• slovenský

Akční / Drama / Sportovní

USA, 1985, 91 min

Z celý série Rocky je tohle jediný mnou zhlédnutý kousek a nejspíš ten z těch nejlepších, ačkoliv to někdy působilo skoro až komiksově komicky. Apollovo hejskovství a jeho namachřený poskakovaní za otřesný americký národní danceshow bylo nemluvným gigantem Lundgrenem po zásluze potrestáno vejpraskem smrti. Když pak Dolph stojí nad jeho cukajícím tělíčkem, pronáší robotickým hlasem věcné poznámky: "Kdo se mi postaví, zemře. Nemůžu být poražen. Všichni zahynete. Tato planeta bude zničena. Jestli umřel, tak holt umřel." Sly se nasere, sbalí saky paky a rozjede se za pomstou do Ruska, následuje neuvěřitelně dementní scéna s jízdou v autě, do který českej dabér překládá velmi znuděně text písničky: "Nežádám o další šanci. Chci jen vědět proč. Není to snadný. Slipy mě škrtí." a tak dále. V Rusku naštípe pár metráků dřeva a v ringu pak samozřejmě megatronovi Dolphovi naklepe půlky. Nicméně aby nedošlo k nepochopení, mě se tenhle Rocky líbil. Dokonce i zatracovaná Brigitte Nielsen, která za roli dostala malinu, mi jako chladná ruská atletka sedla. Sralo mě ovšem to, že Rockymu ve stoje zatleskala řádka ruskejch papalášů, jako ve filmu může bejt nadsázka, ale čeho je moc, toho je příliš. Mimochodem, Lundgren je jako dvou metrová kolosální ruská mašina na rány dokonalej.(21.12.2014)

Tvůrci ve čtvrtém díle udělali jednu dobrou věc, a sice zápletku se Sovětským svazem v době pozdní studené války. Vybrat si sebecharismatičtějšího "amerického" soupeře by znamenalo jen slepé kopírování trojky. Ale Dolph "kamená tvář" Lundgren jako soudruh Drago, to je skutečná trefa. Tento díl se zaměřuje více na samotný zápas než na osud hlavního hrdiny a je to asi dobře. Americký nacionalismus se projevuje i zde, možná i ve vyšší míře, než by bylo záhodno, ale to nemůže překvapit a tím diváka ani zklamat.(17.11.2009)

Zvláštní je, jak já si vždycky tak odpočinu u Rockyho, i když je tam všude box a krev, tak nemusim na nic myslet a prostě jen fandim ! Úžasný ! Není co vytknout, tentokrát se mi moc líbila režie, oproti třetímu dílu, takže Stallone si zaslouží rozhodně pochvalu i touhle cestou. Z nepřítele v ringu se stal přítel a ten tu teď není, pomstít ho opět v zápase je podle mě symbolické a zároveň dobrý nápad pro další zápletku. Film mi ubýhal jako vždy svižně. Nemám co bych vytknula, perfektně natočeno, skvělá hudba. Kolos jménem Drago se zabijáckým pohledem a strohými větami, podle mě dost prohluboval zážitek i atmosféru celého zápasu. Co se mi líbilo asi nejvíc, bylo srovnání posilování Draga na strojích a Rockyho v terénu a v naprosto jiných podmínkách. Člověk vidí ty tréninky zas a znova a pořád je tam něco novýho, je vidět, že si na tom Stallone dal záležet. Další věc, co je přínosem na těhle filmech, že tam nejsou zbytečný řeči, osobní problémy, prostě sport, vítězství, překonání sám sebe! Žádný zbytečný žvásty! Nechápu jak toho může tolik vydržet a snýst... O Dragovi: ,,Vidíš, není to stroj, je to člověk"... Drago: He is not human, he is a piece of iron! Ano Drago, máš pravdu, on je opravdu kus železa ! :)(23.1.2012)

Souboj Východu a Západu ve strhujícím podání. Lungren je skutečný démon a těžko se někdo této role mohl zhostit lépe. Samozřejmě nesmí tu chybět zobrazování ideologie, pomsta kamaráda a fakt, že poctivý trénink vydá za dvacet injekcí se steroidy. Rocky IV je nesmrtelná klasika a brilantní ukázka filmu let osmdesátých, kdy nám nevadil jednoduchý ba až prostý příběh. S odstupem let, můžeme s nostalgií vzpomínat a nechat se unášet onou strhující atmosférou a neskutečným feelingem, kterým tento film bez debat disponuje......"aby vyhrál, musel by mě zabít"...(24.12.2005)

Absolutní vrchol série. Dechberoucí podívana od začátku do konce. Nejde spočítat u kolika scén jsem dojatý i po tolika letech. Nebojím se označit za nejlepší sportovní film, nikoliv film se sportovní tématikou. Protože třeba první dva díly Rockyho byla vlastně existenční dramata a sport byl až druhořadý. Trojka a hlavně Čtyřka, tento poměr zcela otočily. Skvělé písničky a trénink při mám chuť vzít do ruky švihadlo a pak si udělat sto sedů lehů. Casting Lundgrena byl skvělý tah. Není nic co bych mohl vytknout. Rocky inkasuje jako nikdy předtím a nezná bolest. 100%(18.11.2014)

• - Snímek nepřímo zapříčinil vznik filmu Predátor (1987). V Hollywoodu koloval vtip, že když Rocky porazil všechny možné soupeře na Zemi, jeho příští souboj bude proti mimozemšťanovi. Tvůrci filmu Predátor si toto vzali vážně a začali pracovat na snímku souboje mimozemského tvora s vypracovaným pozemšťanem. (ArsenalEagle)

• - Jediný díl série, kde Rocky (Sylvester Stallone) během tréninku nevyběhne schody vedoucí k Philadelphskému muzeu umění. (J.Rose)

• - Stallone se setkal s Lundgrenem ještě před castingem. Stallone mu řekl, že má dobrou šanci roli dostat, ale doporučil mu nabrat dvacet liber svalové hmoty. (AndewMX)