Série(2) / Epizody(23)

Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

Vančura

Zpočátku mě to moc nebralo, první epizody mi dokonce přišly zcela hrozné, a měl jsem chuť se na to vykašlat - ale když už člověk něco rozkouká, tak mu to nedá, a někdy od půlky už mě to docela začalo bavit, a ke konci už jsem si to hodně užíval (poslední dvě epizody jsou top). Místy mi to přišlo opravdu vtipné a povedené, hrají tam skvělí herci, a to zasazení děje do chatové osady se mi prostě strašně líbí, takže mně snad ještě bude líto, že už víc dílů není... (?) ()

troufalka

Když jsem poprvé přebrodila potok a vjela na osadu Záhoří, nevěděla jsem, co mě čeká. Ano je tu klid a hezky, ale nebude tu nuda? Za mých mladých let se seriály snažily kopírovat reálný život, zvykla jsem si hodnotit podle přirozenosti. Na to Kolečko nehraje, jeho stylizace je záměrná, jde pouze o to, zda na ní divák přistoupí. Pokud ano, bude se více či méně bavit. Když na ni nepřistoupí, radím raději se nedívat. Na srovnávání s reálným životem zapomeňte. ()

Djoker

Postavy chatařů se dají lehce rozdělit do třech základních skupin. Sympatické (Beretová, Myšička, Nováková, Červenka), zábavné (Majer, Chýlková, Vaculíková, Plodková) a otravné (Nesvačilová, Holub, Polášek, Dulava). Zbytek je méně výrazný a někteří ani nedostanou pořádný prostor. Jde o karikatury vyhnané do extrému a v kombinaci s ironicky vyznívající pohodou malebného Záhoří tak záleží jen na tom, zda divák přistoupí na hru sklepmistra Kolečka. Seriálová Osada je každopádně přístupnější než její reálná verze. Zvědavý výletník si však díky spadlému stromu poradí. ()

Malarkey

Když jsme s přítelkyní viděli první díl, říkali jsme si, že nápad by byl, tak tomu do dalších dílů ještě šanci dáme...a uvidíme. Když pak končil díl třináctý, tak nám bylo smutno, že jsme se s osadou u Nižboru museli rozloučit a už přemýšlíme, kdy se tam pojedeme podívat, abychom to spojili i s Hanákovou hospodou. Osada nám totiž za těch třináct týdnů neskutečně přirostla k srdci. Totální oddechovka s postavičkami, kde můžu říct, že co herec, to originál. Osobně třeba nedokážu říct, kdo mi sedl víc a kdo míň. Obecně jsem tu na všechny koukal hrozně rád a ještě radši jsem se do Záhoří s nimi vracel. Osada je jednoznačně oddechová záležitost, je to přesně ten druh seriálu, který si chcete pustit pří večerním pátku, tedy když je pracovní týden konečně už za Vámi. To, že tady osciluje kolem šedesáti procent je mi tak naprostou záhadou. Osada mi totiž mnohdy způsobila záchvaty smíchu a já ji za to děkuji. Pokud by byla druhá série, vůbec bych se nezlobil. ()

Tosim

LEČO LÉČÍ. Seriál s tak vzestupnou tendencí jsem už dlouho neviděl, prvnímu dílu bych bez váhání vpálil odpad a ten poslední se na nadprůměrné hodnocení dostal s přehledem. Ze začátku karikaturní a přehnané ad absurdum bez sebemenšího smyslu, v průběhu seriálu se však například jednorozměrná postava v podání Radka Holuba změnila v charakter, zatímco Martin Myšička na tom byl úplně obráceně. Vizuál v pohodě, po čase Bajgar zase nerežíruje svůj scénář, takže to není nablblé až tak moc, ale angažovaný osten satiry sem tam bodne, občas trapněji, občas míň. Jestli závěrečná sebereflexe téměř všech zúčastněných patří ke kladům či záporům Osady, se zatím nemůžu rozhodnout. Dejte mi chvilku. ()

• Ve scéně, kde Michal Franěk (Stanislav Majer) telefonuje s kolegou, má na telefonu rozsvícenou zamykací obrazovku, takže žádný hovor ve skutečnosti neprobíhal. (SONY_)