I. D. (identification) se v Británii používá jako zkratka pro občanský průkaz. Průkaz totožnosti, identita. A tu John ztrácí. Nebo ne? Mimikry chuligána zprvu zvládá skvěle, ale postupně se mu zažírají hlouběji a hlouběji pod kůži. Každý snímek o skryté identitě policejních „volavek" si klade podobnou otázku - kam až lze zajít, aby polda budil dojem kriminálníka a zároveň se v jeho roli „nezapomněl"? Úkol na zbláznění. Proměna, jíž Johnova postava projde, nalezne těžko srovnání - z mladého poldy, který dělá svou práci na plný plyn, se postupně stává někdo docela jiný: rváč, vágus a sprosťák, který pohrdá vyumělkovanými manýry „střední třídy", z níž pochází. Až parodicky škrobená setkání manželských dvojic mu dokonce dávají do jisté míry za pravdu. John postupně a velmi bolestivě ztrácí společnou řeč se ženou a identifikuje se s hospodskou subkulturou, která spočívá v neustálém sebeutvrzování se bratrství tvrďáků, kteří mají jasný cíl (bít se za barvy Shadwellu). (Letní filmová škola)

swe

Adrenalin je droga a když je vám podáván při rozbíjení cizí huby a ještě vám za to zatleskají, není nic opojnějšího. Policista v civilu se má vetřít mezi skupinu chuligánů, aby se dostal na kobylku jejich špičkám. Drsný život výtržníka se mu však natolik zalíbí, že nevnímá svou vlastní proměnu - ztrátu dosavadních ideálů a hodnot. Člověk je takový, jací jsou lidé kolem něj. Poslední záběr mě totálně odrovnal. 85% ()

BuryGol

Já to řikám furt! Málo známý filmy můžou bejt stokrát lepší než superextravelkofilmy z podělaný Ameriky za miliony. Poud se čtyři poldové maj vmísit mezi chuligány a získat informace, nesměj ztratit hlavu. No a John jí tak trochu ztratí. Pocit bejt chuligán, fandit, rvát se, chlastat a občas něco vzít je lepší než sedět doma s manželkou a plánovat rodinu, ne? John se bude muset rozhodnout. Je polda, nebo chuligán? Nebo nakonec bude něco úplně jinýho? Konec mě dost šokoval a přišel mi zbytečnej. Ale na zbytek filmu nemůžu říct křivý slovo. Sakra, zašel bych si s "Dogs" na zápas, rozmlátil někomu palici a pak šel na pár piv... ()

netahlo

Podle hodnoceni jsem cekal nekutecnou pecku. A hlavne poradne vostrou, kdyz teda kluci z Green Street byli tak mekky a "americky". Dostal jsem jen pribeh o zamindrakovanem policajtovi, ktery se chova jako absolutni dement, a z kteryho mi bylo postupem casu cimdal vic na bliti. Misto "kurevsky vostrejch typku" v radach chuliganu jsem se dockal neorganizovany bandy nesympatickejch individui, ktera pusobila spis komicky. Poradna bitka zadna. Zadna postava, ke ktere bych citil aspon trochu sympatie (mozna jeste obryleny policista, ktery mi pripominal Marka Taclika). Ovsem to nejlepsi prislo na konec. Neskutecne trapne obligadni a ultra lacine hajlovani, to jsem se uz fakt musel smat. Asi uz jsem na tohle starej nebo nejsem dostatecnej tvrdak. Podruhe uz urcite ne. ()

Maynard.

Další kousek z chuligánskýho prostředí. Opět z Anglie, kde se tento zvrácený koníček stal symbolem 80´s. Tentokrát se jedná o film, kde se partička 4 tajných policajtů snaží dostat mezi ostřílený chuligány a zjískat tím důkazy na jejich usvědčení. Začalo to super songem a titulkama, říkal sem si, jo tohle se mi bude líbit. Nakonec sem to málem ani nedokoukal, páč mi to přišlo až moc natahovaný a vlastně i nudný. Jeden z těch 4 poldů to celý vzal až příliš vážně, a do své role se vžil natolik, že už nebyl schopný žít svůj starý (obyčejný) život. Stejně to muselo bejt dřív na těch stadionech vostrý. Nepochopím jak se tohle může stát životním koníčkem, chodit každej tejden na špily, dostávat a dávat přes dršku každýmu protivníkovi. Kdyb ty rvačky měly aspoň nějaký pravidla, ale to ne. Tenhle film se mi nelíbil v tom, že sem to nevěřil ani jednomu hercoj, nepřesvědčili mě. Taky se mi nějak nechtělo věřit, že by se 4 bengoši dostali až takle rychle a takle blízko k elitním hooligans. Z tohoto prostředí spíš slabší kousek. Na náš Proč? se nechytá… ()

Forsberg11

Neuveriteľný príbeh o ešte neuveriteľnejšej premene, ktorý ma bavil s približujúcim sa koncom stále viac a viac. Nenáročná, no nie prvoplánová britská "nineties" oddychovka, ktorá poteší (predovšetkým chlapov). Ostré hlášky a krvavé päste. "Shadwell, Shadwell, let´s go Dogs". Chytľavá záležitosť. 70 %!! ()

darwin

Vcelku neznámý film o anglických hools osmdesátých let. Na jednu stranu psychologické vykreslení proměny hlavního hrdiny, na druhou stranu ukázka lákavého života v partě tvrdých hools. Všichni čtyři policisté pracující "undercover" jsou okouzleni světem hooligans a fotbalu, a všechny to trochu poznamená. John však překročí hranici a stává se papežštější než papež. Posledních 15 minut však film degraduje. Režisér hlavního hrdinu zařízl a udělal z něj nejhoršího asociála a neonácka. Film jako celek výborný, ale poslední minuty ho totálně kazí. ()

Ještěřák

Average fucking John my ass. Mladý a neklidný policajt až po uši v hovnech soukolí očekávaného společenského vývoje (mrd, svatba, dítě, první povýšení, první dovča v Brajtnu, druhé dítě, druhé povýšení, třetí dítě, na druhou dovču v Brajtnu z důvodu vysokého počtu naplozených dětí už nezbylo, třetí až n-té povýšení, x-té dítě... nebo, lakonicky jen mrd -> smrt), dostává spolu s partou o něco méně divokých kumpánů "nepříliš koncepční" životňák vmísit se mezi hools. Následuje klasický rozklad osobnosti & ztráta identity (avšak mistrně zahraná), podpořená "tendenčním" chováním některých poldů na stadionech (ale to už vidíme z pohledu chuligána), nedostatečným pochopením situace těch, kteří tam ty kluky poslali, a nakonec naprosto necitlivým a riskantním stažením z terénu (které jsem nepochopil). Reece Dinsdale se za 107 minut zvládne proměnit z policajta na sympatického, byť strašně kolektivuchtivého, rebela, aby záhy skončil jako nechutná vyholená fuck this, fuck that bestie. Skoro všechny chuligánský filmy jsou dobře nebo dokonce skvěle zahraný, asi proto, že je na čem se vyřádit, ale tento film podle mně vystihuje tu atmosféru kolem fotbalu asi nejlíp, co jsem viděl. Naprosto vůbec mi proto nevadilo, že film technicky vypadá jako nízkorozpočťák ze 70.-80. let. P.S. ty scény, kdy čtyři (snad ještě stále) policajti několikrát zůstanou pohromadě sami a nenápadně si přiznají, že tohle jsou TY dny jejich životů, že myslí jen na TO, jsou geniální a mrazící... jenže vše za tím je už bod, kde to nevyhnutelně končí průserem. P.P.S. vůbec nechápu ty kecy z diskuzí na ČSFD, že je to jen poplatná na ruku jdoucí sračka objednaná vládou či hocičo. Podle mně ten film v prvé řadě funguje jako obžaloba policajtskýho systému a až potom jako obžaloba rowdies (jak známo, rowdie-filmy mívají tak nějak opačný efekt na mladistvé, než by bylo kýženo). ()

WinstonS

Pokud znáte snímek Hooligans s Elijahem Woodem, pak vězte, že Reece Dinsdale by si s jeho hlavním hrdinou vytřel prdel během pěti vteřin. Tady se kope úplně jiná liga. Tohle není žádná americká slaďárna s pár rvačkama, ale hodně sugestivní drama, které má dvě dějové roviny. V první z nich se ze člena utajené policejní jednotky, která má za cíl infiltrovat mezi radikální hooligans zvoucí se Shadwell Army, postupně stává fanatik milující násilí spojené se zápasy a fotbalovou atmosféru jako takovou. Ve druhé rovině, která je mírně upozaděna, je z milujícího manžela stává nesnesitelným a krutým partnerem, s nímž nelze žít (scéna, kdy se opilý John snaží usmířit se svojí ženou, aby na ni poté vychrlil proud nepublikovatelných nadávek zakončených bezmocným hlesnutím "ale stejně tě miluju", je mrazivá). Samotný závěr pak nepostrádá hodně hořký nádech. Výborný film, na téma fotbalového chuligánství bezpochyby nejlepší, jaký jsem viděl. ()

Santino7

Napriek tomu, že I.D. má tu na čsfd nadmieru priaznivé percentá - myslím tým spomedzi filmov z prostredia futbalových chuligánov - plne sa s tým ohodnotením stotožniť nemôžem, osobne to pokladám skôr za taký slabší priemer. Chápem však, že film je to pomerne neznámy a tak hodnotenia má prevažne od ľudí, ktorých konkrétne táto tematika (hooligans) zaujíma. Avšak k takým sa radím aj ja a tento snímok ma nezaujal, radím ho skôr k tým slabším (podobne ako napríklad Awaydays). Nemôžem si pomôcť ale pôsobilo to na mňa tak nejak amatérsky, lacne, či príliš jednoducho. Dokážem pochopiť aj to, že hooligans filmy nejak extra prekombinované asi ani byť nemôžu, no aspoň aká-taká zápletka by tomu predsalen nezaškodila, skôr naopak. Takto snímok čerpá iba ak z výbornej dobovosti (v tomto smere nevidím žiaden problém, Briti proste vedia...) a čiastočne z psychológie hlavnej postavy, či tiež samotného spracovania davovej psychózy. No a záver, tak ten sa tiež vcelku vydaril, to uznávam. Ale ako vravím, celok je to do veľkej miery nevýrazný, na kvalitný filmový zážitok to jednoducho nestačilo, teda aspoň mne nie. Ale sto ľudí, sto chutí... 3/5 ()

Saur.us

Dobrý průnik do světa UK Hooligans. I když má film silný a výchovný příběh s tvrdým koncem, jedna věc mě na něm vadila tolik, že jsem si nemohl odpustit tolik snížit známku. Jedná se o návrh postav, jejich chování, změny a motivace. Mnoho postav má zvláštní sklony v chování, které mě přišli natolik špatně napsané, rovrhnuté a okaté. Například samotný vývoj hlavní postavy, Johna, není řádně motivován a i když se Reece Dinsdale velmi snažil svou roli postupně více a více divočet (od Guiseppeho po White Power), důvody k tomu nebyly nikdy řádným způsobem osvětleny ani předvedeny. Čistě bez emocí sledujeme přerod policisty v trosku, divácké emoce a "ztotožnění" nastupuje vlastně až v pozdějších fázích filmu, v jeho nejhorších (nejlepších) okamžicích. Mimo toto ale i samotné zpracování vypadá velmi levně a spíš než na 95. bych to tipoval na 85. rok televizní obrazovky. ()

sandinista

Přísnost! To jo. Akorát ten konec mě překvapil, jak rychlý vzal spád. Neuškodilo by v soundtracku trochu tvrdší muziky. Jinak prostředí a herecké výkony se mi velmi pozdávaly. ()

Hapretor

Dobře zahrané a ne nudné. Dobře zabavilo. Ten konec je velmi výřečný. Řádně mu ruplo v bedně. Klobouk dolů. Jeden z mála filmů o debilech, který byl svým způsobem poučný. ()

bakeero

Jeden z nejlepších filmů o tématice fotbalových hools. Anglie v osmdesátých letech bylo drsné místo a nic vám na tom nezkazí ani TV look. ()

balcazar

A že som veľmi sklamaný? Áno, veľmi, napriek priaznivému hodnoteniu. Úžasný námet, o ktorom je po rokoch známe, že vychádza zo skutočnej udalosti. Skvelé spracovanie, hoci som si hovoril, že vo dvojici policajtov tvrďas - loser bola postava druhého menovaného vykreslená až príliš "loserovito", no dokázal som to spracovať, teda skvelé spracovanie, až do určitého momentu. Do momentu, keď bola akcia policajtov v chuligánskej zrušená. Absolútne mi tento proces unikol, myslel som si, že to je mnou, zvyknú sa mi podobné veci stávať, no po konzultácii s bratom, ktorý film tiež videl, mi bol tento názor potvrdený. V knihe, ktorá bola pred 3 mesiacmi vydaná, to je, samozrejme, popísané oveľa rozsiahlejšie, ako môže film ukázať, čo z toho, keď ja som pozeral a teraz hodnotím FILM? Mohol trvať aj o 15-20 minút dlhšie, no rozobrať spomínaný problém, v ktorom sa film zlomil, poriadne. Dovtedy som príbeh, výkony herov (najmä hlavnej postavy), scény, dialógy aj monológy doslova hltal. ()

boni

Průměrné televizní drama, které má se skutečným chuligánstvím a subkulturou hooligans jen pramálo společného. Pro utváření si jakéhokoli názoru asi ten nejnevhodnější film, jaký jsem měl možnost vidět. ()

junxi91

Když dostane zapálený, při vyslýchání přesvědčivý policista John nový pracovní úkol – společně s kolegy Trevorem, Eddiem a Charliem se vmísit mezi fotbalové chuligány a zjistit, kdo je jejich vůdcem - okamžitě tuto práci vezme. A tak se naši čtyři policisté oblečou jako správní bitkaři a obrážejí jednu hospodu po druhé, až si jich všimnou ti, které hledají – fanoušci fotbalového týmu Shadwell. Krytí naší policejní čtveřice spočívá v tom, že jsou to malíři-natěrači. Mají novou identitu, do které se nejvíce vžije John. Chuligáni jsou ze začátku trochu podezřívaví, obzvláště proto, že tlustý a brýlatý Trevor ví o historii týmu a vyhraných zápasech velké hovno, a musí jej vědomostně zachraňovat John. Trevor se pak naučí všechna potřebná data a otravuje s tím své chuligánské kolegy až příliš, a nebýt Johna, tak by dostal přes držku. Stejně tak se ožralý sápe na krásnou barmanku Lindu, až jej musí John odvézt na místo, kde si dávají naši policisté sraz – místo výkonu jejich malířské profese. Mezi chuligány vyniká škaredý správce baru Skála jménem Bob, který prý pozná fízla ihned, jakmile překročí práh jeho hospody. V tomto případě však nepoznal nic – naši hoši policejní to zvládali skvěle. Ale ne pořád. Martin je dost podezíravý a v jeden okamžik vyjede na Johna s tím, že je fízl, protože jej nenašel na místě, kde měli údajně malovat, a také proto, že při každé bitce s fanoušky protivníků se objeví policisté. Dále je tu Nik a také postižený Gumbo, který neumí moc mluvit. Během akcí se John ukáže jako velice odvážný chuligán, když pronásleduje autobus s fanoušky Midchesteru, ačkoliv to původně dělal kvůli tomu, aby zjistil, kam jedou. Dále se ukáže jako hrdina během zápasu s místními rivaly z Wappingu, kdy je John odváděn policisty a při tom jim uteče směrem k fanouškům Shadwellu. Díky jeho nové chuligánské identitě se z něj stává alkoholik a násilník, jeho ženě Marii se to nelíbí, a tak jí natvrdo vyšuká u stěny. Později však dojde k rozchodu a John si začne aférku s krásnou barmankou Lindou, kterou také animálně ošuká. Ten se prostě s vášní mlátil a s ještě větší vášní píchal. Nová identita jej prostě kurewsky bavila. Při zápasu proti Tyneburnu přistane Gumbovi v rameni šipka, a tak se Martin s Nikem naserou a chtějí překonat plot, ale policisté jim to nedovolí. Poté Shadwellové pronásledují Tyneburnské až na opuštěné tržiště, kde se setkají obě tlupy tváři v tvář. Tyneburnští jsou však ozbrojeni noži a mačetami, a proto všichni utečou, až na Johna a Martina. Dojde k bitce, při které John pobodá jednoho fanouška a celé je to na kamerovém záznamu. Jeho policejní kamarádi mu na jejich improvizované základně sdělí, že to už přehnal. John je seznámen také s jedním ze šéfů firmy Wyntonem, protřelým dealerem, který mu předá balíček kokainu, takže kromě chlastu se John začne oddávat také koksu. Po dalším návratu se John dozví, že policejní akce byla ukončena a všichni čtyři se mají vrátit do uniforem. To vyvolá Trevorovy obavy – co když náš ti chuligáni uvidí v uniformě? To nás určitě zabijí! Jejich oficír jim také sdělí, že chuligáni byli rozprášeni a Skála byla zavřena, což vzbudí v hoších spoustu smutku a nostalgie, protože jim Shadwell přirostl za tu dobu k srdci. John se vydá za Lindou a dostane pořádnou nakládačku za to, že se díky němu zavřela Skála a že ona celou dobu měla tušení, že John je fízl. John se chce usmířit se svou ženou Marií a vydá se do domu jejich rodičů, ti na něj poštvou psy, a tak je všechny pošle do hajzlu s tím, že bude mít děti, které sežerou Mariiny děti. Přesto ji pořád miluje. Další mentální kolaps následuje na policejní stanici – když sám sebe uvidí v uniformě v zrcadle, tak jej rozbije. Doma si rovněž rozmlátí celý byt, venku spálí nábytek a roztrhá peřiny. Na závěr jej vidíme opět v přestrojení za neonácka, který hajluje při jejich pochodu. Opět se naplno vžil do své nové identity. Tragická postava člověka, který bere svou práci příliš vážně, bez přemýšlení nad důsledky se vžije do své krycí role, přijme svou novou identitu natolik, až si tím totálně rozesere život. () (méně) (více)

MyrnaAlec

O tom, jak to dopadne, když chlap nemá řádnou psychologhickou osobnostní základnu. To je pak na pováženou vyslat ho do akce, kde hrozí ztotožnění se s ostatními zbloudilými jedinci holdujícími pivu a vulgárnímu výrazivu. Plus dávka adrenalinu při bitce povzbudí původní neandrtálské pudy a neštěstí je hotovo. A teď vážně : stát se to může skoro každému, kdo vplyne do něčím motivovaného davu - v tomto není jen příkladem footbal. ()

Nightmare89

Skutočne pozoruhodný spôsob, akým sa tento "mierumilovný" filmík snaží adaptovať problematiku ľudského komplexu menejcennosti a následnému podľahnutiu vábenia davovej psychózy. Skvelé herecké výkony podporené solídnym scenárom a atmosférou rozhodne dávajú tento počin do pozície, z ktorej mimoriadne presvedčivo atakuje váš interes. No a vy najlepšie urobíte, keď skočíte do tohto filmu s čistou hlavou a nebudete čakať non-stop mastenicu. Budete nadmieru spokojní. Minimálne tak ako mojich 75%. ()