Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

• Česko

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Měl jsem to štěstí, že jsem tenhle film poprvé viděl jako malý špunt při české premiéře v naprosto narvaným kině (sedělo se i na schodech), za hlubokýho totáče, kdy všichni byli paf z toho, že vidí i něco jinýho, než film ze sovětské provenience (a to i přes mnoholeté zpoždění). Ta divácká pospolitost a ten neskutečný výbuch smíchu celého kina při Indyho souboji s mečovým ekvilibristou, to je něco, na co do smrti nezapomenu. Nádherná zábava.(13.4.2003)

Nevím ani proč, ale příběhy Dr. Jonese mě nikdy nelákaly, přesto jsem se rozhodl zhédnout alespoň první díl a doplnit si filmové mezery. No a můžu směle konstatovat, že to byl super zážitek, a tak nějak by podle mě měl vypadat správný dobrodružný film. Nechybí mu vlastně nic; sympatický a stylový hlavní hrdina, kterému okamžitě začnete fandit, svérázný a krásný ženský protějšek, pořádný slizký záporák (no vlastně jich bylo víc), různé nástrahy (každou chvíli Indy narazil na nějakého hada nebo nácka), napětí budované už od první scény, dynamická akce, skvělá hudba a ironický humor. K udělení 5* mi brání pouze ta fantasy složka, které mi do filmu vyloženě nesedla (ale to je můj problém), ikdyž je fakt, že trikově byla udělaná dobře.(1.11.2009)

(1001) Naposledy jsem se dívala na film v takovém zvláštním rozpoložení, kdy jsem najednou bůhvíproč měla velmi intenzivní dojem, že se vlastně nedívám na komedii, respektive na něco, co by mělo být k smíchu. Bylo to jen takové chvilkové pomatení smyslů, protože Indy je okouzlující a všechno, ale bylo velmi poučné vidět film jinýma očima. Připomněly se mi Tarantinovy filmy, které jsou cool proto, že to o sobě svým stylem říkají, tak třeba se to Tarantino naučil od Spielberga. Jen ta úvodní sekvence "tajemných" záběrů, než se ukáže hrdinův obličej, to je něco, co by mi asi u jiného filmu podvědomě lezlo na nervy jako arogance tvůrců. Tarantina mi to také připomnělo v přístupu k zabíjení, protože jasně, je to film, je to inscenace, je to zábava, je to nadsázka a vůbec, ale když se člověk oprostí od znalostí popkultury a kontextu, tak smrt je zkrátka smrt a v tomto ohledu je ta slavná scéna se zastřelením muže, který se připravuje na šermovací souboj, hodně brutální. A ještě brutálnější, když si představím, že to vidím v kině plném lidí, kteří se všichni naráz zasmějí - ale to už se zase projevuje můj strach z většího množství lidí na jednom místě. Je to podobně brutální jako když nám hlavního záporáka Poslední křížové výpravy Donovana ukážou doma na večírku a v jeden moment do místnosti vstoupí jeho manželka a on ji políbí. Já potom celou dobu musím myslet na to, že z té paní bude vdova a že bude třeba celý zbytek života nešťastná. Co to se mnou je. Taky mi moc není po srsti zdejší damsel in distress, jejíž hlavním nástrojem je nekontrolované vřeštění, přece jenom to už působí trochu lacině. Co mi naopak připadalo nesmírně hypnotické a vlastně až jak obraz z jiného filmu, je právě moment, kdy je Marion zavrtaná mezi mumiemi a řve a čeká, až ji tam odsud Indy vytáhne, a je tam jeden několikavteřinový záběr na lebku, které se pomalým vlnitým pohybem plazí ústy silný had... To se probouzí ty deviace, jaké by člověk na povrchu nečekal při sledování lehkého dobrodružného filmu pro celou rodinu. A jaké psycho by všechna tato psycha mohlo korunovat? Samozřejmě závěrečný závěr ze skladiště, které je taky v prvním plánu takové to hahaha, hihihi, ale když to vezmu vážně, když to vezmu smrtelně vážně, tak je to síla, připomíná mi to takové ty neorealistické filmy typu Zloději kol nebo Ecce homo!, kdy celou dobu sledujeme jednoho člověka existenciálně trpět až do naprosté tragédie a misérie bez zdánlivé naděje na budoucnost, a potom od něj kamera odskočí a ukáže ho stát v proudícím davu lidí, čím nám naznačuje, že těch trpících je všude kolem nepočítaně a že vlastně možná všichni trpí a že vlastně nebude žádné zítra. Myslím, že se nějak potřebuji zbavit chmurů.(1.12.2014)

Scénář: Lawrence Kasdan .. Jako blesk z čistého nebe sestoupil do dějin filmu Indiana Jones a pohnul s vývojem kinematografie jako málokterý snímek. Hrdinný učitel - dobrodruh v jedné osobě zachutnal široké mase lidí a stal se nesmrtelnou ikonou spolupráce Georgie Lucas + Steven Spielberg. Na poslední chvíli obsazený Harrison Ford byl určitě skvělá volba a sám tehdy škádlivě novinářům o filmu říkal: „…kromě té spousty nahých lidí a sexu s velbloudem by tam podle mě mělo být i hodně zábavných scén…“ V jednom skutečně nelhal, Dobyvatelé ztracené archy mají neskutečně mnoho hodně zábavných scén a k tomu nacisty, hromady plazivé havěti, tajemné artefakty... prostě všechno (ne)možné, ale obzvláště lahodně namíchané. 100%.(21.10.2007)

Steven Spielberg a Harrison Ford ve skvělé formě zplodili jednu z nejlepších dobrodružných sérií, která se příští rok dočká svého čtvrtého pokračování, o archeologovi Indianu Jonesovi. Je pravda, že první díl nasadil laťku opravdu hodně vysoko, ale myslím, že ani další díly nejsou vůbec špatné. Skvělé, jen více takových filmů!!(10.11.2007)

• - The Africa Korps neexistovala do roku 1941, přesto se ve filmu objevuje. (GreatestFan)

• - Ve scéně na lodi Katanga (George Harris) si Marion (Karen Allen) sundává klobouk levou rukou, další záběr však značí pravou. (GreatestFan)

• - Na mapě je vidět vyznačené Jordánsko, avšak v roce 1936 bylo Jordánsko známé jako Transjordan. Na mapě je i nápis Thajsko, přestože se stát v roce 1936 jmenoval Siam. (GreatestFan)