Peklo v Pacifiku

Conrad L. Hall

Lalo Schifrin

Reuben Bercovitch

Thomas Stanford

Núdza naučila nielen Dalibora húsť, ale aj dvoch znepriatelených kohútov plaviť sa k lepším zajtrajškom na jednej plti. Dobre zapamätateľný film ťaží najmä z vyspelého herectva všetkých hercov, ktorí sa na plátne objavia. Američanom titulkami pripomenul, že nie všetci ľudia na svete hovoria po anglicky, čo v tejto situácii zohráva významnú úlohu. Chvála patrí aj scenáristovi s režisérom, ktorí sa dobre zhostili zúfalej situácie, keď s dvoma hercami, jedným ostrovom a žiadnym dialógom, museli vymýšľať dômyselné konflikty, aby divák nepocítil nudu. Prostredie Palauských ostrovov je síce prekrásne, ale príliš im v tom nepomohlo. Toľko diskutovaný koniec považujem za najlepší zo všetkých možných koncov i keď na prvý krát šokuje.(16.5.2011)

Oba uživatelé přede mnou už zde napsali takřka vše podstatné. Co bych ještě dodal? Opravdu ve filmu bylo hodně málo dialogů, téměř žádné jen místy takové usilovné řvaní na pokraji všech sil, napínavé akční scény o přežití, nejdříve mezi sebou na pustém ostrově, potom na voru v rozbouřeném moři, a nakonec i otevřené přátelství a pochopení toho druhého. Režiséru Boormanovi se zde opravdu perfektně povedlo působivě zobrazit sebeobětování a bezvýhradnou poslušnost vůči nadřízenému...To všechno zde opravdu nechybělo vynalézavost válečných trosečníků alá Robinson meze nekladla. Jen ten konec ten mě trochu zaskočil, ten byl opravdu hodně nečekaný, netradiční a ojedinělý. Rozhodně ale nečekejte žádný happy end. Perfektní film z charakteristickým hercem a zpěvákem Lee Marvinem (šlágr- Wand 'rin' Star) jehož hlas byl fenomenální. Sám si ve filmu i zazpíval (tuším že to bylo právě natom moři) kdy tím dojal i samotného Mifuna. Navíc mě v tomto filmu dostala opravdu nádherná a člověkem ještě takřka nepoznamenaná panenská příroda Palauských ostrovů nacházející se v tichomoří někde mezi Filipínami a Papuou Novou Guineou. Snímek bez nějakých vyšších uměleckých ambic, ale i tak to u mě za 4* stačí..(26.10.2006)

Robinsonovsko - trosečníkovské téma tentokrát z prostředí 2. světové války, kdy se na pustém ostrově setkávají příslušníci nepřátelských států. Američan a Japonec. Toshiro Mifune se nezapře, jak jeho charakteristické "vyběhnutí" - tak typické v předchozích samurajských filmech, tak jeho charisma celkově. O to trochu přichází společně s vousy. S celkovým ztvárněním jsem velmi spokojen, jen ten konec .. ten konec ...(28.9.2009)

Tyhle trosečnický dobrodružství já k smrti rád :) navíc když je to tak pěkně obsazené, zahrané, zrežírované...fakt super. Zástupce amerických drsňáků Lee Marvin a japonský zástupce Toshiro Mifune v jednom filmu...tenhle fakt sám o sobě musí vzbudit dostatečnou pozornost. No, pánové nezklamali. Naopak. I s minimem slov (ani jeden nerozumí řeče kmene toho druhého) je všechno jejich počínání skvěle čitelné a navíc ono ticho jaksi dodává filmu na napínavosti...jak se dalo předpokládat, oba robinsoni nakonec spojí síly a začnou si poáhat, ale ten konec...ten jaksi krade tu pátou hvězdu, protože ten byl fakt sprostej.(2.3.2011)

Dva muži, ze dvou odlišných kultur, se potkávají na opuštěném ostrově, aby čelili strachu jeden z druhého a souboji o vlastní život. Minimum dialogů, maximum hereckých schopností. Více než téma trosečníků mě zaujal vlastní vnitřní souboj mužů, jejich kultur, jejich rozdílů, které musí potlačit a překonat vzájemný strach. Tento motiv byl dříve použit v Robinson Crusoe on Mars a také ve sci-fi Enemy Mind, ale zde nedosáhl podobné jednoduché působivosti. Jejich souboji pomáhá i fakt, že oba herci jsou v podstatě filmovými ikonami své doby a vysloužilými vojáky. Mezi válečnými filmy jednoznačně výjimečný film, který není o odvaze a hrdinství, ale o strachu obyčejných vojáků (setkání s klacky na pláži) a boji o to jediné, co má smysl, život samotný (příznačně připomíná i časopis na konci filmu). Právě konec filmu je často diskutovaný. (Spoiler) Původní britská verze končí výbuchem, který je podle mě možná mrazivý a šokující, ale nesedí do logiky příběhu. Druhý konec, americký, naopak ano. Dva muži čelí strachu, díky kterému se spojí, aby žili a jsou následně svými skutečnými rozdíly opět odděleni a jdou každý svou cestou. Tak to má být.(16.5.2011)

• - Oba z hlavních a jediných herců ve filmu - Lee Marvin a Toshiro Mifune - skutečně v Pacifiku za 2. světové války sloužili. Marvin za USA, Mifune za Japonsko. (Javert)

• - Film se natáčel na ostrovech Palauské republiky a v Mikronésii. (Koldyn)