Měl inteligenci, vtip a charisma, díky nimž by byl mohl vyniknout v jakékoli oblasti lidského konání. Mohl se stát úspěšným politikem, byznysmenem, učitelem, knězem... Osud jej však už v útlém mládí postavil na zločineckou dráhu. A on vynikl i na ní. Jmenoval se Martin Cahill a byl nejobávanějším a nejobdivovanějším irským gangsterem dvacátého století. Kradl od dětství - to ostatně v prostředí, v němž žil, bylo stejně samozřejmé, jako dýchání. V dospělosti si pak se svými kumpány troufal na kousky, na jakých si lámali zuby i ostří hoši z IRA a které přiváděly policii, neschopnou mu cokoli dokázat, k zoufalství... (oficiální text distributora)

Radyo

Zajímavý životní příběh irského zloděje, který se stal až příliš známým. Velmi dobře typově obsazení herci, dalo by se zjednodušeně říct "typické irské ksichty". John Boorman se po letech tak trochu připomněl a dokázal, že je třeba s ním i nadále počítat. ()

emma53

Ale jo, mně se to líbilo. Začátek byl sice trochu vleklejší, opravdu ta stopáž mohla být kratší, ale i tak jsem byla poměrně rychle vtažena do neklidného Hollyfieldu s Martinem Cahillem o kterém jsem pochopitelně neměla ani ponětí, že existoval a byl tak známý gangster. Jsem přesvědčená, že velký vliv na to měla o dokonale zahraná role Generála v podání Brendana Gleesona, kterého moc neznám a nebo jen z malých epizodních roliček. Občasný nadhled a úsměvná forma podání tomu vůbec neuškodilo i když ve své době to asi moc k smíchu nebylo a já s tou čtyřkou ani na chvíli neváhám. Zajímavý to člověk v irských dějinách a určitě to stojí za zhlédnutí. ()

monolog

A tady to opět máme, dámy a pánové, po pravé straně k nám přichází další neobvyklá neunifikovaná postava, člověk takzvaně jedinečný, chytrý a s charismatem až na půdu, o němž se natočil film nepříliš dlouho po jeho smrti. Muž, který dokázal tahat za nos všechny úřady i policii a nikdy si na něj nepřišli a ještě k tomu dostával i přídavky na rodinu a sociální podporu, muž, který v tom uměl chodit a dokud žil, tak v tom chodil. Jako film je to neskonale zábavné drama se špetkou těch kriminálních zápletek. No jako skutečnost to asi až tak zábavné nebylo. Hlavní hrdina je totiž všeho schopný zloděj, který se neštítí vykrást vám ledničku, zatímco krájíte mrkev na lince a nebo ukrást vibrátor z nočního stolku když spíte po večerní akcičce půl metru od něj. Za svou dvacetiletou zločineckou kariéru ukradl nějakých 60 milionů dollarů, žil ve společné domácnosti s manželkou a její sestrou, s nimiž oběma měl několik dětí a byl vůbec zajímavou rozpornou osobností. A i jedenáct let po jeho smrti (+1994) se nacházejí všemožná díla, která ukradl. Například zde je videozpráva o tom, jak dělníci při přestavbě jeho domu za milion liber objevili zlato a cennosti z nějakýho jím vykradenýho kostela, nebo v roce 2002 zase našli jím ukradené Rubensovy plátna kdesi v Dublinu. V této roli doslova září Irský Depardieu (tak mu doma říkají) Brendan Gleeson, který na sebe sice upozornil už ve Statečném srdci jako mohutný Hamish, přesto si tuto jeho skvělou postavu s ním příliš lidí nespojuje. Jak se píše v obsahu, Martin Cahill mohl být kýmkoliv, ale já bych k tomu doplnil: Martin Cahill byl sám sebou. A Brendan Gleeson byl Martinem Cahillem. ()

Lynn

I když je tohle krimi thriller, nemohla jsem se často ubránit úsměvu - ovšem v tom nejlepším slova smyslu. Generálovy alias Cahillovy kousky policii byly jednoduše geniální - tomu člověku prostě nešlo nefandit. Ale na druhou stranu to byla i lidská zrůda (ukřižování), i když - měl v sobě i tolik lidskosti, pokud mohu soudit podle filmu (realita byla pravděpodobně poněkud odlišná), že mi ho bylo na konci i trošku líto. Moc pěkný film o jedné rozporuplné osobnosti irských "dějin". ()

kinej

Generál je především zajímavý film o jednom gangsterském kmotrovi lokálního významu. Vše co film popisuje, jeho troufalé zločiny, nebo drzé kličky vůči soudům (jeho interpretace práva), výsměchy policii, vše je na samotné hranici uvěřitelnosti, ale zároveň podáno tak, že je jasné, že je to pravda pravdoucí. Herecky hodně vděčné role se Brendan Gleeson zhostil bez zaváhání a vytvořil postavu v níž se mísí primitivismus s genialitou a vůči níž i přes odpor nelze necítit určité sympatie. Hodně dobrý je i scénář Johna Boormana, který jej napsal jako sled epizodních událostí tak, že nemá žádná hluchá místa a film zároveň není roztříštěný a má dějovou logiku. ()

paascha

Jeden z minima případů, kdy víte, že fandíte zrzavýmu parchantovi, ale prostě si nemůžete pomoc a máte ho rádi ()

Chrustyn

Výbroný Brendan Gleeson v hlavní roli méně známého ale skvělého filmu o drsném gangsterovi z Irska v jeho nejtěžších dobách, kdy se nejlépe měli zloději a jiná pakáž. Skvělá atmosféra a hlavně zmíněný Gleeson jsou hlavními trumfy tohoto snímku. ()

SaNcHeZ_cz

Tři jsou málo, čtyři zase trochu moc. Nicméně skvělý Gleeson v trochu jiném příběhu o gangsterovi, který nebyl oproti státním složkám zase o tolik horší. Má to nápad, nenudí to a divák se baví. O to víc, když si uvědomí, že je snímek adaptací skutečného životního příběhu. ()

Vojcl

Neuvěřitelně autentický film s velice silným příběhem irského mafiána!! Brendan Gleeson v hlavní roli mne mile překvapil a režie Johna Boormana je také perfektní.. ()

Freemind

Další "jánošíkovina" o sympatickém raubíři, který si užil trochu srandy, než ho dostali - tentokrát v irském hávu a říznutá dřevním, ostrovním humorem. Být o půl hodiny kratší, dám ji o hvězdu víc. ()

italka63

Kterak člověk už jako malej šmejd dospěje a velkým šmejdem se stane, aneb hnízdo bílých cikánů, kteří nikdy dělat nebudou, ale na lumpárny jim ruce a mozek šrotují. Někdy skutečně úsměvně využívají hlouposti a nedbalosti jiných, viz krádež drahých, nechráněných obrazů, kdy po letmém okouknutí policie opět v klidu odjede, to mi opravdu dostalo. Dost dobrý je milostný trojúhelník, ať to zůstane v rodině.Policie je zde vykreslena jako sbor blbců v uniformách, viz dojde benzín, jedeme pětset kilometrů a policejní posádka nikomu podezřelé nepředá a netuší, že bude nádrž na suchu, ale třeba to tak bylo. No, zkrátka, dobře zahrané, dobře zrežírované a pro ten humorný nadhled dávám čtvrtou hvězdu, ale jinak, děkuji ti Nejvyšší tam nahoře, že přesto, že jsi naše geny vrazil do Čech a ne někam na jih kam bych chtěla, jsem schopná ti to odpustit, protože vrazit nás na tenhle divný ostrov, tak fakt nevím... ()

radektejkal

Natáčet filmy o chuligánovi, zloději a násilníkovi (mučiteli) je nyní na programu dne. Nejlépe je přitom, když má nějaké jméno, ganster bez jména, to by bylo příliš obecné, to by mohl být každý. Osvědčené gangsterské metody (přechytračení policie, krádež zlatých cihel, mučení podezřelých ze zproněvěry), to samozřejmě nesmí také chybět. Nakonec dávám jednu hvězdu za zobrazení Martina Cahilla jako skutečného bídáka, i když bych nebyl proti, kdyby úvodní scéna byla i závěrečnou. I když jsem film měl puštěný, přestal jsem jej vnímat po scéně "marné ničení kulečníku". ()

Martin741

Reziser John Boorman /Deliverance, Excalibur/ natocil len priemerny film o irskom zlodejovi menom Martin Cahyll. Tempo je len priemerne, kulisy tiez nic moc - za Kultovou Kleopatrou zaostavaju poriadne a dialogy su na moje pomery len priemerne. Okrem Brendana Gleesona /Braveheart/ sa tu objavil aj Jon Voight /Anakonda, Nepritel Statu/, zvysok som jaxi nepoznal. Rezia je ale na urovni : 56 % ()

Gaskin

Generál - příběh Martina Cahilla, jednoho z největších gangsterů všech dob, novodobého Robina Hooda či jen, dle vlastních slov, "obyčejného slušného zločince" v plné rozporuplnosti smyslu slova, kdy ho někteří lidé měli "jen" za dalšího špinavého kriminálníka a zvrácenou duši. Boorman to vše servíruje v krásném duchu skvělé kamery a vypravěčského postupu - a podkresluje decentními linkami klidného jazzu, který tomuto filmu dává jedinečný glanc, eleganci a hlavně hutnou atmosféru, jenž ho vystřeluje rovnou do mého pomyslného pětihvězdičkového nebe. Zajímavosti: 1) Ve filmu proběhne dramatizace vykradení Boormanova domu Martinem Cahillem, ke kterému opravdu došlo. Tato scéna je ke shlédnutí zde http://www.youtube.com/watch?v=wq6TrW1fo-g&feature=channel_page 2) pokud pochybujete o Boormanově řemeslných schopnostech, shlédněte též film "Ordinary Decent Criminal", kde Cahilla hraje Kevin Spacey.. a bude jasno. ()

flyboyeda

Velmi stylove a v neposledni rade vtipne - tedy i zabavne prevypraveni pribehu jednoho nekompromisniho irskeho grazlika, se kterym si ani IRA nevedela rady... :) ()

dr.fish

Abych si film víc užil, kdybychi o Irsku věděl mnohem víc, než vím. Spousta vtipů a situací odvisí zcela od znalosti sociální a politické situace a tak hluboko do toho zas nevidím. Nicméně z toho co jsem pochytil a pochopil vylezl docela slušný film o chlapíkovi, který dost policajtů tahal za nos, irský Jánošík, který ovšem taky jako Jánošík skončil. A tam je ten zakopaný pes, jelikož vůbec nevím, proč bych s ním měl sympatizovat, takže mi jeho příběh zůstal zcela volný. Jak říkám, nedostatek informací. 60% ()