Skoro neznámý, ale velmi kvalitní film, který se hodí na jakoukoliv dobu; je s podivem, že v roce 1983 tohle prošlo cenzurou, ale Bachův absolutismus patřil do historie, která se vykládala na školách jako jedno ze základních období dějin 19. století. Soukup však ukázal nejen perzekuci českých vlastenců, ale spíše se tu soustředil na všudypřítomný strach (tak ten tu za reálného socialismu u nás zas tak velký nebyl, to je pravda), který odhaloval charaktery jednotlivých postav, které se o osm let dříve pokusily svrhnout rakouský absolutismus, a tvrdě za to pykaly. Nevím, do jaké míry byl pravdivý tento příběh o chystaném atentátu na Windischgrätze; minimálně postavy jsou zajisté vymyšlené. Brzobohatého Vinický přichází z vězení a trpce zjišťuje, jak systém změnil jeho bývalé kamarády. Snad jen Antoš zůstal věrný svým ideálům, ačkoliv i on je opatrný. Přesto i on uvěří Vinického zradě, kterou nakamuflovala Bachova policie, a příběh končí tragicky.(26.2.2015)

Bezvýchodná situace. Případ Františka Vinického je symbolickým mementem pro všechny, kteří byli v různých historických obdobích politického i společenského útlaku postaveni před těžká osobní dilemata, útočící především na čest a svědomí člověka. Soukupův film si zachovává neoddiskutovatelné skvělé přednosti scénáře i režie. Patří mezi ně jistá kamera, až do detailů propracovaná výprava i stavby, jasně budované a pevně vedené hlavní postavy i hned celý trs skvělých hereckých výkonů (Brzobohatý, Kvietik, Němec, Besser, Geprtová, Kostka, Brabec, Sklenčka...), který rezultuje z tohoto souhrnu předností. Metoda soustředěného nátlaku je, zdá se, nejúčinnější zbraní totalitních mechanismů. V každé době a za všech okolností.(25.2.2017)

Já filmy z období "revolučního vzedmutí 1848" nemám rád. Dalo by se říct, že je nesnáším, ale tady je paralela tak jasná, že divák jen těžko věří, že František Němec jedná v područí C. a K. mocnářství a ne ústředního výboru KSČ. Není vůbec divu, že film prakticky nebyl v distribuci a už vůbec ne v televizi... Herecky famózně ztvárněno a atmosféra zachycena také velmi věrohodně a je úplně jedno, který režim ji způsobil.(4.7.2017)

Bylo to tady řečeno už x-krát a stejně si to neodpustím.....ten Soukup uměl a nebyl to jeho jediný vynikající film. Čím to bylo? Jak je možné, že tenhle člověk natočil třeba i Romaneto a Pěsti ve tmě a na druhou stranu majora Majxnera nebo i tu Dagmaru. Za komančů točil filmy, které byly tak "jinotajné", že to jen totální tupec nepochopil a za "svobody" nechutné s....y. To není jenom o penězích. To je hlavně o myšlení. Dokavad museli režiséři brát v úvahu režim, omezení, zákazy a na druhou stranu neomezené (úměrně k době) rozpočty, řada z nich točila podstatně lepší filmy. To by byl asi daleko lepší námět na rozbor, než to prázdné žvanění a hlavně výběr filmů do pásma Těžká léta československého filmu.....tam se tenhle problém vůbec neřešil. A přitom to platí nejen pro Soukupa. Slavnosti sněženek i třeba Postřižiny jsou daleko lepší filmy, než Obsluhoval jsem anglického krále.....proč?(23.5.2013)

• Pitryx

Velký pan Moralista bojuje a bojuje a přitom v klidu chrápe s vdanou paničkou a míní rozvracet rodinu. Co to jako mělo být za postavu? Ono vlastně, vůbec nevím, proč někdo točí něco z roku raz dva tři, a vypráví to tak suchým způsobem, který nemůže zaujmout. Hlavně, že postav je napráskáno jako v Ali Babovi a čtyřiceti loupežnících. No dobrá, tak alespoň snahu a reálie lze ocenit. Jinak nic.(3.11.2016)

• - Jedná se o další projekt Radoslava Brzobohatého, ve kterém si střihl českého vlastence z 19. století. Ten první je legendární český seriál F. L.Věk a je zajímavé, že v obou projektech se postava Radosalva Brzobohatého jmenovala František. (ricky4)

• - Režisér Jaroslav Soukup se inspiroval osudy osobností 19. století Karla Sabiny, Josefa Václava Friče a Emanuela Arnoldse. (nezavisla)

• - Film je mj. inspirován skutečným příběhem českého spisovatele Karla Sabiny. Jeho životní osud je prakticky stejný jako osud hlavní postavy tohoto filmu, Františka Vinického (Radoslav Brzobohatý). (ricky4)