Blízká setkání třetího druhu

Close Encounters of the Third Kind

Blízke stretnutie tretieho druhu

Sci-Fi / Drama

USA, 1977, 135 min (SE: 132 min, Director's cut: 137 min)

Mágia v púšti za zvukov opantávajúco jednoduchej hudby. Stevenova slávna nadpozemská sci-fi, ku ktorej si aj napísal scenár, čo sa naozaj často nestáva. Pre niekoho klasika, pre iného (Terryho Gilliama) trápna detsko detinská rozprávka so svetlami v tme. Pre ďalšieho dôkaz, že Steven "E.T." Spielberg by nikdy nedokázal režírovať agresívnych mimozemšťanov (potom im vytrel kocúra VOJNOU SVETOV). Každopádne, ak je pravda, že kvôli tomuto odmietol (spolu s Richardom Dreyfussom) návrat do ČEĽUSTÍ 2, potom troška ľutujem. Predsa len, Veľký Biely ludožrút je mi bližší, ako tykadielka ufónov.(1.11.2004)

Nikdy mi nebylo jasné, proč se z tohoto filmu stal takový hit. Filmu se sice nedá nic moc vytýkat, snad jen trošku zdlouhavé tempo, ale já absolutně nemám co bych mohl vyzdvihnout. Viděl jsem to sice již opravdu dávno a vybavuji si jen ten světélkující létající talíř, ale zároveň si pamatuji, že mě to moc nebavilo.(5.2.2006)

Hodne solidni sci-fi, ale ze by to byla zase naka super pecka, to ne. Nejvetsi problem je asi v delce, protoze celej film je o tom, jak vsichni cekaj, co bude a na zaver se ukazou mimozemstani, takze hlavne prvni hodina filmu je vyplnena strihama na ruzny skupiny lidi, ktery si zacinaj vsimat podivnejch ukazu. Proste to chtelo misty trochu pridat na tempu. Nicmene musi se uznat, ze atmosferu ma film solidni, misty skoro az strasidelnou. Co se tyce triku, doba vzniku na nich je sice znat, ale jsou hodne slusny. Za coz ale taky muze fakt, ze vetsina toho se deje ve tme a je videt jen svetlo. No a co se tyce hercu, tady v podstate zadnej hlavni hrdina neni, i kdyz ke konci se pozornost stoci na Dreyfusse, takze vsichni odvadej slusnou praci. Kdyby byl film kratsi a tempo misty rychlejsi, bylo by to na 5*, ale takhle jen ctyri.(7.4.2008)

Když jsem tenhle film viděl poprvé, z první poloviny jsem byl vyděšenej a druhou nějak nechápal. Bylo mi totiž asi sedm :). Pak jsem to viděl znova a říkám si - jo, takhle by to bylo lepší než ve Dni Nezávislosti a Aktech X, kde nám tvrdí, že Vládci Loutek nejsou nic jiného než zlí Vetřelci chystající se na Válku Světů a že už Jsou Mezi Námi :). Ale nemuselo to být tak roztahaný, i když Spielberg roztahanost rád, není liž pravda?(15.2.2003)

Pro mě osobně obrovská klasika se sci - fi žánru , film , který ve mně zanechal od prvního shlédnutí hluboký dojem. Všichni ti posedlí lidé , neustále tvořící podivnou horu a zpívající jednoduchou melodii , kterou mají někde v myšlenkách . Asi každému nesedne , ale pro mě je to jeden z nejmilejších filmů.(22.4.2005)

• - V kostýmech mimozešťanů byly převlečené dívky od 8 do 12 let. Režisér dal přednost před chlapci přednost dívkám pro jejich ladnější pohyby. (Lynette)

• - Roy (Richard Dreyfuss) má ve filmu ožehnutou špatnou  stranu obličeje. Sedí-li člověk za volantem na levé straně a vykloní se z okénka, musí mít ožehnutou pravou stranu obličeje, nikoliv levou. (pjotri)

• - Model mateřské lodi je v současné době vystavený ve Smithonian Air and Space museum ve Virginii. Můžeme si tam zblízka prohlédnout, že loď byla složena z různých letadel, robota R2-D2, poštovní schránky nebo například modelu hřbitova. (Othello)