Marci

Další lahůdka z produkce BBC. Middlemarch je malé městečko, které spisovatelka George Elliotová zasadila do 19. století v době průmyslové revoluce a drobnokresbou tu popisuje osudy jeho obyvatel. Ústředními hrdiny tu jsou dr. Lydgate (Douglas Hodge), mladý ctižádostivý lékař a Dorothea Brooke (Juliet Aubrey), mladá emancipovaná žena, toužící po vědění. I když se jejich cesty potkají a stávají se přáteli, v privátním životě jde každý svou cestou. Dorothea se z rozumu provdá za reverenda Edwarda Casaubona (vynikající Patrick Malahide). Od sňatku s ním si slibuje právě naplnění svých tužeb po vědění, avšak marně. Edward chce jen poslušnou ženu, která bude plnit jeho přání. Ani Lydgatova volba není správná: zamiluje se do krásné Rosamond Vincyové (Trevyn McDowell), avšak příliš pozdě si uvědomuje, že Rosamond není ženou do nepohody. Kromě ústřední dvojice se zde objevují další výrazné postavy: Dorothein ctitel, malíř Will Ladislaw (Rufus Sewell), Rosamondin bratr Fred Vincy (Jonathan Firth), jeho milá Mary Garth (Rachel Power). Příběh je vyprávěn s lehoučkou ironií, ale i pochopením pro radosti, starosti a hříšky obyvatel tohoto městečka. Mám taky radost, že jsme se dočkali překladu knihy do češtiny a od letoška je možné si ji zakoupit. ()

Tosca

Krásně natočená šestidílná minisérie z roku 1994 podle románu George Eliot s povedeným hereckým obsazením věrně sleduje děj rozsáhlého díla. Tak jako bylo velikou radostí Middlemarch číst, tak je i radostí dívat se na tuto adaptaci! --- Middlemarch (1872), rozsáhlý vrcholný román anglické spisovatelky píšící pod mužským pseudonymem George Eliot (vl. jm. Mary Ann Evans, 1819–1880), čekal na český překlad na rozdíl od jiných autorčiných děl (Silas Marner, Červený mlýn, Adam Bede, Romola aj.) velmi dlouho, až do roku 2006. Odehrává se ve fiktivním městečku Middlemarch a jeho okolí kdesi ve střední Anglii v letech 1829–1832 s výjimkou pasáže z Říma, kam jedna dvojice odjede na svatební cestu. Z velkého množství postav, spojených příbuzenskými, sousedskými či přátelskými vztahy, postupně vynikne sedm hlavních. Dorothea Brooková, jedna z nejkrásnějších ženských postav britské literatury, se zklame v manželství s o mnoho let starším učencem a knězem Edwardem Casaubonem (naopak jedna z nejméně sympatických postav, i když to nebyl žádný zloduch, jen upjatý a sobecký knihomol); složitou cestou se pak odvíjí její vztah k manželovu mladému vzdálenému příbuznému Willu Ladislawovi. Lékař Tertius Lydgate se ožení s Rosamundou Vincyovou, ale jejich manželství projde krizí kvůli dluhům, do kterých se dostanou, protože lékaři se v jeho praxi moc nedaří. A Rosamundin bratr Fred Vincy si zase musí hodně zasloužit Mary Garthovou (další skvělá postava!) a dokázat jí i její a své rodině, že není jen povrchní floutek, ale že si dokáže najít zaměstnání. --- Složitě komponovaný román má mnoho dalších dějových linií a témat (bankéř vydíraný kvůli své minulosti; problémy zdejší nemocnice a spory mezi lékaři; volební reforma a industrializace; stavba železnice; vzdělání mladých mužů a jejich zaměstnání; starost o hospodářství, pozemky a majetek; rodinné a příbuzenské vztahy aj.) a autorka svým hrdinům a hrdinkám s jemnou ironií klade do cesty za štěstím řadu nejrůznějších překážek a morálních a jiných dilemat, které čtenář sleduje s narůstajícím napětím až do finále. Vskutku velký román a četba, která sice vyžadovala značnou pozornost a trpělivost, ale byla též požitkem! --- V povedené minisérii BBC se toto vše podařilo velmi dobře zachovat. ()