Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za vědcem, doktorem Grantem přiletí milionář John Hammond. Řekne jemu a jeho kolegyni, vědkyni Ellie, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kam by mohli jezdit lidé. Ellie a Grant hledají vykopávky koster dinosaurů, jsou to paleontologové. Hammond potřebuje, aby mu někdo udělal posudek. Chce proto po Ellie a Grantovi, aby schválili, že jeho Jurský park je v pořádku. Hammond by jim za to podporoval jejich vykopávky po dobu tří let. Ellie a Grant nejdříve nechtějí, ale nakonec souhlasí. Neznámý muž mezitím přijde za Dennisem, zaměstnancem Hammonda. Nabídne mu mnoho peníz, pokud mu přinese embrya dinosaurů, ale Hammond se to nesmí nikdy dozvědět. Ellie a Grant s kolegou Ianem, Hammondem a dalšími společníky doletí tryskáčem na ostrov. Když projíždí Jurským parkem, Grant ani Ellie nevěří vlastním očím. Jsou tam živí dinosauři. Lidí se nebojí a žijí ve stádech volně v přírodě v parku. Hammond jim pak všem ukáže, že mají i muzeum. Díky videa jim ukáže, že dinosaury rozmnožili. Vzali komáry, kteří byli zatvrdnutí v pryskyřici z přírody před mnoha lety a zkoumali jejich krev. Někteří v sobě měli krev dinosaurů, jelikož jí vysáli. Vědcům se pak podařilo z D.NA. vytvořit dinosaury, jelikož k tomu použili i žabí D.N.A. Následně pak dinosaury rozmnožili. Vědci pak Grantovi oznámí, že volně se dinosauři nerozmnožují, jelikož mají jen samice a řídí jejich chromozomy. Jsou nebezpeční, ale v parku jsou udělaná opatření a mají elektrický plot. Kolegové Granta však budování parku neschvalují. I samotnému Grantovi dochází, že spojování lidí a dinosaurů může být nebezpečné. Hammonda pak přijedou navštívit vnoučata, děti Tim a Lex. Hammondovi je oznámeno, že se blíží bouře. Grant se svým týmem a s vnoučaty mezitím odjede na vyhlídkovou jízdu. Všichni jedou auty, které nemusí nikdo řídit, řídí je počítač. Tým pak řekne Hammondovi, že mají v parku spoustu problémů. Dennis by je měl vyřešit, ale nechce se mu. Pořád Hammondovi říká, že dostává málo peněz. Auto dojede k výběhu s tyranosaurem, ale on se neukáže. Dají mu tam i kozu, kdyby ji chtěl sežrat, ale nepomůže to. Grant následně z auta vyskočí a rozhodne se jít po svých. Ellie vystoupí taky a jdou i vnoučata. Po cestě potkají dinosaura, který leží, je nemocný. Ellie zjistí, že se otrávil, ale musí zjistit přesně čím. Najednou začne bouře, ale Ellie chce dál zkoumat otráveného dinosaura. Zůstane tedy na místě a ostatní jedou pryč. Dennis mezitím Hammondovi a jeho týmu řekne, že vylepšil telefonní síť, takže je možné, že na chvilku vypadne systém. On ho přitom záměrně vypl a jde si pro embrya dinosaurů, ale ostatním řekl, že jde do automatu. Potřebuje se dostat přes elektrickou bránu, ale nesmí se to nikdo dozvědět. Dennis ukradl několik embryí, ale kvůli vypnutému systému se zastavilo auto a přestávají fungovat elektrické ploty. Nefungují ani telefony, takže se s ostatními nemá Grant jak spojit. Dennis mezitím dojde k bráně... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 1

Recenze (1 346)

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Môj najvačší kino zážitok. Mal som 6 rokov. Doteraz sa pamatám na tú upútavku, čo na to bežala v tv. Neveril som vlastným očiam, vypadalo to ohromne a tie stáda ludí, čo sa na to hrnuli do kina! Z filmu som bol v siedmom nebi a Jurský park sposobil, že som sa začal zaujímať o dinosaury. Toľko kníh a hračiek čo mám doma! Aj po skoro 20 rokoch vypadá Jurský park stále perfektne a efekty som odvtedy lepšie nevidel. Milujem ten film z celého srdca. ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Dinosauria klasika, ktorá ani po tých rokoch naštastie až tak nezostárla a vďačí za to aj na svoju dobu revolučným vizuálnym efektom. Dnes už pochopiteľne ide o štandard a divák v súčasnej ponuke nájde po tejto stránke oveľa vychytanejšie kúsky, Jurský park ale nie je iba o efektoch. Silný námet a predlohu Michaela Crichtona Steven Spielberg pretvoril do zábavnej dobrodružnej jazdy pre celú rodinu s typologicky výborne zvolenými hercami, napínavými akčnými scénami a fungujúcim humorom. A pridáva k tomu aj jednoduchú ale stále zaujímavú myšlienku. Jurský park je skrátka film, ktorý si aj po tak dlhom čase od uvedenia v kinách stále pozriem rád. ()

Reklama

Dever 

všechny recenze uživatele

Nato že sa film točil dva roky a boli prvý krát použité DTS zvuky, sa Spilbergovi podaril natočiť fakt pekný kúsok o vlastnom parku plný dinosaurov. Na ten rok fascinujúce efekty a o deji ani nehovorím............... Soundtrack John Williams: 1. Opening Titles ,2. Theme From Jurassic Park ,3. Incident At The Island ,4. Journey To The Island ,5. The Raptor Attack ,6. Hatching Baby Raptor ,7. Welcome To Jurassic Park ,8. My Friend, The Brachiosaurus ,9. Dennis Steals The Embryo ,10. A Tree For My Bed ,11. High-Wire Stunts ,12. Remembering Petticoat Lane ,13. Jurassic Park Gate ,14. Eye To Eye ,15. T-Rex Rescue And Finale ,16. End Credits , ()

choze 

všechny recenze uživatele

Zřetelně si pamatuju, že lístek na juráč stál svého času nehorázných 40 korun oproti běžným 36 a jak byly knihovny následně zahlcené obrázkovými publikacemi o dinosaurech. Mě samotného tehdy i s celou dinosauří mánií minul a ani při pozdějších zhlídnutích se z něj nestal moje srdcovka, ale uznávám, že je to efektní a napínavý sci-fi blockbuster s parádní hudbou, překvapivě nezastaravšími triky, myšlenkou i srdíčkem. A v kině ve 3D to byla nehorázná pecka. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Velká triková revoluce, aneb jak křemík ke štěstí přišel. Spielbergův výtvor nastavil nový standart a otevřel pro komerční kinematografii zcela nové obzory masivním zapojením počítačových efektů do hraného filmu. Bohužel se jaksi zapomnělo, že krom triků nabídl Jurský park jen laciný crichtonovský vývar. Ještěři zestárli, triky se okoukaly a zůstává nám taková hezky ohlodaná kostřička dobrodružného filmu, který je poměrně dobrý, ale ani o chlup víc... ()

Galerie (173)

Zajímavosti (215)

  • Ian Malcolm (Jeff Goldblum) se ve filmech Jurský Park (1993) i Jurský park: Ztracený svět (1997) objevuje pouze v černém oblečení. V knižní předloze nabídne paleobotaničce Ellie Sattler (Laura Dern) vysvětlení, že veškeré jeho oblečení je černé nebo šedivé, takže nemusí ztrácet čas přemýšlením co si vzít na sebe. Stejný argument použil i vědec Seth Brundle, jehož ve filmu Moucha (1986) rovněž hrál Jeff Goldblum - nechal se inspirovat Albertem Einsteinem. (casyy)
  • Ian Malcolm (Jeff Goldblum) tráví část pobytu na ostrově nepokrytým flirtováním s Ellie Sattler (Laura Dern). Dokonce se ptá jejího partnera Alana Granta (Sam Neill), zda je k mání. Ve skutečnosti Jeff a Laura při natáčení prožili románek, jenž přerostl v několikaletou známost. Dva roky byli dokonce zasnoubeni. (casyy)
  • Lysinová závislost (lysine contingency), která měla dinosaurům zabránit přežít v případě úniku z parku, protože si jej nebyli schopni sami syntetizovat, je nesmysl. Lysin je esenciální aminokyselina, kterou nemohou syntetizovat žádní obratlovci a musí jej tedy přijímat v potravě. V přírodě jej mohou syntetizovat pouze některé prokaryotní organismy a rostliny pomocí DAP pathway (Diaminopimelátové dráhy) a některé kvasinky, protisté a vyšší houby pomocí AAA pathway (Alfa-aminoadipátová dráha). (vojtaruzek)

Související novinky

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch

06.02.2024

Deset let uplyne letos od té chvíle, co původem kaskadéři Chad Stahelski a David Leitch udělali obří díru do akčního světa snímkem John Wick. Ukázali, že s jednoduchým scénářem, nikterak obřím… (více)

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Dinosaurům v kinech rozhodně ještě neodzvonilo. V roce 2015 odstartovaná trilogie Jurský svět sice v létě 2022 oficiálně skončila, ale přestože druhý díl s podtitulem Zánik říše a zejména pak třetí… (více)

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)

Reklama

Reklama