• slovenský

Akční / Drama / Sportovní

USA, 1985, 91 min

• CheGuevara

Ať tu Sly po mě nežádá kupu nadhledu, když ji sám nemá ani, co by se pod nehet vešlo. Zhůvěřilost po všech stránkách spíše připomíná televizní pořad populární hudby osmdesátých let s patetickým moderátorem, co ztratil veškerou soudnost. Ani to akční finále není bůhvíjak strhující, což již prominout nelze. Čistá pětka, studente Stallone. S touhle slohovkou z první třídy se můžeš jít akorát tak klouzat.(4.12.2007)

Pro mě osobně jeden z vrcholů série (dalším je pak první a poslední díl). Nejde tu jen o box jako v ostatních dílech, Rockymu nejde jen o to ukázat, že "na to má", tentokrát hlavně bojuje kvůli pomstě svého mrtvého kamaráda a za čest USA ve světě. Jednoznačně je Ivan Drago Rockyho nejlepší soupeř, soundtrack je pěkně nadupanej, trénink v Rusku má šťávu a finální zápas... no, co si budeme nalhávat, působí snad ze všech dílů Rockyho nejdynamičtěji a taky nejatmosferičtěji a nejpůsobivěji a nejvelkolepěji a... a... prostě všechna ta další honosná přídavná jména, co vás napadnou. Navíc všechno prosakuje takovou tou atmosférou 80. let: dobří Američané, zlí Rusové, která vás i po letech strhne. I tento pohled se ale v závěru filmu stírá a trochu to vypadá, jako by Rocky osobně pomáhal Reaganovi ve sjednocení těchto dvou velmocí.(18.7.2007)

Parádní motivační filmek, v posilovně se po zhlédnutí hnedka lépe cvičí, protože když si projdu peklem, horším než ten nejhorší sen, tak na konci budu stát nejvejš.... "možná vyhrát nemůžu .... ale jedno přece jen můžu …. dělat všechno co on .... ale aby mě porazil, musel by mě zabít .... a aby mě zabil, musel by mít srdce se mě postavit .... a to aby udělal, musí mít vůli nechat se sám zabít .... nevím, jestli je na to připravenej"(25.6.2011)

POMSTA. Tohle je moto čtyřky, pomsta za nepovedený třetí díl a nebo jen hříčka scénáře? Ať tak či onak, čtvrtý Rocky přetaktoval motor sportovního dramatu na klasický akční film se sportovní tematikou. Jestliže se v předešlém díle pral pokus vyrovnat se jedničce s komerčnější zábavou, tak tady se o něco podobného už ani nepokoušeli a vsadili všechno na přímočarou komerční řežbu. A světe div se, funguje to! Musíte se vykašlat na přehnaného ducha amerikanismu, který je cítit z každé situace, s každého kouska scénáře. Studená válka, která mezi dvěmi velmocemi vřela v reálu na sebe vzala symboliku dvou zcela rozdílných postav boxerů. Možná aby dali amíci najevo že mají navrch, že jsou země otevřených možností, ale na tohle jak řikám kašlete. Nebo se to alespoň pokuste brát z legrace. Sylvester Stallone tentokrát znovu nad scénářem zapracoval. Tu zbrklou a nedotaženou režii protáhl do neuvěřitelně svižného rozměru a hlavně naservíroval snad nejdrsnější, nejtvrdší a nejintenzivnější trénink ze všech dílů téhle série. Postavil svou postavu proti anabolické bestii, steroidy polikající mašině, dal do kontrastu sovětskou supertechnologii se svým dřevorubeckým a notně přiznat originálnějším stylem. Dolph Lundgren ztvárnil dle mě nejdrsnějšího a největšího protivníka, který kdy proti Rockymu stál. Zaměnit souboj pleťově odlišných boxerů za mezinárodnostní je rozhodně jedním z obrovských oživení. Stejně jako si ve trojce odbyl své závěrečné defilé Burgess Meredith, tak ve čtyřce jej následoval i Carl Weathers. Sice je to děsně jednoduchá zamotat příběh tak jako tady, leč je to velmi účinné. Právě na místo zmíněného trenéra Micka se pasoval Tony Burton, který konečně dostal více prostoru. Z toho podivína co v jedničce rozdával neurotické výlevy na všechny strany Burta Younga se tady stal takovej roztomilej strejda na cesty a hlavně Talia Shire už neinkasovala umělé a rádoby dojemné výlevy a vrátila se na post Rockyho skutečné opory. Příběh má daleko větší tempo hlavně díky svižnému střihu a pohotové kameře, na které Bill Butler od posledně řádně zapracoval. Trénink a hlavně souboj soubojů by byl poloviční nebýt opětovně dokonalé muziky, skvělého a neopakovatelného hudebního doprovodu. Tentokráte si ji vzal pod patronaci Vince DiCola a krom klasického theme přidal svižnější a modernější sound, doplněný písňovým doprovodem kapely Survivor (Eye of the Tiger & Burning Heart). Jen tu rapovanou dabingovou vložku s povadlými křidélky si mohli nechat (ovšem, kupodivu i tohle ke kultovní záležitosti patří). Ten mega souboj je metou, kterou se snaží docílit stovky pronásledovatelů, ovšem takový zápal emocí, takový kontrast sil (vždyť Sly od prvního dílu vypadá poloviční a proti Dragovi je jak ředkev ku melounu) a neuvěřitelná spontánnost, to se těžko povede napodobit. Jestli jsem jedničku pasoval na jedno z nejlepších sportovních dramat, pak tenhle díl patří ke špičce akčního filmu a nejen let 80tých. Proč nemůžu jinak než za 5 hvězdiček? Proto! Popravdě, viděl jsem to snad 30krát, možná i víckrát a nepřestalo mě to bavit ani o chloupek. Rocky is back!!! (jenže ne na dlouho chlapče)(26.1.2005)

• -bad-mad-wolf-

Megapopularita čtvrtého dílu Rockyho v našich končinách je úsměvná, nicméně pochopitelná. Dyť to tam amíci natřou rusákům! Co na tom, že jde s přehledem o nejhorší díl série, který se předhání v předhazování klišé (pomsta za kamaráda, spousta drsných pohledů z očí do očí, konvertování publika při zápase) a upozaďuje Rockyho samotného. Závěrečný povinný proslov otravný. Mimochodem, pohlavek tomu, kdo pustil před kameru toho robota. 5/10 z nostalgie.(3.8.2012)

• - Ve skutečnosti nemohli za dob studené války sovětští vojáci profesionálně boxovat. (AndewMX)

• - Při úvodu zápasu Creeda (Carl Weathers) a Draga (Dolph Lundgren) ve scéně, kdy Apollo křičí na Draga: "Chci tě, chci tě, chci tě," Apollo nemá na levé ruce rukavici, přestože ve scéně před tím a potom rukavice má, navíc se schyluje k zápasu. (Jespi)

• - Čierny športiak, na ktorom jazdí Rocky, je 1984 Lamborghini Jalpa P3500. (Marcin)