Temperamentní americký dobrodruh a voják cizinecké legie Rick O'Connell hledá v Egyptě své štěstí. Čirou náhodou objeví dávno ztracené Město mrtvých. Jeho objev je pro půvabnou knihovnici káhirského muzea a nadšenou egyptoložku Evelyn archeologický nález století. O'Connell dostane nabídku zavést Evelyn s výstředním bratrem Jonathanem do pouště. Evelyn touží objevit ztracenou Knihu mrtvých, Rick zase prahne po legendárním faraónově pokladu. Ruiny střežené bojovnými Tuaregy však skrývají děsivé tajemství - sarkofág s mumií staroegyptského kněze Imhotepa, jenž byl za svá provinění pohřben zaživa. Zemřel strašnou smrtí, byl sežrán tisíci brouky. Pokud by ho ale někdo oživil, znamenalo by to katastrofu pro celou zemi. Evelyn s Jonathanem a Rickem budou muset překonat strašlivé, životu nebezpečné nástrahy, uniknout příšerným kusadlům smrtících brouků a vést boj se starověkou sektou. A přesně ve chvíli, kdy mohou konečně nabrat dech, Evelyn nechtěně probudí Imhotepa. (TV Nova)

slavikzbojni

V 30-ich rokoch minulého storočia boli v móde krátke príbehy z egyptského prostredia a tento film reťiséra Sommersa akoby na ten štýl nadväzoval. Film je ľahký a nerobí si nárok na historické fakty, aj meno Hamunaptra je z tohto súdka. Je tu použitá akurát výborne kreovaná atmosféau egyptských starovekých reálií- ako múmie, pyramídy oázy a púšte faraónov a iné rekvizity starého Egypta. Divácky je úspešný, nakoľko dej je strhujúci a niet v ňom nudných. Padajú vtipy a prejavy postáv sa vyznačujú espritom. ()

Sefko

,,A aká je úloha? Zachrániť slečinku, zabiť zlosyna a spasiť svet." Lepšie sa to povedať ani nedá. Skrátka jeden z najklasickejších dobrodružných filmov. Na ktorom sa zub času takmer vôbec nepodpísal. ()

Holly_Molly

Nádhernej dobrodružnej film, kterej má všechno: Sympatický hlavní i vedlejší postavy, nebezpečnýho záporáka, špetku hororu, hromadu humoru, krásnej soundtrack a celý se to odehrává v Egyptě. Perfektní film na jakoukoli náladu! ()

Little_Sawy

Brendan F. tady stvárnil O'conella dokonale, s bouchačkama to taky umí, né že né. Překrásné Egyptské pouštné prostředí na kterém se mohlo mé oko kochať bylo mňamózne. Taky herecké výrony byli celkem v pohodě i když jsem byla místami jako wtf? Ale jednička Mumií je pořád topka. A slizká múmia v podaní Arnolda V. byla také celkem hnusná, ale tým zaujímavějším spůsobem. Jelikož já jako hoodně sakra hóódně veľká milovnice Egyptských filmov, jsem tenhle sqost žrala. ()

MoziMedve

Nikdy jsem se nezamýšlel nad tím, čím to je ale tohle je film který jsem viděl už mnohokrát a vždy ho rád vidím znovu. Efekty jsou dneska zastaralé ale pořád si myslím, že ujdou. Hlavním aspektem bude, že se film nebere nijak vážně. Přesně ví, čím chce být a co chce divákům dát. Prostě zábavná dobrodružná výprava se skvělou hudbou a sympatickým obsazením. Asi je můj názor zkreslený nostalgií, ale mám ten film rád. ()

soukyd33

Vtipné a hororové zároveň. Skvěle vymyšlené, a natočené. Honza pokladem může začít. Nebo je snad všechno jinak? A co je vlastně ten poklad. Triky super. Herecké výkony super. Herecké obsazení super. Prostorový zvuk výborný. Příběh super. Dialogy super. Poznámka: Film má i pokračování. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Thalin

Akční, vtipné, bez hluchých míst a se sympatickými postavami. Tenhle film mám moc ráda už odmala a vždycky se na něj ráda podívám. ()

rozum i cit

3*. Proč tak vysoké hodnocení, když je to vlastně hrozná pitomost? Pro řadu kladů. Vezmeme-li je po pořádku: Snímek má dobrou atmosféru, jak tu hororovou, tak počátku 20. století, respektive abych byla přesná, ztělesňující odpovídajícím způsobem naši romantickou představu o prvních objevitelích a lovcích pokladů (Pravda, v tomto směru se tvůrci až tak snažit nemuseli, neboť počátek minulého století přitahuje a ,, tajemný Egypt" lákal lidi a laickou veřejnost odjakživa.), místy i atmosféru starých filmů. Děj odsýpá a snímek disponuje příběhovým obloukem v podobě oživovacího rituálu na začátku i na konci. Žánrový mix nepůsobí rušivě, střih je dobrý a kamera slušná, místy dokonce velmi. Pochválit lze i krásný soundtrack, který je sice složený jen z cca 4 až 5 hudebních motivů, ale doplňuje vhodně děj a jasně dává najevo, kdy jsme v přístavu, kdy na velbloudím trhu, kdy putujeme s karavanou písečnými dunami, kdy se díváme na drama ze starého Egypta atd. Tím nejlepším jsou nicméně výkony prakticky všech herců a casting, který vyšel na jedničku. Brendan Fraser svého Amíka, pro něhož lze každý problém (kromě praštěné knihovnice) vyřešit prostě větší bouchačkou, odehrál dobře, John Hannah je v roli Jonathana sympatický a vtipný, Oded Fehr dostatečně tajemný a Rachel Weisz více než roztomilá. Totéž se dá říci v podstatě i o hercích ve vedlejších rolích. Ovšem klíčový je pro snímky tohoto typu výběr hlavního záporáka. A zde měl Steven Sommers nesmírně šťastnou ruku, neboť Imhotep Arnolda Voslooa je daleko lepší než tolik, kdo ví proč, opěvovaný Karloff, a kdykoli se v lidské podobě objeví na plátně, působí doslova jako plamen na můru - je natolik nebezpečný a hrozivý, že byste ho nechtěli potkat, a zároveň natolik charismatický a přitažlivý, že mu lze jen stěží odolat. První ostatně platí i pro jednotlivé stupně jeho rozkladu. Jeho postava je v tomto snímku navíc napsána tak, že vzbuzuje vedle strachu i soucit. Snad jen o vhodnosti jeho jména mám mírné pochybnosti (Imhotep znamená doslova ,, Ten, který přichází v míru."), ale to bylo nepochybně převzato z filmového předobrazu z roku 1932. Kupodivu Mumie nestárne ani co do triků a ve srovnání se současnými digitálními nesmysly se jeví téměř jako klenot. Holt konec éry, kdy triky ještě sloužily příběhu a hercům místo toho, aby je nahrazovaly. Ovšem hlavním pozitivem snímku je humorný nadhled. Mumie mi vždy připadala nejen jako pocta dobrodružným filmům a snímkům o mumiích ze začátku 20. století, ale zejména jako komedie až lehká parodie, která si místy dělá legraci sama ze sebe a vlastního žánru jako takového. A to i za pomoci cíleného použití těch nejblbějších klišé včetně tekutého písku, pasti v podobě klesajícího stropu až po odjezd do záře zapadajícího slunce. Možná je to jen můj dojem a nikoli úmysl tvůrců (a v takovém případě by šlo o film dosti pitomý), přesto právě proto jsem ji vždy brala na milost a kvůli všem zmíněným kvalitám jsem pak s to dokonce odpustit řadu logických chyb stejně jako takřka naprosté znásilnění egyptských reálií. A že obého je více, než by bylo zdrávo. K těm prvním namátkou např. Jak mohl Imhotep vyškrábat nehty vrypy do rakve, když byl celý zafáčovaný? Jaktože jeho brouci konzumovali pomalu, zatímco všechny ostatní sežrali rychleji než piraně? A kde je vůbec staří Egypťané chovali, jaktože se jim nerozlezli a jaktože lidé, kterým lezou pod kůží, nemají ani modřinu? Jak mohla Evelyn vědět, že na deskách knihy Amona Rea vyrobené z ryzího zlata je zaklínadlo pro ovládnutí mumií, když ji v životě nedržela v rukách? K tomu čím je zlato ryzejší, tím je měkčí, čili pro knihu dost nevhodný materiál. Navíc vzhledem k jeho hustotě by byla asi dost těžká. Jaktože si Rick na šibenici při pádu z takové výšky nezlomil vaz? K čemu těch zmíněných pět kanop, když mrtvoly byly nakonec jen čtyři? Jaktože se Anchsunamunin duch v závěru nevrátil do podsvětí jako na začátku filmu, když stejně jako prve nebyl rituál dokončen? Proč se Imhotep ptá Beniho, kde jsou ostatní kanopy, když dokáže očividně sám poznat, kdo otevřel schránku i kdo ho oživil? atd. Také je překvapivé, že Imhotep vidí bezvadně poté, co uzmul oči nejhůře vidícímu členu výpravy, ale to asi kouzlem. Historické nesmysly celkem pěkně shrnula ve svém videu egyptoložka dr. Colleen Darnell (https://www.youtube.com/watch?v=VjFFrYEZsAQ), byť mnoho z nich není třeba ani komentovat, jelikož jde o věci notoricky známé i dětem základní školy povinným (identita Imhotepa, Setiho I., či Anchesenamony, časové i geografické umístění chrámů Nové říše a pyramid, průběh mumifikace a zdejší vyjmutí srdce, pět kanop, když každý ví, že byly jen čtyři, život reálných skarabů, podoba a obsah Knihy mrtvých apod.). Nicméně jelikož jde o pohádku/fantasy, neuráží mne kupodivu tyto kiksy tolik jako například v Tróji, která se tváří jako adaptace Iliady a seriózní historický snímek. Spíše jen zamrzí, že se režisér nedržel návrhů svého poradce více, tím spíše, že překvapivě ne absolutně vše je špatně. Kromě nějakých egyptských slov a Anchsunamunina šperku diskutovaného v uvedeném videu sem podle mého názoru patří i Imhotepův pektorál, který se zdá být kopií pektorálu krále Psibkhennéa z Tanity (21. dynastie, pravda, není to tedy doba Setiho I., ale jinak je autentický). Naproti tomu jeho hadí prsten je patrně až z římského období. Zajímavé jsou v tomto ohledu také podněty v článku dr. Stuarta Tysona Smithe (Unwrapping the Mummy. Hollywood Fantasies, Egyptian Realities. Box Office Archaeology: Refining Hollywood’s Portrayals of the Past, 2007), egyptologa překládajícího dialogy pro filmy Mumie, Mumie se vrací a Hvězdná brána, týkající se příběhu Setny a oživlých mumií z papyru nalezeného v 19. stol., krádeže knihy kouzel za účelem vraždy Ramesse III. a následného vyšetřování zdokumentovaného na papyrech objevených v Thébách, nálezu mumie jednoho ze spiklenců pohřbeného za trest za živa v nepopsané rakvi v Dér ´el-Bahrí či kouzla ohledně masožravých brouků v Knize mrtvých. Autor také uvádí na pravou míru některé omyly a rozebírá počátky mumiománie před objevem Tutanchamonovy hrobky a érou pohyblivých obrázků, do časů sira Arthura Conana Doyla, Brama Stokera a ještě dříve. Největší chybou Mumie je tak podle mého názoru vznik druhého dílu, který se již bere vážně, takže působí hloupě, recykluje a navíc převrací i řadu věcí z prvního dílu. Trochu mi to připomíná situaci Pirátů z Karibiku - jednička vcelku vtipná a originální parodie na filmy s pirátskou tématikou, zbytek šunt. A závěrečné hodnocení filmu? Mumie je blbinka, ovšem vcelku zábavná a roztomilá, mající určité kouzlo, dnes již tak trochu retro. Pokud snad v někom probudí seriózní zájem o studium egyptologie, tím lépe. Není to umělecké veledílo ani film pro časté sledování, avšak jednou za pár let mi nevadí ji shlédnout a dokonce si ji jako ,, guilty pleasure" užít, soundtrack si pak ráda pustím i častěji. () (méně) (více)

majka02

Tento film, který je stejně starý jako jsem já sama, je pro mě skutečnou definicí mého dětství. Brendan Fraser si mě v roli Ricka O´Connella svým důvtipem absolutně získal a dodnes pro mě zůstává vzorem pravého akčního hrdiny. Film v sobě kombinuje prvky mnoha žánrů – dobrodružství, romance, komedie i dramatu. Přesto má ale svoji osobitou a nadčasovou identitu, díky které pro mě i po těch letech převyšuje mnohými preferovaného Indiana Jonese. Film si nehraje na ploché černobílé vyobrazení postav, všem dává své chyby i logické motivace. Divák tedy nutně nestranní jen ryze kladným postavám, ale má jisté pochopení i pro charismatického záporáka. Ve finále se tak můžeme nerušeně unášet jen samou atmosférou a dobrodružstvím. Film se odehrává v nádherném prostředí a kulisách, které v mnohých bezpochyby vyvolaly zájem o starověký Egypt a tamní mytologii. Efekty jsou kombinací praktických a počítačových prvků, přičemž je nutné pochválit jejich zdařilost. Vše vypadá přirozeně i po tolika letech, a když to děj vyžaduje, dokáží efekty nahnat potřebnou hrůzu. Celkově jde o fantastickou dobrodružnou podívanou. ()

Rebel24

Ak sa povie spojenie Egypt a film, vyjde slovo pyramída. A ak sa povie kliatba a pyramída, vychádza Múmia od Sommersa. Už v chobotnici ukázal momenty dobrodružnej ľahkej zábavy v hororovom pozadí s nejakou bestiou, ale až v tejto snímke ukázal svoj plný potenciál. Dobrodružstvo, piesok a krv, 10 egyptských rán a v neposlednom rade výborny casting na čele s nesmrteľným Rickom O Conellom vytvorili špičkový film v žánri najmä dobrodružných filmov, vďaka ktorému sa vedia malé chrobáky zažrat (nielen) divákovi pod kožu. 93% ()

Feacher

Jako malý jsem tenhle film hrozně žral. Je to trochu pohádkovější (i když pohádka pro otrlejší děti :)) akční film, ale je to zábava při každého. Má to akci, zápletku, zábavu i lásku, tudíž vše, co takový film má mít. Občas jsem měl takový pocit, že to vypadá trochu levně či lacině, ale opravdu jen málo. 4* zcela zaslouženě! ()

Flashheart

Je milé, že natočili takový zábavný biják pro rekonvalescenty po lobotomii. Zajímalo by mě, zda, pokud tohle má 78%, je např. ten film s Rockem s 26% pro rekonvalescenty po osmnácti lobotomiích, nebo je to naopak i pro ty prvně jmenované už moc sofistikované a možná by se mi to právě líbilo víc. Zajímalo by mě to dost, ale asi ne natolik, abych riskoval další byť jen minutu, že moje mozkové buňky sami od sebe radši budou znova skákat z mostu. ()

JB001

Nikdy jsem to neviděl a po více než dvaceti letech od vzniku filmu musím konstatovat, že Indiana Jones mne svého času bavil mnohem víc. Nicméně kvůli Rachel Weisz dávám o hvězdičku víc ()

oregon.fox

Pravděpodobně nejvýznamnější zástupce dobrodružného filmu v devadesátých letech! Není to Indiana Jones, ale i tak vás pobaví. ()

pistolpete

Vynikajúci dobrodružný film, spolu so Zorrom najepším v 90 rokoch vo svojom žánri. Zorro má Zeta-Jones, Múmia má Rachel Weisz. Rovnaká porcia zábavy, takže rovnaké hodnotenie. 85 %. Na 5* nemá, lebo to je len pre Indiana Jonesa :) ()

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

13.10.2022

Čeká nás v budoucnu Frasernasance? Díky potenciálně oscarovému želízku v ohni The Whale od režiséra Darrena Aronofskyho (matka!, Fontána) se herec nyní pomalu ale jistě vrací do velkého Hollywoodu, a… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Mumie s Cruisem potvrzena

Mumie s Cruisem potvrzena

22.01.2016

Studio Universal má za sebou díky Jurskému světu nebo Rychle a zběsile 7 vynikající rok. A nejspíš se mu bude dařit i dál, na letošek totiž chystá Warcraft nebo pátého Bournea a v roce 2017 rozjede… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014