Peklo v Pacifiku

Conrad L. Hall

Lalo Schifrin

Reuben Bercovitch

Thomas Stanford

"Fuj, už jsem myslel, že jseš Japončík." Divadelní hra pro dva herce v kulisách tichomořského ostrova s alternativními postupy kamery (subjektivní pohledy, rychlé nájezdy), režie (variantní zaběry možného budoucího děje a náhlé zkratky), s ♫ alternativně expresivní i romantickou Schifrinovou hudbou. Psychologické drama, z kterého cítím ozvěnu Kurosawova komorně a emotivně soustředěného stylu vyprávění. O tom, čím člověku může být druhý člověk. Pamětníkům možná připomene skvělou hru Bolka Polívky "Nevěděl jsem, že je tento ostrov tak krásný". 3-4*(19.5.2012)

Nestarnúca klasika natočená na nádhernom mieste, ktorá bude mať vždy čo povedať. Riešia sa tu totiž otázky života a smrti, priateľstva či nenávisti, čo bude aktuálne vždy. Film je tak nadčasový, že vám počas sledovania ani na chvíľu nenapadne, že film už má viac ako 50. rokov. Priznám sa, že japonský stroskotanec mi bol sympatickejší, pretože T.Mifune má takú charizmu, ktorú hociktorému japoncovi príroda len tak nenadelí. Veľa sa toho vo filme nenarozpráva a v pohode by sa film dal pozerať aj bez znalosti akéhokoľvek jazyka, pretože ani naši hlavní hrdinovia si veľmi nerozumejú. Každý si tu melie po svojom. Záver je trošku uponáhľaný a pre mnohých bude pôsobiť ako facka, ale ja ho proste akceptujem tak ako je. Alternatívny koniec je o dosť strávitelnejší. Ak by som ja mal stroskotať, chcel by som, aby to bolo na podobnom mieste. 80%.(30.5.2011)

Krocení dvou gigantických eg na pustém ostrově tam někde v Pacifiku. Na jedné straně Toshiro Mifune se svou hysterickou samurajštinou, na druhé vysokooktanový frajer Lee Marvin zdržující se nesnesitelných patriotistických žvástů a mezi nimi masivní jazyková bariéra, která dokáže i z prostého usrkávání saké vyvodit nenávistné plivání blesků. Poselství, že když nám teče do tenisek, tak se všechny barvičky jeví jako šmouha hovna na břiše ledního medvěda, je milé a ještě milejší je, jak nám ho pan Boorman naservíroval - tiše a důstojně, formálně precizně a co se vývoje čehokoli týče, zcela nepředvídatelně.(20.3.2013)

Herecký koncert v robinsonádě pro dva výtečné herce (Lee Marvin, Toshirô Mifune) a pustý ostrov. Ztroskotaný americký pilot a jeho dříve ztroskotaný nepřítel Japonec se nejdříve snaží navzájem zabít, pak se chtějí navzájem zotročit v zajetí a nakonec začnou spolupracovat na cestě vorem ke svobodě. Zhruba od půlky filmu už mi ti dva nestačili a začala se vkrádat nuda. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=TWujmzh9KkU(15.8.2012)

Oba uživatelé přede mnou už zde napsali takřka vše podstatné. Co bych ještě dodal? Opravdu ve filmu bylo hodně málo dialogů, téměř žádné jen místy takové usilovné řvaní na pokraji všech sil, napínavé akční scény o přežití, nejdříve mezi sebou na pustém ostrově, potom na voru v rozbouřeném moři, a nakonec i otevřené přátelství a pochopení toho druhého. Režiséru Boormanovi se zde opravdu perfektně povedlo působivě zobrazit sebeobětování a bezvýhradnou poslušnost vůči nadřízenému...To všechno zde opravdu nechybělo vynalézavost válečných trosečníků alá Robinson meze nekladla. Jen ten konec ten mě trochu zaskočil, ten byl opravdu hodně nečekaný, netradiční a ojedinělý. Rozhodně ale nečekejte žádný happy end. Perfektní film z charakteristickým hercem a zpěvákem Lee Marvinem (šlágr- Wand 'rin' Star) jehož hlas byl fenomenální. Sám si ve filmu i zazpíval (tuším že to bylo právě natom moři) kdy tím dojal i samotného Mifuna. Navíc mě v tomto filmu dostala opravdu nádherná a člověkem ještě takřka nepoznamenaná panenská příroda Palauských ostrovů nacházející se v tichomoří někde mezi Filipínami a Papuou Novou Guineou. Snímek bez nějakých vyšších uměleckých ambic, ale i tak to u mě za 4* stačí..(26.10.2006)

• - Oba z hlavních a jediných herců ve filmu - Lee Marvin a Toshiro Mifune - skutečně v Pacifiku za 2. světové války sloužili. Marvin za USA, Mifune za Japonsko. (Javert)

• - Film se natáčel na ostrovech Palauské republiky a v Mikronésii. (Koldyn)