Nechutně bohatý: Moc a zvrhlost Jeffreyho Epsteina

(TV seriál)
  • USA Jeffrey Epstein: Filthy Rich
Dokumentární
USA, 2020, 3 h 45 min (Minutáž: 55–58 min)

Epizody(4)

Dokumentární seriál o Jeffreym Epsteinovi je postavený na svědectvích žen, které ho přežily. Popisují, jak usvědčený sexuální delikvent zneužíval svoje bohatství a moc. (Netflix)

Trailer

DwayneJohnson

Obecně nemám rád dokumenty tohohle typu. Čímž se nechci vůbec zastávat Epsteina, co udělal, nebo měl udělat. Jen mi prostě vadí, ta strašná jednostrannost, znásobená faktem, že dotyčný fešák už dávno prdí do hlíny. Kdyby to byl dokument s odstupem let, po konečném soudu, díval bych se na to možná jinak, takhle zůstává pořád tam někde vzadu malinkatý červík, který se ptá, jestli všemu, co jsem tady slyšel mužů bezmezně věřit? Po zkušenostech s některými příběhy v kampani Mee Too, já čistě za sebe tedy rozhodně ne. ()

Nin

Dokument o neuvěřitelně bohatém Epsteinovi, který si myslel, že se vší svou mocí a bohatstvím si může dělat, co chce. No, nemohl, ale mnoho let svého postavení zneužíval opravdu hodně, hlavně v oblasti své hebefilie kombinované s tím, že byl podle všeho i sociopatem se sadistickými sklony. Prostě popřádně nechutné zlo. Každopádně tenhle dokument se tolik nezaměřuje tolik na něj, ale spíš na jeho oběti. Dozvíme se toho o Epsteinovi dost, ale kdyby tvůrci dokumentu chtěli, určitě bysme se mohli dozvědět na toho nadržence mnohem více "chuťovek". Jeffrey Epstein: Filthy Rich je ale především o obětech. Ukazuje se nám, jak přesně fungovalo lákání mladých a zranitelných holek, jak fungují tyhle predátorské metody a proč se často oběti neozvou dřív. Rozmohl se nám tu totiž takový nešvar zvaný "victimization" a tenhle dokument všem s otevřenou hlavou může různé zjednodušující názory typu "tak mu neměla lízt do baráku" minimálně nahlodat. V tomhle ohledu je to velice informativní, což je podle mě v dnešní době opravdu potřeba. (9/10) ()

Ant

Hodně hodně slabé. Ty omezené informace šlo nacpat do dvou dílů. Dokument nepřináší vůbec nic nového. Jen přebral informace, co proběhly v novinách a médiích a ty převyprávěl. Vůbec se nesnaží odkrýt Epsteinovy komplice nebo jak daleko sahal jeho pedofilní kruh. Už vůbec nic se tvůrci nesnaží zjistit, co se vlastně stalo v noc jeho údajné smrti. Pořád dokola jen omílá výpovědi jeho obětí. To je samozřejmě důležitý aspekt, ale už po jednom díle se to začne opakovat. Někdo očividně jen zahlédl populární téma a rychle slepil dohromady dokument, který bohužel jen klouže po povrchu. ()

Marigold

Chvályhodné, že obětím poskytuje dokument hlas, který jim americký soudní systém roky upíral. Už méně chvályhodné je, že pokud některé z obětí nereflektují svou roli v celé "pedofilní pyramidě", dokument to za ně neudělá. Je tu málo investigativy, hodně tvrzení, málo argumentů. Navíc to má dost repetitivní, unylou strukturu. Tohle chtělo něco víc, mlhu kolem Epsteina to v něčem spíš přiživuje, než prosvěcuje. ()

Djoker

Divák sice ví, do čeho jde, ale stejně mu z toho není dobře. Epstein rozehrál šílenou hru, které se účastnily i známé osoby, které se pořád v klidu pohybují na svobodě, což je téma k zamyšlení. Dokument pouze shrnuje jeho nechutné dílo a velký prostor dostávají oběti. Nářky nad jednostranností jsou k smíchu, tady nejsme v ČT. ()