poster

Jurský park

 • USA

  Jurassic Park

 • Slovensko

  Jurský park

 • Austrálie

  Jurassic Park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 260)

 • golfista
  *****

  Nevídaně dlouho před premiérou v kinech avizovaný film dal nakonec to, co jsem od něj očekával. Úžasný zážitek, protože takové triky do té doby nikdo nedokázal vytvořit. Spielbergovi se povedl fim, který zná snad každý a na který se po deseti letech koukám jako na klasiku v daném žánru. A klasice patří plné hodnocení.(21.4.2003)

 • Douglas
  *****

  Miluji Jurský park. Před dvaceti lety se mu zhusta vyčítalo, že jde ze všeho nejvíc o pouhou trikovou atrakci, o krátkodechý spektákl reprezentující nejnovější technické možnosti hollywoodské kinematografie. Jeho monumentální kasovní úspěch se pak přičítal právě těmto důvodům a málokdo se pokoušel zamýšlet nad tím, že ze všeho nejvíc Jurský park suverénně zastupuje nikoli technické možnosti velkorozpočtové kinematografie, nýbrž onu oslňující hollywoodskou schopnost vyprávět příběhy. Velká vyprávění totiž nemusí zprostředkovávat komplikované příběhy nebo nabízet pole pro nejroztodivnější interpretace. Stačí jim totiž schopnost vyprávění sama o sobě a hollywoodská kinematografie právě tuto schopnost precizuje více než sto let, během nichž vyprodukovala mnoho a mnoho desítek tisíc filmů – a málokdo ji ovládá lépe než Steven Spielberg. Více v mé analýze některých aspektů vyprávění, již najdete na Douglasových poznámkách.(25.4.2013)

 • Houdini
  ****

  NFR 2018, Oscar 3 : Zvuk, Zvukové efekty, Vizuální efekty(30.12.2018)

 • Lima
  ***

  Nikdy nezapomenu na tu zhruba 300 m dlouhou frontu (bez přehánění) na lístky (v Českých Budějovicích), která se táhla od kina po hlavní třídě. Ani na ty obrázky dinosaurů z bulletinu (speciálně vytištěným pro diváky Spielbergova megatrháku), které ještě více dráždily zvědavost a umocňovaly touhu ten "technický zázrak" vidět. Byla to svým způsobem společenská událost a každý chtěl být u toho. Jedno se určitě rozhodně ´Jurskému parku´, o kterém legendární loutkový animatronik Stan Winston s nadhledem prohlásil, že ho "připravil o zaměstnání", nedá upřít - nepřehlédnutelný zápis do historie kinematografie. Nebyl sice prvním, ve kterém se objevila první CGI postava (ten primát drží oživlá okenní mozaika rytíře z Levinsonova ´Young Sherlock Holmes´), ale byl první, kdo se odvážil zobrazit zcela realistické pohyby živé bytosti. A povedlo se nadmíru. Jenže když se seškrábe ta "slupka" přelomových triků a prvotního úžasu, zůstane v mých očích jenom zcela průměrný dobrodružný příběh, který na rozdíl od jiných Spielbergových kasaštyků (E.T., Indy Jones atd. nikdy nezestárnou) nebaví s takovou lehkostí. Já pociťoval zklamání dokonce i v době premiéry, které umocnila vysoká očekávání a příšerně zahuhlaný dabing. Mojí srdcovkou se ´Jurský park´bohužel nestal a nezměnilo se to ani s opakovaným shlédnutím po mnoha letech.(23.10.2007)

 • Galadriel
  *****

  Z dnešního pohledu by určitě dostal minimálně o jednu hvězdu míň, protože scénář fakt za moc nestojí, ale jako film z roku 1993 si za triky, zpracování a tehdy i celkem originalitu a nápad pět hvězdiček opravdu zaslouží.(15.2.2003)

 • Gemini
  ****

  Nejde říct, že příběh je jak z béčkové vyvražďovačky nebo survival horroru, i když je to pravda. Proč? Protože něco takového a v takové kvalitě (myslím tím efekty) jsme předtím ještě neviděli. A navíc - pořád se tím vším nese taková ta tichounká myšlenka (kterou párkrát uslyšíte vyslovenou nahlas:)) o životě a jeho cestě. Spielberg je prostě Spielberg. Ale tady mi to nevadilo;)(21.2.2003)

 • Tosim
  *****

  Klasika, skoro víc než to. BTW dnes uvidíme i tzv. "nadupané" filmy, u kterých jsou triky desetkrát horší, než u deset let starého Juráče.(31.8.2002)

 • Matty
  ****

  Dokonalá ukázka integrace CGI do vyprávění. Díky tomu, že dinosauři také ve fikčním světě vystupují jako atrakce a postavy je tak vnímají, vyvolává film dodnes patřičný "wow" efekt (vzorovou je v tomto ohledu scéna prvního spatření dinosaurů v celé jejich kráse hlavními postavami). Zároveň jde o výbornou (nebo opovrženíhodnou, záleží, jak moc opovrhujete kapitalismem) ukázku, jak merchandising zakomponovat do příběhu (jednotnost loga filmu a loga filmového parku, "mimochodem" zabraná nabídka gift shopu). Jurský park je sebevědomým hollywoodským produktem, který vám za vaše peníze nabízí nadstandardní, ve všech ohledech fungující zábavu. Nejvíce mne fascinuje, že jeho funkčnost, kterou se zatím podařilo napodobit jen pár režisérům, působí jako něco naprosto samozřejmého. 85% Zajímavé komentáře: Douglas, Lima, anais(15.3.2014)

 • Radyo
  ****

  Minimálně 2 z těch 4 hvězdiček jsou ovšem za bombastické triky. Je sice fakt, že od tohoto vpravdě revolučního filmu již moderní technologie opět udělaly nějaký pokrok, ale triky z Jurského parku by i přesto stále patřily do TOP 10 nejlepších triků, kdyby ovšem nějaká TOP 10 existovala. Hodnocení příběhu, to už by bylo asi horší. Jelikož jsem poměrně krátce před prvním shlédnutím četl knihu M.Crichtona, byl jsem dějem nezměrně zklamán. Dnes, s odstupem času ale říkám,. že ten výsledek nakonec tak hrozný nebyl.(27.8.2002)

 • J*A*S*M
  *****

  Film, kvůli němuž jsem dětství strávil nad knihami o dinosaurech.(30.12.2010)

 • Enšpígl
  *****

  Nevím, zda v roce 1993 byla v nějaký zemi revoluce, ale na jisto vím, že v filmové zemi se odehrávala a měl jí na svědomí Steven Spielberg. Velké dítě Hollywoodu nechalo na plátně běhat a řvát dinosaury. Každýho jednoho diváka přesvědčil o tom, že lze i komerční blockbustery dělat s láskou a zápalem pro to krásné plnění světa snů a fantazie, které stříbrné plátno umožnuje měrou vrchovatou. Ten pocit, spatřit na velkém plátně dinosaura na zádních, koukat na zuby tyranosaura a nechat se jeho řevem zařezat do sedačky, ten krásný pocit už bude mít každý, kdo viděl Juráčka v kině navždy v sobě. Co je však skvělý, že film není postaven je na wau efektu z dinasaurů, ale i příběhu který má tempo, napětí a i po letech neskutečnou dynamiku. Spielbergova hravost a nápaditost se projevuje v mnoha scenách. Herci ? Asi dobrý, ale všichni kdo v tomhle filmu hraje první housle a lidi to tedy věru nejsou.(24.6.2018)

 • Malarkey
  ****

  Film překvapil hlavně efekty, efekty které se v té době zapsali do historie kinematografie. Příběh s dinosaury si v té době každý oblíbil. Mám rád tenhle film, akorát mě nebaví, když musím sledovat věčně užvaněnýho a rozjařenýho majitele parku, který i když pravda si svou roli řádně prožíval. Celkově na mě v dřívějších letech film dojem udělal, ale jak film stárne stále se vylepšují efekty, tak nakonec zůstane u přívlastku Ten, který započal éru počítačových efektů ve filmech a to mu zůstane.(17.7.2006)

 • Djkoma
  ***

  Proč mi přijde, že jediné zajímavé, poutavé, fascinující a geniální na tomto snímku jsou počítačové efekty poprvé využity v plné polní? Herci jsou průměrná, režie Stevena Spielberga není ničím ohromujícím, ael kdo by nechtěl vydět ty "živé" obrovské dinosaury? PS: pamatuje si tu manii? každý měl tričku s logem.. hračku ... :-)(31.8.2005)

 • T2
  *****

  Rozpočet $63miliónovTržby USA $357,067,947Tržby Celosvetovo $914,691,118Tržby za požičiavanie VHS kaziet v USA: $212,953,000VHS kazety počet predaných kusov v USA: 18,000,000║ ___Obnovená premiéra 2013 aktuálne celkové čísla Rozpočet $63miliónov + konverzia do 3D za rok 2013 $10miliónovTržby USA $402,453,882Tržby Celosvetovo $1,033,600,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $8,173,259 //počet predaných kusov 441,206Tržby za predaj DVD v USA $5,653,267 //počet predaných kusov 751,512║ _Tržby za predaj Blu-ray kolekcie The Jurassic Park Trilogy v USA $14,178,739 //počet predaných kusov 305,768Tržby za predaj Blu-ray kolekcie Jurassic Park Collection v USA $5,093,823 //počet predaných kusov 161,224Tržby za predaj DVD kolekcie The Jurassic Park Trilogy v USA $9,547,652 //počet predaných kusov 334,806Tržby za predaj DVD kolekcie Jurassic Park Collection v USA $5,487,447 //počet predaných kusov 290,727║_ ____Rok 2013 obnovená premiéra filmu a to ešte v 3D, nuž a čo povedať zážitok ako hrom, sám som nečakal ako až moc dokáže tento úžasný dobrodružný film zapôsobiť na striebornom plátne, film bol v Českom znení a seklo mu to, zvukovo to spĺňalo všetky kritéria, prekvapením bolo samotné 3D, ktoré bolo viac než potešujúce, priestorový rozmer bol dosiahnutý a v niektorých úsekoch to bol fakt nadrozmerný zážitok(v pohode to dávalo na frak 3D konverziám ako Súboj Titánov či Thor), bol to skutočný prežitok priamo s dejom, keď sa Tyranosaurus dobíja do auta s deťmi akoby ste tam sedeli s nimi, Titanic 3D má konečne konkurenta. /rok 2013 videl v kine 3D verziu: 100%/(18.5.2005)

 • Marigold
  ***

  Velká triková revoluce, aneb jak křemík ke štěstí přišel. Spielbergův výtvor nastavil nový standart a otevřel pro komerční kinematografii zcela nové obzory masivním zapojením počítačových efektů do hraného filmu. Bohužel se jaksi zapomnělo, že krom triků nabídl Jurský park jen laciný crichtonovský vývar. Ještěři zestárli, triky se okoukaly a zůstává nám taková hezky ohlodaná kostřička dobrodružného filmu, který je poměrně dobrý, ale ani o chlup víc...(30.1.2004)

 • Renton
  *****

  Scénář: Michael Crichton, David Koepp .. Klasika a průkopník CGI. ___ Viděno tehdy v kině a bylo to úchvatné!!(10.12.2006)

 • Radek99
  ***

  Triková revoluce, to bezesporu. Obrovská technologická progrese. Ale řídký příběh. A navíc z vědeckého hlediska je Jurský park absurdní béčko nejhoršího ražení, tvůrci tu operují s úplnými nesmysly, dinosauři většinově nežili v jurském, ale křídovém období kupříkladu... Jako českého diváka mne ale sekundárně nejvíce hřeje fakt, že Steven Spielberg se před natočením snímku zajímal o zpracování filmu Cesta do pravěku a neskrýval údiv před mimořádným režijním umem Karla Zemana, jeho inspirační zdroje jsou tak zjevné a národnostně hřejivé...(2.5.2013)

 • Rob Roy
  ***

  Před deseti lety to možná byla bomba, ale nyní to je pro mě slabě nadprůměrný dobrodružný film s dobrou hudbou. Nic víc, nic míň(16.4.2003)

 • Tom Riddle
  ****

  Nejlepší stejně bylo, když se Ross hádal s Rachel, protože tvrdila, že on musí mít vždycky pravdu, a on že ne. A ona pak: "Jurskej park není výmysl.":))(21.5.2007)

 • Nathalie
  *****

  Hlad je nejlepší kuchař.(9.12.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 17 32 48 63