Star Trek: Podivné nové světy

• USA Star Trek: Strange New Worlds (více)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (více)

Série(3) / Epizody(30)

Kapitán Pike, vědecký důstojník Spock a Jednička prozkoumávají nové světy v celé galaxii na palubě USS Enterprise. (SkyShowtime)

wenca

Tak po shlédnutí první řady je potřeba napsat krátkou recenzi. V první řadě chci poděkovat tvůrcům, že otevřeli oči a nabídli fanouškům to co chtějí. Star Trek: SNW je od konce Voyageru první pořádný Star Trek. Vše klape jak má a v seriálu nechybí nic, co všichni co jsme vyrostli na TOS, TNG nebo Voyageru, milujeme. Má to myšlenku, má to spád. Každý díl mě velmi bavil. Discovery se může jít zahrabat tři kilometry pod zem. Těším se na další řadu a na reprízu první pěkně pokupě. ()

KarelR

Výborný návrat k čistokrevnému Star Treku, který stojí hlavně na ohromně sympatické posádce (Nurse Chapel!). Na ploše deseti dílů se vyzkouší kupa žánrů a fungují všechny (od ponorkového thrilleru, přes vztahovou komedii, až po napínavou poctu Vetřelcům), takže za mě palec vysoko nahoru. Kéž by to mělo premiéru před pěti lety, a ne ve chvíli, kdy už Star Trek (po Do neznáma, Discovery a Picardovi) zajímá jen hrstku lidí :/ ()

sheen

Již se nemohu dočkat třetí řady, druhá skončila v tom nejlepším sakra. Jinak je to fakt velká a zábavná jízda, skvělé postavy, parádní herci  a postavy s kterými dokáži velmi sympatizovat. ()

HAL

Opatrné vytahování Star Treku z bahna zpět ke klasickému stylu. Ještě to tam není úplně, třetí řada Picarda dokázala víc, ale i tak je to po všem spojeným s touto milovanou značkou v posledních letech milým pohlazením na duši. //// Série 2 - fuck me sideways, tohle byla paráda! A nikdy v životě bych nečekal že na Starteku ocením díl který je čistě muzikálový - ale tady se to jakoby zázrakem povedlo scénáristům i celému castu zaobalit tak že to perfektně funguje jak po stránce příběhové, tak jako rozkošný fanservice. 9/10 ()

Kothy

Na tohle jsem přesně čekal. Star Trek se starými známými postavami. Do naší známé posádky přibyla i Uhura. Seriál lehce navazuje na události 2. série Discovery. Loď je opravena a posádka se dává znovu dohromady. Vydává se na misi zachránit Unu ze zajetí. Jedna civilizaci chce totiž použít warp pohon jako zbraň. Opět se řeší základní směrnice a pravidla prvního kontaktu. Další díly jsou taky super, i když kvalita je různá. Najdeme tu spoustu starých známých a nevyhneme se ani cestování časem. Dozvíme se informace jak o Gornech, tak i Romulanech. Až na tu hroznou pohádkovou epizodu je to vážně nářez. Budu se těšit na další sérii, i když osud Pikea už je dávno zpečetěn... "To se mi ulevilo!" ()

Chrustyn

Rozhodně nejsem Trekies ale mám rád poslední filmovou trilogii. K novým světům jsem tak přistupoval jako k samotné sérii, která by mi mohla přinést podobný zážitek a dostal jsem to tak napůl. Sympatická herecká sestava je trochu brzděna slabší výpravou a akcí, která vypadá hůř než v Abramsových filmových verzích a ne každý příběh je dostatečně zajímavý. Vznikl tak nenáročný průměr. ()

malylada

Návrat Star Treku ke kořenům. Jednotlivé epizody, krom jednoho dílů fungovaly dokonale a je vlastně dobře, že se neřešila nějaká táhlá dějová linka jako například u DIscavery. Dokonale vyšel i casting, včetně výborně napsaných postav, ke kterým si člověk rychleji najde cestu než v novým Star Trek seriích......první sezona 75% ()

Lacike

Tak sme sa konečne dočkali nového Treku, ktorý má atmosféru pôvodného Star Treku a zase raz epizódne zápletky. Úplne bezchybné to nie je. Ako je dnes zvykom, tak sa musí vykrádať a tak kopa epizód pripomína iné Star Trek epizódy alebo dokonca sci-fi filmy. Logika tiež hapruje častejšie akoby mala, ale na pomery týchto scenáristických packalov sme vlastne dostali obdivuhodný výsledok. Do druhej sezóny by som pridal viac morálnych dilem pri rozhodovaní, čo potvrdzuje aj vydarené finále s povinným cliffhangerom. Najväčším plusom je posádka. Hneď som si obľúbil roztomilú Uhuru, drsniačku La'an, neskutočnú krásku sestru Chapelovú a ako vždy chladne logicky konajúceho Spocka. Po pár dieloch si ma získal aj príjemný kapitán Pike, dobrosrdečný doktor M'Benga a hlavný inžinier Hemmer. Number one Una mi bohužiaľ pripadá nudná a rebelka Erica Ortegas ma neustále srala jak odvrávala kapitánovi. Niečo také by si u Picarda alebo Siska nikto nedovolil. Ale to je nešvar dnešnej doby. Namiesto logického prísneho velenia sa v kritickej chvíli vedie diskusný krúžok. Kasting sa proste vydaril a väčšina hercov dokázala predať aj to, že každá z postáv musí mať nejaký mindrák z minulosti. Prakticky každému niekto tragicky zomrel. Potešilo ma, že niektoré línie u ktorých hrozilo, že ich budú neúmerne naťahovať, stihli vyriešiť v tejto sérii. Prekvapilo zase to, že niektoré stále postavy odišli nadobro a u ďalších je návrat neistý. Takisto triky a znelka a celkový vizuál stoja za to. Až mi bolo ľúto, že jedna séria má len 10 epizód. Nesadla mi len tá rozprávková epizóda. Ale celkovo po dlhej dobe som sa dočkal Star Trek seriálu, z ktorého som nadšený. 8/10. ()

Chermy

Začne to slibně, ale pomalu doklouže do vod seriálového průměru, někde pod kvalitami Hvězdné brány :)) ()

Adasin

Není třeba chodit kolem horké kaše, Strange New Worlds jsou jednoznačně nejlepším novým Star Trekem od začátku Discovery (nové animáky nepočítám, neviděla jsem, beztak jsou kategorie sama pro sebe a s hranými kousky je nejde moc srovnávat). Pořád to ale byla jenom první série a víme, že Discovery i Picard měly poměrně dobré první série, leč s dalšími sériemi začala kvalita klesat (u Picarda až neuvěřitelně rychle, Discovery to trvalo o sérii dýl) a Kurtzmanovy projekty obvykle ve druhých sériích zakopnou. Nyní ale něco k tomu, proč považuji první sérii Strange New Worlds za takovou pecku: Tvůrci dodrželi svůj slib o tom, že stylem vyprávění se SNW vrátí ke konceptu TOSky a seriál bude epizodický. To má samozřejmě výhody i nevýhody. Není tu sice riziko roztažení jedné dějové linky na zbytečně moc epizod, ale je tu větší šance na proměnlivou kvalitu epizod, tomu se vyhne jen minimum epizodických seriálů. Naštěstí tady jsou slabší jen dva z deseti, i když je pravda, že v tak malém počtu epizod (oproti 20+ epizodám starších Treků) je to už dost velké procento. Zbytek epizod ale hodnotím plným počtem a v klidu je doporučím jak Trekkies, kteří po Discovery a Picardovi na nový Trek zanevřeli, tak i náhodným divákům, protože první série SNW může skvěle fungovat jako úvod do Star Treku jako takového – představí koncept vyprávění TOSky, zároveň má ale lepší efekty, je podstatně kratší než TOSka a celkově působí moderně, takže to diváka zvyklého na moderní sci-fi hned na první dobrou neodradí. Hodně se mi líbí, že navzdory epizodičnosti se události z jednotlivých epizod neignorují a postupně navazují. Některé události pak tvoří jakýsi rámec, třeba Pikeovo trauma z toho, co viděl v Discovery na Borethu. Tady je trošku nevýhoda, že kdo neviděl druhou sérii Discovery, bude chvilku tápat. Líbí se mi, že i když se to Pikeovo trauma zdánlivě „vyřešilo“ v první epizodě, tak pak jen tak nezmizelo a Pikea to stále trápí, stále bojuje s tím, jestli je jeho osud daný nebo ještě může něco změnit. Jsem fakt ráda, že tohle tvůrci zvládli rozumně zakomponovat a neztratit se v tom nebo měnit kánon. Kanonicky je Pikeův osud daný, takže teď doufat, že to nebudou měnit ani v dalších sériích. Celkově je celkem zázrak, že se tu nijak zásadně nemění lore nebo se neretconuje – naopak odkazovaní nebo napojení na již existující lore funguje ukázkově. Dalším velkým plus jsou za mě postavy. Oproti Discovery je to nebe a dudy! Tady jsou všechny hlavní postavy sympatické (samozřejmě někteří míň, někteří víc) a hlavně chytré, chovající se rozumně. Každý má nějakou vlastní osobnost, strasti, tajemství. Každý může udělat chybu. I když se časem jejich charaktery vyvíjí, tak pořád jsou sami sebou. Nikdo nepodléhá vlivu jiné postavy jak v Discovery, kdy se nám postupem času prakticky znásobil počet Michael Burnham. Dokonce tu ani nikdo nemá tak příšernej plot armor jako zmíněná postava. Držme tedy palce, ať to tak zůstane i v dalších sériích. Kvůli lehkému zaváhání u dvou epizod zatím 9/10. ()

pools

Neskutečná jízda a po dlouhé době opravdový Star Trek, a ne ubrečené Discovery, které už jsem nebyl schopný ani dokoukat. Pike je skvělý, Enterprise je Enterprise a celá posádka je podařilá - prakticky tady není postava, která by mě sr*la (zdravím tu rudovlasou krávu z Discovery). Oproti všem novým SW seriálům je toto jako perla v hnoji, doporučuji všem kdo mají rádi kvalitní staromilské sci-fi. ()

Helo

Poměrně oldschoolová záležitost s moderním vizuálem a po třetí a čtvrtý řadě Discovery a druhý řadě Picarda konečně zase Star Trek, kde se řeší i jiný věci, než jen psychický potíže všech ubrečených členů posádky (DIS) a taky Star Trek, na kterým se nešetřilo a 3/4 série se tak nemusely vyplnit trapně nudnou a neoriginální zápletkou v naší přítomnosti. Děj je tu sice striktně epizodickej, nicméně se do určitý a rozumný míry věnující členům posádky, jejichž minipříběhy se tak nějak linou celou sérií, ale samotný hlavní zápletky, až na dva případy, na nich nijak zásadně nestojí, takže fungujou spíš jako skvělý doplnění charakterů postav a jejich vztahů a interakce se světem Star Treku. Navíc se tady podařilo poskládat setsakra sympatickou bandu, což je věc, která Discovery zatraceně chybí. ()

M.i.k.e

nejsem žádný velký trekkie, z původního seriálu sem viděl sotva pár dílů, z dalších odnoží sem neviděl vůbec nic a u Discovery sem sice nějakou záhadou vydržel až do třetí řady, nicméně slušná byla jen ta první. Strange New Worlds jdou každopádně dobrou cestou a berou si kus z klasického Star Treku a kus z nové éry nastartované Abramsem a dohromady to funguje velmi dobře. Z kraje sem měl sice trochu problém s "novým" Spockem ale i na toho sem si nakonec zvyknul a i kdyby ne, tak Mountův Pike všechno bohatě vynahradí. Snad v  tomhle stylu bude Star Trek pokračovat. Vůbec bych se nezlobil...70% ()

BarryLyndon

Tak finále nakonec trošku meh. Stalo se tam toho dějově i fanboyovsky moc, ale režijně se to hrozně rozuteklo.  Novej Kirk teda příšernej uf, ale vzhledem k tomu, koho zvolili se tu asi počítá s dalším spinoffem, ale proč ne... Jinak teda, jsem jedinej komu přijde absolutní spot on nejnovější herec Spocka? Beze srandy mi přijde z té trojice nejlepší. Nimoy je legenda, ale ten jeho výkon je už takový parodický zpětně a Peck Quinta vyloženě přehrává.  Nejsem trekkie, byť jsem viděl až na poslední řady Pickarda a Discovery vše. Ale žil jsem v domění, že je tento seriál pořád v timeline jako TOS a ST 2009 je v časové odbočce nebo jak to nazvat, ale po tomhle novém díle je tohle další verze? Tam už jsou věci co s tím nesedí. Overall série je na 7,5/10 Je to příjemný, ale ne geniální. Orville je prostě uplně někde jinde, kompletně ve všech ohledech. ()

Chen

Nejsem sice fanatickým odpůrcem novodobých sérií Star Trek jako někteří zdejší jedinci, ale musím přiznat, že Strange New Worlds ve mně nejvíce probudily nostalgické pocity (pokud tedy pominu třetí řadu Picarda) právě díky tomu, že se nesnaží o bolestivou modernizaci, ale přebírají to, co jsem na původních seriálech měl tak rád. ()

Hollohlaway

Sice poměrně sympatické obsazení, ale je to tak zoufale nevzrušivé a nudně televizní, až to bolí. Atmosféru to docela má, nutno přiznat, ale jinak je to vykecávačka o pocitech, traumatech, morálce a solidní akce a zápletka nikde. Celou viditelnou posádku lze spočítat na prstech obou rukou, ta rozlehlost Enterprise plná lidí všech možných zařazení tu místy až bolestně chybí. Markantní je to například v díle, kde celou loď, která by měla mít přes 700 členů posádky, přepadne a zajme asi osm otrhaných pirátů. Humorně nelogické postupy v některých dílech jsou také zarážející, nic se nezkoumá, nekontroluje, bezpečnost žádná. Veškerá taktika vesmírných bitev spočívá ve včasně pronesených dramatických povelech " Záložní energii do předních štítů! " a je to. Občas je to docela milé a i vtipné, ale nemůžu si pomoct, ta dramatičnost a pestré zápletky mi prostě chybí. Nejsem sice obzvláštní Trekkie, ale na druhou stranu mi to ani není úplně jedno. Nalákalo mě vysoké hodnocení, ale nelepí to. ()

Maynard.

Dal sem všehovšudy 8 dílů, ten osmej už byl poslední, páč sledovat vesmírnou maškarádu, to mě uplně nebere... Starej Star Trek vůbec neznám, ani filmy, ani seroš. Znám vlastně jen 3 díly z těch novejch filmů... Tohle  naprosto postrádá akci a napětí. Sice e tady pěkná spousta zajímavejch postav, ale že by mě bavio sledovat vesmírnou Esmeraldu, to není uplně potřeba. ()

Han22

Hodnocení po 1. sérii bez přemýšlení 5*. Ne že by tu nebyly slabší díly, ne že by všichni z posádky byli úžasní. Ale po woke hrůze s naprostým pohrdáním kánonem Star Trek Discovery, kterou jsem vzdal je tohle Star Trek natočený s obrovskou úctou k celém vesmíru. Je tu všechno - design lodi, zbraní, výtahů, uniforem sedí. V posádce jsou ti, co tu mohli být (mladičká Uhura, Spock který ještě bojuje s lidskou stránkou a emocemi, mladá a nadržená sestra Chapelová) a tragický kapitán Pike, kterého v TAS stihl hrozný osud. Ten tady o své budoucnosti ví a snaží se s ní smířit/bojovat... aby nám tvůrci v posledním díle ukázali co by se stalo, kdyby se mu to povedlo... v jednom z nejlepších Star Trek dílů co jsem viděl! Další postavy jsou solidní a i když třeba všechny nestrhnou, nemáte je chuť zabít. A funguje tu i všechno ostatní - úcta ke kánonu, drobné nečekané odkazy zejména ze Spockova života, rasy, klasické Star Trek náměty i styl seriálu. Je to tak akorát výpravné či akční, aby z toho nebyly Hvězdné války. A i ty blbější epizody jsou v podstatě taková Treková klasika. Vyprávění stylem 1 epizoda 1 příběh a mezi tím drobné příběhy posádky. Zkrátka zatím paráda na 5*, uvidíme co bude dál. PS: Změna v kánonu jsou Gornové, ovšem rozhodně k lepšímu! ()

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)