Mimo mísu... - - - Tak co nám to zase uklohnili (ixtá repríza na >třetím sprostoru< 9.4.2012) naši mistři >veřejnosrádní< pro >náročného< stádního diváka? Úžasný výřez z ořezu obrazu (chápou nešťastní diváčtí troubové, že z původního formátu 2,20:1 dostali po dvojím oříznutí k nahlédnudí zmršených pouhých cca 60% ze skutečné obrazové plochy filmu?) a v řadě sekvencí zcela bezzvučný (zato v dialozích ponašem kdákajících postav řádně osolený) kuchyňsko-čudlárenský dabing (vyplodila ČT roku 2003!) prakticky bez originálních reálných ruchů a původními zvukaři vytvořené atmosféry filmu? . . . Tož kdo nemáte to štěstí a neviděli jste v současnosti film na dvd, užívejte blaze lidičky a pište děkovné dopisy debilním sračkařům z Šašské tupovize... Howgh. - - - - - (Poprvé viděno v dobách dávných normalizačních v kině, při repete pak po vydání na dvd /s původní zvukovou stopou s č. titulky a v originálním formátu obrazu/, hodnocení 08.10.2005, nekomentář zde jako čtyřistadvacátýdevátý - 9.4.2012)(9.4.2012)

Jak je možné, že jsem v dobrodružném vysokorozpočtovém sci-fi spektáklu s kongeniálně obsazeným Truffautem slyšela kosmickou ozvěnu melancholického Lost in Translation? Samota-odcizení-sblížení-odcházení-naplnění. Pod našima rukama se počala tvarovat hora, jakýsi nepravidelný útvar, který začal vyrůstat všude kolem nás. Podej mi ruku, řekl pěti tóny. A já mu ji podala.(2.6.2008)

Na svou dobu naprosto luxusní scifíčko, kde všechno funguje. Od napětí po úžasný hudební doprovod. Neustále jsem ten film obcházela a netuším proč. Možná proto, že už je jedna zmlsaná moderními technologiemi při výrobě současných filmů. Ač jsem se toho zprvu bála, nenašla jsem zde jedinou nudnou pasáž či úsměvné trikové efekty (Spielberg a úsměvné trikové efekty? Jsem trapná!).(24.7.2019)

(1001) "Oh, it's waterproof, it still works!" Film jsem poprvé viděla u babičky na prázdninách a pamatuji si, jak jsme potom se sestrou a sestřenicí komunikovaly pomocí xylofonu a během stanování na zahradě po sobě pořvávaly: "Pojď si hrát dveřmi!" To je konec nostalgického okénka. Na filmu oceňuji to, jak široký a epický záběr má, kolik postav svádí dohromady, kolik linek v průběhu slétá, kolik triků to všechno dotváří a jak PŘIROZENĚ to působí! Civilní přístup přes lidské postavy, jejich vztahy a emoce, nikoliv žádná pomatená exhibice naplněná scénářovým prázdnem a pózujícími modely a manekýnkami. A takových krásných her se světly a stíny! I dneska skáču nadšením jako malé děcko, když s Dreyfussem laškují světla při bloudivé noční cestě pustinou. A obraz, kdy Dreyfuss háže cihly oknem do kuchyně by měl speciálně být vyhlášen nějakým významně významným obrazem. Já tedy Spielberga nemám ráda, mám najednou dojem, že by to mělo být řečeno, ale tenhle film je dokonalý. Spolu s Červeným trpaslíkem (epizoda Výměna těl) také definoval můj vztah k bramborové kaši.(15.2.2015)

• Webb

[6/10] (Columbia, EMI) (Metrocolor /// Produkce: Julia Phillips, Michael Phillips /// Scénář: Steven Spielberg /// Kamera: Vilmos Zsigmond /// Hudba: John Williams /// Oscar: Vilmos Zsigmond (kamera), Frank Warner (zvukové efekty) /// Nominace na Oscara: Steven Spielberg (režie), Melinda Dillon (herečka ve vedlejší roli), Joe Alves, Daniel A. Lomino, Phil Abramson (výprava), Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich (vizuální efekty), Michael Kahn (střih), John Williams (hudba), Robert Knudson, Robert J. Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](20.1.2008)

• - Při příchodu mimozemšťanů do domu Jillian vidíme velmi zblízka vylézat šrouby z podlahy. Podobnou scénu obsahuje i Válka světů (1953). (džanik)

• - Film měl původně končit skladbou "When You Wich Upon a Star", známé z filmu Pinocchio (1940), ale při testovacím promítání nebyla přijata moc dobře, a tak ji tvůrci vystřihli. Skladba se však objevila na soundtracku Johna Williamse a stejně tak ji hraje ve filmu hračka těsně předtím, než Roy (Richard Dreyfuss) rozbije vrch své stavby. (don corleone)

• - Spielberg chystal film pro uvedení v létě 1978, ale Columbia, která byla v té době na pokraji krachu, ho tlačila k uvedení na podzim 1977. To znamenalo, že pod tlakem Spielberg nějaké části vynechal. Vzhledem k obrovskému úspěchu filmu nemělo studio problém s tím, aby dostal režisér 2 miliony amerických dolarů na dotočení vnitřku vesmírné lodi pro speciální edici filmu. Zpětně to Spielberg označil za nepotřebné. (don corleone)