Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Dobrodružné, na svou dobu rozhodně přelomové, slušně obsazené, ale hlavně prvotřídní zábava. Nechybí mu napětí ani humor, "main theme" po příletu na ostrov je k zasmání a ten tlusťoch vám hne žlučí kdykoliv se objeví na obrazovce. Ale jo, Steven uměl a umí. A na Park se jednou i víckrát za rok podívám opravdu s chutí.(11.5.2006)

S odstupem času je potřeba říci, že tenhle film stojí a padá na trikové stránce. Většinu filmu se nic neděje a probíhá seznamování s Jurským parkem, až napínavá závěrečná půlhodina tomu dává šťávu. Sam Neill byl skvělý a dětští herci také, ostatní herci mnoho prostoru neměli. Není to sice film mého srdce a neřadím jej ani mezi nejlepší Spielbergovy filmy, je to ale klasika a kult - a to mu nikdo neodpáře. 70%.(17.8.2005)

Naprosto dokonalá ukázka toho, jak má vypadat popkornová zábava pro celou rodinu, která opravdu bohatě pobaví každého. Jednoduchý scénář a vnitřně nevyrovnané postavy jsou sice zápory, ale jsou to ve výsledku zápory vleice malicherné, neb se zcela vytrácí díky výtečnému tempu, promakané výpravě (všudypřítomné merchadisingové předměty jen dotváří dokonalou celistvost a promakanost světa JP) a naprosto špičkové Spielbergově režii, která mě dostává i po mnoha letech a reprízách. V Jurském Parku Steven naplno dokázal jak bezkonkurenčně dovede pracovat s fimovými triky - samotné triky už sice zestárly, ale ve Spielbergově jedinečném podání dovedou dinosauři v Jurském parku ohromit diváky i po mnoha letech.(28.9.2007)

Minimálně 2 z těch 4 hvězdiček jsou ovšem za bombastické triky. Je sice fakt, že od tohoto vpravdě revolučního filmu již moderní technologie opět udělaly nějaký pokrok, ale triky z Jurského parku by i přesto stále patřily do TOP 10 nejlepších triků, kdyby ovšem nějaká TOP 10 existovala. Hodnocení příběhu, to už by bylo asi horší. Jelikož jsem poměrně krátce před prvním shlédnutím četl knihu M.Crichtona, byl jsem dějem nezměrně zklamán. Dnes, s odstupem času ale říkám,. že ten výsledek nakonec tak hrozný nebyl.(27.8.2002)

Filmu dominuje opravdu výborná technická stránka, to bez debaty. Příběh taky vůbec špatný není, ale svým silně rodinným vyzněním mě docela iritoval (aneb nemám zájem koukat na nesmrtelného klučíka, holčinu-hackerku, která všechny vlastně zachrání a nebojácnou paleontoložku, jež svojí odvahou a schopnostmi zabrnká na strunu všem feministicky smýšlejícím divačkám jenom proto, aby se snímek zavděčil opravdu všem). Občasný humor je fajn, Williamsova hudba dělá své, rozhovor u oběda je dobrý k zamyšlení, na druhou stranu, dinosauři moji osobu (už nějaký ten rok) přehnaným úžasem nenaplňují. Slabší 4*, snaha za každou cenu se soustředit na celé spektrum diváků (u mě) bohužel udělala své.(1.10.2012)

• - Dosud nevydaná kniha Michaela Crichtona, kterou nabídl filmovým studiím, se trefila do aktuální situace. Psala se devadesátá léta a pojmy jako DNA a genetické inženýrství začaly pronikat do obecného podvědomí. S nejvyšší nabídkou na zakoupení práv přišlo studio Universal, které mělo krom dvoumilionového honoráře v rukávu ještě S. Spielberga z něhož byl Crichton nadšen. (duklak2)

• - Pri prvom príchode T-Rexa dopadne noha kozy na strešné sklo auta. V ďalších záberoch táto noha chýba. (rezanec1003)

• - Zloduch Nedry telefonuje s kumpánom, ktorému má doniesť ukradnuté embryá dinosaurov, a pritom ho vidí cez bezpečnostnú kameru nainštalovanú v dokoch. Keď sa však prizriete na monitor bližšie, zbadáte pod oknom s videom jazdca na časovej osi. Takže nemôže ísť o live prenos, ale o nahraté video, ktoré je pustené na počítači. (ash99)