Gojira, Mosura, Kingu Gidorâ: Daikaijû sôkôgeki

(Japonsko)

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Fantasy / Horor / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2001, 105 min

Tak sa nám tu v tomto prípade pekne pošejkrovalo s mytológiou, posypalo sa to v určitých situáciách dosť morbídnym humorom a nezabudlo sa ani na odporne nedokonalé CGI efekty. Ale čo čakať od ( vtedy ) takmer 50 ročnej série, ktorá sa už vlastne nemala kam uberať. Bojové ´´kaiju´´ sekvencie, si ale stále udržiavajú to svoje dokonalé, pre ,,obyčajného,, diváka riadne rozpačité kúzlo a potvrdzujú, že ´´old school´´ bude stále obľúbenejší, než digitálne orgie.(6.2.2017)

• ilemas

I v roce 2001 triky jak ze sedmdesátych let, gumové a trapné příšerky filmu škodí. Téměř nevidím rozdíl od dob trháků Gappy, X nestvůry z vesmíru, Útoku z neznáma nebo Gamery kontra Gaos. Dnes už to působí hodně trapně a souboje trapných směšných gumových příšerek tam vůbec neměli být. V roce 1967 by to byl naprostý trhák, ale dnes? Vzpomínám si, jak v době vzniku se o Godzlle vs král Gidora hodně psalo v nejrůznějších časopisech, od Blesku po Cinemu a bylo to hodně vychvalovaný, já měl možnost to vidět až po třinácti letech a i přes velkou snahu tvůrců jsem se ke konci dost nudil. Dnes překonané digitálními triky tyto japonské filmy s gumovými příšerkami působí směšně.(16.5.2014)

Hudba - Kow Otani. Godzilla theme - Akira Itukube. CITÁT - Godzilla se vrátila, máme málo času. Jděte na posvátné místo, kde spí ohromný Ghidorah.......... Když se začala monstra zjevovat je zděšení Japonců tak ohromné, že se někdy jeví jako hrané a diváka ( třeba mě ) některé zděšení rozesmálo. Musel jsem přehlížet, že monstra jsou gumová, ale katastrofy které páchají jsou trikově velice povedené. CITÁT - Ta ještěrka si vybrala špatného člověka.......... Samozřejmě že dojde i na hrdinné činy lidského jedince, to Japonci zvládli. A kdo, že si to tady zahrál ? Zelená je Godzilla, Červený je Baragon, Duhový hmyz je Monthra a Trojhlavý zlatý tvor je Ghidorah.(8.1.2012)

Nářez! Kam se na tohle hrabe Emmerich! Kombinace gumových příšer a moderních triků vytváří neodolatelně kouzelnou atmosféru. Proti Godzille tentokrát bojují potvory tři, což je jen dobře, protože poté, co se objeví, už budete jen zírat s otevřenou pusou. Škoda je snad jen pomalejšího rozjezdu, ale od zhruba 30. minuty je to jedna velká jízda.(27.8.2006)

Film vcelku svérázně háže za hlavu xyz godzillovských filmů a bere v úvahu pouze první díl z roku 1954. Tozn, že sympatická Godzilla byla znovu vmanévrovaná do role zlého monstra. Naopak do role monsterochránce se dostal např. King Gidorah (což je ultrararitní záležitost v rámci celé G-série). S notnou dávkou nadhledu je to úžasná zábava, nutno ale dodat, že trošku frustrující pro fandy Godzilly, protože s vyjímkou Baragona, který měl jediný koule na boj jeden na jednoho je to jedna velká "cigánská(potažmo náckovská) férovka", kdy včetně lidských ozbrojených sil je to vlastně tři na jednoho a do toho Mothra a Gidorah docela sprostě cheatujou :/ .......Na konec bych velmi pochválil, že ani v roce 2001 neměli tvůrci dementní potřebu vyměnit gumový oblek za počítačovou grafiku a i moderní příběh si tak drží kouzlo klasických kaiju filmů.(14.7.2013)

• - V jedné z úvodních scén filmu se objevuje humorná narážka na Emmerichova Godzillu (1998). V této scéně říká admirál japonských námořních sil, že New York byl před třemi lety napaden obrovským monstrem. Jeden z vojáků se pak zeptá svého kolegy vedle, jestli náhodou nešlo o Godzillu; kolega mu odpoví, že Američané si to sice myslí, ale že Japonci o tom mají své pochybnosti. (Israha)

• - Režisér Šúsuke Kaneko se k filmu dostal díky svému úspěchu s trilogií Gamera: Guardian of the Universe (1995), Gamera 2: Attack of the Legion (1996) a Gamera 3: Revenge of Iris (1999). Tyto filmy byly úspěšné u kritiků i komerčně, proto se společnost Toho rozhodla po vlažně přijatých Godzilla: 2000 (1999) a Godzilla vs. Megaguirus (2000) dát důvěru pro natočení dalšího pokračování právě Kanekovi. (Israha)

• - Kanekova inkarnace Godzilly je typická očima bez zornic, pomocí nichž chtěl režisér zdůraznit a podtrhnout skutečnost, že jeho Godzilla není neutrální a svým způsobem tragickým osudem stižená bytost, ale naopak přirozeně zlá a nenávistná existence. Tato skutečnost je ještě více zdůrazněna v několika scénách, kdy je explicitně vidět, že Godzilla svým počínáním zabíjí lidi (v ostatních dílech jsou oběti Godzilly povětšinou pouze zmiňovány v dialozích). (Israha)