Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

tragos

Nic nového pod sluncem, dobrá a kvalitní hollyzábava (komedie, krimi, drama). Jenže je to Spielberg a ten má přece jen na víc. Tom Hanks mi do své role příliš nesedl, DiCaprio přesně naopak. 7/10 ()

#47

Někdy se mi stává že prostě nevím co mám danému filmu vytkout...a tak je tomu právě u Chyť mě, když to dokážeš. Na Spielberga je to trochu nezvyklé téma, oddychovky nikdy moc nedělal...a přestože mi nikdy neseděl Leo...na tuhle roli byl se svým teenegerovským ksichtíkem jak dělaný a s celkovým zpracováním jsem byl také nadmíru spokojen. ()

JakeG

Velice chytrý, propracovaný a zábavný film podepřený skvělým obsazením a výkony obsazených. Od tohoto filmu jsem začal považovat Leonadra za herce. Dle mého názoru jeden z nejlepších filmu Stevena Spielberga. ()

mala_kea

Řeknete si, pcha, dobrodružná komedie a ještě od Spielberga, to bude trapas. On to trapas byl, ale v dobrém slova smyslu. Spielberg nám všem vytřel zrak a ukázal, že to jde i bez dinosaurů a německých vojáků. Když prolomil tu svojí dinosauří bariéru, bál jsem se, jestli si skutečně vybral vhodného kandidáta na hlavní roli. Samozřejmě se trefil, Leonardo je jak z pohádky, nic mu nedělá problém, některým scénám se určitě rád sám zasměje. V těch 132 minutách jsem čekal nějakou tu mezeru prázdna, která vážně nenastala a já s podivením sledoval tu krásu filmařiny. Už jsem čekal, že tam vpálím plný počet, ale děsně odfláknutý závěr mě poměrně zaskočil, skoro i ponížil. Stevene, bud rád, že jsem nešel ještě o krok níže. ()

Iwiiik

Skvělý pohodový filmík "do každého počasí", který sice není plný hlubokých myšlenek, supernákladných scén či zběsilých akcí, ale za to je řemeslně dokonale vymodelován do podoby zajímavého příběhu, ve kterém jsou sympatičtí oba hrdinové - záporný i kladný, příběhu který uběhne jako voda a vy vstáváte z křesla s pocitem příjemně strávených dvou hodin. Čtyři hvězdičky za hezký scénář a výborné provedení, jedna navíc za chytlavý herecký výkon Leonarda DiCapria a Toma Hankse. Catch me If you can je špičkou mezi komerčními snímky Hollywoodu. ()

Hapretor

Je to zbytečně dlouhé. Místy to dost nudí. Di Kapra fakt nemusim, ale snažil se a do role se hodil. Vtipné je, jak se mu povedlo vždy vyváznout i z dost svízelné situace. Ten kluk měl opravdu za ušima. ()

boul

Po dlouhé době plný počet hvězd, taky po dlouhé době skvělá a oddychová komedie s bravůrním příběhem co vymyslí mistr jako je Spielberg.. Dlouho mě tak mile něco nepřekvapilo jako Catch me if you can, a role Hankse, Dicapria a Walkena. Příběhově bych film přirovnal k Bejnaminu Buttonovi, Milionáři z chatrče nebo Forrestu Gumpovi, asi tak mě film pohladil na duši a příjemně pobavil, po dlouhé dobe zase smekám nad duelem Spielberg/Williams. Nádherných 5* PS: a to jsem si film nechtěl pustit, z obavy jaký to bude průser... ()

sgt.paper

Výborný film. Oddychová komedie, která je propracovaná do každého detailu. DiCaprio s Hanksem a skvělým Walkenem v pozadí, dávají tomuhle perfektnímu dílu Spielberga opravdu pravou a pěknou tvář. ()

Marykus

Už jenom to kdo to zrežíroval, kdo tam hrál říka že to je super film. promyšlený a vtipný děj. Herecké výkony na jedničku. Je to zábavné, poučné, není to nudné! ()

dave14

Po všech stránkách velmi nadprůměrný film, který ale ničím nepřekvapí a ničím nijak nevyniká. DiCaprio a Hanks jsou ovšem jako vždy dokonalí. ()

Nerd4Dreaming

Znáte tu historku Christophera Walkena z Války ve Vietnamu? O těch hodinkách v prdeli? Tak teď Vám poví ještě jednu, tentokrát z 2. Světový. "To tenkrát bylo na jednu nadrženou Francouzku 200 ještě víc nadrženejch vojáků a výsledek si ty! Tak co, kolik sis vydělal za léto, Leo?" ()

BeranSon

Byl jsem hodně zvědavý na hlavní duo Hanks-DiCaprio a musím říci, že mě pánové nezklamali. Celá herecká sestava slušně hraje, to nemůžu vytknout. Děj je velmi záživný, jelikož čerpá ze skutečných událostí. Leonardo se v roli podvodníka, milujícího slávu a ženy dokonale našel, naproti tomu jeho o trošku nudnější rival Tom Hanks je neustále natěšený na každou novou stopu. Z dálky to seriózně jistí Spielberg, který odvádí dobrou práci a všem aspektům filmu nechává naprosto volný průběh. - 8/10 - ()

Ydrosten

Výborný film, který jsem četl i jako knihu. takových filmů by chtělo natočit více, aby se konečně začala vyrovnávat houpačka kravin a kvalitních kousků. Za moji osobu 5 poctivých a to hlavně za výkony ( a za to že je to podle skutečných událostí ) ()

Shredo

Táto večná klasika naháňačky, s trocha dávkou komercie. Ale nevadí, poteší, pobaví, ale hlavne 132 min. ubehne ako voda :) ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)