The First Part of King Henry the Fourth, with the Life and Death of Henry Surnamed Hotspur

(TV film)
všechny plakáty

zdepapepa

Můj první střet s historickou hrou WS, když tedy pominu tragédie inspirované starými kronikami. A zdá se, že jsem si vybral skutečně dobře. Obyčejné historii Shakespeare vdechává života na rozdávání. A vzali si z toho poučení herci, řežisér, kostyméři, zkrátka celý štáb souborné kolekce her od BBC. Opět se shledáváme s divadelně jednoduchými, pozornost nerušícími kulisami a že prostředí uvidíme mnoho, od hradebních komnat, jednacích síní až po bojiště u Shrewsbury. Ovšem nepřišli jsme (tedy alespoň já ne) se zde koukat na kulisy, jsme tu kvůli textu, kterému je vzdán pořádný hold. Zejména jsem si užíval herecký koncert představitelů mladých Henryů, Hala a Hotspura. Halův přerod z nejapného raubíře, trošku jsem si zde vzpomněl na Trávníčka z Třech oříšků, kde ujížděl rádcům na koni, do následníka trůnu je skvěle podchycen, zejména ve scéně, kdy si hraje na svého otce, kterou osobně řadím na pořádný Mood Whiplash. Hotspur (resp. onen herec) zde pak jasně dominuje energickými proslovy, kde jsem si všimnul, že je naprosté minimum střihů, což jen umocňuje "divadelní" zážitek z této inscenace. Hotspur je také součástí lehce romantického subplotu, ať už se svou vlastní paní nebo s paní Welšankou, kde si po dopsání tohoto textu půjdu vyhledat, co přesně říkala. Pro mě sekundární, ač pro mnohé hlavní postavy, Henry IV a Falstaff jsou skvělými foils ostatním postavám, ač Falstaff je foiled Halem, k jejich textům (moc se zde neškrtalo) není co dodat, stejně tak k jejich herectví, zejména, jak již chápu, Falstaff dokáže pro mnohé svým přístupem k mnohým věcem učarovat mnoha lidem. ()