Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

No dneska uz je tenhle film vicemene klasika, ale bohuzel to neznamena, ze by byl zas nejak uzasnej. Problem je, ze se vsechno posere az nekdy v polovine filmu a zhruba tam nekde zacne akce, to predtim je jen spousta peknejch zaberu a prohlidka Jurskeho parku. Coz by sice nijak zvlast nevadilo, kouka se na to pekne, ale precejen delka pres dve hodiny je moc. Jinak pribeh je vymyslenej celkem chytre, pusobi to dojmem, ze by to takle fakt mohlo fungovat, ale jinak je precejen dost jednoduchej. Co se tyce hercu, Neill se na toho akcniho paleontologa perfektne hodi a Goldblum je slusnej hlaskar. No a to nejdulezitejsi, kuli cemu na to kazdej stejne beztak cumi, dinosauri. Tech je tu dost, v dobe vzniku filmu byly trikove naprosto dechberouci, ale dneska uz na nich precejen vidim chybicky, jako neverohodna kuze, nic moc oci a podobne, ale i presto ty triky obstoji i dneska. No a film do nadprumeru vytahuje Spielbergovo rezie, protoze obzvklast druha polovina je naprosto perfektne vygradovana a celou dobu napinava.(26.1.2005)

Toto je film, na ktorý som sa vo svojom živote tešil ako na žiadny iný. 6 rokov bol v mojom rebríčku filmov na prvom mieste a ešte dnes 10 rokov after sa drží na popredných miestach. Pre mňa film mojej puberty a nostalgia, ktorá stále funguje a v žánri dinofilmov neprekonaná (asi ešte nadlho). A to vtedy boli Windows 3.11 !(14.4.2004)

Nato že sa film točil dva roky a boli prvý krát použité DTS zvuky, sa Spilbergovi podaril natočiť fakt pekný kúsok o vlastnom parku plný dinosaurov. Na ten rok fascinujúce efekty a o deji ani nehovorím............... Soundtrack John Williams: 1. Opening Titles ,2. Theme From Jurassic Park ,3. Incident At The Island ,4. Journey To The Island ,5. The Raptor Attack ,6. Hatching Baby Raptor ,7. Welcome To Jurassic Park ,8. My Friend, The Brachiosaurus ,9. Dennis Steals The Embryo ,10. A Tree For My Bed ,11. High-Wire Stunts ,12. Remembering Petticoat Lane ,13. Jurassic Park Gate ,14. Eye To Eye ,15. T-Rex Rescue And Finale ,16. End Credits ,(7.1.2011)

Čím jsem starší, tím víc Jurský park dozrává z dobrodržné atrakce pro celé rodiny do poctivé klasiky, která snad nemůže zestárnout. První brachiosaurus, první T-Rexův řev, první rána elektrickým proudem. A první film, kde při pohledu na dinosaury nemůžu říct ke trikům ani půl slova. To, že je tahle nepřibržďující jízda z dílny Stevena Spielberga, je pak pointou samo o sobě.(28.11.2011)

S odstupem času je potřeba říci, že tenhle film stojí a padá na trikové stránce. Většinu filmu se nic neděje a probíhá seznamování s Jurským parkem, až napínavá závěrečná půlhodina tomu dává šťávu. Sam Neill byl skvělý a dětští herci také, ostatní herci mnoho prostoru neměli. Není to sice film mého srdce a neřadím jej ani mezi nejlepší Spielbergovy filmy, je to ale klasika a kult - a to mu nikdo neodpáře. 70%.(17.8.2005)

• - Při líhnutí velociraptořího mláděte drží mechanická ruka vejce, aby se nepřevrhlo. V dalším záběru však ruka chybí. (Mr.Hudson)

• - Český lev za divácky nejúspěšnější zahraniční film roku 1993. (M.B)

• - Přestože se spekulovalo o účasti Kevina Costnera či Seana Conneryho, režisér věděl, že hlavní postavou budou dinosauři, tak obsadil celkem neznáme tváře. (duklak2)