Drama / Sportovní

USA, 1985, 91 min

Celou tuto sérii beru s velkým nadhledem a pasáží, které mě v jednotlivých dílech ještě před x lety přišly dost husté a teď naopak směšné, přibývá. Nicméně čtyřku mám dost ráda, i když v momentě, kdy Sly sedí za volantem a zatímco jde střihaný klip z předešlých dílů, do hudby je přeříkáván český text (z keců, u kterých snad musí dnes trpět i sám autor) písničky, se o mě pokoušejí mdloby. Na druhé straně mě tahle pohádka o poctivém houževnatém sportovci, který se postaví reprezentantu nepřátelské země, protože "když já jsem se moh změnit, tak vy se můžete taky změnit", dostává. Rocky zároveň potvrzuje mou teorii, že k svalům není třeba drahých posilovacích přístrojů, stačí naštípat pár kubíků dříví a...... třeba mě nosit na rukou :-)).(26.1.2005)

Pozrieť si tento film s niekoľkoročným odstupom je zážitok, na aký sa len tak nezabúda. ROCKY IV je stelesnením všetkého, prečo sme milovali akčné filmy osemdesiatych rokov. Dobrý oceľový muž vs. zlý oceľový muž, úžasná Amerika vs. chladné Rusko, a keď chcete, tak aj sila čistého ducha prírody vs. sila modernej techniky. Máme tu pomstu zabitého kamaráta, máme tu tvrdý tréning pred zápasom a máme tu samozrejme i finálny zápas, ktorý oplýva takým energickým nábojom, že sa vám chce vstať a rozdať si to s kvetináčom. Všetkým týmto sa vo svojej dobe mohli pochváliť desiatky filmov, ale len zopár z nich to všetko dokázalo naservírovať s takým nadhľadom a šoumenstvom a v tak dynamickom, videoklipovom balení ako ROCKY IV. Nesmrteľná klasika!(19.5.2002)

Pro mě osobně jeden z vrcholů série (dalším je pak první a poslední díl). Nejde tu jen o box jako v ostatních dílech, Rockymu nejde jen o to ukázat, že "na to má", tentokrát hlavně bojuje kvůli pomstě svého mrtvého kamaráda a za čest USA ve světě. Jednoznačně je Ivan Drago Rockyho nejlepší soupeř, soundtrack je pěkně nadupanej, trénink v Rusku má šťávu a finální zápas... no, co si budeme nalhávat, působí snad ze všech dílů Rockyho nejdynamičtěji a taky nejatmosferičtěji a nejpůsobivěji a nejvelkolepěji a... a... prostě všechna ta další honosná přídavná jména, co vás napadnou. Navíc všechno prosakuje takovou tou atmosférou 80. let: dobří Američané, zlí Rusové, která vás i po letech strhne. I tento pohled se ale v závěru filmu stírá a trochu to vypadá, jako by Rocky osobně pomáhal Reaganovi ve sjednocení těchto dvou velmocí.(18.7.2007)

Sly si u mě rezolutně řekl o několik vrcholů – tehdy, když oživil svou první legendu (Rocky, 1978), o šest let později, když oživil druhou (Rambo, 1982), o dalších šest let, když utáhnul příjemnou buddy movie (Tango & Cash, 1988), následně se rval coby chrabrý horolezec v roli šité na míru (Cliffhanger, 1993) i profesionální vrah v netriviálním thrilleru (Nájemní vrazi, 1995), od té doby však uběhlo mnoho vody. Úporně se snažil o další nádechy právě s dvojicí svých ikonických legend R+R. Když se ve čtvrtém pokračování rval v Moskvě nejen za kamaráda, byl to další triumf. Ano, ona bitva USA vs. SSSR je dost pokřivená, dialogy mnohdy úsměvné (šaškující Creed na tiskovce), řežba přepálená, protože z počtu Dolphových ran by se neoklepal nikdo, a celkově je to velmi naivní. Na druhou stranu zvolené skladby pohánějící tréninkové montáže jsou stejně jako ony cvičební metody a samotné zápasy úchvatné. Nefalšovaná srdcovka a nostalgická pohádka o americkém Davidovi a sovětském Goliášovi.(17.7.2019)

• Djoker

Trošku mě zaráží množství lidí, kteří tady tvrdí, že Rocky IV je nejlepší z celé série. Souboj USA a SSSR je jistě kořením tohoto dílu, ale to je tak vše. Dva souboje, dva dialogy, tréninková pasáž a konec. Hudba, která byla u Rockyho vždy velkým plusem, je tady nahrazena discem, které se do tréninku absolutně nehodí a ještě víc sráží alternativní způsob přípravy na zápas. Závěrečný proslov tomu nasazuje korunu. Jako kdyby fotbalisté Japonska přijeli do KLDR, porazili je, řekli jim ať otevřou své hranici, pustí dovnitř demokracii a komunisté by začali tleskat. Idea pěkná, ale všeho s mírou.(15.10.2010)

• - První film série, kde nezazněla písnička „Gonna Fly Now“. V prvním, druhém a třetím díle jsme ji vždy mohli slyšet při Rockyho (Sylvester Stallone) tréninku. (zevloun)

• - Sly trénoval před natáčením společně s Dolphem Lundgrenem. Trénovali čtyři hodiny denně, dvě hodiny posilování, dvě box, a to šest dní v týdnu. (SirTraged)

• - Stallone se setkal s Lundgrenem ještě před castingem. Stallone mu řekl, že má dobrou šanci roli dostat, ale doporučil mu nabrat dvacet liber svalové hmoty. (AndewMX)