poster

Solaris

 • USA

  Solaris

 • Slovensko

  Solaris

Sci-Fi / Drama / Romantický / Mysteriózní

USA, 2002, 94 min

Předloha:

Stanisław Lem (kniha)

Scénář:

Steven Soderbergh

Producenti:

James Cameron, Jon Landau

Scénografie:

Philip Messina

Kostýmy:

Milena Canonero
(další profese)

Diskuze k filmu (48)

<< novější 2 1
  • 4.10.2018  09:45
  fido1
  (hodnocení, komentáře)

  Nerozumím obecně tomu, co vyniklo u tohoto filmu: někdo kdo má vcelku jasný a převážné negativní a kritický názor - kdy na filmu je špatně snad úplně vše a v hodnocení dá 3 hvězdy. 

  • 9.4.2015  00:57
  tomalakis
  (hodnocení, komentáře)

  "Poslední kapkou byla ne-hudba, která je složena z tónů..." :D

  • 8.4.2015  23:04
  tomalakis
  (hodnocení, komentáře)

  krásná hudba

  • 19.2.2014  08:52
  pjotri
  (hodnocení, komentáře)

  Nekonecna nud a neustale cekani, ze se konecne dej nekam pohne.. Podobnou nudu jsem zazil pri Havlove Odchazeni - schopen sledovat 15 minut a pali...

  • 6.2.2014  23:26
  Meallica
  (hodnocení, komentáře)

  Úbohá zlátanina bez ladu a skladu. S ruským majsterštykom ani s knihou to nemá nič spoločné.

  • 10.12.2012  09:07
  retrix
  (hodnocení, komentáře)

  Předloha k tomuto filmu od Stanislava Lema patří k mým nejoblíbenějším knihám. Film z knihy čerpá jen velmi ořezanou kostru a vyvíjí se zcela jiným směrem než předloha. Budiž, i tak mně ale připadá, že sci-fi je zde v tomto případě pouze křoví a klidně by se tento děj mohl celý odehrávat na zemi jako psychologické drama Georga o ztrátě milovaného jedince. A navíc jsem nějak u filmu nepochopil ten konec. Respektive jsi nejsem jistý, jestli konec vyzněl tak, jak si myslím.

  • 26.3.2011  03:02
  maroo77
  (hodnocení, komentáře)

  Nuda nuda velká nuda

  • 8.3.2011  00:27
  aliveKenny
  (hodnocení, komentáře)

  Badmaniak:
  Tak to mám podobný názor  - velmi citlivý odkaz Tarkovského ... Jako žabařinu bych to neviděl - tvůrce filmu knihu pochopil...

  • 12.1.2010  00:36
  Gastro
  (hodnocení, komentáře)

  film je zabava ked chcete posolstvo chodte na postu....vy viete

  • 12.10.2009  20:52
  Badmaniak
  (hodnocení, komentáře)

  Uznávám, že oproti Solaris z roku 1972, je tohle žabařina, ale ti co tento film podhodnotili, původní film ani neviděli. Drtivá většina uživatelů CSFD si myslí, že film pod 1990 je pro pamětníky. Bohužel...

  • 9.10.2009  23:08
  hirnlego
  (hodnocení, komentáře)

  kiddo: Nauč se číst pozorněji, my darling - "atmosféru" jsem napsala bez přídavného jména a ani z dalšího textu by bystrá osůbka jako ty neměla vyvodit závěr, jaký jsi zde vytlačila ¦¬]

  Badmaniak: Nejspíš většina lidí viděla "i to druhé zpracování", a tímto byla posléze poněkud rozladěna.

  • 19.9.2009  14:18
  Badmaniak
  (hodnocení, komentáře)

  Nejspíš většina lidí nepochopila. Škoda...

  • 3.8.2009  23:26
  xhc
  (hodnocení, komentáře)

  tento film je typicky na slovo: haluz , Je mi luto napriek scenaru, deju ma to strasne pripravovalo na skvely spanok uz pocas filmu a to aj vdaka hudby chillout ktora sa tiahne celym filmom a sugestivne uspava, ziadna akcnost ktora by tym trhla, dlhe sceny, nezazivne, natahovanie, - toto je pre mna zabijak....pristihol som sa ako si potlapkavam do rytmu v mojom podvedomi a to je nesporny znak nudy a zivania a este raz opakujem aj napriek tomu ze sa tam nieco dialo ... 1*

  • 21.6.2009  23:23
  petr.c17
  (hodnocení, komentáře)

  Tento film jsem viděl už několikrát a patří k mým oblíbeným. Zkoušel jsem několikrát shlédnout i Tarkovského verzi, ale bohužel vždy u ní usnu, takže nemohu srovnávat. Každopádně mi vůbec nevadí nové a nové pokusy zpracovní a bude se mi líbit vždy ta verze, která mě nejvíc zaujme - srovnání: Psycho od Hitchcocka a od G.V.Sant (z r.1998) prostě vítězí nová verze možná jen díky dokonalejší technice a zpracováním. Dokonce bych byl proto, aby některé filmy nebo témata byla zpracovávána znovu a znovu - vždy s osobitým ztvárněním dalšího režiséra; než vymýšlet nové a nové plytké hlouposti, raději nový pohled na staré. Dodatek: moc jsem si zde oblíbil postavu Snowa, představovaného Jeremy Daviesem, jeho gestikulace je...wow!, hodně velká jinakost - favorit :-)

  • 11.6.2009  15:47
  kiddo
  (hodnocení, komentáře)

  Mein Schatz, jestli chceš Tarkovského atmosféru, koukej na Tarkovského filmy, so einfach, nicht wahr? :-*

  • 11.6.2009  15:39
  hirnlego
  (hodnocení, komentáře)

  Soderbergh vynechal především ATMOSFÉRU. Nechci říct, že jeho verze nemá vůbec žádnou, ale ve srovnání s Tarkovského verzí... (a just to budu srovnávat :-P ) ... gen.Zhukov by tady měl přestat plácat a podívat se na tu svou originálku.

  • 29.5.2009  19:45
  Darren
  (hodnocení, komentáře)

  To je správná otázka, taky by mě to nesmírně zajímalo. Soderbergh nic nevynechal, jen zasáhl do významu jdnotlivých aspektů, nejvíc pak vyzdvihnul romantickou linii. Třeba měl ten pocit co já, že je škoda, že v předchozím zpracování tolik nevynikla a právě to nahlédnutí na předlohu pod jiným úhlem pohledu opodstatní vznik nové verze. A mě se jeho vize víc než jen líbí, je to můj nejoblíbenější Stevenův film. Svým audiovizuálem na mě navíc působí jako droga.

  • 16.5.2009  17:07
  kiddo
  (hodnocení, komentáře)

  Bobyku, popiš mi prosím, které myšlenky jsou v Tarkovském a které Soderbergh postrádá.

  • 16.5.2009  16:54
  Silas
  (hodnocení, komentáře)

  ano, byla to narážka i na tebe, pochopilas dobře :-)

  • 16.5.2009  16:46
  kiddo
  (hodnocení, komentáře)

  Jop, je tam vizuál a hudba, nemá to Lemovy myšlenky. Jdi se zahrabat.

  • 16.5.2009  16:41
  Silas
  (hodnocení, komentáře)

  A lidí, které zasáhne spíš zpracování (vizuál, hudba) než myšlenky, bude čím dál víc...

  • 16.5.2009  16:00
  kiddo
  (hodnocení, komentáře)

  Xeelee: nemůžu říct, že by se mi Tarkovského Solaris nelíbilo, pouze mě Soderberghova vize zasáhla víc.

  • 16.5.2009  15:40
  Xeelee
  (hodnocení, komentáře)

  kiddo: To jsem nepsal. Já viděl dřív film a nelíbil se mi. Po přečtení knihy ale vyniknou nedostatky, které generál nevidí. Docela mě překvapilo, že jsi Solarisu dala *****. Mám tě v topce a nepamatuju si, že bysme se u nějakýho komerčního nekontroverzního filmu takhle názorově rozcházeli. Koukám, že Tarkovského verzi jsi dala dokonce o hvězdičku míň. Co se ti na ní nelíbilo? Já ji ještě neviděl. Sháním originálku.

  • 16.5.2009  15:14
  kiddo
  (hodnocení, komentáře)

  Proč by k hodnocení filmu byla potřeba znalost knihy? Co na tom, jestli je Lemovo Solaris myšlenkově bohatší a Soderberghovo plošší? Svědčí to jen o tom, že neadaptoval knihu v celé její hloubce, ne o kvalitě filmu jako takového. Tím samozřejmě nechci obhajovat gen.Zhukův přístup analfabeta.

  • 16.5.2009  15:07
  Xeelee
  (hodnocení, komentáře)

  gen.Zhukov: Tak si tu knížku sežeň. Není moc dlouhá (cca. 200 stran podle vydání) a budeš ji mít přečtenou za chvíli. Lemova kniha má spoustu vrstev a Soderbergh děj opravdu drasticky zredukoval skoro na základní dějovou linku a přidal nějakou tu romantiku. U rozsáhlejších děl se redukuje děj na pro příběh nutné dějové linky. Tady je zredukována významová stránka kvůli neschopnosti režiséra, ne obsahová, protože děj je v podstatě dost jednoduchý a režisér se vešel do 99 minut. Z mistrovského díla udělal tuctový film pro nenáročné publikum. Když neznáš předlohu, tak ti to budu těžko vysvětlovat. Nevím čeho si Joe321 všiml, když píše o hodnocení podle věrnosti knižní předloze. O tom jsem nic nepsal a obecně platí, že kniha se dá zfilmovat úplně jinak se zachováním myšlenky knihy a inspirace knihou může být jen velmi volná. Myšlenka knihy je velmi obecná a děj by se klidně mohl odehrávat v hlubinách zemského oceánu nebo v lidské mysli (třeba ve spánku), kterou zkontaktovala mimozemská inteligence. Na místě děje tu totiž vůbec nezáleží a slouží jen ke sdělení obecně platných myšlenek.

  • 16.5.2009  01:16
  Silas
  (hodnocení, komentáře)

  Xeelee: Thumbs up!

  • 16.5.2009  01:03
  Joe321
  (hodnocení, komentáře)

  Xeelee: Nevim proč by se musel film hodnotit podle toho, jak věrný je knižní předloze. Pokud jsem si všiml správně, tak přesvědčuješ uplně stejně jako gen.Zhukov, akorát obráceně:). Není to přesvědčování jako spíš vyjadřování pocitu z filmu, názoru. A to snad každý může... obhajovat svůj názor:).

  • 16.5.2009  00:42
  Xeelee
  (hodnocení, komentáře)

  gen.Zhukov: Nejde o rozdílné vyjadřovací prostředky knihy a filmu, ale o to, že je Soderberghův Solaris strašně povrchní. Řekl bych, že patříš mezi ty méně náročné diváky, kteří se tu vyskytují. To, že se ti film líbil, je v pořádku, nepřesvědčuj ale ostatní jak je film geniální. Obzvlášť když se vyhýbáš předloze kvůli tomu, abys neviděl ty obrovské nedostatky a nezkazil si dojem. Tím bych asi naši debatu uzavřel.

<< novější 2 1
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace