Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Life finds a way. Neopeření velociraptoři, co umějí šáhnout za správnou kliku, T-Rex jako šestitunová Deus ex machina a Spielberg hýřící v duchu svých tradic nápady, infantilitou a schopností natočit rodinný biják se vším všudy. Když se ozvaly Williamsovy tóny, oči dvojice Neill - Dern řekly důlkům: „Au revoir“ a sakra živý Barney se vztyčil při okusování listí na zadní, měl jsem tehdy i teď slzy na krajíčku a to nejen proto, že do té doby v oboru nevídané se stalo ohromující skutečností.. Nicméně o něco temnější verzí Crichtonova oživeného světa jury, kdy by děti nebyly hlavním marketingovým terčem, ale potravou, bych také nepohrdl..(12.6.2012)

Dokonalá ukázka integrace CGI do vyprávění. Díky tomu, že dinosauři také ve fikčním světě vystupují jako atrakce a postavy je tak vnímají, vyvolává film dodnes patřičný "wow" efekt (vzorovou je v tomto ohledu scéna prvního spatření dinosaurů v celé jejich kráse hlavními postavami). Zároveň jde o výbornou (nebo opovrženíhodnou, záleží, jak moc opovrhujete kapitalismem) ukázku, jak merchandising zakomponovat do příběhu (jednotnost loga filmu a loga filmového parku, "mimochodem" zabraná nabídka gift shopu). Jurský park je sebevědomým hollywoodským produktem, který vám za vaše peníze nabízí nadstandardní, ve všech ohledech fungující zábavu. Nejvíce mne fascinuje, že jeho funkčnost, kterou se zatím podařilo napodobit jen pár režisérům, působí jako něco naprosto samozřejmého. 85% Zajímavé komentáře: Douglas, Lima, anais(15.3.2014)

Filmu dominuje opravdu výborná technická stránka, to bez debaty. Příběh taky vůbec špatný není, ale svým silně rodinným vyzněním mě docela iritoval (aneb nemám zájem koukat na nesmrtelného klučíka, holčinu-hackerku, která všechny vlastně zachrání a nebojácnou paleontoložku, jež svojí odvahou a schopnostmi zabrnká na strunu všem feministicky smýšlejícím divačkám jenom proto, aby se snímek zavděčil opravdu všem). Občasný humor je fajn, Williamsova hudba dělá své, rozhovor u oběda je dobrý k zamyšlení, na druhou stranu, dinosauři moji osobu (už nějaký ten rok) přehnaným úžasem nenaplňují. Slabší 4*, snaha za každou cenu se soustředit na celé spektrum diváků (u mě) bohužel udělala své.(1.10.2012)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Kdysi jsem tenhle snímek považoval za naprostou bombu, ale po létech můj vztah k němu poněkud ochladl.(2.1.2009)

Fantasticky namíchaný mix dobrodružství, výtečné popkornové akce a sympatických hlavních hrdinů. Spielberg jednoduše ví, jak pobavit lidi a tady to do puntíku předvádí. Komerční úspěch je proto naprosto pochopitelný a nutno podotknout, že naprosto zasloužený. Jurský park s největší pravděpodobností skutečně je nejlepší dobrodružný film všech dob a ani napodesáté z něj člověk neodtrhne oči. Už jen scéna příletu na ostrov je naprosto dech beroucí záležitost a to i bez přítomnosti jediného dinosaura. Nelze s jistotou řici, jestli by to Kaminski nasnímal lépe, avšak kamera je zde famózní, stejně tak vizuální efekty. Vše tak podtrhuje jedinečný John Williams, který si ten rok zasloužil Oscary dva.(15.6.2006)

• - Když Dennis Nedry (Wayne Knight) krade embrya dinosaurů, můžeme vidět, že se tvůrci přepsali u stegosaura, který byl přejmenován na "stegasaura". (L_O_U_S)

• - Na úplném začátku filmu se sejde programátor s mužem, který mu předá "přepravku" na dinosauří embria. Když mu ukazuje, jak zařízení funguje, má programátor pod levou rukou tašku s penězi. Avšak když se změní úhel pohledu, tak taška náhle zmizí. (Mr.Hudson)

• - Přestože se film nazývá Jurský park, jediné dva rody z období jury, které se ve snímku objeví, jsou brachiosaurus a dilophosaurus. Velociraptor, tyrannosaurus, triceratops, gallimimus a parasaurolophus pocházejí z období křídy. (L_O_U_S)