Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

• Česko

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Dodnes si pamatuji ten osudný den, kdy se mé cesty poprvé zkřížili s Indym. V necelých sedmi letech na škole v přírodě to bylo. Panovalo deštivé odpoledne a nebyly tedy žádné venkovní aktivity. Aby měli učitelé pokoj, tak se hordě děcek pustilo video. Akorát, že nebylo po ruce nic animovaného (vlna hmatatelného zklamání mezi námi prcky) a tak nezbylo než nám pustit něco hraného z ohrané kazety. Nejdřív se nějaký film rozběhl, ale byl záhy zastaven (největší záhada mého života; co to jen mohlo být?). Kazeta byla přetočena do své druhé půlky. Následně nám učitelský sbor pustil cosi s nějakým pánem v klobouku. Navíc divně nadabované jedním dospělákem, kterému nebylo moc rozumět. Nejdříve jsem byl strašně zklamán, ale pak se vyvalila koule, rozezněl se hlavní motiv a... A již nikdy nic nebylo jako dříve. Potkal jsem největší lásku svého života (manželka odpustí). Tento filmový zážitek byl v mých očích překonán jediným snímkem; a ne, Výprava to není. Druhý den po projekci bylo už sice krásně, ale za pískotu v rytmu hlavní melodie jsme si vydupali puštění druhého dílu. Reakce u scény s polévkou byly... Ne, to už je jiný příběh.(20.8.2006)

Tak dlouho mi unikala jedna z největších klasik světové kinematografie, ale když jsme se konečně poznali, jednoduše mě uchvátilo, jak za ta léta neztratila nic ze své atraktivity. Harrison Ford stylovější a elegantnější než všichni představitelé Jamese Bonda dohromady v akci nabušenější a zábavnější víc než např. novodobí Transformers? Tak to já můžu a rád... Dobyvatelé ztracené archy jsou hlavně o zábavné, uvolněné, ale přesto promyšlené akci vhodné v podstatě pro celou rodinu. Navíc zaujmou také dobrodružnou atmosférou, zajímavým prostředím prastarých kobek a samozřejmě svou specifickou hudbou... Kult! 9/10(30.5.2008)

Tazko sa mi pise komentar k filmu, ktory som videl naposledy pred 13 rokmi, tak som si ho pozrel znovu. A vysledok? Opät skvela dobrodruzna zabava, pri ktorej ma Jones asi 20 zivotov, pretoze vzdy ked je len milimeter od smrti, vzdy sa jej vyhne. Ale to je presne to, co si ja divak zelam, pretoze mu drzim palce. Na rok 1981 nestratil film ani dnes nic na kvalite a stale dokaze zabavat a pri napinavych scenach, hlavne s hadmi alebo s tarantulami mi dokaze zrychlyt tep, pretoze hady alebo tarantuly tiez moc nemusim, aj ked sa na ne rad divam v prirodopisnych dokumentoch alebo v zoo. Takze s jednotkou som velmi spokojny a teraz sa uz len tesim na reprizu dvojky INDIANA JONES A CHRAM ZKAZY (1984), ktora dodnes patri medzi moju najoblubenejsiu cast zo vsetkych styroch Jonesov. Samozrejme nechcem zabudnut na pochvalu nestarnucej a legendarnej hudby od skveleho Johna Williamsa. Fim ziskal az 8 nominacii na Oscara, ale nedokazal premenit hlavné kategorie film alebo reziu na Oscara, pretoze v tom roku sa to podarilo v rezii Warena Beattyho za romanticku dramu RUDÍ - REDS (1981) a v kategorii najlepsi film sportovej drame OHNIVE VOZY (1981). Za to ale Dobyvatelia ziskali az piatich Oscarov za vypravu, strih, zvuk, vizualne efekty a specialne ocenenie za strih zvukovych efektov. ________ Teraz, ked mam dvojku a trojku za sebou musim znizit hodnotenie na 4 hviezdicky, pretoze aj napriek tomu, ze som Dobyvatelov vynachvalil, nasiel som tam predsa len nieco, kvoli comu nemozem dat az 5 *. Proste dalsie dve casti sa mi pacili o nieco viac. 06.07.2011. _______ Harrison Ford - (Indiana Jones) +++ Karen Allen - (Marion Ravenwood) +++ Paul Freeman - (Rene Belloq) +++ John Rhys-Davies - (Sallah) +++ Alfred Molina - (Satipo) +++ Frank Marshall - (Pilot) +++ George Harris - (Katanga) +++ Produkcia: George Lucas, Frank Marshall +++(29.3.2010)

Celá trilogie s Indianou Jonesem je ta nejcennější filmografická událost mého dětství. Ovšem Dobyvatele ztracené archy mám asi nejraději. Spilebergo s Lucasem tehdy dokázali vymyslet naprosto dokonalý koncept dobrodruha ve velmi ikonickém provedení, kterého zkrátka každý zná. Jehož styl každý zná, jehož věcičky každý zná. Což je samozřejmě kapitola sama pro sebe - Harrison Ford, kterého světu dali Star Wars, respektive samotný Lucas. Jeho charisma a neuvěřitelný šarm ho ihned vyzdvihlo na výsluní a stal se okamžitě jedním z mých nejoblíbenějších herců. Samotný film doslova srší nápady, z nichž vzniklo mnoho legendárních a nezapomenutelných scén, které si rád při každé příležitosti zopakuji. A co by to bylo za kultovní film nebýt ikonického soundtracku Johna Williamse...100%(8.3.2014)

Veliké dobrodružství a zároveň základní stavební kámen jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob, v dokonalé režii Stevena Spielberga, kde Harrison Ford zazářil snad ještě víc, než ve Star Wars. Pokaždé, když se při nějaké akční scéně rozezní slavná Williamsova melodie, je to pro moje uši jako rajská hudba. Stoprocentní zábava, která nikdy neomrzí a která dostala ještě další tři neméně skvělá pokračování. U všech filmů s Indym, mě mrzí pouze jediná věc - že netrvají minimálně o hodinu déle. Pět hvězd, jako když práskne bičem!(11.7.2016)

• - Na mapě je vidět vyznačené Jordánsko, avšak v roce 1936 bylo Jordánsko známé jako Transjordan. Na mapě je i nápis Thajsko, přestože se stát v roce 1936 jmenoval Siam. (GreatestFan)

• - Bič Indiany Jonese (Harrison Ford) byl vyroben z vyčiněné klokaní kůže. V roce 1999 byl na aukci v Londýně vydražen za 43 000 amerických dolarů. (Terva)

• - Na letadle, které na začátku odlétá s Indym (Harrison Ford) z Peru, je značka OB-CPO, což je zkratka Obi-Wan Kenobi a C-3PO z filmové série Hvězdné války. (movieband)