Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Minimálně 2 z těch 4 hvězdiček jsou ovšem za bombastické triky. Je sice fakt, že od tohoto vpravdě revolučního filmu již moderní technologie opět udělaly nějaký pokrok, ale triky z Jurského parku by i přesto stále patřily do TOP 10 nejlepších triků, kdyby ovšem nějaká TOP 10 existovala. Hodnocení příběhu, to už by bylo asi horší. Jelikož jsem poměrně krátce před prvním shlédnutím četl knihu M.Crichtona, byl jsem dějem nezměrně zklamán. Dnes, s odstupem času ale říkám,. že ten výsledek nakonec tak hrozný nebyl.(27.8.2002)

Môj najvačší kino zážitok. Mal som 6 rokov. Doteraz sa pamatám na tú upútavku, čo na to bežala v tv. Neveril som vlastným očiam, vypadalo to ohromne a tie stáda ludí, čo sa na to hrnuli do kina! Z filmu som bol v siedmom nebi a Jurský park sposobil, že som sa začal zaujímať o dinosaury. Toľko kníh a hračiek čo mám doma! Aj po skoro 20 rokoch vypadá Jurský park stále perfektne a efekty som odvtedy lepšie nevidel. Milujem ten film z celého srdca.(20.4.2011)

Tak jsem se na to také znovu koukl (asi po stopadesáté) a rozhodl jsem se navíc napsat i komentář, je jich tu totiž málo... Předně bych chtěl říci, že 4 hvězdy se nyní neotřásají jenom v základech (což jsou ty dva cípy dole), ale i v té nástavbě. Technické zpracování je brilantní a zastávám názor, že v tomto filmu dosáhlo dokonalosti a jsem přesvědčen, že dnes ty efekty rozhodně nejsou lepší. To, co ale tento film sráží, jsou neskutečně nepříjemné postavy - téměř všechny. A především v tom, jak jsou neuvěřitelné hloupé po té intelektuální rovině (svícení baterkou apod.). Logické a vědecké chyby jsou na denním pořádku. Absence čichového ústrojí tyranousaura, hledání "souboru" hloupoučké blonďaté dívčiny v programu, který hrozně moc dobře zná, míchání DNA s žabí (proč proboha míchali s obojživelníkem a ne s plazem? Anebo tvůrci nevědí, do jaké třídy spadá žába?), to jsou jen vrcholky. Naštěstí ale Jurský park není brán až tak vážně. Všudypřítomné legrácky spolehlivě rozveselí. Dále je tu po Hvězdných válkách snad nejhitovější hudba Johna Williamse a je to už ohromná klasika, čtyři zůstávají.(17.7.2006)

Dokonalá ukázka integrace CGI do vyprávění. Díky tomu, že dinosauři také ve fikčním světě vystupují jako atrakce a postavy je tak vnímají, vyvolává film dodnes patřičný "wow" efekt (vzorovou je v tomto ohledu scéna prvního spatření dinosaurů v celé jejich kráse hlavními postavami). Zároveň jde o výbornou (nebo opovrženíhodnou, záleží, jak moc opovrhujete kapitalismem) ukázku, jak merchandising zakomponovat do příběhu (jednotnost loga filmu a loga filmového parku, "mimochodem" zabraná nabídka gift shopu). Jurský park je sebevědomým hollywoodským produktem, který vám za vaše peníze nabízí nadstandardní, ve všech ohledech fungující zábavu. Nejvíce mne fascinuje, že jeho funkčnost, kterou se zatím podařilo napodobit jen pár režisérům, působí jako něco naprosto samozřejmého. 85% Zajímavé komentáře: Douglas, Lima, anais(15.3.2014)

Dinosauria klasika, ktorá ani po tých rokoch naštastie až tak nezostárla a vďačí za to aj na svoju dobu revolučným vizuálnym efektom. Dnes už pochopiteľne ide o štandard a divák v súčasnej ponuke nájde po tejto stránke oveľa vychytanejšie kúsky, Jurský park ale nie je iba o efektoch. Silný námet a predlohu Michaela Crichtona Steven Spielberg pretvoril do zábavnej dobrodružnej jazdy pre celú rodinu s typologicky výborne zvolenými hercami, napínavými akčnými scénami a fungujúcim humorom. A pridáva k tomu aj jednoduchú ale stále zaujímavú myšlienku. Jurský park je skrátka film, ktorý si aj po tak dlhom čase od uvedenia v kinách stále pozriem rád.(22.7.2010)

• - Všechny digitální triky se renderovaly na počítačích řady Silicon Graphics Indigo. Tyto počítače měly 33 MHz procesor a 96 MB RAM a jejich výkon byl cca 30 MIPS. 20 let po uvedení filmu se jedná o setinu výkonu smartphonů. (iampatrik)

• - Ve scéně, kdy tyrannosaurus prchá z výběhu, vidíme, že stojí vedle prvního auta za dráty ve stejné úrovni země. V dalších záběrech však auto shazuje do výběhu, kde je hned za plotem několikametrová propast. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve filmu se podobně jako v dalších Spielbergových snímcích objevuje pohled do zpětného zrcátka, tentokrát okolo 77. minuty. (Terva)