Star Trek: Podivné nové světy

• USA Star Trek: Strange New Worlds (více)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (více)

Série(3) / Epizody(30)

Kapitán Pike, vědecký důstojník Spock a Jednička prozkoumávají nové světy v celé galaxii na palubě USS Enterprise. (SkyShowtime)

filipvrbik

Některé epizody jsou super, některé míň super -některé špatné (e08), taky ta s vetřelcem měla zůstat nenatočená, horor do Star Treku nepatří, proboha! Ale je to přece jen starý dobrý Star Trek (a to je naše mládí), sice mám raději z těch nejnovějších Star Trek: Picard (hlavně první sérii), a to hlavně proto, že jsem znal všechny postavy, tady mi při první epizodě přišly všechny postavy (samozřejmě kromě Spocka) jaksi cizí, ale to se brzo změnilo, a jsem moc rád, že tento Star Trek vznikl...90% (Hodnocení 1.série) Druhá série je jasně lepší, hlavně jsem se zžil s postavami. Epizody e07 a e08 naprosto skvělé, asi nejodvážnější v celém ST univerzu... Naopak e09 je hodně zvláštní, a trošku kontroverzní, ale nechci říct, že se mi vůbec nelíbila, to ne... Pomalu to u mě začíná dotahovat Novou generaci a taky se mi hodně líbí romantické linky, což předešlým Star Trekům citelně chybělo (Hodnocení 2.série) ()

sirien

Star trek, který sem myslel, že už nikdy nedostaneme. Nádherný mix moderního vizuálu se starou TOS estetikou, příjemný mix epizodičnosti s překlenujícíma linkama, výborní herci, výborné pojetí mladých verzí TOS postav a výborné nové postavy - a pravověrný optimistický Star trek a velmi respektující a dobře udělaný prequel TOS. Stylově mix TOS (náměty) s TNG (vize budoucnosti) a (vhodnou) trochou The Orville (není to parodické, ale nebere se to tak stroze vážně a nebojí se to být zábavné). Skoro sem už myslel, že profesionální tvůrci v hollywoodu už vymřeli, ale zjevně se někde pořád schovávají a stačí jim dát prostor a nestrkat jim do toho frňák. Bohužel, není to dokonalé. Chybí tomu nějaké ty podivné nové světy popř. díly které by šly do hloubky nějakého SF konceptu nebo myšlenky. Hodně toho je na drama popř. to jsou takové díly co nejsou špatné, ale vlastně nemají nic navíc. Pozdějc se na křeč tlačí úžasnost Uhury, která ale nedává smysl a ve Star treku ani nemá oporu - ta postava je významná na meta-úrovni v naší realitě, ne uvnitř star treku. Nejatmosferičtější prvek seriálu je nepokrytě vykradený Alien. A formát 10 dílů na sérii je pro seriál typu Star treku málo. ()

loki5

Takhle není to agresivně debilní jako Discovery, ale přestalo mě to bavit někde v půli sezóny. Možná někdy dokoukám zbytek, ale spše ne. Přesunu Star trek do stejné kategorie jako nové Star Wars (kategorie ignorovat). ()

Nix

Bohužel tak fanda seriálových Star treků ze mne nebude. Tenhle seriál mne nepřesvědčil. Nepovažuju se za znalce ani za nějakého fandu, takže jsem to zkusil jen ze zvědavosti a jako začátek mne bavil, ale některý díly už byly na mne moc. Vadili mne ty vyplňující o ničem epizody a nedokázal jsem se přes to přenést, kolikrát jsem si říkal, že to je jak telenovela na vesmírný lodi. Některý díly měli spád a akci, ale bohužel i tyhle díly nedokázaly zachránit celkový pocit ze seriálu. Celkově i posádka na mne nezanechala úplně pozitivní dojmy, všichni byli takoví všechno víme, všechny zachráníme, kolikrát i ty moralizující a povzbuzující řeči byli už i na mne moc ( vzpomněl jsem si na Arrowa). Originální seriál neznám a asi se do toho hrnout hned nebudu. Bohužel, tohle setkání nebudu dál prodlužovat. Zkusím to jinde. ()

Zet

Zatim jsem videl jen 2 epizody, tak jeste uvidim, kazdopadne cekal sem to trochu lepsi, jako je to urcite o neco lepsi nez Discovery, ale zatim je to takove prumerne zazivne ty epizody, navic mi trochu nesedi par lidi v posadce, jako napr. ta mexicka muzatka (asi parodie na Vasquezovou z Aliens), taky nevim proc tam musi byt v posadce dve asiatky, jedna cinska anglicanka a druha cinska kanadanka, dale pak Chapelova me nepripada jak vizualne, tak charakterove podobna te puvodni. No kazdopadne uvidim dal, snad se to casem zlepsi (doufam). ()

E lan

Příjemný sci-fi seriál v duch klasických Star Treků. Srdce se mi uklidní, vracím se zpět do svých mládeneckých let. Prima kapitán, dostatečně kožená posádka a celkově velmi jednoduché příběhy. ()

R.I.P.

To je tak strasna nuda, ale je to barevne vyvazene jak ma dneska, jak musi dneska být. Přidáme tam lesby ( když jedna je skrytá a ještě pořádně neví) ať se nejaka magorská vystříhaná čůza neurazí, že nemají zastoupení. Jen čekám kdy vyskočí párek buz-ků, aby to bylo komplet. ()

Petike

Takto sa robí prequel seriál v ére pôvodného seriálového Star Treku. Skvele odvedený kus práce, takmer nikdy to nezaškrípe. Zo seriálu razí radosť, dobrodružstvo, humor, ľudskosť, aj patričná vážnosť a pátos - všetko veci, ktoré od poriadneho Trek seriálu čakáte. ()

tomalakis

Zase všechno a všichni úplně umělohmotní. Paradoxně je to ale možná i autentické, protože jestli to bude takhle s kinematografií a společenskými trendy pokračovat, tak se do 23. století budou takhle skutečně všichni chovat. ()

chrustie

Začalo to celkem slibně, ale rychle to sklouzlo v naprostou úchylárnu a tuctovou špatnou vykrádačku (Stargate, Alien, Predátor). Jednotlivé díly jsou tak infantilní, jako Pikova vyčesaná 15ti centimetrová vlna. Nevím, pro jakou část publika se píšou tyhle scénáře, každopádně i když je mi zcela jasné, o čem je ST, tak z tohohle seriálu se vyklubala zábava pro malé děti. Nemít to nálepku ST, tak by se to jmenovalo třeba "Kapitán Štístko a přátelé: vesmírné skotačení" s věkovým ratingem  6+. Za mě 50% a druhou řadu si ještě hodně rozmyslím. ()

Lina

„These are the voyages of the starship Enterprise. Its five-year mission, to explore strange new worlds...“ Anson Mount zachránil druhou řadu ST Discovery a zasloužil si tak svůj vlastní seriál. Kromě jeho samotného na tom měl ale nejspíš kus zásluhy i Colm Meaney, jeho herecký partner z Hell on Wheels. Úplně Meaneyho vidím, jak po dlouhých dnech strávených na place vypráví kolegům večer v baru historky z natáčení Nové generace a Hlubokého vesmíru devět.  V Discovery Pike zjistil, co ho čeká, takže na začátku SNW kvůli tomu přemýšlí, jestli se s takovou vyhlídkou vůbec vracet do služby. Ale vážný důvod se najde, a tak je zas zpátky na můstku, kde ho čeká pár členů ze známé sestavy. Samozřejmě Spock, nově ale taky Uhura. Tady je to ještě mladá kadetka, spíš kuře, co nemá s nejvýraznější dámou původní série kromě zpěvu a náušnic moc společného. Pozornost si rozhodně zaslouží sestra Chapelová. U barvy vlasů přešla z něžné blond na platinu a to se dá říct taky o jejím chování – zdaleka už z ní není jenom doktorova pravá ruka. I když ani předtím nebyla žádná uplakaná chudinka, tady je to víc vidět, stejně jako její city ke Spockovi. A pak tu máme ještě bezpečnostní důstojnici La'an Noonien-Singh. Její příjmení dost jasně odkazuje na Khana, který by měl být ale ještě dvanáct let u ledu. Asi nejzbytečnější novou postavou první série je Samuel Kirk. Funguje jako návnada a přispěje za celou dobu vlastně jenom pár informacemi o svém mladším bratrovi. A zdá se, že Abramsova fimová verze Star Treku ovlivnila i ten klasický svět ST víc než jenom návratem Pikea. Tak nějak si nevzpomínám, že by původní James Kirk v té době někoho provokoval. K výjimečnému porušování předpisů se pravděpodobně dostal až o dost později (třeba právě v "Času amoku" nebo v "Pátrání po Spockovi"), ale jako kadet? Aspoň podle jeho vzpomínek na spolužáka v epizodě "Dovolená" spíš ne (test Kobayashi Maru počítat nemůžeme, jemu prošel jako originální přístup k neřešitelnému problému). No a změny v časové linii na konci druhé řady Discovery se zřejmě hodí na vysvětlení všelijakých úprav. Třeba toho, že Spock se docela často schází s T´Pring, přitom o jejich vztahu nikdo z pozdější Kirkovy posádky nevěděl, dokonce ani sestra Chapelová nebo Uhura.  Dějově až na jednu dvě slabší epizody solidní práce. Potěší záběry z Vulkanu (včetně upravené scény z "Času amoku"), Gornové, Sybok a zvlášť "Rovnováha hrůzy". Nicméně by občas prospělo zrychlit tempo a celek trochu sráží dětinské chování důstojnic, slabší disciplina na můstku a kapitánovo kuchtění pro piráty. Taky Enterprise působí, že je v porovnání s tou původní uvnitř o dost větší – jen si vzpomeňte na dřívější úsporné kabiny posádky. Ale pokud se v tom nebudete babrat, můžete si SNW docela užít. Aspoň tedy první sérii, která se snaží přiblížit začátkům Star Treku.      Musím ale doplnit, že druhá už je problematičtější. S tím, jak tvůrci postrádají vlastní nápady, jim nezbývá, než upravovat to, co už tu bylo, a experimentovat s jinými žánry. Výsledek je sice zajímavý, ale občas taky opravdu dost strange. (Víc jsem tohle rozepsala v recenzi ke druhé sérii a k jednotlivým epizodám.) () (méně) (více)

JindraLne

Zatím hodnotím první sérii a dávám zasloužené 4*. Proč? Protože tohle je ono! To je Star Trek, po kterém fanoušci volali a jejichž volání Kurtzman a spol. vytrvale ignorovali a dál pokračovali v Discovery, co jsem upřímně přestal sledovat. Interiéry, co respektují šedesátkovou stylizaci původního Treku, přitom nevypadají zastarale, charismatický kapitán (troufám si tvrdit, že skvělé ztvárnění kapitána Pikea v druhé sérii Discovery Ansonem Mountem umožnilo vůbec vznik tohoto seriálu), slušně ztvárněné postavy z původního Star Treku (Number One, Uhura, M'Benga, adm. April, Spock...), epizodické zápletky, i bottle epizoda tu je a hlavně všechno má chemii a všechno dobře sedí! Před 3 lety (ten čas příšerně letí) jsem chválil The Orville a zatracoval moderní Star Trek. Teď musím otočit. Strange New Worlds je skutečně ten vymodlený Star Trek a The Orville (zatím) řeší hovadiny. Takže zatím 4 hvězdičky, ale s velkým doporučením. A doufám, že kvalitu udrží! ()

jpacuta

Návrat Star Treku do formy. Nechť jsou akčňáky od Abramse a hrozná Discovery zapomenuta. Srdceryvné scény připomenou to nejlepší z DS9, romantické z Enterprise a rodinné z Voyagera. A devátý díl adaptuje Vetřelce včetně malé holčičky jako jediné přeživší. Pecka. Jako Orville to má delší rozjezd, ale když už to valí, je to paráda. ()

Ronkar

Po těch srágorách, co vycházely v posledních letech je SNW příjemné překvapení. Z počátku mě zaskočilo, jak velký slepičinec může být na můstku Enterprise, ale nakonc se ukázalo, že to problém nebude. Triky a produkce jsou na opravdu vysoké úrovni. Posádka je vesměs sympatická. Top charaktery jsou Kapitán, Spoke, Una a Hemmer. Mladší ansámbl už tolik neoslní. I zde se ale najdou zajímavé postavy: La'an (klasické tragické backstory, ale Gorni jsou super) a Chapel. Máme zde chyby jako u každého ST a to je kolísavá kvalita episod. Start a konec je hodně silný a nadprůměrný. Prostřední episody jsou slabší a jedna je vyloženě nudná k uzoufání. Při počtu 10 mi z toho vychází silných 75%. Potěšila přítomnost Gornů, kteří se starají o akčnější episody. Takto nebezpeční nepřátelé jsou ve ST třeba a starají se o napětí. Fajn je i motiv s genetickými modifikacemi a zápletka kolem Pikea, která si hraje s časem a osudem. SNW mi připomíná starý dobrý ST v takovém modernějším kabátku pro méně náročné diváky. Žádný woke a LGBT na sílu (což je v dnešní době prakticky zázrak). Řemeslná úroveň je dobrá, vše je propracované a těch 10 dílů postačilo, abych se s posádkou sžil a těšil se na další sérii. Objektivně ale nepřináší SNW nic nového. Všechny motivy a příběhy jste už mohli vidět v různé obměnách v jiných ST. V dnešní době asi už nemají tvůrci dostatek fantazie a inteligence, aby přinesli něco nového a originálního, což je škoda. ()

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)