Dům na 92. ulici

The House on 92nd Street

Film-Noir / Drama

USA, 1945, 88 min

• Houdini

Oscar 1 : Námět(1.6.2004)

• Rogue

Semi-agitační peklo, němci jako dementi, gestapačka s jarmulkou a archiv rtěnek FBI. Dokumentární snahu shazuje neuvěřitelné množství propagandistických žvástů ve voiceoveru.(5.2.2010)

Taková reklama na FBI.. :) (vyšlo na dvd venku s cz titulky) .. Příběh je adaptací případů ze špionážních spisů federálního úřadu pro vyšetřování. Film byl natočen ve spolupráci s FBI a nemohl být zvěřejněn, dokud nebyla na Japonsko svržena první atomová bomba. Film byl natáčen v lokalitách vyobrazených incidentů kdykoliv to bylo možné, a kde se původní incident odehrál. S výjimkou hlavních rolí jsou všechny postavy FBI ve filmu zaměstnanci federálního úřadu pro vyšetřování. "V roce 1939 studoval na Středozápadní univerzitě v Ohiu nedaleko města Columbus vynikající student. Měl německo-americké rodiče, kteří byli pyšní na jeho studijní výsledky. Připravoval se na kariéru strojního inženýra. Jmenoval se William Dietrich. Těsně před promocí Dietricha navštívili němečtí představitelé a nabídli mu zdarma cestu do Německa a dobře placenou práci. Dietrich celou událost nahlásil FBI. Když mu byl vysvětlen důvod německé návštěvy, Dietrich nabídl své služby FBI. Za peníze štědře poskytované Němci si Dietrich koupil u německé cestovní kanceláře v New Yorku plavbu lodí. Němcům připadal Dietrich jako extrémně cenný muž. Stejně tak FBI. O 10 dní později byl Dietrich 5 600 km od New Yorku, v německém přístavním městě Hamburk. V Klopstockstrasse stál levný penzion Klopstock, kde sídlila známá škola pro špiony německého vrchního velení. Zde byly cvičeny stovky rekrutů pro Abwehr, německou supertajnou špionážní a sabotážní službu. Stejně jako Dietrich byli mnozí jeho kolegové rekrutováni v USA. A do USA se vraceli, když byli řádně připraveni.." .. Shrnutím ofenzivní kontrašpionáže FBI za 2. světové války je případ Christopher, který začal jako mnoho velkých případů náhodou... a o tom je zhruba tento film.. ;)(16.9.2008)

Propagandistický polodokumentární noir, který oslavuje odvážné hochy z FBI bojující proti zlým německým špiónům. Nebylo to zase tak hrozný. Koukat se na to rozhodně dalo a ani jsem se nenudil, ale na druhou stranu nic, co bych musel vidět ještě jednou.(24.2.2012)

• erased

Už při úvodní scéně je jasné, že v tomto případě něco nehraje. Někdo si nejspíš spletl film se zprávami, které se v té době také promítaly v kinech. Do filmu prostě neznámý vypravěč popisující tvrdou práci suprových lidiček z FBI, té instituce se skvělým kolektivem, která za pomoci nejnovějších vyšetřovacích postupů zajistila výsledek 2. světové války nepatří! Naneštěstí i samotná zápletka nedopadla nijak valně. Celá by se dala bez nejmenšího problému sestříhat do půlhodinové špionáže, neustálé natahování ji ale škodí snad ještě víc než přerušování vypravěčem.(2.7.2010)

• Gianni_B

NOIR FILM FESTIVAL 2014.(25.8.2014)

Tento dokumentárne hraný film so silným agitačným a propagandistickým podtónom sa pripravoval v priebehu 2. svetovej vojny. Jeho premiéra však bola pozastavená a uvoľnená až po použití atómovej bomby Američanmi v Japonsku. Film je skutočnou udalosťou a vysvetľuje priebeh jadrových pretekov medzi Nemeckom a Spojenými štátmi. V roku 1939 americký študent Bill Dietrich bol oslovený agentmi nemeckého Abwehru, predstieral záujem a na tento fakt upozornil FBI. Stal sa dvojitým agentom, ktorý infiltroval nemeckú špionážnu skupinu, ktorá operovala na východnom pobreží USA. Aj napriek uvedeným negatívam ide o výborný film v ktorom mi vadilo vykresľovanie nemeckých špiónov ako neschopných figurok, ale to je takmer pravidlom pri americkom lokálpatriotizme.(19.10.2015)

Nudny Noir, ktory nema ani poriadne noirove atributy. Az prilis vladne spionazna atmosfera a nie je tu dostatocne temna atmosfera : 50 %(13.8.2016)

Výborný pôsobivý Oscarom ovenčený za scenár, dokumentárno hraný film NOIR o Dome na 92.ulici, za pomoci a účasti FBI,t.j FEDERAL BUREAU OF INVESTIGATION,ktorí kontrolovali nemecké špionážne bunky v spojených štátoch amerických počas druhej svetovej vojny,lebo mali v gatiach takmer nasrané,konkrétne mestá NEW YORK a WASHINGTON s dokumentárnym nádychom pri autentických záberoch prisluhovačov a kolaborantov s nacistami... Som prekvapený,prečo má snímok nízke hodnotenie,ale ja som sa nenechal odradiť a videl som síce propagandistický film,ale vážení za vojny boli potrebné tieto veci jednoducho vidieť,a taktiež veriť,že amíci budú v bezpečí,prakticky na ich území nedošlo k sabotážam... Spomeniem hercov,ktorí odvádzajú kus roboty,t.j nacistka:Elsa Gebhardt v podaní herečky Signe Hasso vo švédsky znejúcom mene je chladná a zároveň vzbudzuje rešpekt ako krajina,z ktorej pochádza, Agent George A. Briggs v podaní herca Lloyd Nolan je intenzívne flexibilný človek,ktorý nechce šíriť paniku,BILL DIETRICH ako William Eythe herec,ktorý sa nedožil vysokého veku mi dal okamžitú spomienku na Marlene Dietrich,proste kvalitné obsadenie... PS:Nech sa zamyslia koľko nemeckých inžinierov pozvážali do ich „milovanej Ameriky...”(17.8.2014)

Atmosférický noir jak má být,velmi příjemné překvapení.(26.11.2011)