Erin Brockovichová

Drama / Životopisný

USA, 2000, 123 min

Erin Brockovich, jméno které padlo již několikrát v kontextu v různých seriálech. Simpsonovi a jiné ji označovali za, cituji "prostitutku se zlatým srdcem". Jedna věc je, že s tímto výrokem nesouhlasím a naopak druhá, že jestli se to vše takto stalo, bylo jisté, že film vznikne. Neuvěřitelný příběh. Výkony hodné soškám a aby sekundovali scénáři. Obvykle nejsem nejbystřejší, když se jedná o politiku a zkorumpované firmy. Toto je ale jiné kafíčko. Poutavé...Velké překvapení a potěšení.(7.9.2015)

Asi není žádné překvapení, když napíšu, že božská Julie si ukradla film pro sebe. Její odhodlání nabíjí energií, její nasazení je přesvědčivé, přidrzrlost zábavná a poodhalený výstřih... Ehm. Každopádně pořádně přiložit ruku k dílu musel také Soderbergh. Právničiny nechal ve filmu tak akorát, soudním scénám se vyhnul a místo toho apeluje na lidské vyznění snímku, tedy na boj jednotlivců proti mocné korporaci. I když důkazy přicházejí Julii někdy až příliš lehce pod ruku a ve vzduchu je cítit mírné zkreslení, ten boj za dobro věci nelze neprožívat a nelze si jej neužívat. Oceňuji také fakt, že tvůrci do filmu vložili drobečky humoru místo toho, aby vyprodukovali suchý životopis, který by nikoho jiného než akademiky nezajímal. "What makes you think, you can just walk in there and find what we want?" "They're called boobs, Ed." 8/10(18.10.2013)

O Lvu Tolstém koluje řada mýtů. Často je pokládán za myslitele, filozofa, theologa, proroka. On sám se tak nezřídka rád stylizoval, ale pravdou je, že ve všech těchto oborech byl eratický diletant a nic chytrého nevydumal. Lev Nikolajevič skutečně uměl jen jednu věc: uměl psát. Prostě uměl psát. I kdyby napsal povídku třebas o zažívacích potížích Lýdie Tuberkulózovny, bylo by to po čertech dobré čtení. --- A o to jde. To se mi vybavilo při sledování tohoto filmu. Ten příběh už dávno patří do kategorie hollywoodských osvědčených standardů, nového a překvapujícího na něm není nic. Jenže je dobře napsaný. Není to, pravda, žádná Anna Karenina, nicméně drobky toho, co dělá krásnou literaturu velkou, se v něm najdou. Dává prostor k zamyšlení. Třeba o tom, jaké možnosti má nadaná a pracovitá mladá žena, která arci dost nešikovně svůj život odstartovala. Jak zacházet s takovým živlem jako šéf a jak jako životní partner? Dokážeme nezaujatě vnímat muže, který se rád a dobře stará o děti? Není profesní úspěch rozvedené matky tří malých dětí jen třešničkou na zkaženém dortu? Jak z toho její děti vyjdou? Kdyby žila v Evropě na sociálních dávkách, byl by výsledek lepší nebo horší? --- Ne, nečekejte nic bůhvíjak emotivního. Příběh je to civilní, zajímavý, a především: dobře napsaný. --- A konečně, ať si říká třeba celá CSFD něco jiného, Julia Roberts je vynikající charakterní herečka.(6.7.2016)

Většinu filmu se mi potvrzovalo to, co jsem si myslel ještě před shlédnutím filmu - totiž že toho Oscara dostala Julia Roberts, protože se konečně našel vážnější film, za kterej by ho mohla dostat. Na konci jsem však došel k přesvědčení, že na tom možná něco bude (přiznám, že si nepamatuju, kdo byl za rok 2000 taky nominován), protože ve filmu byly chvíle, kdy hrála výborně. Hodně taky přidalo, že film byl takřka 100% podle skutečnosti, takže ho nemůžu obviňovat z kýčovitosti:-))) Jinak kvalitní snímeček, od kterého jsem čekal poměrně nudné soudní drama, což se nakonec nekonalo, za což jsem rád...(24.5.2008)

No jo, prostě vím, že tímhle filmem si Soderbergh vykopal nezávislácký hrob a vstoupil tak definitivně na půdu "skvělé velké továrny na sny". (Ač už předchozí Out of Sight k tomu inklinoval, byl to pořád jen takový malý filmeček). Ale rozhodně bych ho neodsuzovala, už jen téma, na něž je nahlíženo civilně a zároveň s nadhledem. Spojení žánru komedie-drama... to zas až tak standardní není. A právě proto -ač pod zástěrkou tetičky komerce- je to přece jen osobitý film, který neodradí.(17.1.2004)

• - Vztah Julie Robertsové s Benjaminem Brattem nepřežil udělení Oscara, kterého za roli Erin Brockovich Robertsová získala. (Mafyn)

• - Opravdová Erin Brockovich, kterou byl děj filmu inspirován, si ve filmu zahrála servírku jménem Julia. (don corleone)

• - Natáčení filmu se jako divák také občas zúčastnila i nezletilá neteř Julie Robertsové Emma Roberts. (Nancy...)