Lidé mohou být na ledasčems závislí, třeba na vysoce kalorickém jídle. Jenže boj s nadváhou i přejídáním často bývá marný, takže nešťastníkům nezbude nic jiného než hubnout pod vedením odborníků - a ani jim nevadí, že poměry v příslušném sanatoriu jsou značně despotické a ponižující. I když by se při hodně dobré vůli nechaly vypozorovat určité metaforické prvky, nahořklá komedie, vyžívající se v naivistické stylizaci, nechce být nakonec ničím jiným než zábavným počinem. (oficiální text distributora)

petaspur

V dobré víře a z různých důvodů se vydali do sanatoria, aby léčbou zpevnili svá sádelná těla. Netušili, že primář nutně potřebuje dokázat úspěšnost své léčby a nebude váhat celodenně (v případě pana Jaroslava celoživotně) baštící tlouštíky odstavit od potravy. Vynalézavost pacientů v získání kusu žvance je poměrně zábavná stejně jako závěrečný úprk za účelem dohuštění tukových polštářů. ()

blackrain

Nevěděla jsem, že má tenhle příběh na svědomí Karel Smyczek. Potěšila mě Zuzana Michnová, která tu zpívá úryvek písničky. Herecká sestava byla celkem sympatická. Vytvořila se z nich skutečně pestrá paleta postav a každá měla svůj jedinečný osud. Všechny je však spojovalo jen to jediné. Neviděla bych to s tímto filmem tak tragicky. ()

Big Bear

Socialistická komedie na téma hubnutí - Sedm hladovým, nevybočuje z průměru. Sem tam zabaví ojedinělá postava, ale tím to hasne. I já obdivuji tehdejší odvahu herců a hereček, tedy boubelek a tluštíků, kteří byli angažováni. Hráli sami sebe a nebáli se to přiznat a dělat si z toho ještě legraci... Legrace občas zazněla i na téma režim. Inu celej ten kolos se už značně nakláněl a hnil jako zámeček, kde byli tlouštíci internováni... Ve filmu hraje jednu z postav i Pavel Brümer, člen skupiny Fešáci. Předpokládám, že jeho účast má nějakou souvislost s tím, že scénář psal Petr Novotný... * * ()

Jara.Cimrman.jr

Pokud se mne jednou můj obvoďák pokusí ohromit diagnózou "obezitas" s návrhem na léčebný pobyt v sanatoriu, tak ho praštím uherákem do palice a nakrájím si ho na kostičky do svého oblíbeného pokrmu knedlo, doktor, zelo. Nicméně filmová návštěva léčebny, plné budoucích hubeňourů, mne v době svého vzniku hodně bavila a tak musím jen smutně konstatovat, že s přibývajícími lety snímek ztrácí na zábavnosti, ale s několika smaženými pochutinami na talíři se při něm dá celkem škodolibě zasmát. ()

triatlet

F. R. Čech, P. Novotný a K. Smyczek překvapivě ukočírovali vtipy ve svém společném scénáři. Režie klasicky smyczekovská - záběry odrážející každodennost. Výborné herecké obsazení. Postavy díky hercům skutečně ožívaly. Hlášky, které pobaví. "To je k snídani?"/ -"Ne, to je jídlo na celý den." A základní literatura "Hlad je můj přítel" se v závěru jen lehce poupraví:-) ()

• Šestnáct komparzistů, kteří se seznámili na natáčeni v roce 1987 a scházeli i po natáčení, založilo klub XXXL Praha a schází se dodnes. (csfde)