Jurský park

• Austrálie

Jurassic Park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Jsem rád, že, nějaký ten milník filmové historie jsem si prožil na vlastní kůži. Přeci jen, tomu zážitku "poprvé" se málo co vyrovná. S léty postupně uvadají výhrady k příběhu i hercům. Potěšení, s jakým se k filmu stále vracím, usvědčuje z toho, že film je dalece přesahuje. A schválně, kdo si vzpomene na nějakou masivnější kampaň, než jaká provázela tenhle film? Těch dokumentů o dinosaurech, těch filmů z natáčení, člověk věděl o Jurském parku ještě před zhlédnutím málem první poslední, znal spoustu scén i pozpátku a možná i to na prvním dojmu leccos ubralo. I po pětadvaceti letech bych ale Jurský park pouštěl dokola všem, co nepochopili, jak zacházet s filmovými triky. Navíc to byl první film, který dal skutečně výrazný impulz odvětví soundtracků. Zvedám nekompromisně do plných.(14.10.2005)

Čím jsem starší, tím víc Jurský park dozrává z dobrodružné atrakce pro celé rodiny do poctivé klasiky, která snad nemůže zestárnout. První brachiosaurus, první T-Rexův řev, první rána elektrickým proudem. A první film, kde při pohledu na dinosaury nemůžu říct ke trikům ani půl slova. To, že je tahle nepřibržďující jízda z dílny Stevena Spielberga, je pak pointou samo o sobě.(28.11.2011)

Zřetelně si pamatuju, že lístek na juráč stál svého času nehorázných 40 korun oproti běžným 36 a jak byly knihovny následně zahlcené obrázkovými publikacemi o dinosaurech. Mě samotného tehdy i s celou dinosauří mánií minul, ale zpětně uznávám, že je to krásně odvyprávěný a do detailu vymazlený blockbuster s výbornou hudbou a překvapivě nezastaravšími triky. V kině ve 3D to byla nehorázná pecka.(21.7.2006)

Spielberg sa nám po dvadsiatich rokoch vrátil k žánru titulu, ktorý z neho spravil hviezdu a po rokoch rodinných mainstreamov ukázal, že nestratil cit ani pre nahnanie poriadnej dávky napätia. Úžasný vizuál posunul možnosti efektov znova o obrovský kus dopredu, čomu nasvedčuje fakt, že projekcia po dvadsiatich rokoch nepôsobí ani trošku zastaralo a myslím, že by sa kľudne v kinách mohol pobiť s dnešnými súpermi, čo sa vizuálnych efektov týka a s mnohými by vyšiel ako víťaz. Príbehovo priamočiare, no veľmi dobre zahrané, má to neskutočný spád a gradáciu, sú tam emócie, napätia neúrekom, no čo viac od kvalitného blockbusteru čakať. Snáď len kvalitnejšie pokračovanie. Ale tomuto sa nedá vyčítať ani mäkké F. 100%.(21.5.2013)

"Takovým úžasem to vždycky začíná. Ale pak to končí útěkem a řevem." Občas mám nezřízenou chuť prokousnout nějakému tyranosaurovi krční tepnu, odkrojit si libový plátek masíčka, ugrilovat si ho do křupava, přihodit hranolky s tatarkou a smlsnout si na tom u nějakého skvělého filmu. Za ten sice Jurský park úplně nepovažuju, ale ono to má něco do sebe zaběhat si občas slalom mezi nepříliš ochočenými a ještě k tomu údajně vyhynulými potvorami.(25.11.2012)

• - Pro zvuk zlověstného dunění při chůzi tyrannosaura Rexe filmaři použili nahrávky pádů kácených sekvojí. (casyy)

• - Před prvním útokem tyrannousara uteče advokát Gennaro (Martin Ferrero) z jeepu na toalety a nezavře za sebou dveře. Při dalším záběru z druhého vozidla jsou však dveře zavřené a v následujícím je Tim (Joseph Mazzello) opět otevírá. (FTP)

• - Spoiler: Mezi filmem a předlohou lze najít několik rozdílů. V knize například John Hammond (Richard Attenborough) umírá po kousnutí jedovatým dinosaurem rodu procompsognatus na otravu. Ve filmu ho nic takového nepotká a objeví se i v navazujícím snímku Ztracený svět: Jurský park. (TwoFace)