Reklama

Reklama

Apokalypsa kanibalů

  • Itálie Apocalypse domani (více)

Tři veteráni se po válce vrací domů do Spojených států. Z Vietnamu tam ale zavlečou nákazu, která dělá z lidí krvelačné kanibaly. (Netflix)

Recenze (22)

obitus 

všechny recenze uživatele

Anglický název evokuje příbuznost s tolik populárními trashovitými gorefesty (nic proti nim), ale nenechte se mýlit, Margheriti byl umělec a Apocalypse domani to jen dokazuje. Příběh válečných veteránů, kteří si z Vietnamu přivezli kromě traumatu ještě vir kanibalismu staví především na vynikajících hercích (Giovanni Lombardo Radice se přibližuje svému dokonalému výkonu z Cannibal Ferox) a zručné režii. Ta stvořila magický film, který ale bude pro řadu diváků příliš utahaný a nudný. Opak je pravdou, Apocalypse domani je krásný příklad eurohorroru se všemi jeho slabými i silnými stránkami. Těch druhých (například ještě hudba a až fulciovské detaily) je naštěstí mnohem víc. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Víc drama než horor, víc příběhu než gore scén a víc nuda než zábava. Je fakt, že tomu rozhodně nemůžu ubrat. že se to snaží o něco víc než jen o béčkovou kanibalskou žranici, ale zároveň mě to kvůli tomu moc nebavilo, přitom kanibalský scény jsou naprosto špičkový a pak neustálá dlouhá absence takových scén je fakt ubíjející ()

Reklama

Kusko.t2 

všechny recenze uživatele

John “Rambo“ Saxon - The Cannibal. Ku podivu sa nejedná o bezhlavý kanibalský film, kde sa konzumácia vnútorností ráta na tony, ale o serióznejšiu krvavú drámu skupinky vojakov bojujúcich vo Vietname, z ktorého si do bežného života odnášajú nielen traumu a des z vojny, ale aj sklony ku kanibalizmu, čím sa stávajú hrozbou pre spoločnosť. Vietnam ich zmenil až natoľko, že začali hrýzť! Na liečbu nie je čas, je potrebné jednať a tvrdo zakročiť. Hon na nich sa začína! ### Dnes už kultový a aj v tom čase divácky úspešný "Apocalypse domani" sa dočkal remasterovanej podoby v roku 2002, kedy vychádza na DVD spolu s informačným dokumentom 'Cannibal Apocalypse' Redux (bonusová sekcia disku). Aj napriek tomu, že Antonio Margheriti pojal svoje dielo čo sa týka hnusu vcelku striedmo, nevyhol sa zásahom cenzorov. Vo Veľkej Británii v júli roku 1982 distribučné štúdio “Replay“ vydáva na domácom trhu síce nezostrihané VHS-ky filmu pod názvom “Cannibal Apocalypse“, o rok neskôr sú ale sťahované z trhu na príkaz cenzorov z BBFC, ktorí ho v júli 1983 umiestnili na zoznam "Video nasties". K znovu vydaniu “Cannibal Apocalypse“ sa v Británii pristúpilo v roku 2005 – jedná sa ale o Cut verziu skrátenú iba minimálne a to o 2 sekundy s prístupnosťou označenou ako Rated:18 (vydanie štúdiom "Cinema Club", DVD disk). V roku 2010 vychádza totožná DVD verzia aj zásluhou distribučného štúdia "Optimum". Na rozdiel od Ameriky nie je v Británii do týchto chvíľ Uncut k dispozícii. ### Čo sa odkazovej stránky týka, v takom Grécku vychádza “Apocalypse domani“ pod distribučným názvom “Apokalypsi 2“. Číslovka “2“ vyjadruje prepojenosť s o rok starším apokalyptickým trhákom Francisa Ford Coppolu – APOCALYPSE NOW (v Grécku vychádza ako “Apokalypsi tora!“). Či druhý alternatívny názov “Apocalypse domani“ určený pre grécke VHS-ky “Zontanos stohos 2“ nesie rovnaké prepojenie, je otázkou. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Tohle je přesně ten typ filmů, které miluji!!! Ve své době na "videonasties" zakazovaných filmů. Horrorový trash, který běžnými kritiky zatracován a neuznáván, je i tak samozřejmě výborným dílem. Vidíme zde jasně vlivy Romera, Cronenberga a všech možných filmů o šíření nákaz, zombies a kanibalismu. Jednoduchý scénář vypráví o tom, jak kapitán vojenské čety ve Vietnamu zachrání dva americké vojáky. Ti jsou však posedlí kanibalismem a kapitána pokoušou. Po návratu do své vlasti se u všech třech postav probudí choutky na lidské maso a jedinný bývalý kapitán (John Saxon) s tím dokáže bojovat (tzn. že nikoho nesežere). Osud jej však svede dohromady s bývalými vojáky které kdysi zachránil a jednou dívkou, která je již také nakažena kanibalismem. Na své brutální cestě městem jednak střílí, bojují a jsou těžko polapitelní, protože mají vojenský výcvik. Dále však pojídají své oběti a protivníky a tak šíří dál "prokletí kanibalismu". Jsou za nimi vysílány ozbrojené jednotky, "čistící" jednotky s plamenomety (jak úžasně použité v mnoha dalších filmech tohoto typu, naposled např. 28 týdnů poté). Ve filmu v podstatě neexistuje žádný kladný hlavní hrdina. Gore efekty jsou, ale jsou na diváka střídmě kladeny, krví se opravdu nešetří. Film má svoje kouzlo, jednoznačně chytne a drží až do konce. Navíc je velmi dobře filmařsky zvládnutý a objevuje se v něm řada známých tváří tehdejších horrorů. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Podle názvu by jeden čekal pomalu konec světa. Pokud měla opravdu nastat ona Apokalypsa, tak zřejmě až po skončení filmu. Jako drama veteránů z Vietnamu výborné, jako kanibalský film mizerné. Asi nejlepší je úvod ve vietnamské džungli - pes s bombou na krku, plamenomet a hladoví zajatci - možná, že název odkazuje na Coppolovu Apocalypse Now. Dost prostoru zabírá akce - běžné honičky s auty nebo cesta kanály. Také zde hojně vyzvánějí telefony. Gore je pomálu, i když vykousané maso či uhryznutý jazyk jsou obstojné (vydloubnutí očí nedokončeno). Postižení se nijak výrazně neproměňují, jen se začínají dívat na lidi jako na oběd. Ve své době možná solidní snímek, dnes ničím nevybočující průměr. Na jedno podívání dostačující. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (2)

  • Film byl na počátku 80. let ve Velké Británii umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů. Jednalo se o filmy zakázané jakkoliv produkovat z důvodu zobrazování násilí, krve, brutality a sexu. (Flipnic)

Reklama

Reklama