Metralleta 'Stein'

Blind Vendetta

Akční / Krimi / Drama

Španělsko, 1975, 106 min

Vynikající bohužel u nás prakticky neznámý film. Žánrově - takový mix policejního filmu (poliziesco) a dobrodružství, místy velmi tvrdý a násilný, ale občas také díky některým hluchým místům docela nudný. Má to španělský nádech, ale spíše mi to připomínalo Itálii, a filmy jako "Sequestro di persona", "Barbagia", "Pelle di bandito" nebo "Dove volano i corvi d'argento" hlavně svým stylem a krajinou. Jinak je to opravdu velmi dobře zfilmovaný příběh arogantního lupiče-partyzána (skvělý Saxon) který po vyloupení banky je na útěku a vždycky o krok napřed před policií, vyhýbá se zatčení a nelítostně se vysmívá celé policejní práci i samotnému komisaři (skvělý Rabal) který má případ na starost. To co tu vidíme je velmi dobrá psychologická studie dvou zcela odlišných charakterů, kdy každý dělá "jen svou práci", to ostatní pak je už jen hra na kočku a myš a na to kdo z koho, kdo je chytřejší a komu zbude nakonec víc sil. Příjemný funky/beatový Cipriani. Velmi překvapivý a nečekaný konec! Opravdu celkem příjemné překvapení a jedna z "NEJ" de la Lomových prací zcela určitě. Doporučit mohu ještě třeba tyto filmy "Timanfaya", "Perros callejeros" nebo "Goma-2".(1.10.2012)