Jurský park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

• Morien

(1001) Když jsem byla malá, uměla jsem Malý atlas dinosaurů zpaměti. Tento film jsem ale viděla až jako velká, a to ještě k tomu až potom, co jsem prošla pseudointelektuální mutací a artovým znesvěcením. Tudíž nic moc zábava a ani ten kult kolem se mě nikdy nestačil dotknout. A ještě bych měla říct, že tím, že otevřel dveře blockbusterům spoléhajícím na počítačové divy a ignorujícím ostatní složky filmové tvorby, si vlastně zasluhuje mé donebevolající opovržení.(2.3.2013)

Jurskému parku jsem se vyhýbala řadu let, když koukám na rok natočení, zvládla jsem se tomu vyhýbat celých dvacet let, jsem vážně dobrá. V lednu, kdy jsem čekala, co muž mé topky č. 1 napíše k Lincolnovi, abych se rozhodla, zda má význam se na ten film dívat, mezi námi proběhla následující korespondence: "A dokoukej už toho Lincolna, ať si můžu přečíst koment." "Myslíš toho Spielbergova? Na toho čekám do kina." "Však já si počkám. A hned pak se překonám a podívám se na Jurský park." "To jsi ještě neviděla? Ach, jak nešťastná musíš být." "Když ty ještěři jsou tak velký a škaredý, nikdy jsem dinosaury neměla ráda, dokud je Haribo nezačalo vyrábět jako bonbony (a žížaly a třešňový jsou beztak lepší)." "To nemáš ráda ani Cestu do pravěku?" "Tu jo, ale to jsou český ještěři, ty jsou hezký přeci." Je to jenom náhoda, ale Lincolna jsem viděla dnes ráno a hned pak, tedy večer, jsem se překonala, a když mi to dávali v televizi, koukla jsem se na ty ještěry. Takže - ty ještěři jsou velký a škaredý, nikdy jsem je neměla ráda a i mezi bonbony Haribo jsou lepší modely než dinosauři, třeba žížaly a třešně. S Cestou do pravěku, kde jsou čeští ještěři, kteří nad jiné vynikají nesporným půvabem, se tohle vážně nedá srovnávat. Když park tak bez ještěrů. Ta doba, kdy jsem se tomuhle filmu vyhýbala, bylo vcelku šťastných, saurů prostých, dvacet let. A to ještě mám kliku, že jsem nečetla knihu, z které je čerpaný námět, to bych asi byla už vyloženě otrávená.(29.6.2013)

"Hrozně mě štve, že mám pořád pravdu."                                                                                                                                        Nechci se nikterak dotknout ctitelů Spielberga. Co se týče filmařských postupů, je všechno natočeno dokonale, prefektně zahráno, masky i animace skvělé, je přesně zvládnuté, kdy se co má stát a jak natahovat diváka, aby strachy cvrkal do textilu ... pokud tedy nejde o tak zvrhlého jedince, že to panu režisérovi nezbaští a na celé se dívá jako na dobře natočenou komedii. Přesně to se mi totiž stalo. Dívala jsem se s takovým odstupem, jako bych byla někde za sklem. Přesně jsem věděla, co asi bude následovat, odhadovala délku scény, kochala se vyděšeným výrazem dětí, nalíčenými jizvami ... o nikoho jsem se nebála, nikomu jsem nefandila. Něco prostě fungovalo jinak, než bylo zamýšleno. I když musím ocenit, že na rozdíl od jiných sci-fi to mělo aspoň nějakou logickou zápletku.(28.3.2018)

"Takovým úžasem to vždycky začíná. Ale pak to končí útěkem a řevem." Občas mám nezřízenou chuť prokousnout nějakému tyranosaurovi krční tepnu, odkrojit si libový plátek masíčka, ugrilovat si ho do křupava, přihodit hranolky s tatarkou a smlsnout si na tom u nějakého skvělého filmu. Za ten sice Jurský park úplně nepovažuju, ale ono to má něco do sebe zaběhat si občas slalom mezi nepříliš ochočenými a ještě k tomu údajně vyhynulými potvorami.(25.11.2012)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Kdysi jsem tenhle snímek považoval za naprostou bombu, ale po létech můj vztah k němu poněkud ochladl.(2.1.2009)

• - Jurský park se vrátil do kin ve 3D podobě v ČR 11. 04. 2013. (Ded@M@tes)

• - Na úplném začátku filmu se sejde programátor s mužem, který mu předá "přepravku" na dinosauří embria. Když mu ukazuje, jak zařízení funguje, má programátor pod levou rukou tašku s penězi. Avšak když se změní úhel pohledu, tak taška náhle zmizí. (Mr.Hudson)

• - Autor knižní předlohy Michael Crichton odhadl, že scénář filmu, na němž se vedle Davida Koeppa sám podílel, zahrnuje jen něco mezi deseti a dvaceti procenty obsahu knihy. (casyy)