• Francie

(neoficiální název)

Lola Montesová

Drama / Romantický / Životopisný

Francie / Západní Německo / Lucembursko, 1955, 116 min

Jedno ze stěžejních děl filmových dějin. Barvy, kompozice, výprava, to vše na příkladné úrovni. Ne nadarmo to spousta filmařů včetně Francoise Truffauta označuje za nejlepší CinemaScope film všech dob. Herecky zaujme jak Martine Carol jako žena, jíž se k nohám skládají všichni dostupní muži, tak démonický ředitel cirkusu v podání Petera Ustinova.(31.5.2005)

Tento typ filmu by ma mal emocionálne rozobrať. Donútiť nie najmladšieho chlapa na konci plakať. V podstate by to malo byť režisérovou povinnosťou. Tak, ako sa to podarilo dvojici E+P s Red Shoes. Chyba ale nie je iba na strane tvorcov, Lolu Montes treba vidieť v kine, možno niekde z predných rád. Ak je film koncipovaný pre veľké plátno, je svojim spôsobom nezmysel ho pozerať hoci aj na veľkej obrazovke. Všetko je po formálnej a rozprávačskej stránke dokonalé, o to viac ma mrzeli tie chýbajúce emócie. Ale v momente, keď sa film zjaví v programe klubového kina alebo v rámci festivalu, nebudem váhať ani minútu.(17.6.2016)

Jediný barevný (a zatím jediný širokoúhlý, co jsem viděl - ani nevím, jestli existují další) Ophuls byl velká otázka, protože komponování do akademického formátu a hra světel a stínů ho pro mě definovaly především. A jde samozřejmě o jedinečný zážitek. Výrazné barvy první jakosti, širokoúhlé, že David Lean by řekl: "Hele, Maxi, brzdi." V Ophulsovi se režijně opět střetává síla klasické kinematografie a maximální nápaditosti v jejím rámci. Dějově je film naopak opět podvratný. Pasivní hrdinka odevzdaná do rukou cirkusáků se stává objektem, hračkou a někým, kdo se vzdal vnitřku, čímž vzniká mnohdy perverzní útok na diváka, který se nemůže neztotožňovat se senzacechtivými návštěvníky okolo manéže. Tohle Ophulsovo odcizování postav skrze roztříštěné retrospektivy a vypravěčské pohrdání dělá Lolu dost odvážným filmem. 4 a 1/2(13.1.2017)

Melodrama za všechny peníze – nejdražší francouzská koprodukce své doby. Po své premiéře zůstala opulentní ukázka Ophülsova sklonu k vypravěčským i stylistickým excesům mimo okruh kritiků z Cahiers du Cinéma nedoceněna. Teprve po režisérově smrti k ní pozornost většího množství cinefilů přitáhl americký auteurista Andrew Sarris, označující Lolu za nejlepší film všech dob. Bezradnost producentů nicméně udělala své a film byl krátce po premiéře zmrzačen necitlivými střihovými zásahy, přeskupujícími události do chronologického pořádku. Syté technicolorové barvy, původní cinemaskopický formát a stereofonní zvukovou stopu první kopie nejvěrněji přibližuje a Ophülsovu neortodoxní vyprávěcí strukturu zřejmě nejpřibližněji zachovává restaurovaná verze od Cinémathèque Française, přístupná na discích od Criterionu. Pokračování zde. 80%(29.4.2018)

Už vím, odkud to sebral Greenaway v Dítěti z Maconu, ale i v Prosperových knihách a Kuchařovi - . A Jasný to před Až přijde kocour taky musel vidět... Lavran má s manýrou pravdu. Navíc - Ophuls je staré kino. Ale chvílemi hodně vtipné. A ve své do sebe zatočenosti naprosto dokonalé! PS: Auricova hudba byla pěkně otravná... Je to tu: http://uloz.to/xYyW7fqP/max-ophuls-lola-montes-1955-avi(15.7.2014)

• - Natáčení stálo 648 miliónů franků. (contrastic)

• - Producenti očekávali ohromný úspěch, ale film zcela propadl. (contrastic)

• - Snímek byl natočen ve třech verzích a při natáčení bylo exponováno 85 000 metrů filmu. (contrastic)