Peklo v Pacifiku

Conrad L. Hall

Lalo Schifrin

Reuben Bercovitch

Thomas Stanford

Herecký koncert v robinsonádě pro dva výtečné herce (Lee Marvin, Toshirô Mifune) a pustý ostrov. Ztroskotaný americký pilot a jeho dříve ztroskotaný nepřítel Japonec se nejdříve snaží navzájem zabít, pak se chtějí navzájem zotročit v zajetí a nakonec začnou spolupracovat na cestě vorem ke svobodě. Zhruba od půlky filmu už mi ti dva nestačili a začala se vkrádat nuda. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=TWujmzh9KkU(15.8.2012)

Zlatej Wilson. Pravidelní účastníci srazů bdsm vám jistě poví, že dvě dominantní povahy do sebe nezapadají. Americký pilot a japonský důstojník jsou toho příkladem a ztroskotáním na pustém ostrově nechtě uvážou gordický uzel, který se následně, často velmi vtipnými a nápaditými pokusy, snaží rozvázat. Pomyslného přeseknutí se divák dočká v posledních vyhrocených vteřinách filmu, ve kterých se ukazuje jak výbušné některé hádky mohou být. Důležité je, že obě hlavní postavy a jejich vystupování jsou uvěřitelné. Zatímco uřvaný amík se prezentuje zejména invazivním chováním, japonský důstojník Kuroda si hrabe na vlastním písečku a snaží se z hovna uplést bič. Asi jediné co bych Peklu v Pacifiku vytknul je, že hodně času brouzdá v mělkých vodách komedie (dva stréci si dělají naschvály) a neodváží se do hloubek opravdu vydatného psychologického duelu. Ale i tak jde o zábavnou a napínavou podívanou, kterou výrazně obohacují svým charismatem oba hlavní představitelé Marvin a Mifune(14.7.2011)

Skvostný duel dvou velkých individualit.. Trvalo jim dlouho, než osamocení nepřátelé na odlehlém ostově pochopili, že musí táhnout za jeden provaz, ovšem nic netrvá věčně, ani toto "nouzové přátelství" dlouho žel nevydrží...! Naprosto skvostná ukázka bravurního herectví a vypravěčství, tehdy ještě filmy stály za to.(14.3.2011)

Jasně, válka je svinstvo, ale tenhle herecký koncert Lee Marvina a Toshirô Mifunea je pro mně až přespříliš naturalistický/realistický a (omlouvám se za to slovo) utahaný. Koncept je ale vpravdě skvělý, stejně jako závěr snímku. Z příručky americké armády:"Pokud sám zajmete zajatce, radši se ho rychle zbavte, neboť je velmi obtížné na něj dohlížet bez pomoci".(16.5.2011)

Núdza naučila nielen Dalibora húsť, ale aj dvoch znepriatelených kohútov plaviť sa k lepším zajtrajškom na jednej plti. Dobre zapamätateľný film ťaží najmä z vyspelého herectva všetkých hercov, ktorí sa na plátne objavia. Američanom titulkami pripomenul, že nie všetci ľudia na svete hovoria po anglicky, čo v tejto situácii zohráva významnú úlohu. Chvála patrí aj scenáristovi s režisérom, ktorí sa dobre zhostili zúfalej situácie, keď s dvoma hercami, jedným ostrovom a žiadnym dialógom, museli vymýšľať dômyselné konflikty, aby divák nepocítil nudu. Prostredie Palauských ostrovov je síce prekrásne, ale príliš im v tom nepomohlo. Toľko diskutovaný koniec považujem za najlepší zo všetkých možných koncov i keď na prvý krát šokuje.(16.5.2011)

• - Oba z hlavních a jediných herců ve filmu - Lee Marvin a Toshiro Mifune - skutečně v Pacifiku za 2. světové války sloužili. Marvin za USA, Mifune za Japonsko. (Javert)

• - Film se natáčel na ostrovech Palauské republiky a v Mikronésii. (Koldyn)