Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Jsem rád, že, nějaký ten milník filmové historie jsem si prožil na vlastní kůži. Přeci jen, tomu zážitku "poprvé" se málo co vyrovná. S léty postupně uvadají výhrady k příběhu i hercům. Potěšení, s jakým se k filmu stále vracím, usvědčuje z toho, že film je dalece přesahuje. A schválně, kdo si vzpomene na nějakou masivnější kampaň, než jaká provázela tenhle film? Těch dokumentů o dinosaurech, těch filmů z natáčení, člověk věděl o Jurském parku ještě před zhlédnutím málem první poslední, znal spoustu scén i pozpátku a možná i to na prvním dojmu leccos ubralo. I po pětadvaceti letech bych ale Jurský park pouštěl dokola všem, co nepochopili, jak zacházet s filmovými triky. Navíc to byl první film, který dal skutečně výrazný impulz odvětví soundtracků. Zvedám nekompromisně do plných.(14.10.2005)

• Morien

(1001) Když jsem byla malá, uměla jsem Malý atlas dinosaurů zpaměti. Tento film jsem ale viděla až jako velká, a to ještě k tomu až potom, co jsem prošla pseudointelektuální mutací a artovým znesvěcením. Tudíž nic moc zábava a ani ten kult kolem se mě nikdy nestačil dotknout. A ještě bych měla říct, že tím, že otevřel dveře blockbusterům spoléhajícím na počítačové divy a ignorujícím ostatní složky filmové tvorby, si vlastně zasluhuje mé donebevolající opovržení.(2.3.2013)

Nejde říct, že příběh je jak z béčkové vyvražďovačky nebo survival horroru, i když je to pravda. Proč? Protože něco takového a v takové kvalitě (myslím tím efekty) jsme předtím ještě neviděli. A navíc - pořád se tím vším nese taková ta tichounká myšlenka (kterou párkrát uslyšíte vyslovenou nahlas:)) o životě a jeho cestě. Spielberg je prostě Spielberg. Ale tady mi to nevadilo;)(21.2.2003)

Tak jsem se na to také znovu koukl (asi po stopadesáté) a rozhodl jsem se navíc napsat i komentář, je jich tu totiž málo... Předně bych chtěl říci, že 4 hvězdy se nyní neotřásají jenom v základech (což jsou ty dva cípy dole), ale i v té nástavbě. Technické zpracování je brilantní a zastávám názor, že v tomto filmu dosáhlo dokonalosti a jsem přesvědčen, že dnes ty efekty rozhodně nejsou lepší. To, co ale tento film sráží, jsou neskutečně nepříjemné postavy - téměř všechny. A především v tom, jak jsou neuvěřitelné hloupé po té intelektuální rovině (svícení baterkou apod.). Logické a vědecké chyby jsou na denním pořádku. Absence čichového ústrojí tyranousaura, hledání "souboru" hloupoučké blonďaté dívčiny v programu, který hrozně moc dobře zná, míchání DNA s žabí (proč proboha míchali s obojživelníkem a ne s plazem? Anebo tvůrci nevědí, do jaké třídy spadá žába?), to jsou jen vrcholky. Naštěstí ale Jurský park není brán až tak vážně. Všudypřítomné legrácky spolehlivě rozveselí. Dále je tu po Hvězdných válkách snad nejhitovější hudba Johna Williamse a je to už ohromná klasika, čtyři zůstávají.(17.7.2006)

Rozpočet $63miliónovTržby USA $357,067,947Tržby Celosvetovo $914,691,118Tržby za požičiavanie VHS kaziet v USA: $212,953,000VHS kazety počet predaných kusov v USA: 18,000,000║ ___Obnovená premiéra 2013 aktuálne celkové čísla Rozpočet $63miliónov + konverzia do 3D za rok 2013 $10miliónovTržby USA $402,453,882Tržby Celosvetovo $1,033,600,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $8,173,259 //počet predaných kusov 441,206Tržby za predaj DVD v USA $5,653,267 //počet predaných kusov 751,512║ _Tržby za predaj Blu-ray kolekcie The Jurassic Park Trilogy v USA $14,178,739 //počet predaných kusov 305,768Tržby za predaj Blu-ray kolekcie Jurassic Park Collection v USA $5,093,823 //počet predaných kusov 161,224Tržby za predaj DVD kolekcie The Jurassic Park Trilogy v USA $9,547,652 //počet predaných kusov 334,806Tržby za predaj DVD kolekcie Jurassic Park Collection v USA $5,487,447 //počet predaných kusov 290,727║_ ____Rok 2013 obnovená premiéra filmu a to ešte v 3D, nuž a čo povedať zážitok ako hrom, sám som nečakal ako až moc dokáže tento úžasný dobrodružný film zapôsobiť na striebornom plátne, film bol v Českom znení a seklo mu to, zvukovo to spĺňalo všetky kritéria, prekvapením bolo samotné 3D, ktoré bolo viac než potešujúce, priestorový rozmer bol dosiahnutý a v niektorých úsekoch to bol fakt nadrozmerný zážitok(v pohode to dávalo na frak 3D konverziám ako Súboj Titánov či Thor), bol to skutočný prežitok priamo s dejom, keď sa Tyranosaurus dobíja do auta s deťmi akoby ste tam sedeli s nimi, Titanic 3D má konečne konkurenta. /rok 2013 videl v kine 3D verziu: 100%/(18.5.2005)

• - Spoiler: Ve filmu zemře celkem 5 lidí a 3 dinosauři. (Žralok)

• - Klietku, v ktorej prepravovali velociraptora, vydražili na e-Bay. Vyvolávacia cena bola 99 centov, no veľmi rýchlo vyskočila na 100 100 amerických dolárov. Majiteľ získal aj malé prekvapenie k tomu, umelého dinosaura. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Ve scéně, kdy Tyranosaurus útočí na Jeep Wrangler YJ, byl použitý i robotický model v téměř životní velikosti. Jelikož však při ve scéně poměrně dost prší, musel být model neustále vysušován, aby se neponičila vnitřní technika vodou. (fiLLthe3DD)