Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Toto je film, na ktorý som sa vo svojom živote tešil ako na žiadny iný. 6 rokov bol v mojom rebríčku filmov na prvom mieste a ešte dnes 10 rokov after sa drží na popredných miestach. Pre mňa film mojej puberty a nostalgia, ktorá stále funguje a v žánri dinofilmov neprekonaná (asi ešte nadlho). A to vtedy boli Windows 3.11 !(14.4.2004)

Keby bol "Jurský Park" natočený v dnešných časoch, asi by nikoho nejak výraznejšie nenadchol. Avšak v roku 1993 to bol totálny trhák. Filmové postupy pri animácii dinosaurov, ktoré sa tu použili, boli do tej doby nevídané. Steven Spielberg tým položil ďalší míľnik hollywoodskej produkcie. Myslím, že si bol vedomí toho, že tvorí klasiku. S takým očarujúcim trikovým prevedením sa nedalo neuspieť. ****(29.1.2008)

RETRO /// 3D TV ,,INSTINKTY STARÉ 65 MILIONŮ LET SE NEDAJÍ JEN TAK VYMAZAT...“ /// Skloubení dobrodružný sci-fi (fantasy) s thrillerem (hororem) ve filmu pro děti (páč je to bez krve). I po těch letech je to obdivuhodnej filmovej zážitek a možná nepřekvapí, že remaster do 3D je tady naprosto k hovnu. Víc mě překvapilo, jak ze mě Spielberg záměrně dělá v tý závěrečný třetině vola. Hold, jiná doba! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pochopím, proč si nemám zahrávat s Raptorem. 2.) Pochopím, proč si nemám zahrávat s genetikou. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(3.4.2014)

Jsem rád, že, nějaký ten milník filmové historie jsem si prožil na vlastní kůži. Přeci jen, tomu zážitku "poprvé" se málo co vyrovná. S léty postupně uvadají výhrady k příběhu i hercům. Potěšení, s jakým se k filmu stále vracím, usvědčuje z toho, že film je dalece přesahuje. A schválně, kdo si vzpomene na nějakou masivnější kampaň, než jaká provázela tenhle film? Těch dokumentů o dinosaurech, těch filmů z natáčení, člověk věděl o Jurském parku ještě před zhlédnutím málem první poslední, znal spoustu scén i pozpátku a možná i to na prvním dojmu leccos ubralo. I po pětadvaceti letech bych ale Jurský park pouštěl dokola všem, co nepochopili, jak zacházet s filmovými triky. Navíc to byl první film, který dal skutečně výrazný impulz odvětví soundtracků. Zvedám nekompromisně do plných.(14.10.2005)

Tak jsem se na to také znovu koukl (asi po stopadesáté) a rozhodl jsem se navíc napsat i komentář, je jich tu totiž málo... Předně bych chtěl říci, že 4 hvězdy se nyní neotřásají jenom v základech (což jsou ty dva cípy dole), ale i v té nástavbě. Technické zpracování je brilantní a zastávám názor, že v tomto filmu dosáhlo dokonalosti a jsem přesvědčen, že dnes ty efekty rozhodně nejsou lepší. To, co ale tento film sráží, jsou neskutečně nepříjemné postavy - téměř všechny. A především v tom, jak jsou neuvěřitelné hloupé po té intelektuální rovině (svícení baterkou apod.). Logické a vědecké chyby jsou na denním pořádku. Absence čichového ústrojí tyranousaura, hledání "souboru" hloupoučké blonďaté dívčiny v programu, který hrozně moc dobře zná, míchání DNA s žabí (proč proboha míchali s obojživelníkem a ne s plazem? Anebo tvůrci nevědí, do jaké třídy spadá žába?), to jsou jen vrcholky. Naštěstí ale Jurský park není brán až tak vážně. Všudypřítomné legrácky spolehlivě rozveselí. Dále je tu po Hvězdných válkách snad nejhitovější hudba Johna Williamse a je to už ohromná klasika, čtyři zůstávají.(17.7.2006)

• - Klietku, v ktorej prepravovali velociraptora, vydražili na e-Bay. Vyvolávacia cena bola 99 centov, no veľmi rýchlo vyskočila na 100 100 amerických dolárov. Majiteľ získal aj malé prekvapenie k tomu, umelého dinosaura. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Joseph Mazzello (Tim) málem spolupracoval se Stevenem Spielbergem už na filmu Hook (1991), účastnil se konkurzu na roli Jacka Banninga. S Robinem Williamsem a Dustinem Hoffmanem absolvoval i kamerové zkoušky. Spielberg si tehdy Mazzella nakonec nevybral kvůli tomu, že byl příliš mladý, bylo mu sedm let. Na Spielberga ale udělal takový dojem, že mu režisér slíbil, že ho obsadí do svého dalšího filmu. Slovo dodržel. Mazzello oslavil při natáčení Jurského parku deváté narozeniny. Kvůli tomu se Spielberg rozhodl prohodit věk obou Hammondových vnoučat, v předloze byla Lex mladší než Tim. Režisérovi ale bylo proti mysli vystavovat tak mladé děvče takovému nebezpečí, proto je Lex ve filmu starší než její bratr. (casyy)

• - Ariana Richards (Lex) se během filmování doslova zamilovala do dinosaurů a paleontologie. Do nové vášně se ponořila natolik, že následující léto po natáčení vyrazila pomáhat Jacku Hornerovi, hlavnímu vědeckému poradci filmu a předobrazu postavy Alana Granta (Sam Neill), s dinosauřími vykopávkami do Montany. (casyy)