý divák (kolik Shakespearových her jsem už na divadle a ve filmu viděla, kolik knih jsem přečetla, a přesto se mi zdá, že jsem to vlastně neviděla). Díky Playing Shakespeare jsem objevila hodně, ať už přímo či nepřímo. Objevila jsem Richarda Pasca (a několik dalších). Užívala jsem si jednotlivé výstupy svých oblíbených herců (Michael Williams s "Once more unto the breach, dear friends" a do toho se od D.Sucheta a P.Stewarta ozývající remcání "I don´t want to die" ohromilo i pobavilo). A zvlášť tíživě na mě pak padlo vědomí, že se nikdy nebudu moct podívat na Richarda II (s alternujícími Ianem Richardsonem a Richardem Pascem), neuvidím celou verzi Kupce Benátského s Davidem Suchetem (ten kousek nestačil, chci víc!) ani Večer třikrálový jehož Viola i Orsino v podání Judi Dench a Richarda Pasca mi naprosto učarovali. Přesto děkuji, alespoň za ty střípky.(18.2.2014)

John Barton – jeden z předních britských divadelních režisérů a spoluzakladatel slavné Royal Shakespeare Company. V tomhle unikátním pořadu spolu s hereckou špičkou z RSC (Ian McKellen, Judi Dench, Ben Kingsley, Patrick Stewart, David Suchet,…) rozebírá teorii a praxi shakespearovského herectví a nabízí (nejen) začínajícím divadelníkům zevrubný instruktážní ponor do tohohle umění, během něhož s herci v devíti dílech prochází témata jako “zacházení s veršem”, “odkrývání charakteru”, “monology”, “ironie a víceznačnost” nebo “nacvičování textu”. Celá tahle televizní série stála asi pět liber, ale její přínos byl myslím pro spoustu lidí nedocenitelný. Atmosféra je díky zdánlivě improvizovaným podmínkám uvolněná a sám Barton se svým chundelatým zevnějškem, měkkým, libozvučným hlasem a moudře-dědečkovskou jiskrou v oku (a naprosto otřesným svetrem a kravatou oxfordského dona) vydatně přispívá k téhle civilní, družné náladě. Tenhle pořad má ovšem dost potenciálu zaujmout i ty, ktěří se o divadlo zajímají jen pasivně a když už nic jiného, kde jinde máte šanci vidět vedle sebe Leonta Patricka Stewarta, Violu Judi Dench, Bruta Bena Kingsleyho, Shylocka Davida Sucheta, Antonia Iana McKellena nebo Falstaffa Donalda Sindena? Bonbónkem v závěrečném dílu je navíc účast Peggy Ashcroft, shakespearovské ikony dvacátého století, jejíž šarm, jemný humor a nadšení z her je inspirující i v jejích sedmasedmdesáti letech. Zkrátka, Bartonovy lekce “Playing Shakespeare” jsou rozhodně zásadní záležitost pro každého, kdo by se chtěl nějak seriózně angažovat v shakespearovském herectví, ale podle mě mají slušný potenciál pobavit i diváky, kteří jsou jen zvědaví na výkony všech těch hvězd, co se tu sešly, nebo na to, proč je vlastně ta britská divadelní tradice tak silná a slavná.(4.9.2009)

Workshopy před kamerou aneb jak pracuje režisér s herci v procesech rozebírání a rozumění textu, přístupů a způsobech herce a další, při divadelních inscenacích Shakespeara, předvedené Royal Shakespeare Company. Z dnešního pohledu se může jevit staré, ale dobré! Nyní dostupné na YT.(3.1.2013)