Svět ve válce

• Velká Británie The World at War
Velká Británie, (1973–1974), 22 h 14 min (Minutáž: 49–52 min)

Epizody(26)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

Recenze uživatele Schlierkamp k tomuto seriálu (1)

Svět ve válce (1973)

Britský dokumentární seriál o 2. světové válce sestávající z šestadvaceti dílů, z nichž každý se věnuje situaci na určitém území v omezeném časovém úseku. Nesmírně zajímavé autentické záběry jsou doplněny rozhovory s tehdejšími přímými účastníky konfliktu, ať už se jedná o generály, ministry, vojáky či obyčejné civilní svědky krvavých událostí. V těchto rozhovorech spatřuji značné rozdíly v jejich zajímavosti či vypovídající hodnotě. Velmi pozitivně hodnotím skutečnost, že i pro diváky znalé tématu obsahuje dokument dostatek nových informací, v mém případě jsem byl zejména obohacen četnými informacemi o vývoji událostí v Pacifiku, počátku a vývoji japonské agrese, ale i o okolnostech vzniku hladomoru v Nizozemí v lednu 1945 a mnoho jiných. Kvalita jednotlivých dílů je na podobné úrovni, jako nejpůsobivější bych označil mrazivou epizodu o Stalingradu či díly o vývoji války v Asii, na druhém pólu stojí zcela evidentně poslední, jakýsi shrnující díl, jehož informační hodnota je mizivá. Snaha britských autorů o komplexnost a objektivitu je patrná pouze do jisté míry, neboť mám dojem, že událostem na východní frontě nebyl dán adekvátní prostor, což potvrzuje i skutečnost, že počty padlých sovětských bojovníků byly zmíněny až mezi posledními. Navzdory těmto přehmatům se jedná o jeden z nejlepších dokumentů o největší válce v dějinách. ()