Gojira tai Mekagojira

ゴジラ×メカゴジラ

Godzilla Against MechaGodzilla

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002, 88 min

27) GODZILLA AGAINST MECHAGODZILLA (2002)___NEW GENERATION SERIES 2002-2004___Mohlo by se zdát, že se zde recyklují nápady z dílů let 1974 a 1993, ale není to tak. Tenhle díl je svým způsobem novátorský v pojímání celé série. O Godzille se zde poprvé mluví jako o „té další Godzille“, přičemž tou první je myšlena ještěrka, která byla zabita oxygen destroyerem v prvním filmu z roku 1954 a ta nynější je jejím následovníkem. Předchozí filmy jako by byly smazány, protože se zde jasně mluví o „druhém napadení Japonska Godzillou“ a ten bezpočet jiných ataků v předcházejících dílech se vůbec nebere v potaz. Vládní obranný projekt Mechagodzilla je zde nazývána jako ´Kiryu´, přičemž je tvořena robotickým skeletem a biologickým materiálem, jenž sestává z počítačů poháněných godzillí DNA (přičemž tato skutečnost hraje zásadní roli, když Kiryu kvůli biologickým komponentům vypoví poslušnost). Kiryu je vybavena mocnou zbraní, tzv. ´Absolute-Zero Gun´, která svým mrazícím paprskem zničí (zmrazí při teplotě –273 C) atomy protivníka :o) Jinak vše při starém. Emoce jsou zde nablble projektovány skrze dilemata vědcovy dcerušky a řídké napětí skrze pilotku Akane a její manuální ovládání mechagodzilly. Samotné souboje jsou zde trochu ošizeny, ale co už. Popojedeme dále :o)(29.7.2010)

Tenhle start restartu se teda dvakrát nepovedl.. Japka i jejich ještěrka se zde topí v hromadě pathosu, který se sice snaží vyvážit nadhledem ale nestačí to. Mechagodzilla je parádní ale její pilotování zvenčí je nesmysl, který boří napětí vycházející z obav o pilotův život. Tenhle zásadní nedostatek se sice na konci na chvilku napraví ale zase to není dost aby to napravilo nemastnou neslanou pachuť předešlých 3/4 filmu. Samotný fight je svérázný možná až moc a vkrádá se pocit, že jde spíše o nezvládnutí režie a střihu než o záměr(což víceméně potvrzuje následující SOS)(27.7.2013)

Do režisérského křesla se opět vrátil Masaaki Tezuka, což jsem moc nepochopil. Vzhledem k tomu, že poslední díl Gojira, Mosura, Kingu Gidora: Daikaiju sokogeki (2001) nedopadl vůbec špatně a Shusuke Kaneko je rozhodně mnohem zkušenější režisér. Dle mého názoru, to byl zase krok zpátky. Marně jsem tedy doufal, že se Tezuka poučil ze svých předešlých chyb a konečně se jeho tvorba stane přínosem této série. Velmi záhy jsem však pochopil, že to bylo jen mé zbožné přání. Jediné pozitivum vidím v tom, že se tentokrát rozhodl pro kratší stopáž. Přiznám se, že jsem byl lehce zaskočený z názvu tohoto dílu, protože Gojira tai Mekagojira už tu byla dvakrát a já vážně nechtěl sledovat nějaký nepovedený remake. Naštěstí i tento díl se v duchu posledního trendu zcela vykašlal na to, co bylo „před ním“ a děj se opíral jen o původní film. A to takovým způsobem, že scénáristé nechali původní Gojiru odpočívat v pokoji (tedy jen do doby co byla z hlubin vytažena její kostra) a přišli s myšlenkou, že Gojira nebyla jediná svého druhu (no oni vlastně s touto teorií už přišli Američani ve své Godzille). V tuto chvíli si tvůrci získali mou přízeň a já jim vážně fandil, aby to zas celé neposlali do „kopru“, jenže to jsem ještě netušil, co bude následovat. Kromě zdlouhavého čekání, kdy se konečně Kiryu postaví Gojiře a rozpoutají další demolici všeho, co se jim přichomýtne do cesty, jsme zde nuceni přežvýkat spoustu nezáživných pasáží plných výčitek, rodinného dramatu a „ujetost“ vedlejších postav. I to bych jim však dokázal alespoň částečně odpustit, kdybych se dočkal pořádného závěrečného souboje. Leč ani ten se nekonal (tedy nic závratného).50%(26.12.2014)

Přesto je snímek „Gojira X Mekagojira“ uváděný také jako „Godzilla Against Mechagodzilla“ přece jen spíše jednodušším akčním filmem, kde už opravdu moc nejde o nápady, ale jednoduše o to, aby se vytvořilo další prostředí pro to, aby mezi sebou mohla monstra bojovat. A tohle prostě musí stačit. Lidské postavy jsou celkem fajn, ale snadno zapomenutelné, ten souboj je pak rozhodně vrcholem.(23.8.2015)

6+/10 V rámci modernej ságy určite nadpriemer a to najmä oproti predošlému dielu. Digitálne efekty sú tu využívanie s mierou (tj. minimálne) a všetko to stojí na miniatúrach a Japoncoch v kostýmoch monštier. Tak ako to má byť. Nový príbeh okolo Mechagodzilly je skvelý, aj Godzilla prešla oproti minulému dielu fajn redisignom, i keď na verziu z Godzilla 2000 to nemá. Škoda len toho konca-nekonca; celkovo mám dojem, že po originálnom rozbehu film zbytočne upadol do rutiny a na konci akosi nevedeli ako skončiť, tak to proste utli.(30.5.2014)

• - Ramenní kanóny, kterými je Kiryu vybaven, jsou nápadně podobné kanónům Super Mechagodzilly z filmu Godzilla vs. Mechagodzilla II (1993). (Israha)

• - V původní verzi scénáře se počítalo rovněž s monstrem jménem Titanosaurus (z filmu Terror of Mechagodzilla, 1975). Ten se měl s Mechagodzillou spojit v boji proti Godzillovi, podobně jako při svém prvním objevení se; pouze role hrdinů a padouchů byly prohozeny. Stejně dopadl také Anguirus, s nímž se počítalo jako se záporným monstrem, bojujícím proti Mechagodzillovi. (Israha)

• - Pro retrospektivní scény byla speciálně zkonstruována replika původního kostýmu Godzilly z roku 1954. (Israha)