Leo poslední

Leo the Last

Velká Británie, 1970, 104 min

Netreba sa skúšať zmeniť štát, v prípade nespokojnosti so systémom je potrebné skúsiť zmeniť bezprostredné okolie. Také je vyústenie navonok halucinačne pôsobiaceho filmu o Leovi, amatérskom ornitológovi, ktorý namiesto pozorovania vtákov, z bezpečia svojho okna čoraz viac začína pozorovať sociálne podmienky černošských nájomníkov domu naproti, drzého pasáka aj doterného obchodníka. Do toho tajná spoločnosť, usilujúca obnoviť impérium, zbrane a vzbura proti utláčaniu, ktorá využila skutočné demolovanie jednej zo straších londýnských štvrtí. Film známeho režiséra ostáva dokonale neznámy, napriek obsadeniu Mastroinaniho do hlavnej úlohy. Nezvyklé zábery, dokonalý úvod, skvelá réžia a ani ocenenie z Cannes nič neznamenajú. Prečo? Nuž - postupné osmeľovanie sa hanblivého a nudiaceho sa vlastníka až k revolučnému precitnutiu utlačovaných aj utláčateľa a upozornenie na kohorty vydridušských parazitov, ktorý si svoje buržoázne výsady nijako nechcú zobrať vziať zjavne nevoňajú dnešným prevládajúcim poučkám a nalinkovaným tézam o riadení spoločnosti.(11.6.2013)

Dost podivínským způsobem natočený film, ale nemyslel jsem to ve zlém, jen něco to potrvalo než jsem si zvykl. Vůbec ne špatný film, několik zajímavých i zábavných momentů, ale hlavně o nás, s hodně zaostřenou optikou o naší společnosti.(30.6.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1970 - Najlepšia réžia (John Boorman)(11.1.2013)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(14.2.2006)