V lese nedaleko jednoho z předměstí Los Angeles přistane kosmická loď. Drobní mimozemšťané se vydají z lodi na průzkum a odebírají vzorky pozemských rostlin. Brzy je však vyruší skupina lidí a mimozemšťané se v panice vrátí do kosmické lodi a odletí. Jednoho z nich, který se nestačil vrátit včas, tu však zapomenou. Trosečník najde skrýš v kůlně domu, kde bydlí desetiletý Elliott se sourozenci. Elliott si tvora všimne a tajně ho přiláká do svého pokoje a začne mu říkat E.T. Ten se z televize naučí několika pozemským slovům. Z různých hraček a věcí běžné potřeby začne podomácku vyrábět komunikační zařízení a současně se sbližuje s citlivým Elliottem. Chlapci využijí halloweenového průvodu masek a pomohou zamaskovanému mimozemšťanovi nepozorovaně proniknout do lesů za město, kde se E.T. uprostřed noci pokusí navázat spojení. Agenti, kteří po něm pátrají, se zmocní vyčerpaného mimozemšťana a v mobilní laboratoři ho podrobí sérii testů. Zatímco Elliott se jakoby zázrakem uzdraví, zdravotní stav E.T. se rychle zhoršuje. Nakonec jeho život vyhasne. Vědci se ho rozhodnou pitvat, dovolí však Elliottovi, aby se rozloučil. A tehdy chlapec zjistí, že mimozemšťan žije a jeho stav byl nutný k navázání spojení. Společně s bratrem se zmocní auta a spolu s kamarády dopraví E.T. na místo, kam si pro něj přiletí jeho druhové. (TV Nova)

POMO

Svet emócií, ktorý tu Steven Spielberg vytvoril, dokáže vytvoriť iba génius. Ako jednoducho a pritom pôsobivo charakterizoval "tých zlých" (zlovestná hudba + kľúčenka), ako k tomu nepotreboval ani len pozrieť sa im do očí a všetko pojal perspektívou dieťaťa... to dokáže iba réžisér, ktorý sa pre toto remeslo narodil. Lenže... Hoci som príbeh E.T.-ho prežil celým srdcom a vyronil som pri ňom nejednu slzu, stále mi v ňom chýba niečo viac, než iba úprimne myslený sentiment. Niečo vyššie, hlbšie. ()

Houdini

NFR 1994, Oscar 4 : Hudba, Zvuk, Vizuální efekty, Střih zvukových efektů + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Scénář . . . . . . . . Některé filmy můžete vidět jen jako dítě, bohužel ta doba už se nevrátí. ()

Lima

To je tak, když člověk nic nepamatuje a je odkojen digitálním zvěrstvem současné kinematografie (většina zdejšího CSFD osazenstva), ten nemůže mít k takovému filmu vztah. Brána v potaz inflace, je to 4. nejnavštěvovanější film všech dob, ale to není to, co ´E.T.Mimozemšťana´ činí nejzásadnějším filmem 80.let. Tím faktorem je ohlas, který vzbudil. Pohádka, která doháněla v kinech k slzám všechny bez rozdílu věku (sám jsem byl svědkem, plakal i můj tvrďák otec :o), mezi lidmi se jeden čas skoro o ničem jiném nemluvilo (podobný ohlas u nás za bolševika měl už snad jenom Sandokan a seriál ´Já, Claudius´), mít figurku Ítýho patřilo k povinné výbavě každé české rodiny a nejenom té české. A těch nepodařeným filmových klonů, které následovaly, ty byste ani nespočítali. Prostě jeden velký fenomén a kdo tvrdí něco jiného, lže sám sobě. A je pozoruhodné, že ten film funguje i dneska (mám potvrzeno po dnešní blu-ray projekci). To, jak je celý film v podstatě koncipován z dětského pohledu věčným dítětem Spielbergem, kdy první dvě třetiny stopáže nevidíme do tváře dospělých lidí (vyjma samozřejmě Elliotovy maminky), timing jednotlivých scén a pře-ná-dhe-rná hudba skladatelského boha Johna Williamse, to vše činí z filmu ojedinělou záležitost, u které – pokud nejste cynik, blbec či obojí dohromady – na konci zaslzíte také. ()

Galadriel

FIlm, který můžu vidět i několikrát za sebou a stejně neomrzí. Film, který se mi líbil, když mi bylo 5, 10, 15 i 20 a bude se mi líbit i v šedesáti. "E.T.Phone home!" ()

Gemini

Nenene, cukrování a slzení se konat nebude, E.T. je zcela mimo můj zájem. Jenže je to prostě fajný filmek, a i když mi říká mnohem míň než to "E.T. volat domů", musí být na 60%. ()

Matty

-„Come“ -„Stay“: Emocionální jádro filmu ve dvou slovech. Také díky tomu, že neříká (a nevysvětluje) více než je třeba, zůstává E.T. společně s některými Truffautovými filmy jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak znovu v kostce prožít vlastní dětství. Spielbergův nejosobnější film (předměstí, rozvod, osamělost, úniky do světa, kterému dospělí nerozumí), fungující paralelně jako intimní rodinné drama i dechberoucí sci-fi (kdy jedna žánrová rovina podporuje tu druhou), převrací situaci známou z mnoha studenoválečných filmů stejného žánru (k nimž E.T. vizuálně odkazuje).___ Návštěvník z kosmu nepředstavuje nebezpečí, které by ohrožovalo tradiční americkou rodinu, ale naopak – v duchu optimismu reaganovské Ameriky – pomáhá neúplnou rodinu vybalancovat, když zaplňuje místo uvolněné otcem. Absence otcovské figury je v první polovině filmu chytře zdůrazněna tím, že žádnému dospělému muži nevidíme do tváře (vystřižené byla scéna s Harrisonem Fordem jako ředitelem školy, otočeným rovněž po celou dobu zády ke kameře). Přesto si díky nepřehlédnutelnému svazku klíčů jednoho muže, vyznačujícího se nakonec větší chápavostí než ostatní dospělí ve filmu, zapamatujeme (a zřejmě nás posléze nepřekvapí, že se jmenuje Keys).___ Keys prochází ve vztahu k Elliotovi stejnou proměnou jako E.T. – z hrozby se mění v poměrně vlídnou bytost. Stačí však, aby jej chlapec lépe poznal a překonal svůj strach z neznámého, vyplývající právě z nedostatečné informovanosti. Vzhledem k tomu, že Elliotova perspektiva filmu od začátku dominuje (a nedochází tudíž k žádnému povyšování se nad svět viděný dětskýma očima), ke stejnému vnímání Keysovi role ve vyprávění je veden i divák. Nejde o jediné nadčasové (a zřejmě stále relevantnější) sdělení filmu vyzývajícího k toleranci a hájícího právo každé bytosti na vlastní domov.___ E.T. tak v zásadě, jako podstatná část Spielbergových snímků, nemá klasického antagonistu. Vypráví zejména o střetu dvou světů (dětství a dospělosti, resp. víry a racionality), které se navzájem nechápou, ale zcela nekompatibilní nejsou. Velmi sugestivní „kolonizace“ Elliotova domova vědci v bílých skafandrech, je nevyhnutelnou vývojovou fázi na cestě od dětství do dospělosti. Domov, symbolizující dosud bezstarostné dětství, se musí proměnit stejně jako Elliot. Společně s hlavním hrdinou a za výrazné podpory Williamsova povznášejícího hudebního motivu, který pro mne bude navždy hudbou dětství, díky tomu znovu zažíváme dětské okouzlení neznámým, vlastní citové zrání i dojemné loučení s tím, co bylo mimo chápání dospělých. ___E.T. je pro mne důkazem, že ty nejlepší dětské filmy plně doceníte teprve jako dospělí. Teprve tehdy si zřejmě uvědomíte, že závěrečné slzy dojetí v dětství nebyly a ani nyní nejsou jen projevem vašeho potlačení nedůvěry a podlehnutí intenzivnímu hraní na city, ale i režisérova upřímného porozumění dětství a jeho vypravěčského mistrovství s přesně načasovanými gagy, body obratu, změnami tempa a pečlivým vedením pozornosti. Za pár let se o tom rád přesvědčím znovu. 90% Zajímavé komentáře: Lima, Melies, anderson () (méně) (více)

Enšpígl

Tento film děla s každého dítě bez rozdílu věku. Jedno velké a geniální dítě / S.S./ nám tu servíruje jednu kouzelnou scénu vedle druhé . Během filmu jsem v kině rozhodně nevolal,že chci domů. ()

Cervenak

To, že tento film nie je tu na čsfd v prvej cca dvadsiatke, nedokážem pochopiť. Dnes (7.2.08) som to videl znovu (asi desiaty krát) a zase som sa celý čas priblblo usmieval a na konci rumádzgal ako dážď. Ten film je proste filmová mágia v tej najrýdzejšej a najdokonalejšej forme. Najlepší detský film všetkých čias. Najsympatickejší emzák, aký sa kedy objavil na plátnach kín. Jedna z najlepších hudieb, aké kedy John Williams zložil. A rozhodne najlepší film s Drew Barrymore... ;-D ()

Radyo

Nezapomenutelná pohádka pro velké i malé. Možná až příliš dojímavý příběh vyvolával vlnu emocí hlavně u dětí, které v 80. letech měly E.T.-ho za svou oblíbenou postavičku. Steven Spielberg umí zahrát na divákovy city. ()

T2

Rozpočet $10,5miliónaTržby USA $435,110,554Tržby Celosvetovo $792,910,554Tržby za predaj Blu-ray od roku 2012 v USA $4,282,364 //počet predaných kusov 224,561Tržby za predaj DVD od roku 2012 v USA $9,485,043 //počet predaných kusov 831,018║ Samozrejme že keď to pozeráte očami dieťaťa ako sopľavý junák to má neskutočnú silu, a práve aj spomienky na toto úžasné rodinné dobrodružstvo pretrvajú a aj keď to v takej sile už nepôsobí keď je človek o niečo starší stále je to krásna nostalgia a iskra priateľstva z toho vyžaruje na každom kroku. /100%/ ()

Djkoma

Viděl jsem to teprve tedka po mnoha mnoha moc letech a nelituji čekání. Už chápu, proč tento film měl ve své době takový úspěch. Nevinný roztomilý a hravý mimozemstan, který se citoě a myšlenkově spojí s malým klukem. Snaží se kontaktovat sobě podobné, aby pro něj přiletěli. Mladá Drew Barrymore, která v jednu chvíli poví, že bude vždycky hodná mě velmi rozesmála(nevím jestli za pár let když začla brát drogy říkala to samé, ale radši neřešit =o))). FIlm je krásně natočen. Je v něm dětská duše Stevena Spielberga a příjemný výkon mladé hlavní role. Jestli jsem si všiml dobře, mladý hlavní hrdina se chvíli líbá s Elenou Eleniak, kdyb ten klučina věděl jak tato slečna bude vypadat za pár let např v Pobřežní hlídce bůh ví na jaký film by se to zvrhlo. :). Hudba Johna Williamse je kouzelně pohádková. Filmu nejde asi nic vytknout krom toho, že je celkem dost mířen na mladší publikum, ale kdo ze starších by nechtěl taky zažít něco podobného? :o) ()

gouryella

Opravdova klasika sci –fi zanru. Pohadka, ktera se Spielbergovi nadmiru povedla. I dnes dokaze vyloudit nejednu slzu na divakove tvari. ()

Renton

Scénář: Melissa Mathison .. Věhlasný Steven Spielberg ve své nejdětinštější podobě a jedno z jeho stěžejních filmových děl – tak tohle se traduje o tohle snímku. Bohužel, přestože vznikl rok před mým narozením, jako dítěti se mi vyhýbal a dostihl mne až po 23 letech. Nevím jak by E.T. zapůsobil dříve, ale teď se žádné dojímání a slzení nekonalo. E.T. je zajímavě natočen, dětští herci jsou bezvadní, hraje skvělá hudba a samotný mimozemšťan se taktéž povedl, ale pořád je to hlavně a především Stevenův dárek pro děti. ()

Anthony

Steven Spielberg je Bůh! Toto je jedno z klíčových děl jeho kariéry - dokonalost sama. Každý záběr kamery je dokonalý, každá nota od rovněž božského Johna Williamse je dokonalá, všichni herci (především ti dětští) jsou dokonalí - zkrátka jeden z filmů, kde vše sedí, kde nic nechybí a nic není přebytečné. ()

DaViD´82

Ano, možná že to je citové vydírání nehrubšího zrna. Tedy možná... Určitě je, ale zkuste to racionálně vysvětlit mým tehdejším dětsky naivním (u)slz(e)ným kanálkům. ()

hirnlego

E.T.ho jsem nesnášela už jako malá - a ještě víc toho jeho kamaráda na facky, Elliota - nemohla jsem si pomoct - už tehdy mi to celé přišlo tak neuvěřitelně infantilní a naivní, že jsem se jen modlila, aby už byl konec. V nejbližší době nehodlám tu trýzeň podstupovat znovu. ()

Fr

RETRO E.T. volá domů…. Tuto větu zřejmě slyšela každá generace. Je fajn, podívat se znovu na dobrodružství mimozemšťana mezi dětmi na planetě Zemi v Director´s Cut verzi, která je technicky dokonalá. Nejen pro onu pověstnou větu, ale také kvůli nesmrtelné ,,létající“ scéně s ,,koulí“ na obloze v pozadí. Povinnost pro všechny, kteří hledají cestu domů, milovníky roztomilých ,,emzáků“ a S.Spielberga! ()

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Three Million Light Years from Home [2:58] ,2. Abandoned and Pursued [3:02] ,3. E.T. and Me [4:54] ,4. E.T.'s Halloween [4:11] ,5. Flying [3:24] ,6. E.T. Phone Home [4:21] ,7. Over the Moon [2:11] ,8. Adventure on Earth [15:08] ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

Future Gate Sci-fi Film Festival 2017

Future Gate Sci-fi Film Festival 2017

16.02.2017

Časem prověřené legendy, pečlivě vybrané novinky žánru i na zahraničních festivalech oceněné filmy. Čtvrtý ročník festivalu science fiction filmů Future Gate přináší již tradičně na filmové plátno… (více)