Série(2) / Epizody(23)

Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

Honzíno

Holub s Plodkovou a Poláškem značně trčí. Udělat z těchto postav hlavní aktéry, či aktéry v popředí proplétající se každou epizodou, věřím, že by to jejich charaktery utáhly skvěle. Zbytek postav je překvapivě ne tak dobrých (Nesvačilová, Bareš, Červenka), průměrných (Chýlková, Nový), někdy vyloženě debilních s naprosto imbecilním vývojem (Pavla Beretová, Myšička), nebo jen zkrátka osinou v zadnici bez vývoje (Arnoštka a její kámoška) a postrádaní hodných sidekicků (Hanák). Těžký průměr, čekal jsem více. Jazýček vah u mě převažuje ke třetí hvězdě díky tomu, že jsme to měli doma jako vymývací oddych po pracovním týdnu, že jsme se na to občas i těšili a dokoukali to (až na jednu epizodu někde vprostřed). Kolečko nemůže napsat každý rok 1-2 dobré seriály, natož filmy, do kterých se pouští. To by byl nadčlověk. 51% ()

Foxhound#1

Hodnocení jednotlivých dílů mě fakt nebaví, tak závěrečná sumace po shlédnutí celého seriálu. Když se seriál rozjížděl, pár nadšenců mi řeklo "koukni na to, je to hlína". No pěkně děkuju, od Kolečka jsem čekal něco lepšího a dost jsem z toho byl zklamán. Na 13 dílů je opravdu slabé, když to chytne dech až po druhé půlce. Bohužel tenhle chatařský experiment časem úplně zapadne a na rozdíl od Mostu nebo Přeboru si na něj už asi ani nevzpomenu. I tak samotný námět hodnotím kladně, stejně tak herecké obsazení. Tedy kromě vysloveně protivné a nesympatické Nesvačilové, nikdy víc!!! ()

Mlle

Odkladiště mainstreamových herců, kteří jsou samozřejmě skvělí, ale… nemají kde hrát? Zkáza Dejvického divadla odstartovala lidovou, jak by řekli soudruzi, úroveň kdysi špičkového souboru (ano, dnešní název pro totéž je „buranské“, díky recenzetovi rikitiki) . Pro mě je tohle škoda času a pro tyhle herce škoda pověsti. ()

GeusX

Povedené barvité postavičky s kvalitním hereckým obsazením. Humor je chytrý, ale je třeba si ho všimnout a pochopit do hloubky neb se dá klidně přehlédnout a sklouznout k nudě. Když však něco, tak je to perla, žádný kýč. Škoda, že se neperlilo častěji. (Tak nějak jsem měl přehnané očekávání zábavy jako v seriálu Čtvrtá hvězda). Pohodový seriál, od kterého jsem však v žánru komedie čekal přece jen větší útok na bránici. Asi na mě leze deprese... ()

EllienPM

Když se jedináček z Prahy pokouší v 35 letech napsat epizody z "pohodového" chataření, nemusí to vždy dopadnout dobře. Plno věcí špatně nebo nevyužito, plno věcí nevytěženo a nezmíněno, chybí. Jistá omezení zapříčinil výběr lokace v CHKO, ale rozhodně jich nebylo tolik. Vytěžit šla třeba reálná stavba májky a další jarní události. Škoda přeškoda. Ale chápu - viz. začátek. Příklad za všechny, jak mělce (rozuměj povrchně) je seriál napsán - možný Spoiler - původní náčelník zemře, jeho synovec čte u ohně závěť a lidé, kteří starého Kýhose (hlas Pavel Rimský) znali dekády let !!! téměř nehnou brvou a pouze suše kondolují Hanákovi (synovci). Ani jedna jediná zmínka o zážitcích s původním náčelníkem osady, ani jedna jediná vzpomínka na víc, jak 20 let chataření... Ani jedna jediná nabídka společného rozmělnění popela, ani jeden jediný návrh návštěvy nemocnice za jeho života atd. Opravdu asociální, sterilní. Škoda, že ČT víc neinvestovala právě do chaty býv. náčelníka, který jako jediný zůstával v Záhoří i přes zimu, a měla tam jen sklad filmařské techniky. Právě v té chatě mohli inspiraci čerpat na fejk-zimování se chystající Ajťák a Šlechtic. Takže náplň tvoří zejména do absurdna vypointované dialogy, které jsou nejčastěji šílené. Ale to nepřekvapí, to Klečkovi jde (viz. Marta a Věra (a Brouček)). Pokud Petrovi skutečně připadá vtipné "utěsnění studny" (viz. jeho rozhovor na letošních Varech) a hodlá to vytěžit, musí mít intelektuál a chatař (já) logicky pocit prázdnoty a mála. Malosti a sucha. No, naštěstí kadeřnice z Jihlavy v druhé půli už tolik nedominovala, naštěstí Majer vytáhnul fakt nádherný fenomenální péro, takže zábava se přece jen dostavila. Tedy díky. Kupodivu mi nevadil ani silný Product placement. Osadě rozhodně prospělo, když režisérské otěže převzal Jan Bártek. Cením, jak si Hynek chodil pro rady ke starším chlapům, dnes dost ojedinělé a moc pěkné. Na dvě věci nikdy nezapomenu (Holubovo vyjmenovávání pražských čtvrtí a - četla jsem to na znojemačka.cz) :). Škoda, že pražské části nebyly vypointovány i v poslední epizodě první řady - Já, Pražák z Podolí... :). Kolečko vypointuje nesmysly až do nesnesitelného slovíčkaření, ale nedokáže vypointovat sám sebe. Největší rozkol (a že jich je, Hledači chyb "ve filmu" by jich našli) je hned v první epizodě a v prvním díle s Nejkou - Hynek "přece jsem ty věci netáhl 12 km na autobus" - znázorňuje, jak odlehlé Záhoří je, a díl s Nejkou - tak se tu mějte (a jde sama lesem pěšky "12 km" na autobus. Južanovi jsou tak chudí, že ani nezletilou dívku tam nemohli odvézt, v dnešní době, v lesích, 12 km. Mohli za někým zajít, aby ji svezl, a mohlo z toho (nejen v autě) vzniknout mnoho dalších pěkných obrazů. Škoda, že nebylo víc scének z hospody (Bára Hrzánová vyloženě potěšila, potkávat je s R. Holubem u nás v obchodě, mají tu totiž chatu :) ) a škoda, že nebylo "více romantiky na řece na pramici" (Rybáková + Franěk, např.). Škoda, že nebylo žádné nahé noční koupání (krom toho zaspaného), které běžně na chatě bývá a celkově se noční scény odbyly jen táborákem a bednou s nářadím. Shrnu to tak, že Kol. je stále moc mladý, vyhřezle asociálně plochý a je to znát. Na druhou stranu - aktuálně nikdo lepší u nás příliš netvoří, takže buďme rádi i za ty záblesky a nepřestávejme doufat, že jednou... Možná v druhé řadě, možná ještě později. Ale snad, jednou. Jisté je, že Osada definitivně stvořila Tři bohyně - Leinweberovou, hodNěsvačilovou a Plodkovou. Přál jsem si víc Švandové, škoda. Taky škoda, že nevyužit zůstal CZ trend posledních dvou let - otužování. Oceňuji obsazení. Snad jen neherečka Chýlková trochu drhne, Vaculíková dtto. Neskutečné na dnešní plochou dobu byly ovšem výkony obou dětských hereček - Neodpaněné a její Nejky. V druhé řadě trochu zimních scén by neuškodilo. Ocenil bych i býv. manžela Rybáka. Konfro jeho IQ s Pomáhat a chránit by byla jistě výživná a možná by nastala i POHODA. :) :) () (méně) (více)

• Natáčení druhé série seriálu znepříjemňoval hluk letadel startujících z Ruzyně, takže více než třetinu natáčecího času zabraly prostoje. Hned za letadla se intenzitou hluku zařadily žáby, které pravidelně začínaly kvákat vždy po povelu „akce“. (raininface)
  • Ve scéně, kde Michal Franěk (Stanislav Majer) telefonuje s kolegou, má na telefonu rozsvícenou zamykací obrazovku, takže žádný hovor ve skutečnosti neprobíhal. (SONY_)
  • Južanovi jezdí Volvem s SPZ 5H7 9667, ale na začátku osmé epizody, když přijíždí do Záhoří, je na autě při záběru zezadu SPZ 1A6 8386 (v momentě, když podjíždí bránou do osady). (Bremus)