Gojira tai Mekagojira

Godzilla Against MechaGodzilla

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002, 88 min

• Tuax

Docela zklamání. Zřejmě zcela záměrná snaha o to, aby to vypadalo jakoby to nyní natočili v sedmdesátých letech plus mínus deset let. ten vizual byl v tomto směru asi dokonaly, působil dobově, staře, ale v zásadě to bylo to co mi na tom celou dobu vadilo. Natočit v moderní éře filmu takovouhle loutkohru, to mě dost zklamalo. A tak veškeré akční scény, jsou hodně zlé. Líbí se mi u starších filmů, kde to nemohli o moc lépe neatočit ale v tomto filmu to beru jako velkou chybu. Mechagodzila vizuální hračka, naprostá šílenost, ovládána ještě tak přihlouple a to mám jako divák věřit, že žije vlastním životem díky DNA staré Godzilly? Ujetost. A ty dialogy a motivy postav, no nic. Pořád mám dojem, že to je jen vyhrabaná věc, co ležela několik desítek let v utajovaném archívu, jen čerstvě ozvláštněna, upravena o triky. 3/10(20.10.2013)

Opäť ignorácia predošlých dielov a opäť recyklácia starých nápadov. Japonci pripravujú ďalší projekt na zničenie Godzilly a nie je to nič iné ako Mechagodzilla. Tá tu našťastie vyzerá podstatne lepšie než v 90-tych rokoch keď sme ju videli naposledy a tentoraz ju poháňa DNA z pôvodnej Godzilly zabitej oxygen destroyerom v prvom filme. "Nová" Godzilla je však už tradične tuhá ako podrážka, všetky tie rakety a lejzry ju len šteklia a aj zmrazenie na absolútnu nulu jej akurát tak vyžehlí akné. Je to proste nesmrtelná mrcha a Mechagodzilla má len minimálne šance na víťazstvo. Inak niet o čom vyprávať, všetko je tak ako má byť a stokrát videné. Dej je priamočiary, efekty tradične podarené ( aj keď súboj oboch Godzill na férovku vyzerá ako tanec ožranov ), akcie, výbuchov a rozprskávajúcich sa budov dostatok ( najviac sa mi páčila Mechagodzilla prechádzajúca skrz mrakodrap, zjavne ju obťažovalo obísť ho ). Len nových nápadov minimum. Nevadí, to od Godzilláckeho filmu aj tak nikto nečaká a ja som sa bavil veľmi dobre(24.7.2011)

6+/10 V rámci modernej ságy určite nadpriemer a to najmä oproti predošlému dielu. Digitálne efekty sú tu využívanie s mierou (tj. minimálne) a všetko to stojí na miniatúrach a Japoncoch v kostýmoch monštier. Tak ako to má byť. Nový príbeh okolo Mechagodzilly je skvelý, aj Godzilla prešla oproti minulému dielu fajn redisignom, i keď na verziu z Godzilla 2000 to nemá. Škoda len toho konca-nekonca; celkovo mám dojem, že po originálnom rozbehu film zbytočne upadol do rutiny a na konci akosi nevedeli ako skončiť, tak to proste utli.(30.5.2014)

Tenhle start restartu se teda dvakrát nepovedl.. Japka i jejich ještěrka se zde topí v hromadě pathosu, který se sice snaží vyvážit nadhledem ale nestačí to. Mechagodzilla je parádní ale její pilotování zvenčí je nesmysl, který boří napětí vycházející z obav o pilotův život. Tenhle zásadní nedostatek se sice na konci na chvilku napraví ale zase to není dost aby to napravilo nemastnou neslanou pachuť předešlých 3/4 filmu. Samotný fight je svérázný možná až moc a vkrádá se pocit, že jde spíše o nezvládnutí režie a střihu než o záměr(což víceméně potvrzuje následující SOS)(27.7.2013)

Scenáristicky značne odbité, s mytológiu sa tu krúti, ako sa zachce. To však ešte odpustím, pridať nejaký ,,iný,, nápad a inovovať, je v tomto prípade nie až tak na škodu. Lenže triková technológia, ako keby v tejto sérii nenapredovala dopredu, ale ´´godzillými´´´krokmi dozadu. Japonci sa mali vykašľať na CGI( alebo aspoň požiadať niekoho skúsenejšieho ) a nechať to všetko v starom dobrom ,,papundeklovom,, móde.(8.2.2017)

• - V původní verzi scénáře se počítalo rovněž s monstrem jménem Titanosaurus (z filmu Terror of Mechagodzilla, 1975). Ten se měl s Mechagodzillou spojit v boji proti Godzillovi, podobně jako při svém prvním objevení se; pouze role hrdinů a padouchů byly prohozeny. Stejně dopadl také Anguirus, s nímž se počítalo jako se záporným monstrem, bojujícím proti Mechagodzillovi. (Israha)

• - Ministerský předseda Japonska v tomto filmu měl být původně mužského pohlaví. Ke změně došlo poté, co byla pro tuto roli vybrána „stará známá“ herečka kaiju filmů Kumi Mizuno. (Israha)

• - Inkarnace Mechagodzilly, která je protagonistou tohoto filmu, je lépe známá pod jménem Kiryu (což v doslovném překladu znamená „mechanický drak“). Svým pojetím se od předešlých Mechagodzillů liší – zatímco „originální“ Mechagodzilla byl dálkově řízený robot a „devadesátkový“ Mechagodzilla zase pilotované bojové vozidlo; moderní Kiryu je ze všeho nejvíc kyborgem – řiditelným, ale také schopným autonomního fungování. (Israha)