Pribeh filmu nas zavede do Prahy roku 1857.Sem se po dlouholetem zalari vraci jeden z radikalnich ceskych vudcu revolucniho roku 1848 Frantisek Vinicky.Misto pomoci od starych souputniku a pratel se vsak setkava s vsudypritomnym strachem a obavou.Zeme je prospikovana proraskouskymi agenty a policii,ktera jim jde na ruku jak je jenom je mozno.Vinicky poznava ,ze v Praze uz pro nej neni misto , snazi se o nelegalni utek do Belehradu. Sehnani nepraveho pasu se ukazuje jako tvrdy orisek a nakonec se stava nasemu hrdinovi osudem.Pro ziskani pasu je nucen se pripojit ke skupine chystajici atentat na prosluleho generala Windisch-Grätze chystajiciho se na navstevu Prahy,ktera se ma uskutecnit pri prilezitosti slavnostniho postaveni sochy pro generala Radeckeho na Malostranskem namesti na Male strane.Velice dobre udelany film nam lici nelehkou dobu nasi zeme.Skvela je atmosfera stare Prahy.(25.6.2008)

Celkom zaujímavý príbeh "bezmenného" človiečika, ktorý po vyjdení z basy to nemá v profesnom i osobnom živote ľahké. Vierohodné historické zasadenie i kvalitní herci. Prekvapivý záver funguje skvelo. Škoda iba, že sa hlavný hrdina chová väčšinou neuvážene a viacmenej si môže za trpký osud iba sám. Chce to i to a tak zákonite nakoniec nemá nič.(1.10.2017)

• Pitryx

Velký pan Moralista bojuje a bojuje a přitom v klidu chrápe s vdanou paničkou a míní rozvracet rodinu. Co to jako mělo být za postavu? Ono vlastně, vůbec nevím, proč někdo točí něco z roku raz dva tři, a vypráví to tak suchým způsobem, který nemůže zaujmout. Hlavně, že postav je napráskáno jako v Ali Babovi a čtyřiceti loupežnících. No dobrá, tak alespoň snahu a reálie lze ocenit. Jinak nic.(3.11.2016)

Až se skoro děsím, kolik takovýchto pokladů naše kinematografie ještě skrývá ukrytých pod hromadou Kameňáků a jiných filmů 100x ročně reprízovaných. Jak vidím, tak tu až doposud byl jen jediný komentář. Inu moc známý film to tedy není. Přitom si myslím, že je opravdu dobře udělaný. Až se divím, že ho mohli natočit, protože mi ta šikana tajné policie, všudypřítomní špiclové a nátlak k podepsání spolupráce něco silně připomíná!(11.6.2009)

Postsynchrony ma vzdycky strasne srali. A taketo nekvaltné obzvlast. Vsetky tie umelé "brunclíky" (šlapačky) mi trhaju usi. A ked znama tvar Stefana Kvietika, ktoreho hlas velmi dobre pozname, prehovori inym, notoricky znamym hlasom Petra Haničinca, vzniká dokonaly a neznesitelny konflikt. Jedine v pripade štylizovanych filmov typu Perinbaba viem postsynchron prekusnut. Odhliadnuc od tohoto pruseru, ma film velmi slušnu uroven. Velmi dobrym tempom, zrucne rozpravany pribeh o dobe, kedy sa nahlas hovorit nesmelo a najvacsim pánom bol strach. S takymito dobami mame v Cechach a na Slovensku bohate skusenosti a poslednych troch desatrocii si vobec nevazime. Zaujmavy je aj pribeh Jaroslava Soukupa. V dobach neslobodnych, ked sa nesmelo, natocil zopar pozoruhodnych filmov ako je napriklad tento. Po roku 89, ked uz sa smie prakticky vsetko, toci uz iba bezduché majxneroviny. Je to o stárnutí filmarskej mysle, o inej dobe, cize inych myslienkach v hlave, alebo celkom jednoducho o peniazoch ? 68 %(18.9.2017)

• - Film je mj. inspirován skutečným příběhem českého spisovatele Karla Sabiny. Jeho životní osud je prakticky stejný jako osud hlavní postavy tohoto filmu, Františka Vinického (Radoslav Brzobohatý). (ricky4)

• - Film bol považovaný za protirežimový, doboví kritici ho ohodnotili negatívne. Bolo zakázané ho predávať resp. ponúkať do zahraničia, nemohol sa zúčastňovať festivalov ani byť uvedený v televízii a v domácej kinodistribúcii bol uvedený iba okrajovo. (dyfur)

• - Jedná se o další projekt Radoslava Brzobohatého, ve kterém si střihl českého vlastence z 19. století. Ten první je legendární český seriál F. L.Věk a je zajímavé, že v obou projektech se postava Radosalva Brzobohatého jmenovala František. (ricky4)