Minority Report

• USA Minority Report (více)

Píše se rok 2054 a Washington D. C. je zbaven kriminality. Členové elitní jednotky speciálního komanda dokáží zabránit vraždě ještě dříve, než se vůbec stane. Záleží jen na policistech v čele s kapitánem Johnem Andertonem, aby odhalili místo činu a stihli se včas dostat na místo. PreKrim, experimentální jednotka Ministerstva spravedlnosti, má neustále k dispozici tři jasnovidce, kteří neomylně určí budoucího pachatele. Je to nejmodernější obrana proti zločinu, takřka dokonalý systém. John Anderton má díky své tragické zkušenosti důvod, proč chce pro tuto elitní jednotku pracovat ze všech sil. Pokouší se ochránit tisíce lidí od tragédie, jakou sám kdysi prožil. Aniž to tuší, agent FBI Danny Witwer jej s velkou podezíravostí sleduje doslova na každém kroku. John brzy musí bojovat proti tomu, aby se nestal obětí systému, který pomohl vytvořit… Minority Report je sci-fi thriller natočený režisérem Stevenem Spielbergem (Zachraňte vojína Ryana, Schindlerův seznam, Jurský Park, Indiana Jones) podle stejnojmenné povídky Philipa K. Dicka (podle jeho děl vznikly snímky jako Blade Runner, Total Recall či Temný obraz). Nabízí vizi budoucnosti, chytlavý příběh, silnou hlavní postavu, skvělé herecké výkony, rychlou akci a napětí. Tvůrci k vytvoření dokonalé atmosféry „detektivky“ přispěli pečlivě propracovanou výtvarnou stránkou a zdánlivě nepodstatnými detaily. Nemalou zásluhu na působivé představě budoucnosti má kamera Januzse Kamińského (s širokými pohledy, nezvykle zvolenými úhly, prolínačkami, odrazy vody i skla, ale hlavně promyšlenou práci s barvou – první část děje zůstává „optimističtější“, laděna do jemné modři, druhá je tmavá a spíše do fialova). V příběhu, který se dotýká smutných otázek, jež nám klade nezadržitelný technický pokrok, režisér a scénáristé Scott Frank a Jon Cohen občas zvolí nečekaně drsnou komiku a černý humor. Stejně důležité místo mají v ději hi-tech rekvizity a doslova do očí bijící, personalizovaná reklama. Někteří diváci také jistě nepřehlednou nenápadné odkazy na detektivní a kriminální literární klasiku (A. Christieová, D. Hammett) a několikeré citace jiných snímků, kupříkladu Alfreda Hitchcocka. Roli kapitána Johna Andertona ztvárnil Tom Cruise (Vanilkové nebe, Mission: Impossible, Top Gun), Dannyho Witwera vytváří Colin Farrell (V Bruggách, Hartova válka, Humr). Důležitou úlohu v ději má Samantha Mortonová (Sladký ničema, Cosmopolis, Fantastická zvířata a kde je najít) jako záhadná jasnovidka Agatha. (Česká televize)

Trailer

kOCOUR

Pan Velký se opět vrací na scénu v plné parádě... A je teď úplně jedno, jestli jste si pod touto přezdívkou představili Toma Cruise či Stevena Spielberga. Oba totiž předvádějí, proč mají v Hollywoodu takovou pověst a ruku v ruce vás nenechají ani na chvilku vydechnout. Minority Report je skvělá záležitost, na kterou sci-fi příznivci již dlouho a dlouho čekají a která je po všech těch Impostorech prvním novodobým Blade Runnerem. Spielberg se navíc nedrží striktně předepsaných pravidel a je chvályhodné, že do pevýnch sci-fi thrillerových základů občas vnese trochu ironického nadhledu (viz. oči na podlaze) a prezentuje, že to "zase tak moc nežere". Malou bolístkou je urputná snaha zachovat, stejně jako ve všech svých ostatních počinechch, happyendový závěr, který po slušně rozjeté akci působí značně vtlakovaně. Jinak ale není co dodat. Snad jen: Stevene, nepolevuj... (a Tome, pro tebe to samé...) ()

Galadriel

Fantastické inteligentní sci-fi (což se v té záplavě vědeckofantastických filmů hledá ztěží). Úžasně vypracované prostředí budoucnosti, skvělá hudba Johna Williamse (který dokázal nemožné - hudba z budoucnosti bez syntetizátorů), skvělé herecké výkony a především dokonalý příběh podle Phillipa K.Dicka. Sice má trošku až moc dobrý konec, ale to si Spielberg zřejmě nemůže odpustit. I tak jeden z nejlepších filmů roku. ()

KevSpa

Spielbergovi se podařilo natočit film, který je úžasnou podívanou, co se vizuální stránky týče. Stejně vynikající je i rozpracování zápletky v první polovině filmu. Škoda, že ve stejném tempu nepokračoval i v druhé půlce, která malinko trpí překombinovaným dějem, kde si je Spielberg nucen vypomáhat sem tam i nějakou tou berličkou, což mu ubírá na kvalitě. Od A.I. rozhodně kvalitativní posun nahoru, nicméně stále to není to pravé ořechové. ()

POMO

Inteligentná, dejovo nabušená a vizuálne úchvatná pecka, ktorej schéma dejových súvislostí bohužial v kľúčovej, poslednej tretine, stráca potrebnú harmóniu (prítomnú napríklad v 12 opiciach). A tiež rýdzo komerčná hračka, ktorá síce na jednu stranu povyšuje tuctovú zábavu na niečo viac, ale na druhú stranu 'plýtva' vynikajúcim námetom a tvorcovským nadaním dvoch nadľudí (Spielberg a Kaminski). Tieto dva parametre totiž mohli dať vzniknúť klenotu žánru, aké sa točia raz za dvadsať rokov. A tým Minority Report, napriek všetkým pozitívam, nie je. ()

golfista

Moc jsem se těšil a musím říct, že jsem ani moc zklamán nebyl. Dobrý scénář zpracoval Spielberg tak jak umí jen on, ale výhrady by se určitě našly. V některých chvílích mi vadila "režisérská invence" za každou cenu. Také mi nesedl casting u některých důležitých rolí např. Lois Smith v roli stvořitelky Pre-Crime a také kupodivu Colin Farell. Takže film sice velmi dobrý, nicméně o budoucím zařazení mezi kultovní lze s úspěchem pochybovat. . . . . ()

• Spielberg pred natáčaním zorganizoval trojdňovú konferenciu s vyše 20 futurológmi na tému architektúra, technika, doprava a lekárstvo v roku 2054. Animátori a grafici mali potom pomerne reálne zadania na zariadenia, ktoré by v budúcnosti nemuseli byť výmyslom. (Greenpeacak)
  • Počas prvej akcie v parku má John (Tom Cruise) po zoskoku z vrtuľníka očný štít dole, ale keď sa začne pozerať po správnych dverách, tak už ho má zdvihnutý. (ČSFD)