Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televízna adaptácia románu Jána Jonáša o premenách slovenskej dediny na sklonku II.svetovej vojny a v povojnových rokoch. (oficiální text distributora)

Recenze (8)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Slovenská dedina a jej základ v obrábaní pôdy, ktorý narazil na kolektivizáciu. Iná zápletka tam aj pri tom skvelom hereckom obsadení, bohužiaľ, nie je, a tak chudobný dej je pretkávaný len nalievaním pohárikov a popri tom vtipnými prípitkami. –––– Pán v knihe Mojžišovej spomina, ktoré zvieratá sú dobré, a ktoré nemilé. O mechanizmoch nehovori nič. Z toho treba vyvodiť, že ich neschvaľuje. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Päť dielov seriálu 1. Vzdialené hrmenie, 2. Chlieb každodenný, 3. Oproti dňu, 4. Skala sa rozostupuje, 5. Búrky na oblohe, podáva obraz dediny Drienkovce na Záhorí od 2. svetovej vojny až ku výstavbe socializmu na slovenskej dedine. Dráma je o ťažkých časoch po vojne, ale aj o zápase pri kolektivizácii dediny. Venuje sa aj majetkovým a ľudským vzťahom, ale život sa nezastavil a bolo potrebné bojovať s prežitkami, tvrdohlavosťou ale aj s presvedčenými nadšencami. V podstate ide o výborný seriál s hviezdnym slovenským obsadením. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

V době natáčení šlo jednoznačně o příklad té lepší části československé televizní produkce. Na první pohled je patrné, že slovenská kulturní scéna byla v 70. letech zasažená normalizací podstatně méně, než tomu bylo v Čechách. Ze seriálu dýchá nepoměrně méně ideologie, než bychom očekávali. Chybí černobílé vidění světa, zastánci starých pořádků mají lidskou tvář, nejde o karikatury ani odpudivé, odsouzeníhodné kreatury. Je patrné (a v tom tvůrci opravdu nevodí diváka za nos), že změny poměrů vnímala a přijímala slovenská veřejnost mnohem líp než lidé v českých zemích, zvýšení životní úrovně většiny obyvatel bylo nepopiratelné, průmyslové investice pomohly nastartovat prosperitu i v opomíjených zapadlých regionech. Rozpad starého řádu tedy nebyl tak bolestný a násilný. Ze srovnání s Nejmladším z rodu Hamrů vzniklým v téže době vychází Jedenáste prikázanie s přehledem jako vítěz, ale s výjimkou pamětníků, kteří si rádi připomenou tváře někdejších slovenských hvězd, bych se zdráhal seriál někomu doporučovat. Tempo je na dnešní poměry nepříjemně rozvláčné a seriál pokulhává po dramaturgické stránce. Celkový dojem: 45 %. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

V ramci normalizacnych serialov u mna dlhodobo vedu Chalupari, Takova Normalni Rodinka alebo hoci aj Nemocnice. Herci ako Kvietik, Docolomansky, Rajniak su len cisty priemer, a serial rozhodne nema na uz spominanych Chaluparov. 30 % ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama