Budvarka

Hudební
Československo, 1982, 36 min

Režie:

Adam Rezek

Půlhodinka oblíbených šumavských písniček v podání jihočeské dechovky. Budvarka je častým hostem České televize a my vám přinášíme pořad z počátku osmdesátých let minulého století, kdy kapelníkem byl A. Školka. Uslyšíte mj. Včera jsem byl u muziky, K Borkovicům cesta, Na třeboňském kopci a Šumař Bárta... Jihočeská dechová hudba Budvarka vznikla v roce 1941 jako hudba budějovického pivovaru Budvar. Dnes má přes deset muzikantů a čtyři zpěváky – Janu Mikulášovou, Alici Pitrovou, Pavla Heidingera a Ludvíka Petra, který je současně manažérem souboru. Kapelníkem je Vít Zuzák a uměleckým vedoucím Zdeněk Radkovič. Je vítězem prvního ročníku soutěže „Zlatá křídlovka“. Čerpá především z tvorby jihočeských autorů. V Českém rozhlase v Českých Budějovicích natočila přes 750 skladeb. Dále nahrála sedm videokazet z krásných koutů Jihočeského kraje a řadu CD i DVD nosičů. Budvarka hostovala v Rakousku, Německu, Holandsku, Francii, USA a Číně. Zůstává věrná jihočeským písním a její projev a přednes je originální. Je reprezentantem nejenom dobré dechovky, ale i propagátorem výborného piva „Budějovický Budvar“. (Česká televize)