Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

Teg

Silný zážitek. Když na konci zahalen v mlhu, vyjel Artuš se zbytky svých rytířů, věděl jsem, jaká je pravá legenda o Excaliburu. ()

thorewi

Legendární film na který se nezapomíná. Můj první, na který sjem v dětství koukal pořád dokola a tím se mi vryl nezapomenutelně do paměti. Na tu dobu pro mě ojedinělý zážitek a celkově krásný film. Pro mě srdcovka... ()

fantasmic

Excalibur je jeden z tých klasických filmov, ktoré ma za srdce nechytili. Nemastné, neslané bojové scény (samozrejme v osemdesiatych rokoch to muselo vyzerať skvele, ibaže ja som mal miestami problém nezačať sa smiať), nesympatický herci (hlavne ten čo stvárnil Merlina). Jediné čo sa mi naozaj páčilo bola hudba. Carmina burana dodáva aj slabým rytierskym súbojom tú pravú šťavu. V podstate som veľmi šťastný, že sa Boorman rozhodol sfilmovať tento projekt a nie Tolkienovho Pána prsteňov. ()

wosho

Necítím s Excalibrem takové blaho jako většina zde přítomných. Nejsem nadšený tím, že v 6. století nosí zbroj a staví hrady z vrcholné gotiky (to by pak mohl pan Boorman natočit legendu o svatém Václavovi a do ruky mu dat samopal vzor 58 a z histoického hlediska by to bylo nastejno). A navíc to brnění je evidentní tenký, vyleštěný plech. K tomu nevýrazný scénář prefabrikující vše z legendy do kýčovité podívané, kde rytíř v plné polní valchuje kočku na misionáře. K tomu velkolepá režie (opravdový jediný klad), s hromadou nápadů z nevyužité adaptace Pána prstenů a solidní herecké obsazení. Celkově se jedná o vymaštěnou podívanou. ()

Stromovous87

Jeden z prvních filmů, které si vybavuji z mého dětství. Viděl jsem ho poprvé někdy v pěti letech a pak ještě stokrát později (byla to první originálka, kterou jsme měli doma). Do dnes je to nejlepší filmové zpracování artušovské legendy, a to i přes absenci známějších herců (až na výjimky). Nesmrtelný příběh, který mě pokaždé dostane, čemuž pomáhá i geniální hudba, která by si zasloužila dalších 5 hvězdiček. Hlavně ve scénách, kdy Artuš jede do boje za zvuku O fortuna z Carminy Burany nebo v závěrečné scéně Artušovy smrti a vhození Excalibru zpět do jezera, bylo zvolení hudby dokonalé. ()

Bafo

Skvelej stredovekej film dle artusovskych legend s opravdu skvelymi kostymi kamerou hudbou... Predevsim je nutno ocenit stredoveke (pozdne) realie jelikoz rytiri se bijou opravdu jako rytiri a ne zadny spidermani s nacvicenou bezchybnou choreografii... Kdo chce vedet jak vypadaly stredoveke rytirske souboje tak at se podiva na excalibur... Zadnej novej film to nezachicuje ani zdaleka tak presne... Navic film sam o sobe je vazne hodne dobry... ()

Ještěřák

Tak jsem si poprvé od útlého dětství oprášil mírně praštěná slovíčka jako Kamelot, Lancelot, Rytíři kulatého stolu apod. Nicméně jsem na vážkách, a to tak, že velmi - EXCALIBUR je v dialozích chvíli rekordně patetický, chvíli naopak správně mrazivý, kulisy tu milé / špinavé / cool "neverendingstoryovské", tu zase poněkud mimo, herecké výkony jdou též od desíti k pěti - spíše teda k těm pěti... Film, ve kterém se bije nejen ultimátní dobro a zlo, ale také dobré a zlé scény, které podle mého neskromného :-) názoru převažují. Škoda. -- PS: v brnění jak vypůjčeného ze Star Wars se šoustat vážně nedá, natož plodně plodit. 2 a 1/2 hvězdičky. ()

Wishkah

Bezkonkurenčně nejlépe zpracovaná legenda o králi Artušovi. Řemeslně propracovaná fantasy, která dodnes neztratila svoje krásné kouzlo ()

FARGO

Film mě neuchvátil jak jsem čekal, je to filmová klasika, ale ta temnota a natahovanost mě do sebe nevtáhla. ()

Prochy38

Moc moc povedené ztvárnění kultovní legendy. Se všemi špínami středověku, jak by to mělo vypadat. Kvalitní obsazení, tedy alespoň ve vedlejších rolích. Dokonalá, opakuji, dokonalá hudba! Brnění se mi moc líbila. Marně hledám, co na tomto filmu nesedělo... Snad možná lehce charizmatičtější hlavní hrdina. Ale fakt dobré! Útoky za zvuku chorálů neměly nejmenší chybu. Spolu s televizním Merlinem rozhodně nejlepší adaptace! ()

TERRORDROME

Väčšina ľudí sa zhodne v tom že Trumbulus, respektíve Excalibur je tou jedinou naozajstnou Artušovskou adaptáciou a všetko ostatné bez výnimky je len bohapustý škvár, ktorý jedine nahádzať do nehaseného vápna a ošťať. Áno, scenár je trochu problematický a kdekoho môže nudiť, ale všetko si vynahrádza vizuálnymi orgiami kde jednoduché triky so svetlami a dymom uchvátia tak ako to nedokážu žiadne mnohotisícové digitálne armády monštier z Pána Náušníc ( a to mám obludy rád ). Merlin s plechovou lebkou tak vyvoláva mocného draka ktorý nie je nič iné než hmla na ošálenie protivníka a ja mu to žeriem. HAM! Na rytierov v ohromných a ohromne nepraktických brneniach je pekný pohľad, pokial sa teda človek nepokúša predstaviť aké by to bolo bojovať štýlom sardinka v konzerve ovešaný desiatkami kilogramov železa. Keď je Artuš v koncoch prikáže svojim verným aby našli svätý Grál nech už je kdekoľvek, pod kobercom či za skriňou. Behom tejto výpravy väčšina odvážnych zgegne ( skvelý záber na vranu vyďobávajúcu oko obesencovi, tomu sa hovorí realizmus ) a ten posledný zažije podľa vzoru Vesmírnej Odysey metafyzické halušky končiace vytiahnutím kalicha z... riti, tak nejak. Trumbulus ( EXcalibur, idiot! ) skrátka nemá v povahe sa s ničím moc srať a vysvetľovať a miesto toho radšej hustí úchvatne atmosférické scénky ako keď Artuš s armádou tiahne do boja a zdevastovaná krajina okolo nich ožíva a zelenie za zvukov Karmínových Buranov. Barbarské súboje, kúzla a napokon všetci zomrú, skrátka legenda. Nech žije Trumbulus ( Excalibur, hovado! Pozn: pani z jazera )! ()

M.I.K.E.

Mimořádný snímek po stránce výtvarné a kostýmové. Legenda o králi Artušovi nebyla nikdy natočena velkolepěji. Sice by snímku prospělo zkrátit, ale ve srovnání s dnešním KING ARTHUR se jedná o krásné dílo. ()

Yardie

Bezpochyby nejlepší zpracování Artušovské tématiky. Výborná hudba, dobrá kamera, příběh je celkem zajímavý. Každá půlka filmu má své - jak první, optimistická a barevná, tak druhá temná a černobílá. Atmoféra filmu je výborná, i když konec filmu je trošku natáhlý a zdlouhavý, chvílemi složitý a nudný, ale celkově je toto opravdu veledílo a jsem schopen se na něj dívat několikrát. Rozhodně stojí za podívání a ne jednou. Howgh! ()

Mouzon

Ten snímek je ve své nedokonalosti a kašírovanosti tak neodolatelný! Zub času se zde podepsal poměrně výrazně - některé triky budí spíše nechtěný smích než údiv (např. Helen Mirren bafající na svém loži byla hodně mimo - vzpomněl jsem si na PELÍŠKY a Donutilova "maršála Malinovského"). Nespornou výhodu pak v tomto případě tvoří osoba režiséra. Boorman je totiž natolik dobrý, že dokáže technickou nedokonalost občas poměrně dobře zakamuflovat........Je rozhodně kladem, že se snímek soustředí spíše na vykreslení etického a mytologického poselství, než aby zde zbytečně mašírovala tisícová vojska a sváděly se přeexponované bitvy, ale přesto jsem se v úvodu nemohl ubránit jistému rozčarování. Fakt, že Uther dobývá nepřítelův hrad s hrstkou bojovníků, která jakoby si odskočila z tribuny nedělního utkání okresního fotbalového přeboru, ve mně vzbudil touhu po rozsáhlejším komparzu. Chápu, že i při líčení různých bitev a soubojů se zde nehraje na množství, ale spíše na sdělení určité myšlenky (např. Utherova/lidská žádostivost), a někdy je dokonce menší počet bojovníků účelem (jako třeba v samotném závěru, kde je ukázán kontrast Artušovy horší výchozí pozice a obklopení těmi nejvěrnějšími). Ale místy to opravdu nepůsobí zrovna reprezentativně.........Plusem je rozhodně hudba a herečtí představitelé - typově i výkony. Jinak je ale EXCALIBUR ambivalentní - na jedné straně skvěle natočený, s úžasnou atmosférou a dalšími výše zmíněnými klady, na straně druhé ale dnes už přeci jen trochu "muzejní". ()

Mikino00

Velké zklamání, směšný děj, s obrovskými skoky v ději, s špatně vybranými herci (hlavně Mordred), příšernými kostýmy, navíc mi to ani moc nedávalo smysl, klišé střídá klišé. Ze začátku to tak hrozné nebylo, ale postupně se to jen zhoršovalo. Skvělá je jen hudba. To i verze Monty Pythonů je uvěřitelnější a reálnější. ()

matmanX

Excalibur sice je asi nejlepším zpracováním nejznámější anglické legendy, především díky skvělé atmosféře a kameře, ale připadá mi, že takový materiál mohl být natočen ještě daleko líp. Excalibur se pro mě nikdy nestane fantasy legendou kvůli dvěma zásadním chybám. Tou první je neskutečně chaotický děj a střih. Scény často připomínají spíš nenavazující obrazy, než souvislý celek, a díky tomu je často snadné se v ději ztratit, či nepochopit nějakou souvislost, zvlášť, když se příběh někdy přesune o desítky let během jednoho nicneříkajícího střihu. K dobrému zážitku nepřispívá ani špatně vyvážená gradace, která u důležitých scén chybí (vysunutí meče z kamene) a u nepodstatných naopak přebývá (většina pro příběh méně podstatných bitev). Druhým velkým problémem jsou samotné postavy. Jakoby nestačilo, že jsou schopny měnit svou osobnost každou druhou scénu, a tím pádem je téměř nemožné k nim cítit nějakou empatii, ale oni na sebe ještě navlečou úplně stejné chromované brnění, takže rozeznat je mezi sebou je velice těžký oříšek. Možná je mé zklamání způsobeno tím, že jsem celý film viděl až dnes a během sledování jsem měl neustálou potřebu srovnávat jej s Pánem prstenů a Star Wars (s oběma má společného víc, než se zdá), které jsou po scénáristické stránce zpracovány daleko lépe. I přes skvělou atmosféru, výpravu a kameru nemůžu dát víc než 3* kvůli nekonzistentnímu ději a chaotickému střihu, které bohužel silně sráží zážitek z filmu. ()

ApsidalTill

Dokonalé spracovanie jednej legendy, ktorá si berie so sebou práve ten správny kus mystiky kombinovanej s reálnym posolstvom dneška. Je jedno nakoľko veríte, či sa niekedy len zlomok z tohto sveta reálne stal alebo nie. Pri sledovaní opusu od Boormana, nemôže jeden rozumný človek ostať chladným a musí priznať, že tak ako aj on dnes vo svete "budúcnosti" robí chyby a mal by sa z nich poučiť, tak vo svete tejto legendy sa poučenie netrestalo milosťou ale, len smrťou. Hudba, herecké výkony, totálna extáza po stránke kostýmov (svadba + záverečný cval prebúdzajúcou sa prírodou), kamera a atmosféra - TOP - neverím že toto bude niekedy prekonané .. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Now, once more, I must ride with my knights to defend what was, and the dream of what could be."     Prekvapuje ma, ako málo ma tento film dokázal chytiť, s ohľadom na jeho vysoké hodnotenie a tiež aj na to, že na fantazijne filmy mám tak trochu slabosť. V prvom rade mám pocit, že ten film hrozne zostarol a dnes už pôsobí skôr úsmevne. A tým nemyslím len triky a kulisy, ale aj správanie postáv, dialógy a dramatické scény (žiaľ, v tomto hraje neblahú úlohu neveľmi vydarený český dabing, ktorý celý ten pocit smiešnosti ešte umocňuje). Čo je ale ešte horšie, keď sa tak nad celou tou legendou trochu zamýšľam, nevidím v nej hrdinský epos o vznešených a statočných rytieroch, ale iba trápny boj tých mocných o ešte väčšiu moc, kvôli ktorému musí umrieť veľké množstvo ľudí. Namiesto vznešených myšlienok vnímam skôr akúsi skrytú oslavu bezbrehého zabíjania, ktoré je tu honosné nazývané hrdinskými činmi. Meč je tu akýmsi zvráteným symbolom civilizácie a pokroku - aká zvláštna symbolika je v tom, keď v závere kráľ Artuš prijíma meč z rúk mníšky (k dokonalosti už chýbajú len slová "Choď a vraždi v mene Božom."). Nie som ani trochu útlocitný, vo filme znesiem veľa krvi (ak to nie je samoúčelné), v tomto prípade mi ale  tá motivácia na krviprelievanie pripadá viac než nedostatočná.     "Come, Father. Let us embrace at last." ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)