Smaragdový les

John Boorman

Rospo Pallenberg

John Boorman

Ian Crafford

Krásny vizuálny zážitok z miest, ktoré sa už čoskoro stanú len hmlistou spomienkou, než sa aj tá časom rozplynie a pre ďaľšie generácie zostane už len fikciou. V príbehu je trocha akcie, trocha romantiky a veľa podnetov na zamyslenie. Eko-posolstvo je hlavným hnacím motorom celého snímku a i keď to všetko do hromady na cynickú dušu dnešného diváka môže pôsobiť naivne, myslím, že svoj odkaz predal ďaľej a zostáva nám len dúfať, že padne na úrodnú pôdu.(14.10.2013)

nie, nezaradím ten film medzi podpriemerné, aj keď herci boli na úrovni ochotníkov z konca 19. storočia. Film má však pomerne silný skoro až environmetalistický náboj v podobe obrazov z krásnej Amazónie, záberov na pôvodných obyvateľov a ich jednoduchý a pritom plný život v lone divokej prírody a to sú plusy, hodné aspoň tých troch bodov. Whack ďakujem za tip. :)(15.8.2013)

Pěkná příroda, opravdu kouzelné záběry z džungle. Velice půvabné amazonky. Herecké výkony podle mě taky slušné, všechno je to dokonale prožité. Nikdo si na nic nehraje a ze záběrů je vidět nadšení všech, kteří se na tom podíleli. Divák si pak snadno může představit jako by byl součástí kmene a taky džungle. 60%(9.8.2011)

Indiány jako by vychoval a zapůjčil sám náčelník Vinnetou, stále nahé Indiánky jsou z poloviny adeptky Miss Amerika a ty ostatní jenom hezké. Powers Boothe dokazuje, že spolu s Nicolasem Cagem pevně drží poctu Mistr unylých rolí. K tomu ještě divadelní dialogy: strnulé a nepřirozené. Škoda nevyužité šance. Prales je nasnímán krásně a příběh měl slušný potenciál. 55%.(20.8.2009)

• tron

Kvalitou (ale i hereckými výkonmi a atmosférou) niekde medzi Modrou lagúnou, Návratom do modrej lagúny a Hráčmi na vinici Pána. Ten príbeh mohol byť epický, keby sa ho chopil Werner Herzog, Stanley Kubrick, alebo aspoň Ruggero Deodato (ak by mal lepšiu chvíľku). Lenže nechopili. Chopil sa ho John Boorman, ktorý má síce na konte výnimočné Vyslobodenie, ale i najabsurdnejší film roka 1974 Zardoz. Smaragdový prales patrí skôr do tej slabšej časti Johnovej filmografie. Dosť nezáživný, nezábavný a nudný film. Powersa Bootha som nikdy moc nemusel a strih je miestami značne diskutabilný (záber na Powersa Bootha v džungli. Záber na hada v úplne inej džungli. Strih na Powersa Bootha s vytreštenými očami. Záber na útočiaceho hada. Strih na odskakujúceho Powersa Bootha.).(20.5.2017)

• - Film je natočen podle skutečné události o únosu Manuela Cordova, který se odehrál v roce 1900. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v okolí řeky Araguaia v Brazílii. (Terva)