Apokalypsa kanibalů

• Itálie Apocalypse domani (více)

Tři veteráni se po válce vrací domů do Spojených států. Z Vietnamu tam ale zavlečou nákazu, která dělá z lidí krvelačné kanibaly. (Netflix)

Anderton

Škoda, že sa film volá Cannibal Apocalypse, pretože divák očakáva od výsledku niečo iné. Ale práve to, na čo sa pozeráme, je podľa môjho názoru lepšie, ako keby sme sledovali skutočnú akopalypsu. Čoho metaforou je oný kanibalizmus je tak jasné, že to už snáď ani viac nejde, ale stále nás viac zaujíma spracovanie, než nejaké hlboké myšlienky ohľadom osudu vietnamských veteránov, i keď je fajn, že ide o žánrový film s posolstvom. Toho gore je tu akurát, ale ide skôr o akčný film a nechýba ani melodráma, i keď vkusne spracovaná. John Saxon je obsadený perfektne a aj zvyšok castingu je veľmi vydarený. 70% ()

iolaos

Tento margheritiův zdařilý (ač opravdu střídmý) gore je alternativou bezmyšlenkovitě nalajnovaných krváků vesměs italské sedmdesátkové tvorby, které mám tak rád. Souhlasím se zdejším Flipnicem; co se týče nespecifikovaného kouzla filmu, mělo značný dopad i na mě a velmi dobré herecké výkony celkový dojem umocnily. Jen si nejsem jist použitím častých fast forwardů v některých scénách, které působí v některých útržcích až komicky. Kvalitní oddychovka, fanouškům starých flákot mohu jen doporučit. 7,5/10 ()

obitus

Anglický název evokuje příbuznost s tolik populárními trashovitými gorefesty (nic proti nim), ale nenechte se mýlit, Margheriti byl umělec a Apocalypse domani to jen dokazuje. Příběh válečných veteránů, kteří si z Vietnamu přivezli kromě traumatu ještě vir kanibalismu staví především na vynikajících hercích (Giovanni Lombardo Radice se přibližuje svému dokonalému výkonu z Cannibal Ferox) a zručné režii. Ta stvořila magický film, který ale bude pro řadu diváků příliš utahaný a nudný. Opak je pravdou, Apocalypse domani je krásný příklad eurohorroru se všemi jeho slabými i silnými stránkami. Těch druhých (například ještě hudba a až fulciovské detaily) je naštěstí mnohem víc. ()

Kusko.t2

John “Rambo“ Saxon - The Cannibal. Ku podivu sa nejedná o bezhlavý kanibalský film, kde sa konzumácia vnútorností ráta na tony, ale o serióznejšiu krvavú drámu skupinky vojakov bojujúcich vo Vietname, z ktorého si do bežného života odnášajú nielen traumu a des z vojny, ale aj sklony ku kanibalizmu, čím sa stávajú hrozbou pre spoločnosť. Vietnam ich zmenil až natoľko, že začali hrýzť! Na liečbu nie je čas, je potrebné jednať a tvrdo zakročiť. Hon na nich sa začína! ### Dnes už kultový a aj v tom čase divácky úspešný "Apocalypse domani" sa dočkal remasterovanej podoby v roku 2002, kedy vychádza na DVD spolu s informačným dokumentom 'Cannibal Apocalypse' Redux (bonusová sekcia disku). Aj napriek tomu, že Antonio Margheriti pojal svoje dielo čo sa týka hnusu vcelku striedmo, nevyhol sa zásahom cenzorov. Vo Veľkej Británii v júli roku 1982 distribučné štúdio “Replay“ vydáva na domácom trhu síce nezostrihané VHS-ky filmu pod názvom “Cannibal Apocalypse“, o rok neskôr sú ale sťahované z trhu na príkaz cenzorov z BBFC, ktorí ho v júli 1983 umiestnili na zoznam "Video nasties". K znovu vydaniu “Cannibal Apocalypse“ sa v Británii pristúpilo v roku 2005 – jedná sa ale o Cut verziu skrátenú iba minimálne a to o 2 sekundy s prístupnosťou označenou ako Rated:18 (vydanie štúdiom "Cinema Club", DVD disk). V roku 2010 vychádza totožná DVD verzia aj zásluhou distribučného štúdia "Optimum". Na rozdiel od Ameriky nie je v Británii do týchto chvíľ Uncut k dispozícii. ### Čo sa odkazovej stránky týka, v takom Grécku vychádza “Apocalypse domani“ pod distribučným názvom “Apokalypsi 2“. Číslovka “2“ vyjadruje prepojenosť s o rok starším apokalyptickým trhákom Francisa Ford Coppolu – APOCALYPSE NOW (v Grécku vychádza ako “Apokalypsi tora!“). Či druhý alternatívny názov “Apocalypse domani“ určený pre grécke VHS-ky “Zontanos stohos 2“ nesie rovnaké prepojenie, je otázkou. ()

Shit

Víc drama než horor, víc příběhu než gore scén a víc nuda než zábava. Je fakt, že tomu rozhodně nemůžu ubrat. že se to snaží o něco víc než jen o béčkovou kanibalskou žranici, ale zároveň mě to kvůli tomu moc nebavilo, přitom kanibalský scény jsou naprosto špičkový a pak neustálá dlouhá absence takových scén je fakt ubíjející ()

• Film byl na počátku 80. let ve Velké Británii umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů. Jednalo se o filmy zakázané jakkoliv produkovat z důvodu zobrazování násilí, krve, brutality a sexu. (Flipnic)