poster

Schindlerův seznam

 • USA

  Schindler's List

 • Slovensko

  Schindlerov zoznam

Drama / Historický / Životopisný

USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Hrají:

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Paweł Deląg, Henryk Bista, Wojciech Klata, Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko, Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig, Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański, Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge, Wilhelm Manske, Thomas Morris, Razia Israeli, Norbert Weisser, Grzegorz Kwas, Marta Bizoń, Grzegorz Damięcki, Daniel Del-Ponte, Peter Flechtner, Adam Siemion, Dieter Witting, Georges Kern, Michael Gordon
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (1 676)

 • POMO
  *****

  Čo o ňom napísať, keď nechcem zase len sucho vytahovať všetky superlatívy a priraďovať ich ku každej jednej jeho filmárskej zložke? Welles má Občana Kanea, Coppola Godfathera, Kubrick Vesmírnu odyseu a Spielberg Schindlerov zoznam. Fiennesov Amon Goethe je personifikáciou úpadku ľudského ducha, zodpovedného za najväčšiu tragédiu našich dejín, Williamsov soundtrack je neprekonateľným vrcholom súčasnej filmovej hudby, kameraman Janusz Kaminski je pre mňa (čoby milovníka čiernobielej kompozície) modlou a vyhladenie Krakovského gheta jednou najhrôzostrašnejšou scén, aké som kedy videl vo filme. Steven si týmto film splnil poslanie, pre ktoré sa stal režisérom. A ja by som si najradšej každý záber z tejto jeho mimoriadne osobnej výpovede zarámoval, zavesil na stenu a modlil sa, aby som mohol vrátiť čas a zabrániť tomu, o čom vypovedá.(27.5.2002)

 • Houdini
  *****

  NFR 2004, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Výprava, Střih, Hudba, Scénář - A + 5 nominací: Herec HR - Liam Neeson, Herec VR - Ralph Fiennes, Kostýmy, Masky, Zvuk(20.2.2004)

 • Lima
  *****

  Za tohle veledílo má Spielberg mojí bezmeznou úctu. Fakt, že si ho Spielberg na studiu Universal doslova vydupal, mojí úctu ještě zvyšuje. Jeden z největších filmů všech dob, film, který alarmuje, vzdává úctu, šokuje i dojímá...(1.6.2002)

 • Galadriel
  *****

  Tenhle film je skutečně neuvěřitelně silný a ještě hodně dlouho po jeho skončení jsem o něm musela přemýšlet. Nic podobného, co se v něm děje jsem nikdy nezažila (a doufám že ani nezažiju), ale svým tématem a jeho excelentním zpracováním snad nemůže být nikdo, koho by nechal chladným. Nemá cenu psát víc, řečeno už je tu snad vše, co mohlo být.(2.5.2006)

 • Tsunami_X
  *****

  Krásný příklad nadhodnocování kinematografické výpovědi díky zvolenému tématu, ovšem ne že bych divákům nepřál syrovou podívanou a režisérovi splněný sen. Jen bych s těmi superlativy o nejlepším počinu v dějinách filmu dost šetřil.(25.4.2005)

 • Gemini
  ***

  Jako film o jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin je to výborné dílo, a ano, Spielberg to natočil skvěle. Tedy...některé scény. Když chce realitu, umí ji vyprodukovat. Jenže Schindlerův seznam realita není. Ó nenene, přátelé, holocaust a všechno to zlo, to je realita. Malé příběhy o lidskosti, to je realita. I děsivý Amon Goeth, to je realita. Ale Oskar Schindler, tak jak nám ho Spielberg vymaloval??? To ani omylem realita není. Oskar Schindler byl normální vykořisťovatelská manipulátorská říšská svině, která v tom uměla chodit. Když se realita překrucuje takovýmhle způsobem (a nikdo mě nepřesvědčí, že v tom nebyla snaha naprat do diváků větší emoce, aby se o tom ještě víc mluvilo, a aby na to přišlo ještě víc lidí a vyrejžovalo se na tom ještě víc peněz - i kdyby to bylo za účelem zviditelnění toho jak to tenkrát skutečně bylo), nemůže ani strhující výkon Liama Neesona přesvědčit. Jako film je Seznam skvěle odvedená práce. Je však třeba ho vnímat celkově, i s dopadem na společnost, a tady je to něco s čím se nesmířím. Glorifikovat válečného zločince si nesmí dovolit ani "geniální" Spielberg!!! Tohle nesmí být film, který vás odpoutá od skutečnosti...Výsledné hodnocení je průměrem mezi působivostí a realitou.(30.7.2006)

 • Tosim
  *****

  Štěstí? Válka. Spielberg prostě je a bude pohádkář, ne všechny příběhy o skutečnosti skutečnosti do puntíku odpovídají, tady jde především o princip a vyprávění o jedné z největších lidských tragédií. Na dramatičnosti celého Schindlerova seznamu tohle všechno neubere ani píď.(16.8.2016)

 • Matty
  *****

  Pokud by platilo čím lepší film, tím kratší komentář, neměl bych tu psát vůbec nic. Jenže Schindlerův seznam je tak dobrý film, že o něm nelze nic nenapsat. Na druhou stranu žádná slova nemůžou popsat mé pocity z něj. Jednoduše (momentálně) ten nejlepší film, který jsem viděl. 100% Zajímavé komentáře: POMO, kiddo, Eddard, Kirké, Spock, MManual, Bobek15, Flix(17.8.2005)

 • Radyo
  *****

  Celých 11 let od natočení mi trvalo, než jsem tuto filmovou perlu mohl shlédnout. Vděčím za to fishkimu, kterému touto cestou velmi děkuji. Co se týče filmu - na jeho konci jsem byl zcela konsternován a mráz mi po zádech běhá ještě teď. Popisovat pocity, které ve mně zanechal by bylo zcela zbytečné, každý člověk by ten film měl povinně vidět, aby POCHOPIL. Ať už byl či nebyl Oscar Schindler přesně takový, jak jej zachycuje tento jedinečný snímek, rozhodně se nesmazatelně zapsal do dějin nejen židovského národa, ale celého lidstva. Nechci Spielberga přehnaně démonizovat, tento jeho film jej ale definitivně učinil nesmrtelným a zařadil jej takřka Schindlerovi po bok. Spileberg sice nezachránil stovky Židů před jistou smrtí, ale připomněl nám všem cenu lidského života.(25.5.2004)

 • Enšpígl
  *****

  Po skončení filmu,sem seděl ještě dlouho po titulkách a nevěřil, že se něco takového stalo. Jen doufám, že už nikdy nebude příležitost k tomu aby musel být další "Oskar Schindler".(12.7.2006)

 • Djkoma
  *****

  Mé čekání se vyplatilo, ikdyž jsem byl upozorněn na ořízlost filmu, ale hodlám to napravit filmem na DVD v celé jeho kráse. Nápad točit černobíle bylo úderem Božího prstu na hlavu Stevena Spielberga a jeho kameraman toho využil způsobem jaký se v dnešní kinematografii nevidí. Kamera v kontrastech bílá/čená a polostínech předvádí geniální hru obrazu s kamerou. Pohledy kamery na muže kouřící doutník, sedícího v křesle a polozakrytého stínem by v barevném nebyli ničím a v černobílém poddáním jsou nebem pro filmové fajnšmekry. Spielberg také předvádí excelentní výkon a jeho režisérské schopnosti bud získal na dluh od dábla nebo poprvé v celé své kariéře zkusil vybodnoutse na nostalgii a pohádkovost ala ET a poprvé se ukázal dábelským mistrem. Herecké obsazení nemohlo být lepší. Často kritizovaný mentorický a někdy příliš strohý Liam Neeson mě přijde jako dokonalá volba(jen mě mrzí nakonci jeho brek a pláč, který je až přehnaným vyústěním jeho svědomím). Ben Kingsley se předvedl jako další dlužník dábla a hraje úžasně. Můj oblíbenější z bratrů Fiennesových Ralph je jako Aman Goeth snad jeho přesná replika. Ještě se neklonuje? To říkáte vy. Jeho podoba německého správce je perfektní a až dokonce je tím špatným, ale jistě ne nejhorším. Herecké kvality této trojce jsou magicky vysoké a všichni se přesně hodí do svých rolí. Casting desetiletí. Po tomhle filmu vám možná potečou z očí slzi, ale mě netekli. Bylo to těsné a závěrečná scéna s hrobem kam chodili přeživší židové, kteří byli zachránění Oscarem Schindlerem společně s herci, kteří je stvárnili, patří mězi nejsilnější scény filmu. Film je plný možná až přehnaně citových a dlouhých scén, které by šli zkrátit, ale pravděpodobně by to narušilo tichou a pomalou skladbu filmu, která je úžasná. Proto nechme tento klenot být a jen koukejme jaký skvost natočil Hollywood.(5.1.2006)

 • T2
  *****

  Rozpočet $22miliónovTržby USA $96,065,768Tržby Celosvetovo $321,306,305/100%/(18.5.2005)

 • Renton
  *****

  Scénář: Steven Zaillian .. Bravo Mr. Spielberg!!! O holocaustu už jsem toho viděl obrovskou spoustu, ale Schindler's List mě dostal!! Monumentální a opravdu krutě krásný film.(31.3.2004)

 • larelay
  *****

  Dokonalost sama o sebe...(13.9.2006)

 • Anthony
  *****

  Geniální. Výborný Fiennes (proč nedostal Oscara místo Jonese v Uprchlíkovi?!) a Kingsley. Ale hlavně je genialita filmu dána režisérem - mistrovské a náročné komponování některých scén je dechberoucí: likvidace krakowského ghetta (červená holčička), scény z Osvětimi, scény selekcí. Některé scény mám potíže i dnes dokoukat. I ta tak kritizovaná závěrečná scéna se dá přežít i když si ji mohl Steve odpustit.(7.6.2003)

 • Radek99
  *****

  Film, který mnou, jako jeden z mála, dokázal otřást. Po zhlédnutí tohohle filmového opusu je mi už jasné, proč ho Steven Spielberg MUSEL natočit. Tady není co komentovat... 100%(31.1.2007)

 • DaViD´82
  *****

  Opus magnum Stevena Spielberga. Co více byste o tom chtěli vědět?(9.2.2007)

 • Pohrobek
  ****

  Krásná pohádka o tom, že ani v té nejstrašnější životní situaci není definitivně prohráno a řadový člověk v sobě může najít sílu k nebývalému činu... No, jedinou chybou je asi to, že se bohužel jedná jen o pohádku a celý film je věrohodný stejně jako Keneallyho knižní předloha. Oskar Schindler - henleinovec; špion; válečný zločinec, jenž se musel po válce narychlo uklidit do Argentiny - stíhaný československou i polskou tajnou službou; egoistický nespolehlivý obchodník i manžel; člověk, k němuž se úplatky sbíhaly a jenž je opět ochotně rozdával - ze všech možných důvodů, člověk, o jehož skutečné roli v přežití 1200 židů toho zaručeně víme pramálo. Stejně tak brněnecký azyl - místo s obrovskou úmrtností; místo, kde někteří ani nevěděli o existenci Oskara Schindlera; místo, za které se možná muselo draze platit. V každém případě však těch 1200 lidí přežilo, ať už to bylo zásluhou kohokoliv. Schindler však není ani černý, ani bílý - prostě šedý jako většina ostatních. Na druhou stranu se výborně povedl Amon Goeth - tenhle rozmazlený, nafoukaný, úplatný a marnivý klouček, který byl zbaven moci a zatčen samotnými SS. Jeho poslední pozdrav tak zřejmě nebude nic jiného než další nepromyšlené gesto člověka, který zdaleka nedospěl na místo, které zastával - dá-li se na něj vůbec dospět. Bez diskuzí nejlepší film Stevena Spielberga, a zatím jediný, na který se můžu podívat vícekrát.(31.12.2005)

 • Superpero
  *****

  Pánové Spielberg, Neeson, Kingsley a hlavně Fiennes, který stvořil jednoho z nejlepších filmových hajzlů co jsem kdy měl možnost vidět. Skvělý syrový film. Asi nejlepší co jsem od Spelberga viděl. Zvlášť se mi tam líbily různé režijní vychytávky jako mistrně sestříhaná scéna s oslavou u Schindlera a mezitim Fieness mlátí tu svoji služku, a nebo skvělej nápad s holčičkou v červenejch šatech, takovéhle kombinování barev jsem od té doby viděl až v Sin City.(31.12.2005)

 • Rob Roy
  ****

  U hodnocení tohoto filmu si konečně naplno uvědomuju úskalí hvězdičkového hodnocení. Jak mám hodnotit? Schindlerův seznam je film, jehož humanistické hodnoty jsou nezměrné a nešlo by hodnotit jinak než pět hvězd. Každý by TO měl povinně vidět. Ovšem pokud ho hodnotím jako film, který promlová jeho dramatickými prostředky, tak určitě není dokonalý. Spousta scén je jedinečných ( sprchy ), ale jako celek to není to, co by mě absolutně emocionálně přimrazilo. Spielberg je vynikajicí režisér a já ho mám rád, přestože nemiluji zdaleka všechny jeho filmy. Ale pořád to je klasicky vystavěný hollywoodský velký příběh ( nemyšleno hanlivě, protože takhle se to opravdu stalo ) u kterého víte, jakým schématem se bude odvíjet. Nic nového. Vsázel jsem na závěrečné emoce, které byly, ale ne tak silné jak by měly být. Rozhodně nesnižuji naléhavost tohoto filmu. Z pohledu lidského srdce 5 hvězd, z pohledu filmového srdce silné 4 hvězdy.(27.5.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 63 84
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace