Anna proletářka

Předloha:

Ivan Olbracht (kniha)

Karel Steklý

Jan Seidel

Marie Tomášová, Josef Bek, Jana Dítětová, Bořivoj Křístek, Bedřich Karen, Jarmila Májová, Libuše Pospíšilová, Oldřich Velen, Vítězslav Vejražka, Saša Lichý, Martin Růžek, František Vnouček, Karel Máj, Theodor Pištěk, František Marek, Jaroslav Nesnídal, Svatopluk Majer, Felix le Breux, Jaroslav Seník, Josef Bartůněk, Josef Beyvl, Bedřich Prokoš, Osvald Albín, Adolf Vojta-Jurný, Jiří Holý, Bohuš Záhorský, Otomar Krejča st., Nelly Gaierová, Růžena Gottliebová, Milada Horutová, Lída Jírů, Gabriela Bártlová-Buddeusová, Nina Bártů, Anna Kubalová, Emilie Hráská, Oldřich Vaverka, Karel Konečný, Alexej Solmar, Otylie Beníšková, Jaroslava Panenková, Josef Benátský, Miroslav Homola, František Holar, Václav Kyzlink, Vladimír Šrámek, Mirko Erben, Kamil Bešťák, Slávka Budínová, Hanuš Malimánek, František Černý, Gustav Čech, Václav Příhoda, Stanislav Langer, Bedřich Bozděch, Zdeněk Kryzánek, Pavel Wuršer, Růžena Šlemrová, Meda Valentová, Josef Steigl, Josef Kemr, Václav Špidla, Viktor Očásek, Josef Chvalina, Fanda Mrázek, Jaroslav Vondřička, František Klika, Antonín Kandert, V. Hájek, Rudolf Princ, Antonín Soukup, Miloš Kopecký, Zdeněk Bittl, Josef Toman, Karel Brabec, Emil Kavan, Antonín Heřmánek, Arnošt Mirský, Vladimír Hlavatý, Otakar Vážanský, Otakar Dadák, Stanislav Lužický, Ivo Gübel, Vl. Macháček, Oldřich Slavík, Zdeněk Hodr, Karel Švarc, Josef Hlinomaz, Jarmil Škrdlant, Jan Děták, K. Kočka, Vladimír Leraus, Jaroslav Cmíral, Jiří Vršťala, Jaroslav Černík, Adolf Horálek, Marie Rosůlková, Arna Pekárková, Anna Gabrielová, Jaroslav Orlický, Marie Nováková, Bohuslav Kupšovský, Bohuš Hradil, Ferdinand Jarkovský, Karel Pavlík, Dagmar Týmlová, Jindřich Rychtařík, Zora Polanová, Karel Svoboda, Karel Hruška, Miloslav Homola, Ladislav Gzela, Jan Pixa st., Majka Marie Tomášová, Viktor Nejedlý st., Eva Marie Kavanová, Věra Kalendová, Jaroslav Zrotal, Hynek Němec, Božena Vítovská, Antonín Zacpal
  • honza7

Tak nějak přemýšlím, proč to vlastně dělám! Spinosaurus a jeho dary jsou opravdu skvosty! Vždy když jsou Vánoce, nebo mám narozeniny, očekávám DVD buď s rudým obalem (Botostroj, Únos, Rudá záře nad Kladnem...) a bohužel mezi těmito dary byla i Anna Bordelářka. 139 minut totálně o NIČEM! Jedinou vtipnou hláškou bylo: "Dejte si na nás pozor, budeme do vás střílet!". Věta od špinavých odporných a mocichtivých kapitalistů!(6.11.2014)

• PetrPan

Hlavní linie: Příběh o vyšukání KSČ v ČSSD. Vedlejší linie: Když neměla Anička co šukat u Rubešů, šukala s bolševikem Toníkem po Praze. Po nějaké době společného pošukávání , pak v sobě vyšukali lásku k sobě a k lidu. Po zhlédnutí filmu jsem měl pocit, že bych si měl taky zašukat, když čumím na takovýhle pičoviny.(2.11.2012)

• Véča

„Porážka dělnické třídy r.1920, způsobená především tím, že v čele bojů nestála bolševická strana, rozhodla sice o tom, že buržoasie nastolila svou diktaturu cukrovanou masarykovským humanismem. Ale současně byla tato porážka nesmírným poučením, nesmírnou zkouškou ohněm. Vždyť to poučení přivedlo dělníky k nutnosti založit komunistickou stranu. Film „Anna proletářka“ dobře a přesvědčivě ukazuje, jak a z jakých lidí se rodilo ocelové jádro budoucí KSČ. Je nám jasně, že takoví Toníci, ale i takové Anny budou opravdovými bolševiky, které už nikdy nikdo neopije rohlíkem humanitních ideálů.“ Kino, 1953, č.15 (16.7.),(20.5.2007)

• ripo

V „Anně proletářce" vytvořil Olbracht mohutný, realistický, hluboce pravdivý s silně přesvědčivý obraz našeho revolučního dělnictva v jeho boji proti buržoasii a jejím jidášským posluhům z řad oportunistů. Z tohoto základního faktu také vycházel autor filmového zpracování Karel Steklý a vědom si toho, že osud Toníka a Anny je spjat s nezadržitelným postupem dělnického hnutí a Olbrachtem úmyslně zasazen do událostí roku dvacátého — rozšířil a dokreslil pozadí událostí tohoto důležitého roku, kdy se rodila Komunistická strana Československa. Udělal to, co Olbracht pro okovy buržoasní censury udělat nemohl, postavil na scénu historické osobnosti, aby tak ještě jasněji a konkrétněji mohl vyjádřit hlavní ideu Olbrachtova slavného díla. Vytvořil tak film, který je důstojným protějškem románové předlohy a horoucí oslavou zrodu naší komunistické strany, která nás dovedla k tak slavným vítězstvím. Filmový přehled 7/1953(14.9.2008)

Film, ktery se snazi zkompromitovat vladu prvni republiky a spolecenske pomery te doby... Minimalne dnes se spise jedna o karikaturu doby padesatych let, minuleho stoleti. I presto se ve filmu najde urcita pravda, ktera vypovida o mezivalecnych pomerech. Josef Bek ve sve typicke roli je opet ve forme, nejen me asi hodne irituje. Naopak, jak jsem nejednou kritizoval Marii Tomasovou, role Anny ji sedla. Potesila i Jana Ditetova a herci hrajici pravicaky byli taky zabavni. Uplne bych tento film nezatracoval, minimalne z historickeho pohledu na 50. leta se jedna o celkem cenny material.(27.11.2014)

• - Jde o jediný film, ve kterém hrál herec, režisér a otec herce Norberta Lichého Saša Lichý. (M.B)

• - Protože titul naplňoval metráž dvou celovečerních snímků, vykazovala se tehdy dvojnásobná návštěvnost tohoto filmu. (hippyman)