// Jednička Dannyho parťáků je jednoduše ten nejuvolněnější Hollywoodský film všech dob a jestli ne, tak další díly už zcela jistě ano. Film, který jednou musel vzniknout a za daných okolností už to prostě lépe dopadnout nemohlo. Film, na který se můžu dívat kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. Přičemkoliv. Doopravdy. Po tolika shlédnutích právem v mé top.(23.5.2011)

Jeden z tých sofistikovaných filmov, ktorý baví a nepotrebuje na to ani akčné scény ani pôsobivý vizuál. Soderbergh je u mňa režisér, ktorého tvorbu nevyhľadávam. Príde mi neosobný, odťažitý a hlavne jeho príbehy idú mimo mňa. Ocean´s Eleven je ale výnimkou. Jednak je to hereckým obsadeným. Trio Clooney, Damon a Pitt dominujú nad všetkými. Ale zároveň je to celé podfarbené príjemnou hudbou, pekne napísanými dialógmi a má to niekoľko pôsobivých zvratov. Neskĺzava to do WTF momentov a celé si to drží zábavnosť( aj keď bez napätia) celú svoju dĺžku. Iste, také Italian job je rozhodne zábavnejšie, aj keď postráda inteligenciu Dannyho parťákov. Ale rozhodne je to lepší Soderbergh. A úprimne, vždy keď mám náladu, tak sa k tomuto filmu vraciam a užívam si ho stále rovnako.(10.2.2014)

Dlouho mi nebylo tak dobře u srdce. Komedie z prostředí lupičů v tom nejelegantnějším podání. Traffic byl sice úžasný, ale tady je na Soderberghovi vidět, že si chtěl režijně odpočinout. Film nejede ani ve zběsilém ani v pomalém tempu. Jede v pohodovém, které vyhovuje jak jemu, tak i divákovi. Žádné zbytečné scény, které by film prodlužovali. Taky žádná zbytečná akce, efektní kamerové průlety, výbuchy (vlastně párkrát to bouchne, ale žádná megalomanie) a nedej bože automobilové honičky. Dávám za pravdu těm, kteří tvrdí, že není důležité jestli nakonec kasino vykradeno bude nebo ne. Jde o to, jak to bude provedeno. Fikaně! Tohle je to jediné co mě napadá. Sice možná až moc a filmově, ale tady nejde o umění, ale o zábavu. Klobouk dolů pane režisére. Ansábl hereckých hvězd nepředvádí oscarové herectví, to je pravda, ale je vidět že se všichni dobře baví, stejně jako režisér. Dokonce i Andy Garcia, kterého jsem tak trošku litoval, protože jej mám zafixovaného jako kladného hrdinu. Juliu Roberts jsem vzal jako sympatický doplněk ke skvělému filmu. Jak jsem řekl, tak dobře u srdce mi nebylo. Dvě hodiny v parádní herecké společnosti, při jednom parádním úkolu.(2.1.2005)

„Ktorý z nich je Yen?“ - „Ten šikmooký Číňan.“ Nebo v papuľke! Džezová atmosféra, pôvabná kamera a réžia taká sebavedomá, že by mali Soderbergha zavrieť. Dialógy sypú („Dokáže ťa rozosmiať?“ – „Hlavné je, že ma nerozplače.“) a rad príde aj na humor (retrospektíva "vykrádanie kasína") a nezabudnuteľné momenty (metro s Mattom Damonom). Herci sa bavia ako na najlepšom večierku (jednoznačným ťahákom je charizmatický Clooney) a pritom hrajú ako o život: stačí gesto, pohľad, jemný úsmev, pokrčenie pliec, nadvihnuté obočie – a je to! Každá z postáv má "svoju scénu", každý divák si nájde toho svojho favorita (Carla Reinera napríklad), k tomu geniálna lúpež - na postupne sa spamätávajúceho Andyho Garciau (KRSTNÝ OTEC III) sa budete tešiť rovnako, ako na kamienok Boba Guntona, prsteň Brucea Willisa a pohľad po kancelárii Chazza Palminteriho. A potom skutočný vrchol, melancholická fontána. Kino Považan 2002(5.12.2004)

Jeden z nejzábavnějsích filmů, co jsem za poslední dobu měl možnost vidět a zároveň nejsympatičtější jedenáctka, co se kdy ve filmu mohla vyskytnout. Od začátku do konce parádní zábava, která opravdu neztrací tempo. Žadné chození kolem horké kaše, jde se rovnou na přípravy jak vyloupit Casino. Žadné nudné dialogy, ba naopak dokonce i vtipné. Takže cca 2 hodiny utekly šíleně rychle. A to skvostné obsazení? No nádhera. George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon, Andy Garcia, Bernie Mac a Don Chedle jsou hlavním lákadlem tohoto filmu. Navíc kdy a v jakém filmu se sešla taková plejáda kvalitních herců? Snad ani nikde. Tohle se Stevenu Soderberghovy opravdu povedlo ale jsem zvědav na druhý díl, který tak valné mínění nemá. Ale uvidím.(19.1.2008)

• - V hlavní roli filmu (George Clooney) se měl původně objevit Bruce Willis, ale natáčení se mu překrývalo s jiným natáčením. Nakonec si ale zahrál sám sebe v pokračování Dannyho parťáci 2. (POMO)

• - Věta, kterou řekne Andy Garcia Bradu Pittovi, že bude zklamaný, pokud ho chytnou v Newport Beach, jak si kupuje auto za 100 tisíc, je inspirována skutečným majitelem kasina Mirage Stevem Wynnem, kterému unesli dceru. Únosci byli pak chyceni, jak si v Newport Beach chtějí koupit drahé auto. (don corleone)

• - Terry Benedict odmítá telefonicky nějakého pána Levina, který se snaží dostat na zápas s tím, že určitě musí mít HBO. V reálu je Gerald Levin předseda společnosti Time-Warner, kteří vlastní právě HBO a také společnost Warner Brothers, která film natočila. (don corleone)