Rockerman

Vylodění v Normandii, které se odehrává v první půlhodině tohoto filmu, mě v kině připoutal k sedačce. Tlačil jsem se k opěradlu a nechtěl jsem, aby mě nějaká zbloudilá kulka z plátna dostala. Tak působivě a skvěle natočil Spielberg tuto scénu!!! Nejen tato scéna, ale celý film je vynikající! ()

Jakubik

Hromada patriotismu a spousta klišé...no a co. Amíci jsou prostě hrdý na tuhle akci ve Francii a potažmo v celé Evropě. No a teď k samotnému filmu který místama bere dech a je napínavý a poutavý až do konce. Hlavní hrdinové nás provázejí hrůzamy a nástrahamy této války naprosto (s trohou nadsázky) přesvědčivě a vylodění v Normandii je opravdu asi nejlepší scéna v celé válečné kinematografii. Ať si každej říká kdo chce co chce pro mě je to opravdu jeden z těch filmů který se mi zarily do paměti až nadosmrti. Jo a Berry Pepper je fakt cool filmovej odstřelovač ale to už jsem tu někde četl jenom se přidávám :-) ()

katmandzoo

jeden z najlepších vojnových filmov..Spielberg opäť raz nesklamal a natočil kvalitu samu o sebe s vynikajúcim hereckým obsadením, aj keď Tom Hanks o malý kúsok pred ostatnými vynikal..krásne prostredie, famózna úvodná polhodina..celý film bol skvelo vygradovaný a napätý , vôbec mi nevadila jeho dĺžka, pretože na niečo dokonalé sa skvelo díva celé hodiny.. ()

Joppo88

Moja filmová jednička. T. Hanks v réžii S. Spielberga - nemohlo vzniknúť nič iné ako nezabudnuteľné majstrovské dielo, nielen medzi vojnovými snímkami. Od úvodnéj scény až po tú záverečnú je dej naplnený nádhernými zábermi, skvelým scénarom, vynikajúcimi výkonmi a veľkou dávkou emócii. Môžem použiť všetky superlatívy pri hodnotení Vojaka Ryana. Už som tento film videl mnohokrát a mnohokrát ho ešte uvidím, lebo ak má nejaký film hodnotu, je to práve tento. Keby mám klobúk, už je dole... ()

odmocnina

Tento film priniesol podľa mňa revolúciu v akčných filmoch. Hlavne použitím obyčajnej ručnej kamery, čo pôsobí na diváka autenticky ako keby sa v boji sám nachádzal. Čítala som pár článkov o tom ako sa film natáčal a samotný herci si doslova museli prejsť peklom skoro ako vojaci. Perfektný film, odporúčam pozrieť. ()

Killingjoke

Zachraňte vojína Ryana na mne v době svého uvedení do kin zapůsobil jako naprostá bomba. Předtím jsem válečné filmy moc nevyhledával a na jeho promítání jsem se dostal shodou několika náhodných okolností. Nikdy jsem toho však nelitoval a do dnešního dne jde o můj nejoblíbenější film přímo z frontové linie. Spielberg se s divákem vůbec nemazlí a po dojemném úvodu, jenž plní funkci informátora o smyslu celé mise, nás vrhne přímo do válečného pekla na plážích v Normandii během Dne D. To vše točeno naprosto naturalisticky a bez nějakých příkras či idealizace. Následná odysea hrstky vojáků na misi, jenž se zdá být z pohledu nezúčastněného nesmyslná (několik životů pro záchranu jednoho), sice už není tak opulentní, nicméně obsahuje mnoho silných a často až děsivých momentů, které vedou s přesně dávkovanou gradací k naprosto famóznímu finále doprovázenému písní Edith Piaf. Toma Hankse osobně považuji za jednoho z nejvšestrannějších herců, přesto jsem si jej ve válečném filmu do té doby nedokázal představit. Mé obavy však byly po několika záběrech smeteny v prach. V hereckém obsazení tohoto filmu je asi vůbec těžké hledat větší slabinu. Zachraňte vojína Ryana je film krásný ve své syrovosti a obsahu sdělení, která nám jeho prostřednictvím režisér chtěl říci. Rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější filmy Stevena Spielberga, ale určitě bych se jej nebál zařadit ani mezi nejlepší filmy, které kdy byly natočeny... ()

karinakari

Nemám válečné filmy zrovna v lásce, a tak jsem se ke kultu s názvem Zachraňte vojína Ryana dostala velmi pozdě. Samozřejmě jsem toho o něm hodně zaslechla, speciálně o stopáži samotného vylodění. Nemohu ji upřít, že je velice důvěryhodná a naturalistická, ale že by mi po ní běhal mráz po zádech? To fakt ne. Půlku filmu jsem nadávala, nemohla jsem pochopit samotnou zápletku. Proč by proboha šel někdo hledat nějakého vojína Ryana během velkého zvratu ve válce? Opravdu by nějaká paní přišla při psaní kondolencí, že umřeli všichni Ryanovi bratři? Opravdu by se vláda Spojených státu starala o ubohou matku během válečného stavu? Prý je příběh založen na skutečné události, ale já tomu v tomto případě opravdu nevěřím. Pro mě je to naprosto absurdní. Já vím. Ono tam o to hledání vyloženě nejde, takže jakmile Ryana našli, konečně jsem se do děje zažrala. U závěrečné bitvy o most jsem si okousala všechny nehty, zanadávala si ještě víc než v první části filmu, ale tentokrát ne na scénář, ale na zbabělou postavu vojáka (Jeremy Davies). A ač jsem se tomu bránila, jak jsem mohla, podlehla jsem tomuto kultu a na konci filmu brečela, jak malá. ()

snoodles

Mě toto tedy vůbec neoslovilo. Nemám potřebu se na to dívat podruhé. I když bych možná změnila názor. Ne, spíše ne. ()

JBMAVERICK

Miluju Toma Hankse, miluju Barryho Peppera a miluju Saving Private Ryan. I tak by se to dalo říct, ale budu trochu konkrétnější. Nevím jestli je to moje top válečných filmů, určitě musim vyzdvihnout i jiné jako např. the Thin Red Line, Platoon, nebo naše Nebeské jezdce, ale stejně je Ryan tak trochu jinej film. Všechna pozitiva už tady asi byly řečena a to neumluvim o úvodní scéně, kdy kameraman určitě musel být zúčastněný tohoto osudného vylodění, jinak to zkrátka neni možný. Ale přijde mi, že zážitek z týhle scény bere divákovi jakékoliv iluze, najít si ve filmu scénu lepší a ten, už se o to ani nepokusí. Já si svou lepší scénu našel. ()

Biopler

Špičkové vojnové zábery, perfektná réžia a najdokonalejšia kamera vo vojnovom snímku akú som kedy videl. Spielberg a Kaminski sú machri a so zatajeným dychom som sledoval pamätný úvod a aj pamätný koniec. Príbeh je veľmi pekný, ale akosi ma jeho podanie nechalo chladným a nevedel som sa naladiť. Pohla mnou scéna keď Marshall čítal list pre matku piatich synov od Lincolna. Čo sa týka žánru, jedná sa o špičku. Veľmi silné 4*. Oscary za réžiu a kameru sú absolútne zaslúžené. ()

emdvojka

Film o vylodení v Normandii je tak veľmi autentický, že aj skutočný veteráni z 2 sv. vojny považovali tento film za najlepšiu ukážku tejto filmovej vravy. Steven vytvoril dokumentárnu ukážku bolesti a smrti, ktorá táto veľká vojna vyvolala. Pravé vďaka tomuto filmu ostáva toto šialenstvo pre našu generáciu stále aktuálne. ()

redwik

Vojnové filmy u mňa nikdy nebudú mať takú šancu ako komédie, sci-fi či fantasy, ale vojaci zachraňujúci Ryana boli vskutku pozerateľní. Prvá vojnová scéna bola parádna, ostatné tiež, no prišli mi príliš dlhé. Keď sa už počas bitky pozerám na hodinky, asi niečo nie je v poriadku. Podobne, aj rozhovory medzi vojakmi mi prišli zbytočné. Keby to bolo niečo k téme, nepoviem ani slovo, ale z ich rečí som nič nemal. Na druhej strane, ako každý uvádza, je to parádne zobrazenie skutočnosti (aspoň si to myslím, nakoľko som v tom období ešte nežil). Mierne nad priemerom. P.S. Vin Diesela som takmer nespoznal. Tom Hanks - John H. Miller /:/ Edward Burns - Reiben /:/ Barry Pepper - Jackson /:/ Adam Goldberg - Melish /:/ Vin Diesel - Caparzo /:/ Giovanni Ribisi - Wade /:/ Jeremy Davies - Upham /:/ Paul Giamatti - Hill /:/ Ted Danson - Hamill /:/ Matt Damon - private Ryan ()

1Legend1

S odstupem několika let viděno podruhé a myslím, že jsem do toho filmu dospěl. Ač nemám rád Toma Hankse, tak zahrál skvěle, stejně jako jeho tým. Vynikající zpracování vylodění na Omaha Beach a neméně skvělá poslední bitva, emotivní konec. Dechberoucí autentické záběry sutin, mrtvol, zbraní, vozidel, prostě všeho. Nejlepší filmové zpracování z druhé světové války. 95% ()

caramell

Film jedné scény?? Dalo by se říci. Ale ten zážitek, který ve vás zanechá, tou neskutečnou brutální realističností a vším spojeným s v válkou nadnáší celý film. Ne že by nebyl dobrý, on je skvělý, ale prostě zůstane ve stínu té úvodní vyloďovací scény. ()

ludva10

Tak kvůli tomuto filmu jsem si tenkrát koupil domácí kino za nehorázných 25 tisíc. Chodili k nám návštěvy na projekci tohoto filmu a s otevřenou pusou koukali, jaké efekty film má ( nikdy domácí kino do té doby neslyšeli ) - hlavně vylodění na pláži, to je bomba ( kulky létající zezadu dopředu a padající vojíci, kulky létající pod vodu ) a ke konci filmu letadla ( tankobijci ) létající nad hlavou dopředu a dozadu. Na tu dobu pro nás prostě nepředstavitelné. Abych ale nepsal jen o efektech, film se mě celkově moc líbí, co do děje, tak i herecké pojetí ( Hanks, Sizemore, Damon a jiní ). Pro mne asi po filmu Seven ( Sedm ) druhý nej film v mém žebříčku. ()

deLaFere

Holywood je nedílnou součástí řekněme vnější prezentace Spojených států, vytváří velmi zkreslený obraz velmoci číslo jedna a Spielberg je jedním z hlavních fabulátorů tohoto podvodu. Není sporu o řemeslné kvalitě filmu, proč se k tomu ještě vůbec vyjadřovat, že? Jenomže!! Dokonce už i dnešní američtí autoři literatury faktu přiznávají, že o nějakém americkém heroismu tu prostě nemůže být řeč. Američané se takřka tři měsíce "zdrželi" ve svých obranných postaveních po vylodění, protože prostě a jednoduše jednotky nechtěly jít do útoku proti Němcům. Tři měsíce trvalo je donutit, aby přešly do útoku. V kontextu těchto informací je Ryan vrcholem směšnosti a ubohosti vytváření mýtu kolem statečných amerických vojáků. Ten snímek nesahá ani po kotníky Četě natož Apokalypse a je jedno, že se nejedná o druhoválečný konflikt. Problém vidím v tom, jak dnešní generace tyhle polopravdy a občas vyloženě lži baští a berou jako fakta, bez minimální znalosti skutečných událostí. Bohužel realita byla, je a bude někde úplně jinde. ()

Kingjiri

Snímek dle očekávání těží hlavně ze Spielbergovy technicky vychytaný filmařiny, díky čemuž jsou akční scény maximálně reálný. Jen v dramaturgický rovině bych čekal ještě něco víc. Když se zrovna nebojuje, může se leckdo trochu nudit a námět byl určitě dostatečně silnej na to, aby se do příběhu dostalo víc emocí a napětí. Jednodušší cestou taky mohlo být zintenzivnění prací ve střižně, aby bylo díky střídmější stopáži hlušších míst míň. Pořád však forma znatelně vítězí nad obsahem, takže dám s čistym svědomim čtyři silnější hvězdy. ()

Ozzy2 odpad!

Myslím, že na pláži Omaha měli vojáci úplně jiné starosti, než jít hledat nějakýho trottla. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018