Dobrý voják Švejk

Předloha:

Jaroslav Hašek (kniha)

Karel Steklý

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová, Eman Fiala, Otto Hradecký, Olga Karásková, Bedřich Karen, Josef Kemr, František Kreuzmann st., Alena Kreuzmannová, Vladimír Leraus, Jiří Lír, Fanda Mrázek, Miloš Nedbal, Stanislav Neumann, Poláček, Vladimír Řepa, Jiřina Steimarová, Světla Svozilová, Josef Šidlichovský, Šmíd, Václav Trégl, Jaroslav Vojta, Míla Vojta, Bedřich Vrbský, Bohuš Záhorský, Josef Benátský, Kamil Bešťák, Josef Bláha, František Černý, Arnošt Faltýnek, Oldřich Hoblík, Miroslav Homola, Věra Koktová, Končel, Ladislav Krečmer, František Kubíček, Václav Kyzlink, Otto Lackovič, Stanislav Langer, Vladimír Majer, František Marek, Zdeněk Martínek, Milan Neděla, Miloš Patočka, Jan Petřík, Jaroslav Radimecký, Marcela Sedláčková, Jan Skopeček, Theodor Strejcius, Václav Švec, Richard Záhorský, Stella Zázvorková, Žák, Milka Balek-Brodská, Rudolf Deyl ml., Antonín Jedlička, Jan Maška, Miloslav Homola, Marie Grossová, Karel Hovorka st., Oskar Hák, Viktor Očásek, Antonín Lebeda, Bohuslav Kupšovský, Marie Nováková, Václav Wasserman, Antonín Soukup, Milan Mach, František Holar, Slávka Rosenbergová, Felix Felton, Michael Peake, John Collin, Václav Sloup

Miroslav Hájek

Scénografie:

Boris Moravec

Masky:

Karel Marek

Pan Hrušínský je samozřejmě nejpůvabnější Švejk, ale výkon pana Kopeckého jako polní kurát Otto Katz je jednou z nejúžasnějších vedlejších rolí v našem filmu.(17.1.2003)

Křišťálový glóbus - výběr(15.5.2007)

• Galadriel

Tenhle film je opravdu jako kniha Jaroslava Haška (kterou jsem, přiznávám, celou nikdy nepřečetla, ale dílčích pasáží nám bylo nejen ve škole předhazováno víc než dost), a v tom bude u mě asi ten problém. Celý Švejkovský humor mi totiž vždycky připadal strašně povrchní, trapný, těžící zejména z tuposti, lstivosti a ožralosti. Jenže Švejk není tak nádherně tupý, jako třeba Homer Simpson. Většina vtipů mi opravdu nepřipadala moc vtipná a vše trochu zachraňuje jenom Rudolf Hrušínský a pak samozřejmě taky fantastický Miloš Kopecký jako Feldkurát Katz (v jeho přítomnosti jsem se i párkrát zasmála).(4.7.2004)

V zahraničí nás prý proslavilo pivo, porcelán a Švejk. Osobnost Jaroslava Haška mě tedy (natož v literárním smyslu) naprosto nezajímá a tak jsem nezasedal filmu s nadějemi. I když obsahuje i humor, který jde většinou naprosto mimo mě, zábava je to kvalitní. 70%.(25.11.2003)

Tak tento film je skoro tak dobrý jako kniha Jaroslava Haška. A hlavní zásluhu na tom nemá nikdo jiný, než Rudolf Hrušínský v titulní roli. Popisování toho, jak je v téhle roli úžasný, by bylo jen nošením dříví do lesa. Ale musím zmínit i excelentního Miloše Kopeckého, jenž v roli věčně namazaného feldkuráta předvádí rovněž výkon, hodný ocenění.(31.7.2002)

Rudolf Hrušinský nikdy nebyl tolik obdivován jak by si zasloužil. jeho herectví by mělo být dáváno za vzor.(10.8.2005)

Rudolf Hrušinský v životnej "nezabudnuteľnej" úlohe Vojaka Jozefa Švejka, príbeh s obdobia prvej svetovej vojny s odľahčenými dialógmy a výborne zahranými scénkami s radou ďalších výborných hercov ako František Filipovský, Miloš Kopecký,... ║Návštevnosť Československo 3,950,722(30.12.2007)

Rudolf Hrusinsky je proste ten nejlepsi Svejk jakeho svet kdy mel - pri vysloveni Svejkova jmena se mi proste chte nechte musi vybat tento uzasny herec - a navic filmu se velmi zdarile povedlo prenest atmosferu knihy do obrazu.(6.8.2002)

Švejk v podání Rudolfa Hrušínského je rozkošný český řízek s na prvním pohled dosti chabým mentálním potenciálem, ale narozdíl od Haškova Švejka mu chybí ona rafinovanost v nenápadném zesměšňování autorit a podkopávání vážnosti války. Steklý prostě prezentuje Švejka jako velkého humanistu a člověka z lidu, ale podle mého je knižní Švejk vpodstatě ve fyzické podobě nezachytitelný. To, co vidíme na plátně není Haškův Švejk, ale Ladův Švejk. Haškův Švejk je jedinečný v tom, že není příběhem jednoho člověka, ale celé války ve vší bizarnosti a absurditě. V tom film absolutně selhává. Dost ale držkování, po stránce komediální má tohle dílko vše podstatné – skvělé herecké výkony (Kopecký a zejména Marvan!), dobré dialogy a patřičný spád. Lépe to asi rozehrát nešlo, přesto vždy raději sáhnu po Haškově knize, která je prostě o jeden rozměr bohatší...(1.2.2004)

Jak dalece může jakákoliv adaptace zkreslit a zdeformovat původní vyznění literárního textu, jak dovede posunout usazení charakteru hlavního hrdiny a postav, o tom nejlépe svědčí Dobrý voják Švejk Karla Steklého... Již Josef Lada svou vizualizací ilustracemi formoval a mírně transformoval charakterový typ Josefa Švejka. Rudolf Hrušínský (jistě v synchronizaci s Karlem Steklým a za asistence režimních ideových dohlížitelů) posunul zakotvení Švejka coby přesně nedefinovatelného a pregnantně nezařaditelného individua, lidského ducha, ať už ve své rafinovanosti či prostoduchosti, svobodného a až anarchisticky všehoschopného, jenž stojí proti vážnému majestátu aparátu a mašinérie instituce zvané válka, k Švejkovi bodře lidovému, s dobovým kolektivním rozměrem... Přitom literární předloha má úplně jinou kvalitativní úroveň - je až neskutečné, jak mimoděk tam Hašek spojil nespojitelné - humor s pacifismem a odporem k válce, alegorii s reálnými příběhy, vitalitu s absurditou a existenciální tíži doby, oslavu individua i sociální kritiku, vtip s vážnou a hlubokou výpovědí o jedné z nejstrašnějších etap lidských dějin, formální uvolněnost a zároveň dokonalost, vulgarismy i nádheru češtiny, naraci a realitu, úpadkový žánr pavlačových drbů a nejvyšší patra experimentální literatury... To vše ve Steklého filmové adaptaci sice také snad najdeme, ale vždy patřičně naředěné a rozmělněné, bez ostrých hran Haškova druhého plánu... (o velikosti Haškovy předlohy svědčí množství překladů i fenomén, který na základě této knihy vznikl, a koneckonců i fakt, že i těch filmových adaptací bylo více... ta Lamačova či loutková Jiřího Trnky ...a třeba Rakušané adaptovali Švejka také). Pravým kamenem úrazu v adaptování Haškova románu je jeho příznakový ,,narační tok", tedy Haškova cizelovaná a cílená metoda tvorby, stejně jako to dělal později Bohumil Hrabal a třeba také Jakub Deml ve svých denících a knihách... Je to jakési asociativní volné plynutí, analogie automatického textu surrealistů, jen s tou vědomou, racionální regulací... (že vznikl či odrážel ducha hospodských řečí je spíše mýtus). Hrušínskému se volné, asociativní řazení jednotlivých témat, postav a příběhů v řeči hlavního hrdiny podařilo ,,uhrát" a Švejkův typický řečový proud volně odráží ducha knihy. Za povšimnutí stojí také nově se objevující humanistický rozměr hlavního hrdiny... Jakožto v režimní a režimem jednoznačně protěžované filmové produkci měl režisér k dispozici kompletní dobovou hereckou špičku, neomezený výběr exteriérů i interiérů a finančních prostředků, vznikl tedy velkofilm, jenž v dnešních časech nemá v našem prostředí obdoby... a povedl se. Jako jeden z mála snímků 50. let není zatížen primárním cejchem doby a ideologickou vyčpělostí. Už jen za to si zaslouží vysoké ohodnocení... Zkrátka Dobrý voják Švejk - vynikající a nestárnoucí komedie patřící do zlatého fondu československého filmu... (v kostce to samé platí i o pokračování Poslušně hlásím natočeném o rok později)(1.12.2007)

Dobrá čheská foják do hrané podoby nepatří, ať si je sebelépe zahraný. Trnkova vize je pro mě ta jediná správná.(11.4.2006)

Knizku jsem sice necet, ale tenhle film je naprosto paradni, v podstate kazda situace je narvana nezapomenutelnejma hlaskama a Hrusinsky v hlavni roli je naprosto giga genialni, ze se to jen tak nevidi, on to nehraje, skutecne je Svejk. Z ostatnich stoji za zminku treba vecne nalitej Kopecky. Jinak tenhle dil je vtipkama narvanej k prasknuti, je lepsi nez druhej dil a mam ho radsi a v podstate si ho pamatuju celej nazpamet. Jasnejch 5*.(18.2.2008)

Nestárnoucí klasika s geniálním Rudolfem Hrušínským jakožto "ouředním blbem" vojákem Švejkem a Milošem Kopeckým, představitele polního kuráta Otto Katze, který sice hraje vedlejší roli, ale výkon, který se nazapomíná. Vynikající přenesení románu Jaroslava Haška na filmové plátno. Za tenhle satirický kult a významný film v české kinematografii nezbývá než dát pět hvězdiček.(4.11.2007)

Pro mě možná nejlepší československý film všech dob. Karel Steklý výborně uchopil román Jaroslava Haška. Důraz kladl na podobnost herců s tím, jak je vykreslil Josef Lada. Ve filmu hrají všechny tehdejší hvězdy. Rudolf Hrušínský musel kvůli roli ztloustnout a už se z toho nikdy nedostal. Co nesmím zapomenout zmínit, je výkon Miloše Kopeckého. To je na Oscara století. "Teda pani, vy máte rozkošnýho chlapečka, koukal co mu strýčinek přinesl, budliky, budliky, ... a já chci koňak, kde je?" :-)(8.5.2009)

"Dejte mu klystýr a pořádný aby se neřeklo, že se u nás neléčil". Klasika naší kinematografie, která neztrácí komediální kouzlo. Velkou zásluhu má samozřejmě Rudolf Hrušínský.(31.12.2013)

"Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande." S tím musím souhlasit, protože kdybych byl někdy povolán k ochraně našeho krásně zkorumpovaného státu, tak bych, po neúspěšném pokusu o simulaci plochých nohou, statečně nabral kurs jižní kraje a šel se koupat. Naštěstí se v české kotlině najde odvážně dementní voják, který dokáže zachránit naše ctihodné ústavní činitele, i kdyby se kvůli tomu měl měl přiznat k podvratné činnosti, ukrást psa a naučit se ukládat ožralého faráře. Takže jeden klystýr na cestu a hurá na Bělehrad.(2.5.2014)

Nekonečná oslava českého buranství. Pár situačních gagů, jinak nic.(23.4.2011)

To snad viděl každý, takže se spokojím s tím, že jsem pečlivě uvážil radium i olovo a dávám 5*.(29.10.2005)

Tak vám nevím. Knihu jsem přežvýkal mnohokrát, a kdyby to dávalo smysl, přečetl bych to klidně i odzadu, ale první dojem z tohoto filmu byl trochu rozpačitý. Švejk Rudolfa Hrušinského byl osobitý a uvěřitelný to ano, ale ostatní postavy na mě působily, že je hrají snad nějací amatéři. Postupem času jsem vzal film samozřejmě na milost a také jej dnes považuji za klasiku. Kopeckého, Benešův nebo Hlinomazův výkon je zralý na Oscara.(23.4.2011)

Nádherná paródiu na vojenskú službu a na prostého srdečného človeka, ktorého typ v dnešnej dobe je strašne postrádateľný. Hrušínský je dokonalý, občas mi vadila nepravidelnosť deja, ale to je len malá škvrnka, inak som sa kráľovsky bavil. A po filme klystír pre každého diváka. 80%.(7.1.2009)

Kontroverzní český režisér Steklý byl schopný opravdu všeho. Absolutních žump, politické pornografie i vrcholů filmového umění. Jeho dvojdílná adaptace Haškova životního díla je jen velmi obtížně překonatelná. Vedle skvělých hereckých kreací Hrušínského, Kopeckého, ale i Filipovského nebo Milana Neděly k tomu patří i okolnost, že film byl natočen v době, z níž ještě zcela nestačila vyvanout určitá nostalgie, ale i povědomí o habsburskolotrinské monarchii. Tato pamětnická ingredience je k prospěchu věci znát a kvalitě díla určitě prospívá. Můžeme být jen rádi, že disponujeme těmito skvělými (Trnka) filmovými převyprávěními jednoho z mála skutečně světových děl naší národní literatury.(25.8.2007)

Nesmrtelná klasika. Náš Forrest...:-D 5 (sorry Járo :-)(21.7.2009)

Das ganze tschechische Folk ist eine Simulantenbande ;-))(26.7.2012)

Jedinečné a nepřekonatelné přenesení díla Jaroslava Haška na filmové plátno. Všechny postavy jako by oživly z obrázků Josefa Lady. Celý film od začátku do konce je nabitý laskavým humorem a dialogy jsou skutečně jako z knihy. Rudolf Hrušínský jako Švejk je jedinečný, stejně tak Josef Hlinomaz jako hostinský Palivec, František Filipovský jako tajný policajt Brettschneider, Svatopluk Beneš jako ndpr. Lukáš, Miloš Kopecký jako feldkurát Katz a další a další... Spolu s druhým dílem ("Poslušně hlásím") se po právu řadí mezi opravdové skvosty české kinematografie.(30.10.2005)

Souhlasím s Tosimem. Čekal jsem více humoru.(30.12.2007)

Racajdička racajdá... ~•°(26.12.2012)

Priznam sa, ze knihu som nikdy necital a vzdy som sa k tomuto ako aj k mnohym starsim ceskoslovenskym filmom vyhybal, ale pan Hrušínský ma skutocne pobavil. Asi mi malokto uveri, ze Hrusinskeho som spoznal vo svojich detskych casoch az v rozpravke STRASIDLA Z VIKÝŘE (1987), kedze som vtedy pristupoval k inym zanrom a neskor skor uprednostnoval americke filmy :-) Ale teraz pomaly dobieham zameskane a som rad, ze som mohol vidiet aj tento zlaty klenot ceskoslovenskej kinematografie. Teraz uz len mat stastie na pokracovanie filmu POSLUSNE HLASIM (1957)... 05.08.2009 ___ Rudolf Hrušínský, st. - (Josef Švejk) +++ Miloš Kopecký - (Feldkurát Katz) +++ František Filipovský - (Agent Bretschneider) +++ Svatopluk Beneš - (Nadporučík Lukáš) +++ Eva Svobodová - (Müllerová) +++ Josef Hlinomaz - (Palivec) +++ Božena Havlíčková - (Katy Wendlerová) +++ Stella Zázvorková - (Prostitutka s bičem na stole) +++ Hudba: Jan Seidel +++(5.8.2009)

Nedomnívám se, že by se jednalo o věrohodné přenesení geniální knihy na filmové plátno. Film je sledem humorných historek. Tak lze pochopitelně pojmout i Haškovu knihu, ale mezi řádky se nacházejí trefné charakteristiky doby i mentality, které se na filmové plátno prostě přenést nedají. To nic nemění na tom, že co se filmového přepisu týče, bylo dosaženo maximálních možností. Charisma Rudolfa Hrušínského pochopitelně dominuje, stejně jako svérázný feldkurát Miloše Kopeckého i přesně důstojnická poloha Svatopluka Beneše. Škoda, že Bohoušek Bretschneider a hostinský Palivec (Filipovský, Hlinomaz) zůstávají na hranici hrubé karikatury. Švejk je filmem, který stojí na hercích a přiměřeném režijním vedení Karla Steklého, stejném jako kdysi propůjčoval svým filmům Martin Frič. A metody MUDr. Grünsteina jsou opravdu jen pro silné povahy.(6.12.2003)

Klystýr pro paní baronku?! O vánočních svátcích, v zakouřené hospůdce a s partou přátel okolo - má Švejk neskutečné kouzlo. Chtěl jsem k jednomu z nejoblíbenějších a podle mého soukromého názoru i nejlepších československých filmů a k jeho skvělému pokračování, napsat obsáhlejší komentář. Ale proč? Vše již vystihl ve svém příspěvku uživatel sud. Podejte mi husí brk, kalamář a razítko. Díky. Je Radium težší, než Olovo?! - Já ho prosím nevážil!(30.9.2017)

Kdo trpí tak urputnou formou kulturního kretenismu, že nečetl, případně neviděl alespoň film, nechť ku mně promlouvá leda tak se slzami v očích a huhňavě, tedy při felaci mého zbytnělého ega, a to, prosím pěkně, maximálně tak ve větách: ,,je do dak fpuáuně, můj bade?"(26.12.2013)

Švejkovy "rozumy" jsou sice někdy velmi trefné a velmi vtipné, no bohužel většinu stopáže vyplňuje pro mne povrchní a nudný Haškův humor hospodského povalače. Škoda, protože herci jsou skvělí.(14.8.2007)

Mozna nejlepsi film ceske kinematografie s nadzivotnimi vykony R.Hrusinskeho a M.Kopeckeho. Na tenhle dokonaly film se mohu koukat kdykoli.(7.9.2003)

Geniální Rudolf Hrušínský. První díl série má nejslabší místo v příběhu kolem felkuráta Katze, jinak je to smršť gagů a hloupostí co vše dokáže Švějk natropit. Vrchol všeho je kradený pes.(19.6.2007)

Ať si kdo chce co chce říká, ať si máma slzy utírá, Hrušínský je ten nejlepší Švejk, kterého znám.(6.10.2010)

Švejk je pro Hrušínského prostě moc buranská postava. Ne že by ji zahrál špatně, ale nesedne mi tam. Toho by mohl hrát možná Liška, Macháček a podobní koko... Ale ne Trojan (kruci proč máme teď tak málo dobrých herců)..(13.6.2006)

Ruda Hrušínský je opravdová kapacita a jeden z nejlepších komediálních herců vůbec. Touto komedií jsem dlouho opovrhoval, ale byla to velká chyba. Bavil jsem se slušně, ale asi to není úplně to pravé ořechové, co si od komedie slibuju. Ale jinak je tento film podle knižní předlohy zaručeně jednou z nejlepších českých komedií. 80%(9.1.2008)

Klasika. Kdo neviděl (nečetl) Švejka, není Čech! :) Přiznám se, že dle uvedeného kritéria jsem jím dlouho nebyl...a o hodně jsem přicházel. Filmové zpracování je úžasné, herci se tu vzájemně "triumfují" v kvalitě svých výkonů, hrají tu úžasné české (a nejen české) melodie a záběry na matičku Prahu musí probouzet pocit patriotismu. Rudolf Hrušínský od samého začátku chrlí jednu známou hlášku za druhou a v okamžiku, kdy mu jako by dochází dech (malý prostor, v němž jsem se příliš nebavil), objevuje se na scéně fenomenální Miloš Kopecký, který sází skvostné grimasy, výborná gesta a dokonalé "hlody". Opravdový koncert našich hereckých hvězd.(19.11.2010)

Geniální komik Švejk v kůži pana Hrušínského...no skvostné dílko!(28.7.2008)

Před 100 lety začala první světové válce a nebyla poslední. Stejně jako tato adaptace dobrého vojáka Švejka nebyla první a ani poslední. Nicméně dle mého asi nejlepší. Rudolf Hrušínský je zkrátka Josef Švejk extra třídy.(28.7.2014)

Jsem na světě čtvrt století a až nyní jsem poprvé viděl Švejka, kterému je opravdu všechno jedno a vše bere s humorem sobě vlastním. Není to ani dobré, ani zlé. K srdci mi to bohužel nepřirostlo.(27.12.2014)

Nevím, proč todle nutěj děcka číst jako povinnou četbu, když to stejně člověk pochopí a docení až v dospělém věku. Ve filmové podobě se první díl řadí mezi TOP českých komedií, u kterých se člověk nasměje tak, že mu lezou oči z důlků. Klasika pro dospělé! 100%(13.7.2016)

"To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou peníze" :D(30.9.2016)

On to pořád ještě není ten Švejk, jak ho Jaroslav Hašek napsal, ale určitě je to nejlepší Švejk, jaký byl kdy natočen.(25.2.2011)

Samozřejmě jedna z největších klasik. Nejlepší asi agent provokatér v hospůdce.(1.1.2020)

Krom první kapitoly jsem knihu nečetl, ale myslím, že po shlédnutí filmu si ji (vzhledem k té první přečtené kapitole) dokážu velmi živě představit. Rudolf Hrušínský je výborný a jiného Švejka si snad ani nedokážu představit. Problém je v tom, že se mi ten švejskovský humor nezdá až tak moc vtipný. Začátek je nejlepší, potom už film začíná trochu nudit.(1.5.2006)

• Allien.9

Nenávidím ho...(29.11.2008)

Geniální předloha a velmi zdařilé zpracovaní. Švejk je po Čechy nepochybně symbol, švejkování z našich luhů a hájů jen tak nezmizí. Absurdita konání obrácená vůči mocnosti, která toto chování vyžaduje a přitom trestá, se dá aplikovat do jakéhokoli století. "Švejk Josef!'Hier!" "Superarbitrován pro blbost" "A co Vám ještě schází?" "Poslušně hlásím, že jsem reumatik, ale sloužit budu Císaři pánu až do roztrhání těla!" "Toho chlapa, ihned zavřít!"(17.9.2011)

Rudolf Hrušínský bol jeden z najlepších českých hercov vôbec. Svojou charizmou a hereckým talentom dokázal dať už mnohým filmom punc nesmrteľnosti, no a keď sa k tomu ešte pridá rola, do ktorej sa priam narodil a ktorá čakala len na neho, tak tu máme hotovú filmovú extázu, navyše v zaujímavom farebnom prevedení. Samozrejme, nemôžem zabudnúť ani na pána Kopeckého a jeho poľného kuráta :). Výborná literárna predloha a jej filmové spracovanie je tak akousi prehliadkou zdravého sedliackeho rozumu v čase vojnovej absurdity a prehnaného bojového nadšenia. Švejkovina, to je mocná zbraň, špeciálne proti ľudskej hlúposti a malosti. Film, ktorý sa preto svojim láskavým humorom dotkol filmového neba.(25.4.2015)

Tenhle film se prostě neokouká (viděla jsem ho asi šestkrát) a i po padesáti letech je vtipný. Musím ocenit mistrovství herecké všech zúčastněných a režiserské Karla Steklého. Já prostě miluju všechny ty postavičky: nadporučíka Lukáše, feltkuráta Katze, Valouna, Duba, paní Millerovou a další a další (omlouvám se za špatně napsaná jména).(24.4.2003)

Nelze dosáhnout komplexnosti Haškova díla. Nepopírám, že se hercům dá zasmát, ale přece jen kniha nestavěla na opileckém "extempore" a na chápání Švejka v očích jeho nadřízených jako absolutního blba, jak je to tady po většinu filmu prezentováno. Stylizace do Ladových kreseb se povedla, Hrušínský jako Švejk dejme tomu, ale z podstatné myšlenky Haškova díla se čerpalo jen velmi povrchně a v komediálním duchu. O tom kniha rozhodně nebyla. 60%(27.12.2011)

"Tak nám zabili Ferdinanda!" Při vyslovení jména Švejk se mi vždy v hlavě vyzobrazí představa výborného Rudolfa Hrušínského, kterak stojí v pozoru a "poslušně hlásí". :) Film je to vynikající, s vynikajícími hereckými výkony, od již zmíněného Rudolfa Hrušínského, přes odporně slídilského Františka Filipovského, až po nepřekonatelného Miloše Kopeckého..a každý správný Čech by ho měl vidět. :)(27.1.2007)

Můj vztah k J.Haškovi je na román, takže i k J.Švejkovi, ale jak jsem poznal uživatele csfd, tak neoplývají přílišnými vědomostmi a zážitky a schopnostmi nezbytnými pro studium třeba J.Haška.(19.8.2010)

Švejk je prostě krásná figurka a Hrušínský je geniální Švejk. Kniha se mi líbila též, leč film je mnohem stravitelnější díky absenci nesčetných historek zpomalujících děj. Filmový klenot české kinematografie... 90%(25.9.2012)

Milá a laskavá komedie s okouzlujícím Hrušínským a tuctem dalších geniálních herců, ale obávám se, že Haškovi nešlo jen o roztomilou legraci... V televizi to ale potěší vždycky a spolehlivě. 70 - 80 %(30.4.2011)

Švejk není šálek mého čaje, ale Kopeckého polní kurát Katz je absolutně dokonalý, jen kvůli němu je film lehce nadprůměrný.(13.5.2011)

Ani bych toho Rudofa Hrušínského nepoznal. Zná to snad každý, prostě švejkovské fóry. Začala válka. Švejk chce nastoupit na frontu, ale nemůže, protože má revma. Tak ho pošlou za doktorem, který léčí simulanty klystýry. "A na cestu dostanete ještě jeden klystýr." :D(31.1.2013)

Bezchybná komedie. Spolu s pokračováním "Poslušně hlásím" z r. 1957 až otravně často reprízováno v TV. Osobně se mi líbí víc než zmíněné pokračování.(30.4.2011)

Mám radši Poslušně hlásím ale tohle je taky naprostá pecka. Hrušínský hláškuje jak o život.(4.8.2009)

Spíš Ladův než Haškův Švejk. I tak by to byla krásná ilustrace bratru na čtyři hvězdy, nebýt různých antihaškovských a antišvejkovských doplňků, jako např. "Nestřílejte, jsou tu lidi!" nebo třeba obzvlášť nevkusné lidové odhalení provokatéra, provedené tak, jak to uměla jen 50. léta. Viz Radek99, Marigold, Marthos.(3.3.2015)

Letem světem Švejkem. Poměrně zdařilý stručný výtah z Haškovy klasiky, poskládaný z notoricky známých pasáží, okořeněný legendárními hláškami a ochucený jedinečným Rudolfem Hrušínským, který se stal, alespoň pro mě, už navždy dokonalým vtělením vojáka Švejka. Má to švih, má to humor, byť pro knihy znalého to asi nebude žádný klenot. Ale ono to asi v tomto rozsahu o moc lépe natočit nešlo.(25.5.2016)

Celé je to skvělé, ale všemu vévodí výkon Rudolfa Hrušínského. Mám ho tak zafixovaného, že i při poslouchání audio zpracování Švejka, kdy jej brilantně čte Jan Werich - vidím Rudolfa Hrušínského .-). Perfektní převedení knihy na plátno. Hašek by byl asi spokojen. * * * * *(6.3.2012)

Tenhle film uvádí některá televize co půl roku, přesto se dá vidět stále znovu. TO SE NÁM TO HODUJE, KDYŽ NÁM LIDI PÚJČUJOU!(29.6.2007)

Skvělé, humorné, ale nikoli dokonalé. To však nevadí. Rudolf Hrušínský je jednoduše nejtěžší český herecký kalibr, takže táhne tuto filmovou adaptaci Haškovy knihy na výbornou. 4 hvězdičky, které dávám, jsou více než zasloužené.(19.4.2009)

Steklého variace na Švejka mi nikdy zrovna nesedla. Rudolf Hrušínský se sice stále usmívá jako měsíček, ale to mi nějak nestačí. Scénář asi vznikal spíš podle Ladových ilustrací než Haškova textu, ale lidu se to líbí (a já si najdu něco jiného).(18.12.2016)

Česká klasika. Švejk je prostě Švejk:o))). Film roku 1956.(20.12.2016)

Za císaře pána a jeho rodinu!(27.10.2005)

For Me 86%(13.7.2008)

Román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války byl přeložen zhruba do třiceti jazyků, ale v době, kdy psal Hašek první dva díly, byl ve světě neznámým spisovatelem. Domácí kritika byla k Haškovi nesmlouvavě tvrdá a teprve zahraniční zájem o román a množství překladů, které záhy následovaly, alespoň částečně rehabilitují Haškovo jméno v literárních kruzích. Na počátku dvacátých let se pak román stal podkladem pro čtyři němé filmy, v nichž hlavní postavu ztvárnil Karel Noll, a které údajně s nadšením přijal i sám Hašek. Koncem tohoto desetiletí se o jeho ztvárnění pokusil ještě Matin Frič, který pojal celý film jako pásmo kabaretních výstupů a písniček. Představitelem hlavního hrdiny se stal Saša Rašilov. V padesátých letech vznikl v dílně Jiřího Trnky loutkový film, jehož vypravěčem se stal Jan Werich. Posledním filmovým zpracováním je Dobrý voják Švejk, natočený roku 1956. Zpracování první části Švejkových osudů se velmi důsledně drží své románové předlohy. Autoři sice vynechali mnoho historek, které hlavní hrdina vždy přidával k lepšímu, ale to je z hlediska jejich délky a množství pochopitelné. Z časových důvodů jsou také pozměněny osudy některých postav. Civilní strážník Bretschneider, usilující o Švejkovo uvěznění, byl podle knihy sežrán psy, které si od něj za tímto účelem kupoval. Filmaři však tohoto udavače potrestali pouze hlávkou salátu a několika vejci, která mu přistála na hlavě při další z jeho provokací. Jediným větším zásahem do dějové kostry prvního dílu bylo vypuštění dvou kapitol vyprávějících o Katzově službě církvi. Polní kurát v nich za pomoci svého povedeného sluhy napravuje omyly, jichž se dopustil, když v nouzi sháněl peníze na láhev opojného moku. Ačkoliv tyto příhody dokonale vykreslují knězovu bohémskou povahu, myslím, že jejich opomenutí ve scénáři nějak neuškodilo dojmu, který svým pojetím svérázného faráře zanechal Miloš Kopecký. Filmové zpracování také nedovedlo některé scény k úplnému konci. Nebyla tím sice narušena návaznost jednotlivých příběhů, ale některé z nich tím opět ztratily poentu. Stěžejní podíl na diváckém úspěchu filmu, překlenující již více jak půlstoletí, patří bezpochyby hereckým představitelům. Režisér Karel Steklý vybral pro své dílo opravdu hvězdné obsazení. Vedle nezapomenutelného Rudolfa Hrušínského v titulní roli věčně se usmívajícího Švejka, lékařskou komisí oficiálně uznaného za notorického blba, obsadil do role feldkuráta Katze Miloše Kopeckého, nadporučíka Lukáše ztvárnil Svatopluk Beneš, hostinského Palivce Josef Hlinomaz. Ve vedlejších rolích se prostřídala nastupující generace mladých jako byl Jiří Lír, Josef Kemr, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Martin Růžek a řada dalších. Obligátní a přirozeně plynulé srovnávání předlohy vs. filmu by nemělo bránit objektivnímu hodnocení obou variant v návaznosti na jejich specifická kritéria. Literární zpracování obsahovalo zcela jistě větší množství Švejkových komických osudů, naproti tomu románoví hrdinové mohli těžko zanechat takový dojem jako výkony jednotlivých herců. Grimasy Rudolfa Hrušínského či opilecké výstřelky Katze, ztvárněné vynikajícím Milošem Kopeckým, bychom v knize jen těžko hledali. Podle mého názoru je zatím poslední české filmové zpracování Osudů důstojnou parafrází Haškova světoznámého díla. Je však škoda, že autoři nezpracovali Švejkovy zážitky z fronty do dalšího, třetího filmu.(28.1.2009)

Klasika, která mě nikdy moc nezaujala. Rudolf Hrušínský je však fenomenální a nezapomenutelný.(7.6.2009)

Je to takovej blbec nebo génius ten Švejk?? :D 60%(18.1.2010)

Takovou spoustu skvělých herců pohromadě může člověk vidět opravdu jedině ve filmech z padesátých let. Chtě nechtě a přes všechnu tu spoustu výborných hereckých výkonů, je ovšem z filmu cítit ona pitomá doba v níž vznikal. Samozřejmě nejde o nějakou bezduchou agitku a doba vzniku se z tohoto hlediska na filmu odrazila výrazně méně než na jiných filmových počinech padesátých let. Režisér ostatně s předlohou nakládá víc než pietně. Samozřejmě také proto, že Hašek byl ideologicky bezproblémovým autorem, takže nebylo nutné předlohu přiohýbat podle komunistické optiky. Abych se však vrátil k úvodnímu tvrzení o spoustě skvělých herců... "Chléb a hry" říkalo se už v antickém Římě... "Chleba" však v padesátých letech nebylo tolik, kolik by bylo záhodno, takže se vládnoucí režim pokoušel alespoň o ty "hry"... Činil tak mimo jiné právě pomocí velkoryse pojatých veseloher, při nichž rozpočet zřejmě téměř nehrál roli. Švejk je jednou z nich. Je to sice dodnes výborný film, ale asi není dobré zapomínat na onu pitomou dobu, která mu "vdechla život"... Rozhodně to také není "nejlepší český film vůbec", jak je tu mnohokrát zmiňováno. Takové tvrzení je vyslovená urážka režisérů, jakými jsou (jen tak namátkou) František Vláčil, Miloš Forman, Alfréd Radok ale třeba i Oldřich Lipský či Jiří Menzel. Stokrát výš než tohoto Švejka řadím Markétu Lazarovou, Údolí včel, Konkurs, Hoří má panenko, Lásky jedné plavovlásky, Dalekou cestu, Limonádového Joea, Skřivánky na niti či Slavnosti sněženek. A to jsem na spoustu režisérů a řadu krásných filmů nepochybně zapomněl... Zajímavé komentáře: Marigold, Zloděj kol, Radek99, canakja, MartinX.(8.10.2006)

Tenhle typ humoru mě vůbec nechytá.. popravdě jsem ten humor ani nenašel..ale hledal jsem :)(25.11.2008)

Tohle není zápis o filmu, ale o Haškovi. Film vychází hodně z Ladových ilustrací, které Hašek neměl rád a je naprosto zřejmé proč: Ladovy ilustrace byly příliš interpretujcí, zatímco Hašek nechtěl, aby byl Švejk jednoduše uchopitelný. Což se, bohužel nevyhnutelně i díky - fakt skvělému filmu - stalo. Ale je to jen jeden pohled na věc. ---- A Hašek, tak děsivě zprofanovaný autor, si to nezaslouží. A Švejk taky ne. Je to román, který burcuje dodnes tak silně, že dostal nálepku humoristického, opileckého dílka, takové literární kurizitky, kde hraje větší roli pověst, než opravdová znalost románu. Protože skutečné dílo je příliš zneklidňující, příliš bořící mýty. Kdo ho fakt četl? ------ Nedočte se tam mnoho o hrdinství v době, kdy se láme čas, i když popravdě, legračních, dadaistických historek je tam hodně. Nejsou ale středem románu, jen ho vypichují. Švejk je o našich legračně marných, ubohých životech, které si žijeme naprosto stejně nesmyslně dnes, jako v době, která je svou zlomovostí zdánlivě překračuje - jako byla Světová válka. A přito je to stejně trapné pinožení.------ Švejk při prvním setkání s reálným bojem vyběhne ze zákopů a křičí: Proboha, nestřílejte, jsou tady lidi! Bez ohledu na to, jak Švejk - podle Lady vypadal, bez ohledu na to, jaký balast si s sebou Haškův román nese - tohle je nejslinější prohlášení tváří tvář střelbě. Nic silnějšího nejde napsat. V Haškově případě i prožít.(16.1.2012)

Možno je to najlepšie možné spracovanie legendárnej literárnej klasiky,možno je Hrušinskéko výkon hereckým koncertom, lenže čo z toho pre mňa vyplýva, keď mi humor tohoto zrejme geniálneho filmu tak akosi nie úplne sadol. Možno by sa mi nijako zvlášť nepáčila ani predloha. Možno je to tým, že nemám príliš v oľube hlavné postavy, ktoré sú jednoznačnými blbmi, aj keď je zrejmé, že možno tými najmenšími v celej spoločnosti. Možno to zafunguje pri opätovnom zhliadnutí, už je to predsa len nejaká doba. Aj keď som to videl dvakrát.(13.1.2013)

Nejdokonalejší adaptace Haškových knih, kde se autoři snaží držet i původního ducha knihy. Švejk není žádný blb, ale prostě jen plní do puntíku příkazy. Na čemž se ukazuje, jak blbé ty vojenské příkazy jsou, a často protismyslné. A Hrušínského ztvárnění je tak kouzelné, že jako Švejka mám problém si od té doby představit kohokoliv jiného.(12.6.2012)

knižní předlohu jsem nečetl (stydím se..), takže nemůžu porovnat.. ale filmová postava Josefa Švejka v podání Rudolfa Hrušínského musí svou jednoduchostí, dobrosrdečností a chtěnou i nechtěnou vtipností učarovat snad každému..(23.3.2008)

Slová ako kultovka a klasika si máloktorý film zaslúži tak, ako práve tento. Nezabudnuteľný Hrušínský a pre mňa osobne najmä Miloš Kopecký.(5.2.2010)

Skvělé převedení Haškova díla na filmové plátno. Jediné, co bych si tady dovolil zkritizovat je to, že ve filmu totálně vymizela dvojakost hlavního hrdiny. Filmový Švejk na mě působí pouze jako vychytralý moudrý blázen, kdežto v knize jsem si nebyl ani po dočtení úplně jistý. Může to však být třeba jen můj subjektivní názor. Rozhodně se ale jedná o velmi důstojné zpracování knihy. Herecká sestava ve filmu je skvělá a řekl bych, že celkem věrohodně kopíruje knižní charaktery, a tím diváku zprostředkovává velmi slušnou zábavu, a to prakticky v plném svém rozsahu. Já se bavil a úplně nerozumím tomu, jak je vůbec možné nemít Švejka rád. 4*(31.3.2012)

Starý známy Vojak Švejk, čo vždy všetko splnil, čo mu nadriadený prikázali. Do slova. :)(21.7.2011)

• ARI50

Chápu že většina na tomhle ujíždí ale já ne je to nesmyslná zábava.(23.9.2018)

Jeden z mých nejoblíbenějších starých snímků. Skvělý humor zahraný skvěle Hrušínským st. Těch skvělých hlášek je tam opravdu hodně. Hodnocení: 95%(13.8.2008)

Nejlepší český film o tom se s nikým nebudu hádat. Švejka jsem vždycky miloval a budu. Knihu jsem hltal už jako 12ti letý klučina a film se mi líbil stejně moc. Je tu skvěle vyzdvyžená česká povaha a národní přilnavost ke Slovanům ( Červený šátečku kolem se toč, my jdeme na Rusa nevíme proč), jenomže nám Rus ukázal jakej je to spojenec a kamarád viďte? Švejk se dá brát dvojím způsobem: buďto za blba a nebo za velmi vychytralého člověka, já ho vždycky bral za toho vychytralého. Občas vyvedl pěknou pakárnu, třeba jak v hospodě řekl, že mouchy posraly císaře pána a skončil za to na den v base, pak následovala léčebná kůra u doktora Grusteina a pravda o Švejkově hraběcím původu (kterak pravil, že paní hraběnka ráčí býti jeho matkou, která ho v outlém věku pohodila a ted se k němu ráčila vrátit). Švejk se nakonec stal pucflekem u faráře Katze, ten ho propil v kartách a tak se nebohý Švejk ocitl u poručíka Lukáše a tam to právě začíná býti nejzajímavějším. Mohl bych vám toho říci ještě spoustu, ale nebudu si hrát na spoilera. film všem doporučuji.(2.8.2009)

genialny hrušinský s kultovími hláškami. film na príjemný silvestrovksý den aby bol ten den trosku vtipnejší ked cely rok bol na hovno(30.12.2007)

Spusta hlášek zlidovělo, ještě než byl natočen film. Rudolf Hrušínský se stal ikonou. CITÁT - Máme uherák, olejovky, lososa a budeme mít smažená vajíčka. To se nám to hoduje, když nám lidi pučujou peníze..........(2.10.2013)

Barevná a velkolepá oslava české demence. Za to ovšem filmaři, ani poťouchlý úsměv vždy skvělého Rudolfa Hrušinského, až tolik nemohou. Napsal jsem snad velkolepá, ne? A to se týká jak rozsahu a výpravnosti, tak hereckých výkonů, například, zaslouženě všemi zmiňovaného, Miloše Kopeckého.(21.10.2005)

"Níže podepsaní lékaři bazírují na vrozeném kreténizmu Josefa Švejka, vyjadřujícího se slovy: "Ať žije císař František Josef I.", kterýžto výrok úplně stačí, aby osvětlil duševní stav vyšetřovaného jako notorického blba.." ;) Jedna z nejpovedenějších a nejlepších komedií v režii nesmírně lidského Karla Steklého, která byla u nás vůbec kdy natočena, mi připadá po všech stránkách jako naprosto geniální a dokonalý převod Haškova nejznámějšího díla o absurditách války, které patří k mým nejoblíbenějším knihám !! Zapomeňte na Sašu Rašilova, právě Rudolf Hrušínský je pro mě tím nejlepším a pravým Švejkem, přesně takového jsem si ho představoval, právě všestranný a velký herec pan Hrušínský, který zvládá naprosto skvěle jak komické, tak i vážnější herecké polohy, dává Švejkovi právě tu haškovskou dvojakost či neurčitost, kdy se divák prostě nedokáže rozhodnout, zda je vážně takový blbec nebo naopak génius !! Dobrý voják Švejk nabízí celých takřka 105 minut stopáže neuvěřitelné množství těch nejvtipnějších i nejinteligentnějších hlášek, jaké si umím vybavit, lepí jednu absurdní scénku na druhou, kdy nevíte zda se máte dřív smát Hrušínského replikám či mimické komice, zvláště když mu zdatně sekundují mnohé další velké herecké legendy jako nezapomenutelně roztomilý opliec Miloš Kopecký, Josef Hlinomaz či František Filipovský.. Ne náhodou se přes veškeré chybičky, a to i ty přímo Haškovy faktické, nabízí srovnání se Zemeckisovým Forrestem Gumpem !!(31.7.2013)

PRIMA - Ale jo, Švejk je kult, Švejk je skvělý, Švejk je prostě Švejk. Pan Hrušínský předváděl neskutečný výkon. 72% (with J.)(27.12.2014)

• ivishka

Bohužel pro Švejka samotného a Haška nejsem vůbec přívrženec tohoto stupidního humoru(tak se na mě kvůli tomu nezlobte).Dost na tom, že nás díky téhle blbosti celý svět má za blázny.Snad nikdo není tak hloupý(nebo až moc chytrý???)jako Švejk měli by přestat nutit studenty číst takové hlouposti a do povinné četby raději zařadit něco co má trochu větší hloubku a vyšší inteligenci.(23.8.2011)

Navždy pro mě bude Švejkem pan Hrušínský. Tato verze je má nejoblíbenějsí!(13.2.2008)

Viz Poslušně hlásím... a ještě o polovinu lepší!(20.6.2006)

• Hannibal92

A zase něco co jde mimo mě. Sám bych si Švejka určitě nepustil, ale vzhledem k tomu že jsme na něho koukali ve škole, neměl jsem moc na výběr.(1.3.2011)

Velice zdařilé převedení skvělého Haškova románu na plátno. Herci jsou vybráni tak, aby se co nejvíce podobali Ladovým ilustracím, Hrušínský v hlavní roli exceluje a v těsném závěsu za ním se drží Miloš Kopecký, coby polní kurát Katz. Milý český film, u kterého jsem se dobře bavil.(13.5.2009)

Švejk je kultová postavička českej histórie a vlastne teoreticky československej, pekne vtipne zachytáva situáciu v Rakúsko-Uhorsku v 1. svetovej vojne a má veľa nezabudnuteľných hlášok a film veľa heftov, ale žeby bol dej nejak zvláštny to vôbec, je nudný. Ostatné postavy sú podľa mňa nevýrazné. Natiahnutie sa tomu dá pre rok vytvorenia 1956 odpustiť, je to klasika, ale nadšenie z neho necítim.(10.6.2012)

Tenhle Švejk se mi asi nikdy neomrzí, samí skvělí herci, parádní výprava i režie.(30.8.2012)

Ak sa nemýlim, povinné maturitné dielo, z čoho sme boli naším profesorom dokonca odmenený sledovať film miesto hodiny literatúry. Hrušinský je tradične super a pri niektorých fórikoch som sa pousmial, ale zbytok je umelo nalepený a nekonzistentný. Aspoň oproti zvyšným českým klenotom mi tento sedel rozhodne menej ako ostatné.(25.4.2014)

Klasicke dilo nasi kinematografie v cele s vynikajicim Rudolfem Hrusinskym...(1.5.2007)

• IllIlIlIIl

Neumím si přesně vysvětlit proč, ale celkově k naivně trapnýmu Švejkově humoru mám určitý odpor, a to opravdu silný!(13.12.2008)

Nejlepší satira předváděná nejlepšími herci, u které se prostě člověk pochčije smíchy i dnes, po tolika letech. Dobré je znát trošku historii abyste pochopili všechny skvělé narážky na tehdejší podmínky politické i životní. Hrušínský je fantastický a na paty mu tam šlape už snad jen Kopecký.(25.12.2012)

Nemá chybu. I v dnešní době nesmírně vtipný a zábavný film... Hrušínský a Filipovský na Oscara...(26.11.2016)

Mohu dodat pouze jedno slovo: legenda! Úžasný Rudolf Hrušínský ve své životní roli evropského Forresta Gumpa... "To máme pěkné léto, co?" "Stojí to všechno za hovno!"(9.12.2016)

Naprostá😊brilantnost v podání pana Hrušínského!(5.11.2010)

Rudolf Hrušínský zahrál nejlepšího českého Švejka v celé historii a pokud by chtěl někdo v budoucnu natočit inovovaného Švejka, tak ať to nedělá. Byla byto zbytečná ztráta času a peněz, protože tento v podání pana R. Hrušínského je nesmrtelný.(14.9.2011)

Nikdy bych nevěřila, že se film může vyrovnat knize. Švejk je moje oblíbená knížka a patrně, že jsou ve filmu použity celé věty z ní, je pro mě snímek přitažlivý. Při opakování se ráda znovu podívám. Hrušínský je jako Švejk moc dobrý. Všechny postavy jsou výborné což je zásluhou Karla Steklého. Já osobně mám nejraději Kopeckého jako Katze. V druhém díle je skvělý Filipovský jako Dub, hlavně scéna pití močůvky nebo v bordelu, to nemá chybu.(28.5.2014)

Začátek je super, ale postupem času je to docela pěkná nuda. Tak sem musel ubrat jednu hvězdičku z předešlích pěti.(25.11.2006)

necitala som predlohu, no i tak si Svejk ziskal moje sympatie. Prenho mam rada pana Hrusinskeho vsade kde sa objavi. Ako aj skveleho Milosa Kopeckeho, na ktorom sa tu smejem a ani nemusi nic povedat, len nech kruti stolom a nech sa tacka.. :D(28.7.2008)

To je moje srdcovka. Udělat si čaj a posadit se k telce během nedělního odpoledne, nebo když je nějaký svátek, k tomu si lze pustit jedině tenhle film. Nevím, jestli je to technickou úrovní nebo čím, ale já mám tento film už od dětství spojený s představou o podobě světa v období první války.(1.12.2008)

Skvělý Rudolf Hrušínský jako Švejk a neméně skvělý Miloš Kopecký jako polní kurát Katz. Nejde se nesmát. 93%(30.4.2011)

Tento film je prostě klasika. Myslím, že i ideální řešení pro ty, kterým se nechce tak dlouhý román číst, tedy i pro mě. No a pak to můžete hezky využít u maturity. Ale film je to opravdu moc fajn, zábavný, s některými již zdomácnělými hláškami, vtipné scény, skvělé herecké výkony. Co více dodat?(26.6.2013)

Přiznám se, že jsem Švejka nikdy neviděl vcelku a některé scény mi dosud unikají (vyšetřování v blázinci, třeba). Rozhodně se nedá říct, že bych se u téhle veselohry válel smíchem po zemi, spíš se jen tak usmívám. Miloš Kopecký jako feldkurát Katz nemá chybu a lepšího Švejka než Rudolfa Hrušínského byste nenašli. "Na Bělehrad!" (362.)(10.5.2008)

Hodnocení pro oba díly. Klady: Vynikající herecké obsazení vedlejších i malých hereckých rolí. Strážmistr Flanderka, npor. Lukáš, tajný policista Brettschneider či feldkurát Katz jsou nezapomenutelní. Dobře zachycené reálie a dobová atmosféra. Scéna z pochybného hostince, kam Švejk zavede patrolu, které namluví, že jej vede k duchovní útěše před popravou, toho hostince s nehezkými prostitutkami a s roztlemeným harmonikářem zpívajícím mírně oplzlou odrhovačku, vypadá (přes jistou zkarikovanost, která je vlastní celému filmu) živě a věrohodnědně. Našly by se dnes vůbec takové herecké a lidské typy? Vůbec, celý děj nedrhne, je zábavný. Zápory: Jsou to jen scény z knihy, což by bylo při její tloušťce pochopitelné, leč celý film je rozbit jen do sledu zábavných příběhů a anekdot. Ty jistě v knize jsou, ale jsou přece promíchány s někdy dost drsnými scénami, které zde chybí. Film ani tak neodpovídá knižní předloze, jako spíše populární představě o ní (charakterizované obrázkem Švejka s půllitrem a heslem: "To chce klid"). Je to vítězství idylických Ladových ilustrací nad neidylickým Haškovým textem. Největší problém je ovšem v hlavní postavě. R. Hrušínský se zde pitvoří a přehrává, až je to někdy trapné. Snad to prý po něm chtěl režisér (který pravda k absolutní špičce nepatřil), leč takto je to dost promarněná příležitost. Navíc, v textu je Švejk stále dvojznačný (či víceznačný). Zde je to jednoznačně vykuk, takový český Honza v uniformě c. k. infanteristy. 3, 5 *.(14.9.2010)

Nejlepší československá komedie všech dob! Tenhle film měl zvítězit jako komedie století a ne film S Tebou mě baví svět.(26.12.2015)

Budu upřímný - Haškovým románovým torzem jsem se doslova protrpěl, a to nejen díky jeho délce a monotónnímu stylu vyprávění. Proti vydávání Švejka za typického Čecha se selským rozumem mám totiž poměrně ostré výhrady. Při oproštění se od těchto předsudků je ovšem filmové zpracování příjemná a zábavná podívaná. Zejména tak tomu je díky několika dobře vypointovaným humorným scénám a skvělým hercům. Nikoho jiného, než Rudolfa Hrušínského, bych si v titulní roli zkrátka nedovedl představit. Nejsilnější je ovšem snímek v těch okamžicích, kdy na scénu vstupuje feldkurát Otto Katz ve fantastickém podání Miloše Kopeckého...(24.7.2008)

Nejlepší adaptace slavného románu. Hrušínský se pro roli Švejka snad narodil... Jedním slovem vynikající.(31.1.2003)

Dokáže humor porazit nakonec všechno zlo světa? Toť otázka.(13.6.2011)

Ať už je předloha jakákoli, a přiznám se, že jsem ji stále ještě nečetl, snímek "Dobrý voják Švejk" prezentuje naprosto skvělé postavy, výbornou zápletku, zajímavé zvraty a navíc humor, který by dohromady nedalo ani deset současných komedií. A není to v tom, že je trapný vtip v každé sekundě, ale tím, že je každý vtip dobře vystavěný a správně udeří. Navíc zde poznáváte začátky mnoha legendárních českých herců, respektive je poznáváte opravdu mladé. Tohle je prostě zlatý fond české kinematografie, kterému jsem se dlouhodobě úspěšně vyhýbal.(28.1.2014)

Vynikající klasika, ale za mě jen 4 hvězdičky, neboť druhý díl je podle mého názoru lepší.(30.12.2006)

Nezapomenutelný Rudolf Hrušínský a další plejáda skvělých herců a hlášek.(18.11.2008)

Klasika mezi klasikami...nemůžu hodnotit jinak než pěti..(23.12.2008)

Rudolf Hrušínský mi nie je moc sympatický, ale rola Švejka mu sadla a zlepšil si u mňa mienku.(4.1.2013)

Nadovšetko príjemný snímok, ktorý nám dáva nadej, nájsť v sebe aspoň trošku toho Švejka, aby sme sa mohli vysporiadať so všetkými tými ´´živlami´´, ktoré nám denne strpčujú život, tak ľahko a s humorom.(6.1.2014)

Nemůžu si pomoct...klasika největší!!! Role přihlouplého Švejka Hrušínskýmu sedla, protože jí dal přesně co potřebuje a vzniklo takovéhle nezapomenutelné dílo!!!!(23.10.2009)

• ilemas

Švejk mě nikdy nechytl, tenkrát v kině jsem se hodně nudil a to byl ještě dvojprogram!!!(16.11.2009)

Idiot a kretén dohromady, který odhaluje idiocii a kretenismus zejména puritánství a mašinérie státní a jiné moci. Neboli Ex ore parvulorum veritas. Neboli děti, blázni a filozofové mluví pravdu. Proto se děti bijí, blázni zavírají a filozofové nechápou.(23.4.2011)

Jedno z nejlepších knižních zpracování vůbec! Není třeba říkat že oba díly stojí hlavně na skvělém Hrušínském, který je doslova nepřekonatelný!(18.5.2012)

Hrušinský je ve filmu skvělej!(29.12.2012)

Přiznávám, že jsem Haška ještě nečetl a stále se k tomu nemůžu dostat. Ale film jsem viděl asi stokrát. Není tam snad postava, kterou bych si nezamiloval. Prim hraje kromě Hrušínského především Kopecký. Vtip, který mi naprosto lahodí a prochází celým filmem je jen jeden z mnoha důvodů, proč je to jedna z mých nejmilejších komedií.(28.1.2014)

Dlho, skoro celý svoj život som počúval aká to je perfektná komédia, no tak prečo si to nezohnať a ohodnotiť. Je to jedna ak nie vobec najlepšia česká komédia, Rudolf Hrušinský ako Švejk nemá chybu je to proste kult legenda a ľutujem že som to nevidel skôr. Film podľa notorického blba so 100 bodovými hláškami. paní Müllerová: Milostpane, milostpane. Tak nám zabili Ferdinanda! Josef Švejk: Kerýho paní Müllerová? Já znám dva. Jednoho, ten je sluhou drogisty Průši a vypil mu tam omylem nějaký mazání na vlasy! paní Müllerová: Ale milostpane, pana arcivévodu z Konopiště! Toho tlustýho, nábožnýho! 90%(11.9.2008)

Jeden z mála filmů, který se nemusí stydět stát jako rovný s rovným se svou knižní předlohou. Nebylo to jednoduché Haška a jeho humor zfilmovat, ale tady to je 1*. Perfektní Hrušínský, Filipovský, Kopecký a další to jen vyladili do toho nejlepšího z naší poválečné kinematografie.(9.9.2010)

Na prvním dílu Haškova Švejka je znát, že vycházel epizodně v novinách. Tudíž je to, spíš než ucelený příběh, souhrn zábavných anekdot, které na sebe navazují. Pro knihu je to plus, protože čtení jednotlivých kapitol není zdlouhavé a nenudí. Film ale potřebuje trochu ucelenosti a Steklého Švejk je své předloze tak věrný, až mu právě ona ucelenost trochu chybí. Ale zábava to je i tak velmi dobrá, to ne že ne.(20.4.2013)

Zdaleka ne to nejlepší, co československá kinematografie může nabídnout. K tomu nevím, do jaké míry je to povedená adaptace knihy. Můžu ale potvrdit, že i přes půl století později je to velice povedená komedie. Některé vtipy dokonalé nebyly, ale většina z nich se skvěle trefovala do absurdity společenských systémů. Skvělá kombinace naprosto nezničitelně dobromyslného Švejka a jeho cesty od vtipné figurky k druhé. Nejvíc u mě vedou scény v hospodě. Jsem ale na vážkách jestli Švejkova blbost ukazuje pravé, zářící světlo každého koho potká nebo jestli přístup lidí ke Švejkovi v něm ukazuje dalo by se říci světový rekord v blbosti. Blbost neblbost - tenhle film určitě blbost není.(7.5.2014)

Knížky i filmy zbožňoval můj dědeček a já jsem jeho lásku ke Švejkovi nikdy nesdílela. Haškovo dílo jsem nebyla schopná k maturitě přelouskat a raději jsem ho nahradila jinou literaturou. Jeho nejslavnější filmové adaptaci jsem ale nakonec dala šanci, z první poloviny jsem si množství scén vybavila a slušně jsem se zasmála.(23.12.2019)

Vynikající film... Už jen ta myšlenka ukázat lidového člověka v armádě a jak se chová notorickej blbec v tak závažné situaci, jakou je válka, to je prostě nádhera. Nedovedu si představit nikoho jiného, že by zahrál Švejka tak brilantně, jako to předvedl pan Hrušínský. Podle mě jetohl jeden z nejlepších filmů naší historie... 5*(31.12.2007)

Švejk je šašek jak se patří. Vtipnej, svým způsobem chytrej a celkově zábavnej. Nemůžu si stěžovat. 80%(9.5.2012)

Naprostá klasika. Lepší ztvárnění Švejka od Jaroslava Haška snad ani není možné. Rudolf Hrušínský zde zahrál, pro mě osobně, svou nejlepší filmovou roli v kariéře. Švejkovský humor přenesený z knihy na obrazovku v tom nejlepším provedení. Bez váhání plný počet * !(26.12.2012)

Myslím, že by pan Hašek měl radost, kdyby viděl tohle zpracování Švejka. Jasně že knížka je lepší, ale do filmu se prostě nedá nacpat všechno.(11.11.2007)

Film určite stojí za to si ho pozrieť. Z českých filmov je to ten z tých najkvalitnejších aj ako komédia. Dej nenudí, herci sú na moje prekvapenie veľmi slušní a postavy zapamätania hodné. Hrušínský bol super, ostatní tiež ušli. Som potešený a k filmu sa ešte vrátim. 80%(28.10.2008)

Nikdy jsem neměl rád Švejka, protože ho nepovažuji za román, ale sled hospodského vyprávění, ze kterého se stal mýtus lidové vrstvy, neboť ta se do něho ráda projektuje. Ale pokud svou nechuť opominu, tak figurkaření slavných českých herců přesně vyjadřuje duch Haškova plkání. Takový skvělý casting český film nepamatuje. Každá figura má přesně stanovenou charakterizaci - na to stačí jedna věta - a každý herec ve filmu ji vystihne jako vyšitou, takže tu nezbývá žádný prostor pro tajemství. Ten český duch.(5.11.2008)

Původně jsem se stavěl k tomuto slavnému dílu skepticky a s jakýmsi odporem. Poté jsem se k němu dostal naprostou náhodou a překvapilo mě, nakolik je toto dílo vtipné. Hodně lidí si Švejka pamatuje v kreslené podobě Josefa Lady, já si budu asi více pamatovat tvář Rudolfa Hrušínského, který jej ve filmu nezapomenutelně ztvárnil. Část knihy jsem v minulosti přečetl, tudíž vím, že film řadí povídky trochu jinak, což mu ale dle mě neuškodilo.(6.12.2008)

Tak tohle už je kultovka, která snad ani nepotřebuje delší komentář. Všichni jistě víme, že Hrušinský byl za jeho dob králem filmu a zvládl každou roli. Ovšem v tomto prvním díle jsou bezkonkurenční i veškeré vedlejší postavy, které dělají tento film naprosto nezapomenutelným.(2.1.2018)

Souhlasím s Galandriel. Film jako takový určitě není špatný, problém je, že knižní předloha mě nikdy příliš nebrala. Humor, příběh, postavy,... vše mi přijde dosti plytké.(5.12.2004)

Je to poměrně zdařile natočené dilo Jaroslava Haška. Asi hned tak nepřekonatelné. Nebo by se snad dnes nějaký filmař troufl zfilmovat tuto knihu?(18.6.2006)

Česká klasika pana Haška. V podání Rudolfa Hrušinského a ještě lepšího Miloše Kopeckého. 10/10(29.10.2010)

Najlepšie spracovanie Švejka.(6.2.2016)

Rudolf Hrušínský je geniální. Ano, jeho filmová postava není jako ta knižní, ale ta arogance, o které se tak píše je trochu přehnaná. Ruda Hrušínský to zahrál výtečně, o tom žádná, možná je trochu chyba v nepochopení toho humoru, ale arogance? To si nemyslím. V tomto filmu jsou ale i další klíčové postavy! Miloše Kopecký v jedné ze svých nejlepších rolí! František Filipovský je tak nepříjemný, až je kouzelný a Svatopluk Beneš ze své postavy vytěžil maximum. Samozřejmě, že bych mohl pokračovat i dále, ale to by nemělo cenu. Rozhodně jeden z nejlepších československých filmů!(1.1.2008)

Už ani nevím kolikrát jsem to viděl, ale pokaždé se u toho bavím, jako když to vidím poprvé. Životní role Rudolfa Hrušínského.(31.12.2013)

Josef Švejk je sice nesmrtelnou legendou, ale konkrétní tvář mu dal až Rudolf Hrušínský, alespoň pro mne tomu tak je a bude. Je pravda, že raději mám Werichovo rozhlasové podání, ale tento film obsahuje mnoho naprosto nedostižných scén, bez nichž si svůj život, vnímání světa a smysl pro humor fakt nedovedu představit. Jsem velkým fanouškem! 100%(16.6.2014)

To je zvláštní, čím dýl jsem na světě, tím víc mě Švejk baví. A protože mě bavil od malička, tak je to vskutku obdivuhodný poznatek. Jestli on ten Hašek nebyl geniální? A jestli on ten Hrušínský nebyl taky geniální? a jestli on ten Kopecký, Beneš, Steklý atd, atd. Klenot české kinematografie!(30.12.2017)

Jednim slovem klasika. Je to bezkonkurencne nejlepsi adaptace Haskova romanu. Rudolf Hrusinsky predvadi brilanti vykon anebo spise bych rekl ze se pro tuto roli narodil, nebot kdyz mi nekdo rekne Svejk odpovim Hrusinsky. Dale nemuzu nezminit bravurniho Milose Kopeckeho nebot pri jeho excesech jsem brecel smichy.(22.10.2005)

Je to česká klasika, ale dokola a pořád 1000x omývaná a mě už to prostě nebaví. Švejk rozhodně není špatný, zná ho každý, pan Hrušínský ho hraje naprosto bravůrně. Moje hodnocení tomu filmu stejně neuškodí, tak co.(9.5.2012)

Jestvuju dve najlepsie roly Rudolfa Hrusinskeho - Karel Kopfrkingl a Svejk. 94 %(10.3.2015)

Jsou dva druhy lidí, jedni Švejkův humor milují, druzí ho nechápou. Vrcholná satira vojenské moci a české nátury se skvěle vykreslenými postavami v podání nejlepších českých herců.(30.12.2007)

Komedie, která by mě rozesmála, i kdybych ji viděl bez zvuku. Ty xichty co tam ti herci hází nemají chybu!(7.6.2008)

Klasika ceskeho filmu podle klasicke ceske knihy.Myslim,ze film je skoro tak dobry jako kniha a velkou zasluhu na tom maji samozrejme herci-zejmena Rudolf Hrusinsky,Milos Kopecky,Frantisek Filipovsky,Svatopluk Benes a mnoho dalsich.Velmi povedene,velmi vtipne a stale a porad koukatelne.Cistych 90%.(1.4.2010)

V roli švejka si neumím představit nikoho jiného než Rudolfa Hrušínského. Ty jeho kecy prostě žeru:-D 100%(2.9.2010)

Geniální dílo! Švejka považuji za Český národní poklad! Jaroslav Hašek dal světu složitou, ale zajímavou a hlavně perfektní humornou, satirickou knihu o jednom vojáčkovi a jeho osudech za světové války. Karel Steklý nám toto dokonalé dílo převedl na filmové plátno. A skvělý Rudolf Hrušínský nám postavu Josefa Švejka ztělesnil a stal se pro ni synonymem. Dokonalost, 5 hvězd.(16.12.2010)

tenhle film je stejnej jako kafe, nebo olivy, prostě do něj musí člověk vyrůst :-)(28.1.2011)

Prohnily rakousko-uhersky, jemne nakrajeny....(12.7.2013)

ČESKA VOJÁK, DOBRÁ VOJÁK. JÁ PŘINESLA PAPAT. GUSA. Legendární film, na který se vždycky rád podívam. Co scéna to kult. Všichni herci do toho dali všechno, ale co si budeme nalhávat, pan Hrušínský udělal tento film, tak skvostným. ŠVEJK JOSEF! HIER!(14.6.2015)

Ten, kdo nečetl Haškovu literární předlohu, učinil tak jistě nedopatřením, či nešťastnou shodou nepříznivých okolností. Ta kniha se čte lehce a opakovaně přináší úsměvy do tváří pozorných i lačných čtenářů. Kniha byla napsána před téměř jednou stovkou let, tato filmová adaptace byla přivedena k životu před šedesáti léty. A ten humor stále funguje tak, jak má: hravě, rozpustile, provokativně a ironicky. A nemusí sahat k lacinému vulgarismu. Herecké podání vtáhne do běhu událostí, roztahuje doširoka ústa a nutí hrdla vydávat řehtání, bujaré halasení i rozpustilé švitoření. Že je Švejk pro ostatní národy obrazem Čechů, je v jistém úhlu pohledu i lichotkou. Hlavní postavou, která hýbe vším (i zástupci rozlehlého rakouského mocnářství), je samozřejmě Josef Švejk (skvělý Rudolf Hrušínský), jehož verbální i nonverbální komunikace se pohybuje mezi idiocií a genialitou. Pro jedny je to blb, pro druhé vychytralý provokatér a rebelant. Pro jedny je inteligentem, ty druhé přivádí až na pokraj šílenství a beznaděje. Každopádně jde o bodrého mužíka, který si nedělá s ničím příliš velké starosti s během událostí a vše přijímá s nadšením. A snad i s výsměchem. Mezi výrazné postavy patří horlivý a úskočný tajný policejní agent Bretschneider (dobrý František Filipovský), a své poslání plní s nebývalou škodolibostí k prostému lidu. Dále nenapravitelný hýřil, opilec a vojenský duchovní feldkurát Katz (vynikající Miloš Kopecký), a jeho největší starostí je neustálý přísun lihovin, štěkání na vojenské vězně a vyhýbání se věřitelům. A také seriózní nadporučík rakouské armády a svůdce žen Lukáš (dobrý Svatopluk Beneš), pro nějž se zjevení jménem Švejk stalo noční můrou. Z dalších rolí: ustrašená Švejkova paní domácí Müllerová (Eva Svobodová), opatrný a doběhnutý hostinský Palivec (Josef Hlinomaz), rozmazlená, nevěrná a nechtěná Katy Wendlerová (Božena Havlíčková), přísný policejní rada (Felix le Breux), dobročinná baronka von Botzenheimová (Libuše Bokrová), nešťastní vojáci smutně veselé eskorty (Josef Kemr a Josef Šidlichovský), neodbytný a odbytý věřitel (František Kreuzmann st.), nešťastný obchodník s chmelem Wendler (Bohuš Záhorský), svérázný vojenský léčitel hypochondrie doktor Grünstein (dobrý Bedřich Vrbský), či vzteklý, okradený a trestající plukovník Kraus von Zillergut (Vladimír Leraus). Nezbývá nic jiného, než závidět bezstarostným nadšencům vyhlášení mobilizace. Nezbývá nic jiného, než provádět příkazy a poslouchat návody až do absurdní roviny za doslovné všeobecné chápání. Tento film navždy zůstane zárukou jedinečné zábavy, odpočinku a nenuceného veselí.(4.7.2016)

Pitvoření se a přehrávání, proč?(27.1.2018)

Klasika, na kterou se člověk (hlavně o Vánocích) vždy rád podívá. Vynikající výkon Rudolfa Hrušínského, ale i dalších herců. Švejk je takový dobrák, který vše myslí dobře a přitom je to takový hajzlík, kterého není schopen nikdo prokouknout. Češi jsou národem takových Švejků. Ale nevím, zda na to máme být hrdí či nikoliv. Pravdou je, že lidé žijící v zemích od nás na západ nás také nejsou schopni pochopit. A já osobně na to tedy moc hrdý nejsem. Protože Češi jsou opravdu hnusný národ. Jsme národem Švejků, ale ne tak bezelstných jako je ten v podání R. Hrušínského. No ale co bychom taky chtěli, když Švejkovi propůjčil duši anarchista Jaroslav Hašek?(5.10.2011)

Skvělá předloha, napsána Jaroslavem Haškem, znamená mnoho pro samotnou generaci anarchistických buřičů. Nepatřím mezi zatvrzelé ortodoxní literáty a knihomoly, kteří nesnesou převádění předlohy na filmové plátno. To bych asi nebyl fanouškem filmového plátna vůbec. Avšak také zárověň nesnesu, když je literární dílo prostřednictvím filmového plátna przněno.Takových případů bych mohl jmenovat a nebylo by jich málo, to mi věřte. To však ale v žádném směru není případ tohoto filmu, který sám o sobě má takovou atmosféru a uvěřitelnost, která diváka, ať už chce nebo nechce, zkrátka vtáhne. Film má snad vše, co by mít měl. Zaprvé režiséra, který k oné předloze přistoupil s pokorou. Film má báječné kulisy, působící neuvěřitelně věrohodným dobovým dojmem. A v neposlední řadě film sám o sobě vlastně znamená Švejka a tím se dokázal naprosto originálně a přitom věrohodně stát geniální Rudolf Hrušínský. V uvozovkách řečeno sekundující prvky jako polní Kurát Miloš Kopecký nebo nadporučík Lukáš Svatopluk Beneš s filmu udělaly naprosto nepochybně jeden velký filmový koncert. Tento film i jeho druhý díl má všechny atributy a naprosté oprávnění pro to, aby mohl být nazýván legendárním.(6.11.2011)

Minimálně herecký koncert pana R. Hrušinského a M. Kopeckého si zaslouží 5*, takže bez dalšího zdrožování 5* :-)(19.11.2011)

"Ab acht! V modlidbě všichni za mnou, co já budu říkat. Která neděle vlastne je? Já to věděl. Já jsem věděl že to nepůjde a já jsem proto dát vás všechny postřílet! Já to říkám z tohoto božího místa ničemové, neboť vy se váháte obrátiť a jdete raději po trnitý cestě hříchu! ... Já si vyprosím aby si tu někto odfrkával, není kůň a není v maštali! Pane štábprofous, vy si taky ničeho nevšímáte... Pamatujte si že ste vojáci, a žádný pitomý civilisti. A že se musíte dívat i skrze témny mrak v daleký obzor a vědet, že zde trvá všecko jen dočasu.... kde jsem to skončil... Bůh je nejvýš milosrdný, ale jen pro pořádný lidi a ne pro nějaký vyvrhel, který se nespravuje jeho zákony a dinstregama... Modlit se neumíte, a myslíte, že je tady nejaký divadlo nebo kinoteatr. Slyšíte vy tady dole v těch podvlikačkách?...... A přece si na mně jednou spomenete. Že jsem to s váma myslel dobře!... Z tohoto člověka si vemte příklad. Co dělá? Pláče! ... Neplač, povídám ti nebreč!... Ty se chceš polepšit – to se ti chlapečku jen tak nepovede. Teďko brečíš a až se vrátíš zpátky na cimru budeš zase takovej lump jako předtím! Tím jsem skončil vy uličníci a žádám vás, aby ste ste při mši svatý chovali slušne! Aby se nestalo jako posledně že si vzádu vyměňovali erární prádlo za chleba!"(9.1.2012)

Genialita Rudolfa Hrušínského odzrkadlená v diagnóze kreténizmu vojaka Švejka!(2.12.2013)

Tak jsem byl svědkem další legendy české (potažmo světové) literatury a podobně jako u většiny ostatních děl je to pro mě velké zklamání. Žebříček je pro mě nepochopitelný a celý film jsem koukal tak nějak ze setrvačnosti, abych měl odškrtnuté shlédnutí. No, humor mě minul, děj se nekonal, tak z toho byl aspoň zajímavý výlet do I. světové války. 55%(10.7.2017)

Nepřekonatelný klenot.(21.4.2019)

Dokonalost a exkluzivní role Rudolfa Hrušinského!!!Nesmrtelná legenda...(26.1.2007)

Tak toto je komédia TISÍCROČIA! Od začiatku do konca samý vtip a šmrnc. Asi najlepšie filmové spracovanie knihy (jednej z mojich najobľúbenejších) aké som kedy videl. Hrušínsky = Švejk na večné časy a nikdy inak!(15.9.2008)

Vynikající Hrušínský po celý film. Excelentní feldkurát Katz v podání Miloše Kopeckého. Celkově brilantní zfilmování Haškovy předlohy, kde excelují češi takoví, jací opravdu jsou. Nevím, jestli jsem to napsal správně, ale toto je hláška na vytesání do kamene: "Das ganze Tschechische volk ist ein simulanten bande!".(8.7.2010)

"Milostivá paní Vy máte ale rozkošnýho chlapečka". Jakékoliv komentáře zbytečné. Nejen před samotným R.Hrušinským, ale vlastně přede všemi účinkujícími smekám ( vojenskou čapku podanou od paní Mullerové ze skříně) a hluboce se klaním ( s vrzajícími koleny přehlušující vrzající zvuk židle). Nenapodobitelné!(2.1.2011)

Důležité.¬         Poznámka: Toto opoznámkování a i mé hodnocení snímku je za oba díly, tedy i za "Poslušně hlásím" z následujícího roku.¬                 Své mínění mohu téměř bezvýjimečně schovati do velice případného commentaria mého oblíbeného uživatele s přídomkem 'fragre'. Také v hodnocení celého díla jako dobrého průměru se s ním ztotožňuji. Měl-li bych co dodati k jeho slovům o "výběru" z Haškovy knižní předlohy (známé po celém světě hlavně asi nepřímou propagací přes naše německé sousedy), o určitém znetvoření postavy vojáka Švejka, bylo by to toto: Komu se nelíbí postava Švejkova v tomto díle, nechť si přečte román Jaroslava Haška "Osudy dobrého vojáka Švejka". Povšimněte si, že název románu je jiný než název filmu. Důležité.(13.6.2018)

Nezapomenutelna Stella Zazvorkova v korzetu a skvely polni kurat v podani Milose Kopeckeho... "Sundejte mi brusle!"(28.8.2006)

Rudolf Hrušínský ztvárnil nejpovedenějšího Švejka, Karel Steklý geniální režii/scénář a Miloš Kopecký alá feldkurát Katz u mě také naplno zabodoval. Film plný nezapomenutelných hlášek mi nezevšedněl ani přes neustálé televizní reprízy. To už svědčí o kvalitách filmu dostatečně.(25.12.2008)

Jeden z nejlepsich ceskych "valecnych" filmu si nezaslouzi nic jineho nez plny pocet.(17.3.2009)

Klasika s jednou z největších hereckých kapacit českého a československého filmu. Legendárního Švejka a jeho "Poslušně, hlásím..." zná každý...(29.7.2010)

Až s odstupem času pochopí člověk krásu tohoto filmu. V dřívějších dobách bych si řekl, že to taková zábava rozhodně není. Dneska je tomu úplně jinak, asi jsem dospěl. Směju se skoro každé hlášce, co pan Hrušínský v geniální roli Švejka vypustí z úst. Švejk je hotová studnice vtipných poznámek a průpovídek. Je to poctivá filmařská práce a nefalšovaná zábava v té nejupřímnější podobě! Krom toho je to asi nejzdařilejší filmová adaptace podle knihy.(21.8.2010)

• klima777

Švejk je absurdní. Švejk je dobře zahraný. Švejk je zajisté podivuhodný, neboť je (IMHO) dokonalou oslavou podrazáctví, "vyčůranosti" a nízkosti. Hlasuju proti. Zcela zásadně a bezvýhradně.(6.10.2010)

Postupem času vím, proč dávám tak velkou známku....je to přece kult a nezapomenutelný dr. Greeeeenstein.(8.5.2012)

• pytlik...

U Švejka mám problém jednak s knižní předlohou a jednak s filmovým ztvárněním. Hašek sám považoval Švejka za své vrcholné dílo, bral ho velice vážně, jak o tom svědčí i jeho poznámky pod čarou, kde třeba rozebírá historii garnizóny za války nebo polemizuje o správnosti používání rčení "výčitky svědomí hryžou", kteréžto zcela zcestně navrhuje nahradit úslovím "výčitky svědomí žerou". Mně ale připadá kniha velice jednoduchá, pouze rádobyvtipná, s polopatickým "humorem" a úrovní se spíš blížící Haškovým časopiseckým povídkám, které ale povětšinu za mnoho nestály. Kam se hrabe na skutečné Haškovo veledílo, Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona, které je plné rafinovaného, nápaditého, náznakového humoru. No a co se týče filmu, Hrušínský se s mou představou Švejka dost minul. Podle mě byl Švejk v jádru člověk velice flegmatický, který se bavil tím, že popichoval okolí a na rozličné situace reagoval schválně absurdně, tak, jak nikdo neočekával. Proto ho okolí považovalo za blba, kterým ale určitě nebyl. Proto si ho představuju spíš jako pokerovou nehybnou tvář, vždy naprosto vážného. Ovšem Hrušínský háže jednu grimasu za druhou a neustále trhá hlavou ze strany na stranu jak slepice zkoumající jestli se na zemi nachází zrno nebo pouhý flus. Podobně ochotnicky hraje i Kopecký postavu feldkuráta. Měl jsem desku, kde Katze namluvil Burian, a to se nedá srovnat.(4.7.2013)

Asi by se našlo jen málo lidí, který by Švejka neviděli nebo kterým by se nelíbil. To druhý spíš tipuju na ženský, který ne vždy, ne všechny mají pochopení pro tuhle klasiku. Už sem se dokonce setkal i s názorem, že film je to docela dobrej, ale "štvou mě na tom ty divný barvy" :o). Mě né. Tohle skutečně patří mezi top české komedie. Jednak kvůli Haškovi, kterému jsem se byl podívat v Lipnici na hrobě (měl tam pár rozpitých lahváčů) a druhak kvůli Hrušínskému, který prostě nehral Švejka, on se jím stal! K tomu, abych ale dal plnou palbu * to nebude a musím se přiznat, že nikdy ani nebylo. Každopádně když dávaj Švejka, tak se na něj s radostí mrknu.(8.6.2015)

Ono je to těžké. Haškova předloha střídá vynikající a vtipné pasáže s těmi průměrnými a rozvleklými. Adaptace Karla Steklého z ní vyzobala to nejlepší, ale kupodivu mi přišla jako méně kvalitní. Filmu chybí atmosféra absurdity války a byrokratické mašinérie Habsburské říše. Haškův rafinovaný smysl pro humor a cit pro detail degradoval do laciné zábavy, který zdaleka nevystihuje ducha knihy. Rudolf Hrušínský se svým megatalentem dělal co mohl a opravdu většinu nedokonalostí skryl. Ovšem stačí si pustit film chvíli po přečtení originálu a celý posun je jasně vidět. Pochválím alespoň jeho, ostatní herce a ladovskou výpravu.(2.4.2017)

Srdcová záležitosť. Švejka som čítal niekoľko krát a je to strašná sranda. Ak by mal byť aj film natočený presne podľa knihy musel by to byť aspoň dvadsaťdieľny seriál. Ale tento film sa moc podaril, nielen životným výkonom fenomenálneho R.Hrušínského ale aj stvárnením románu. Herci sú fantastický ( Filipovský, Marvan, Beneš), a iný. Musím spomenúť nezabudnuteľný výkon F.Mrázka ako závodčího, alebo M.Kopeckého ako poľného kurátora. Musím sa priznať, že keď som tento film videl po prvý krát a bola scéna v kostole tak som sa smial, že som kľačal medzi sedačkami. To sa mi nestalo už nikdy. Nemôžem dať iné hodnotenie ako 100%. Je to nezabudnuteľný film.(20.10.2005)

Ještěže se vychytrale vyhýbáme všem válkám až do chvíle, dokud není jasné, kdo vyhraje (to je náš spojenec). S tímhle materiálem nám ani nic jiného nezbývá.(19.3.2009)

• The Viper

Já ten českej humor nechápu. Já sem se nesmál ani trochu...(13.7.2010)

Klasika plná nezapomenutelných hlášek. Miloš Kopecký jako feldkurát Katz je dokonalý. Jen ta poslední část u nadpor. Lukáše je slabší, a tak je to "jen" na 4 hvězdičky.(17.2.2011)

Nehynúca klasika s jedným z nesmrteľných v hlavnej úlohe...(11.5.2011)

Více než herecký "kreténismus" Rudolfa Hrušínského se mi na tomto filmu líbí precizně odvedený herecký výkon Miloše Kopeckého,který je ve své roli prostě neodolatelný :)(28.5.2011)

Mohu z bezpečím říci, že idiotismus Švejka je neuvěřitelně vtipný a nezapomenutelný. Ztvárnění Rudolfa Hrušinského jest nejlepší na světě... Mohu tedy říci, že toto je nejlepší komedie od roku 1900 až do roku 1960!(2.3.2012)

Herci jsou tady všichni výtečně zvolení, a právě to je největší plus tohoto filmu (a samozřejmě také knižní předloha pana Haška)...(19.3.2012)

Česká nesmrtelná legenda. Úžasné převedení knižní předlohy. 95%.(26.3.2012)

"Tak nám zabili Ferdinanda"(4.11.2012)

Česká klasika, ke které není snad co dodat. Kniha je povinnost a film radost.(29.11.2012)

Dávny predchodca Forresta Gumpa, keď jednoduchosť človeka ho vo filme dokáže vyvýšiť nad ostatných. Výborná predloha a výborné zvládnutie filmu. Obrovské množstvo hlášok v podaní Rudolfa Hrušinského, ktorý ich zvláda s ľahkosťou a prirodzenosťou, akoby sa pre to narodil. –––– Každý voják má mít sirky, aby si mohl zapálit. Voják, který nemá sirky, je... Co je? – Je, poslušně hlásím, bez sirek. –––– My vás tady vyléčíme lépe než v Píšťanech. A mašírovat budete na pozice, až se za vámi zapráší.(25.5.2013)

• provitamin

Poslušne hlásim, že dobrý vojak švejk a tak isto aj jeho pokračovanie sú extrémne nadhodnotené a nemajú čo robiť v top 200 najlepších filmoch.(6.9.2015)

Skvost. Absolutní skvost.(23.4.2019)

Klasika!.. jen ta část u Lukáše už ztrácí na kvalitě..(25.12.2005)

Skutečný projev humoristické geniality. 100%(13.2.2008)

Tohle je prostě perla český kinematografie a s její největší osobností v hlavní roli.(11.11.2008)

Nezapomenutelní česká klasika s vynikající hereckým výkonem Rudolfa Hrušinského. Takhle už Švejka nezahraje nikdo, ani Hašek by si to nemohl více přát.(30.11.2008)

K tomu se nedá nic dodat. Klasika a klenot české kinematografie. Přijde mi, že v této době herci v amerických filmech nehráli ani z poloviny tak na dobře jako Rudolf Hrušínský...(28.5.2009)

Asi nejlepší československý film z padesátých let. Švejka si ani už jiného představit neumím, pak je tu spousta neskutečných hlášek a celých scén... a pak ten Kopecký jako feldkurát Katz, snad není lepší komedální role v dějinách našeho filmu.(4.2.2010)

Feldkurát Katz je nejdokonalejší VR jakou jsem kdy viděl, jeho scén se doteď nedokážu nabažit.(29.3.2013)

Je to docela sranda, i když mi připadá, že smyslu Haškovy knihy se film trochu vyhýbá. V předloze je Švejk zobrazen nikoli jako prostoduchý dobrák, který rozumu moc nepobral, jak ho lze pochopit z filmu a proti čemu se dokonce podle všeho vymezoval i sám Hašek (podle jedné z jeho poznámek v knize). Švejk by měl být voják bojující proti Rakousko-Uherskému byrokratickému systému a jeho byrokratické armádě doslovným a přemrštěným dodržováním a vyžadováním všech nařízení, čímž přivádí nejednoho důstojníka k naprostému zoufalství. Přesto je film povedený, taková lehká odpočinková komedie. Především Feldkurát Katz je v podání Miloše Kopeckého (podobně jako v knize) nezapomenutelnou postavou :-)(9.5.2013)

Nesmrtelna role pana Rudolfa Hrusinskeho.(24.6.2014)

Určitě nejlepší adaptace Haškovy klasiky.(27.12.2017)

Evergreen vánočních a velikonočních svátků, který vždy královsky pobaví. Hrušínský hraje opravdu skvěle, ale mou nejoblíbenější postavou je feldkurát Katz Miloše Kopeckého. To je prostě vichřice. Pět hvězdiček dávám filmu za téměř dokonalé ztvárnění knihy a její zpřístupnění i těm, kteří nemají chuť nebo čas si ty Haškovy "bichle" přečíst.(19.5.2003)

Nezapomenutelná klasika. Umíte si představit v roli Šejka někoho jiného?? Na druhou stranu raději mám mluveného mistra Wericha.(29.12.2006)

Sice na mě ze všech stran hučí, že to je klasika, ale nikdy jsem to neměl rád. Švejkovský humor se mi nelíbí, nikdy mně to nepříšlo nijak zvlášť vtipné. Nepomohl tomu ani výborný Rudolf Hrušínský, který představoval dlouhá léta absolutní hereckou špičku. ** a 1/5(30.5.2008)

Jedna z nejlepších českých komedií všech dob, samozřejmě hlavně díky úžasným hereckým výkonům Rudolfa Hrušinského a Miloše Kopeckého. Jen by mě zajimálo, jestli se někdy zjistí, zda je Švejk vlastně opravdový blbec nebo skvělý herec ;) ne že by na tom sešlo, čistě ze zajímavosti...(7.5.2009)

Taky jsem kdysi neměla ráda Švejka..povinná četba to bývala. Až pak jsem jednou ani nevím proč vzala tu knihu do ruky a přečetla jí jedním dechem od začátku do konce a nasmála jsem se u toho až běda. A tak je to i s filmem. Povinně jsem musela sedět před televizí a otráveně se koukat na legendární scénu, jak Švejk prochází Putimí (vesnice blízko našeho domova: Písek). Ovšem teď po přečtení Haškovy předlohy jsem všechno pochopila, proč je vlastně Švejk tak milovaný nebo naopak nenáviděný. Když se ale dokážeme přenést přes tu jeho s prominutím blbost a nebudeme tupě něco odmítat jenom proto, že nám to bylo předhazováno ve škole, tak se budeme k Švejkovi neustále vracet. Vždyť ono "za císařa pána" zase nebylo tak špatně. No a myslím, že nemá cenu vůbec vyzdvihovat geniální výkon pana Hrušínského. To je všem jasné.(23.11.2009)

Geniální dílo Jaroslava Haška se spojilo s géniem Rudolfa Hrušínského a vznikl filmový Švejk, který v mnohém překračuje stín samotné knižní předlohy (pochopitelně kniha zůstane pořád knihou). Třešničkou, ale téměř nadpozemskou je pak výkon Miloše Kopeckého, co by polního kuráta Otto Katze. Celé skvostné podívané navíc dodává ještě větší šmrnc fakt, že se Švejk úspěšně uchytil v desítkách zemí, což je pro malý národ obrovský úspěch.(12.12.2011)

• Tessie

Opět mnou nepochopený humor, který se zde prý vyskytuje. Nevím, ale tohle jde úplně mimo mě a to Hrušínského zbožňuju! Můžete mi vysvětlit, co na tom vidíte?(28.12.2014)

Poprávu tu mnozí blahořečí Hrušínského a Kopeckého, ale zapomíná se na Beneše. Ten je zcela přesný jako v knižní předloze.(7.11.2015)

Přiznám se že jsem to v klidu a v kuse viděl až teď. Knižní předlohu jsem nikdy nečetl, je vidět že je to poslepované (nejspíš) z různých povídek a je to dost vidět. Každopádně hlody tam jsou excelentní a Hrušínský je boží. Vyloženě typicky českej blb :-)(22.11.2016)

Ztvárnit Švejkovu postavu dle Haškových ideálů a vložené geniality do něj se nejeví jako žádný jednoduchý úkol. Hrušínského prostota, lidová moudrost a doslovné plnění příkazů svých nadřízených však jeho charakter vykresluje tak, jak bych si jej dle knihy představoval. Švejk totiž není žádný blb, je to chytrý až vychytralý člověk, který svou naoko blbostí nutí ty, se kterými interaguje, snížit se na až dětskou a polopatickou úroveň reagování na jeho výroky. A náramně si to užívá. Velká, opravdu velká chyba je zakládat na Švejkovi typickou českou povahu - právě naopak. Ve filmu samotném jsou pak představeny nádherné a úžasné herecké výkony, kromě Hrušínského exceluje Miloš Kopecký, jehož výjevy opilosti jsou naprosto výborné.(23.2.2019)

• Bouřňák

Výborný Hrušínský, ale jinak mě téma Švejka nijak nebere.(25.12.2005)

Málokdy se povede vystihnout atmosféru knižní předlohy. Švejkovi se to podařilo.(19.1.2006)

Klasické dílo naší kinematografie s plejádou vynikajících českých herců v čele s excelentním Rudolfem Hrušínským. Neumím si ani představit někoho jiného v této roli.(30.6.2009)

Hašek mě nikdy nějak moc nebral a k tomuto slavnému českému titulu jsem zased jen proto že švejk a hašek je jedna Maturitní otázka a je lepší se podívat na film než číst celou knihu. I tak to nebylo zas tak špatné jen humor šel naprosto mimo mě, švejk ze svým ´´hláškovaným humorem´´ vůbec nezapadá do mé skupiny oblíbených, proto dávám 55%.(23.5.2010)

Životní role Rudolfa Hrušínského, pro kterou i on toho hodně obětoval. Děj, hlášky, zlehčování válečné atmosféry.....nádhera! Vždycky rád kouknu!(7.12.2012)

• fredisek

Švejk je průšvih české kultury. Jestli taková postava reflektuje národní charakter, tak pánbů s námi. Nesnášel jsem ho už na základní škole, je mi protivný, takové lidi nemůžu vystát v reálu, proč bych je měl snášet v knihách? Film si ale odpad nezaslouží. Kniha určitě.(8.12.2012)

Geniálně zvládnuté přenesení skvělé knihy na filmové plátno, naprosto se povedlo vystihnout atmosféru i postavu samotného Švejka, kterého nezapomenutelně ztvárnil Hrušinský. Každá z rozličných postav je zde vykreslena velice vtipně a zároveň originálně, krásný je i pohled na tehdejší Prahu a celkově situaci v mocnářství. Ve scénáři se pak povedlo vybrat z knihy opravdu to nejlepší. Jako naprostý vrchol filmu, vidím výkon Kopeckého v jeho roli Feldkuráta, jeho herectví je bezchybné, vtipné a věrohodné, lepší komediální výkon neexistuje. Pobaví i při tisícím shlédnutí. Troufnu si označit film za nejlepší komedii ze všech.(1.5.2013)

Haškův Švejk mě nikdy moc nebral (ani jsem to nikdy nedočetl, i když snaha byla) a to platí i o filmovém provedení. Místy zábavné, ale mě to spíš nudilo. O rok mladší pokračování je u mě prostě někde jinde.(19.8.2013)

Dobrý voják Švejk je prostě klasika, která baví do dnes. Hrušínský je v této roli dokonalý, a když se k tomu přičtou legendy jako Kopecký, Filipovský, Hlinomaz a mnoho mnoho dalších, tak se není ani o čem přít.(11.1.2019)

dokonalosť sama(18.1.2007)

Jednoznačne najlepšia adaptácia Švejka. Hrušínský ako keby sa narodil pre túto rolu. Skvele spracovaná skvelá predloha. Klobúk dolu pan Čapek.(25.12.2008)

" Nešetri ma ! Mysli si, že na klistýre stojí Rakúsko-Uhorsko a víťazstvo je naše." Švejk je príklad, ako s prepáčením " vydrbať " so systémom s úsmevom na tvári.(24.12.2010)

Kouzelný filmový odkaz na nejznámější román J. Haška! Jde o adaptaci prvního dílu knižní předlohy a dá se říct, že kniha musela být snad i přímým scénářem. Naštěstí tvůrci vynechali spoustu vulgarismů, kterými J. Hašek nešetřil. O to více je film milejší! R. Hrušínský v životní roli! Nelze ale opominout životní výkon pana Kopeckého, bohužel jen v několika minutách...(2.1.2011)

Mistrné dílko. Steklý nejen že výtečnou Haškovu předlohu nepokazil, ale naopak ji pro film skvěle scénaristicky a režijně zpracoval, což mu při jeho pobytu ve filmařském pekle snad zachrání nějaké to odpolední povévání horkou smolou. Málokdy se také vidí tak podařené obsazení, každá vedlejší postava sedí jak prdel na hrnec. Za zmínku stojí zejména Filipovského Brettschneider (Filipovský si střihne ještě roli lajtnanta Duba v pokračování Poslušně hlásím) a hlavně Kopeckého polní kurát Katz. Jeho přiskákání na židli mezi rejdící lehké děvy nebo poznámka u snídaně před věřitelem "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" mě úplně porazily. Pokud jde o Švejka samotného, tak lepší volba než Hrušínský asi těžko připadal v úvahu, přesto je jeho Švejk trochu jiný než ten z předlohy, u kterého je hrana mezi blbostí a vychytralostí více rozostřená a proto zajímavější.(1.5.2011)

"Voják, který u sebe nemá sirky.... je voják..... Bez sirek." Všechny Švejkovy poznámky jsou nezapomenutelné, všechny jeho rozhovory, které vede s kýmkoli jsou téměř pamětní. Švejkem nemohl být nikdo lepší než Hrušínský.(23.7.2011)

Nikdo jiný než mladý Rudolf Hrušínský nemohl Haškova Švejka zvládnout lépe! Neuvěřitelně věrné a vtipné zpracování knižní předlohy. Dokonalé ztotožnění herce s podobou obrázků od Josefa Lady. Filmová klasika a zlatý fond. Verdikt: 5* a 90 %.(11.5.2012)

Česká komediální klasika a co se týče válečné satiry tak u nás naprostá špice. Prostě a jednoduše hláška střídá hlášku a Vy si jen říkáte kdy to skončí, jelikož ta bolest břicha ze smíchu je neutichající. Steklého Švejk má navíc opravdu obdivuhodný herecký arzenál a je to nesmírně znát v jednotlivých podání a to se týče i menších rolí a roliček. A Rudolf Hrušínský, ten je zde naprosto kouzelný, jediný a opravdový český Švejk :) 5* za 88%(19.5.2015)

• BlackHood

Neee, to fakt nedám. 0% Spálit české filmy...(15.6.2015)

I kdybych četl a viděl všechny Švejky na všechny způsoby od Aše až po třinec. Žádný jiný nemůže z mojí hlavy vymazat to jak si budu Švejka alis Rudu Hrušínského na vždy pamatovat. Tohle je prostě tak skvěle zahraná postava, že na ní nejde zapomenout!(23.12.2017)

Co namítat proti skvělé české klasice???:)(4.4.2006)

• Brejlil

Nesourodý slepenec notoricky známých historek ze Švejka, kde se dají ocenit jen jednotlivosti, jako feldkurát Katz Miloše Kopeckého. Hrušínský se tak zapsal do podvědomí diváků, že už si ani neumí jiného Švejka představit. Přesto je lepší knihu číst než se dívat na tento film, a když už se chcete dívat, zkuste Trnkova Švejka loutkového s hlasem Jana Wericha.(29.11.2007)

Švejk je klasika, kterou mám rád odjakživa... Je to jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů.(10.3.2008)

Lituju Hašku nemůžu jinak. Pro mě Švejk nikdy nebyl tou skvělou národní knihou jako pro většinu lidí. Neříkám, že je to vysloveně špatné, Rudolf Hrušínský je prostě Rudolf Hrušínský, ale mě to bohužel neoslovilo.(25.11.2008)

Vybráno skutečně best of z knihy. Navíc Hrušínský je prostě přesnej. I tak kniha je kniha - několikanásobně lepší a sem tam jsem se při filmu přesto nudil. Kvalita, ale s literaturou těžko srovnatelná. 7,5/10(13.1.2009)

Švejkových adaptací existuje několik, ale ruku na srdce. Dokáže si někdo z vás představit po tomto geniálním snímku jako Švejka někoho jiného než pana Hrušínského? Jde to těžko co?(27.4.2009)

Skvělý Hrušínský a nezapomenutelný feldkurát Katz. 90%(20.1.2010)

Klasika(11.12.2010)

Tak já nevím... Tento film je úžasnou adaptací románu! Ale kniha je o 100% lepší. Hrušínksý je sice výborný, ale zbytek tak nějak pokulhává, asi jsem si to představovala jinak(30.9.2012)

Ke Švejkovi se nedá již nic dodat. Je to klasika, zejména s takovým hereckým obsazením, jako byl pan Hrušínský, nebo pánové Kopecký, Hlinomaz atd. Švejk je české národní zlato, jako třeba Prodaná nevěsta.(4.9.2013)

Švejka téměř nelze převést do filmu, protože podle mě to nejlepší na knize není situační komika, ale rozsáhlé intelektuální monology vypravěče, které Švejka zasazují do politického kontextu - do kontextu levice a anarchismu, kteréžto jsou od Haška neoddělitelné. Na druhou stranu se kniha, která se stala manifestem českého myšlení o společnosti a politice, prostě filmovému zpracování vyhnout nemohla, a v rámci výše definovaných výhrad to verze z konce 50. let zvládla dosti slušně. Technika je na tu dobu vynikající, většina herců taktéž skvělá, i když třeba Brettschneider a Palivec jsou spíše zklamáním. Nad pozdějšími pokusy (například tím ukrajinským) tento nepochybně ční. Ale trvám na tom, kdo nečetl knižní verzi a jen viděl film, pouze ke Švejkovi přičuchnul.(1.1.2014)

Rudolf Hrušinský alias Josef Švejk = skvěle namíchaná kombinace.(19.4.2014)

Naprostá klasika, na kterou se dá dívat pokaždé, když na ni v TV programu narazím. Nespočet skvělých hlášek, pan Hrušínský se jako Švejk už narodil (pozor, to je pochvala) a Miloš Kopecký v nejlepší vedlejší roli v dějinách tuzemské kinematografie :-) Jasně, film sice nemá onen pověstný rozměr Haškova románu týkající se absurdity a zvrácenosti války, ale jako lidová komedie zkrátka nemá chybu.(17.12.2017)

Některé scény už by možná zasloužily trochu přeskakovat, ale je jich minimum. Herecký koncert Hrušínského, Filipovského nebo Kopeckého to hravě nahradí.(25.7.2018)

Nepřekonatelný feldkurát Katz...a vlastně skoro všichni(2.1.2004)

Skvělý český film s nezapomenutelným Rudolfem Hrušínským, kterému zdatně sekundují hlavně Miloš Kopecký a František Filipovský. Čím jsem starší, tím víc mám tenhle film rád, stejně jako knihu.(31.12.2007)

Poslušne hlásim že toto si zaslúži aj 6 hviezdičiek. Nič iné si tento premiérový film nezaslúži.(28.12.2010)

Proč je Jaroslav Hašek tak vysoce ceněn? Protože ukázal jednu z možných cest jak přežít v tomto utrpení na Zemi. Šašky měli přece i králové, a né vždy to museli být "hlupáci" - ba právě naopak. Souhlasím z uživateli, kteří píší, že se jedná o nejzdařilejší zfilmování tohoto díla.(3.5.2011)

Takový průměrný film. Kdybych byla "Švejkova fanynka", tak bych možná dala trochu vyšší hodnocení.(7.7.2011)

Bezvadné zpracování provařeného Haškova majstrštyku. V nezapomenutelných rolích zde vystoupili především Hrušínský, Kopecký a také Bedřich Vrbský v roli doktora Grünsteina. Ale i ostatní známí herci zde mají své malé, ale výrazné party.(21.7.2012)

Neříkám,že Švejk je špatná knížka. Ale mně nikdy k srdci nepřirostla. Film je však trochu jiná kapitola. V něm mi příběhy naoko přitroublého vojáka opravdu zaujaly a bavily. Skvělé výkony Rudolfa Hrušínského,Miloše Kopeckého,Františka Filipovského,Josefa Hlinomaze a Svatopluka Beneše. R.Hrušínský jakoby z oka vypadl tomu Švejkovi, kterého namaloval J.Lada.(2.2.2013)

klystyr pro pani baronku?(2.8.2013)

Nejpovedenější adaptace slavného Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka za 1. světové války. Haškova kniha je legendární knižní forma a je to vůbec nejpřekládanější a nejznámější česká kniha, přeložena zatím do 58 jazyků celého světa. Rudolf Hrušínský v titulní, hlavní roli již zmiňovaného vojáka Švejka hraje tak excelentně, že si troufám tvrdit to, že to nikdo jiný lépe nezahraje. Kulaťoučký, roztomilý, prozíravý, tupý až inteligentní, vyčůraný Švejk mu jde ve všech těchto formách. Z dalších herců bych podotkl opět kvalitního Miloše Kopeckého v roli věčně nalitého kněze. Neuvěřitelně pestrý film, který jsem viděl v mladších letech nespočetně krát a nikdy ho neokoukám. -9/10-(1.1.2014)

Kdo by neznal tento kultovní film v podání pana Hrušínského. Báječná komedie z vojenského prostředí.(30.12.2018)

Geniální zpracování Haškova Švejka s vynikajícím Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Mnoho dalších nezapomenutelných Haškových postav v podání výborných herců tehdejší doby, kteří si své postavy patřičně užívají. Výborný je obzvláště Miloš Kopecký v roli feldkuráta Katze. Tu scénu s replikou "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" člověk jen tak z mysli nevymaže. V současné době z ní (také) docela dost mrazí ...(23.4.2019)

Pro mě není lepší filová komedie. Lze vidět nespočetněkrát, a přesto nikdy nenudi, vždy pobaví a rozveselí. Skoro všechny dialogy zlidověly. Prostě nemá chybu!(14.5.2006)

Karel Steklý, před 2. světovou válkou scénárista řady dosud frekventovaných filmů, se po roce 1945 uvedl jako režisér známou Sirénou, v letech padesátých natočil solidní zpracování Švejka a v 70. letech dovršil svou kariéru ostudnými pro-normalizačními kusy Hroch a Za volantem nepřítel. Jak se na této podivuhodné cestě dávného kamaráda Voskovce a Wericha podepsala frustrace z nedoceněnosti nebo možná nějaký neznámý poklesek, to už dnes těžko rozklíčovat. Nicméně natočit Švejka asi nebyl jednoduchý úkol (literární Švejk uniká každé jednoznačné interpretaci) a Steklý se jej zhostil sice možná příliš konzervativně a prvoplánově, ale to je svým způsobem dobře. Film je, podobně jako Ladovy ilustrace ke Švejkovi, určitou klasickou interpretací, která Haškovu knihu nezkresluje, ale zbavuje některých rovin. Snímek vděčí za mnohé své zdařilé scény kvalitním hercům (Hrušínský, Beneš, Marvan, Kopecký). Opilecká extempore Miloše Kopeckého v roli feldkuráta Katze miluji od dětství. Haškův humor je pro své anarchistické jádro problematický v každé době, a v této stravitelné formě vychovává už přes 50 let.(5.1.2008)

Nevím čím to je, ale slavná Haškova kniha mě nikdy nechytla. Možná sprostým humorem (dnes jsou rozmazlení diváci jako já zvyklí na brilantní britský humor), možná zdlouhavým dějem, ale i když jsem ji přečetl jednou celou a podruhé do půlky, nikdy jsem jí nepřišel na chuť. Zato film je úplně jiný. Řadí se k hřebům české kinematografie a dá se říct, že rozhodně po právu. Hrušínský je jako Švejk naprosto geniální a scény s Milošem Kopeckým v roli feldkuráta Katze jsou skutečně nezapomenutelné. Do toho ten typicky český pohled na svět a nespočet klasických momentů ho řadí mezi moje nejoblíbenější czech made filmy. Josef Švejk: Tak pojď nebo ti budu muset dát přes držku. kurát Katz: Ty seš takovej hodnej. Ja ti dám svoji sestru.(18.6.2008)

Pokud chce někdo pořádnou českou komedii tak si musí vybrat buď tohle nebo něco s Vlastou Burianem(2.3.2010)

K tomuto snímku se dá těžko napsat něco, co už nebylo řečeno. Je to prostě herecký koncert! Hlášek je tady tolik, že by šlo v podstatě o přepis celého filmu. Přes klasické „Na Bělehrad“, „Klystýr, vypláchnou žaludek a chinin!“ přes méně provařené: „Jenom mě jednou málem zachvátil automobil na Karlovým náměstí.“ „Choděj tam pouliční holky a jiná dobrá společnost.“ Jako Švejk je Švejk, ale já si přece jenom nemůžu odpustit vyzdvihnout naprosto úžasnýho Miloše Kopeckého a jeho geniální delirium: „Milostivá paní, vy máte rozkošnýho chlapečka!“. No, nechtěli byste se mít na vojně jako on? Chlastání, děvky, karban a o peníze se vždycky někdo postará za vás! A mám to sem vůbec psát? Tak jo, Haškův román jsem samozřejmě nečetla. To je ostuda!(5.5.2010)

• Biopler

Problém je v tom, že tento knižný príbeh ide ťažko dať na plátno. Zatiaľčo kniha vás zaujme a rozosmeje, snímok až tak nesršal vtipom a aj absurdné scény neboli podané ako v knihe. A samotný Hrušínský sa hoci stavbou tela podobá na Švejka, ale hral ho podla mňa teatrálne.(30.9.2010)

Nezapomenutelná role Hrušínského jako Švejka a Kopeckého jako Otta Katze. Zdařilé převedení Haškovy knihy na plátno.(24.10.2010)

Co dodat...(20.1.2011)

Knížní předlohu pana Haška mám velmi rád, proto si nesmírně cením, že se takto úspěšně povedlo přenést tento klenot i na filmové plátno, Rudolf Hrušínský coby Švejk je geniální. Nicméně pokud něco z dobrého vojáka vyzdvihnout, tak jednoznačně Miloše Kopeckého, který v roli polního kuráta Katze předvádí v plné kráse, proč je jedním z nejvýznamějších československých herců vůbec.(9.9.2011)

„ Kdo je mrtvej, ať se přihlásí do tří dnů u korpskomanda kvůli řádnému vysvěcení ! ” Naprostá česká klasika s geniálním Hrušínským, coby Švejkem a naprosto skvostným Kopeckým v roli feldkuráta Katze. Tenhle klenot mě vždycky spolehlivě vytáhne ze špatné nálady. 100% „ Vem si všechno... Ich ganz bezahlen ! Mně na nějakym krejcaru nezáleží ”(1.5.2014)

"V Bibli najdete skoro všechno, ale ve Švejkovi je úplně všechno." Zdeněk Mahler(10.1.2016)

České filmy natočené v padesátých letech jsou zpravidla totalitní sračky, geniální pohádky a pak sem tam nějaká ta výjimka. A mezi těmi pár výjimkami se nejvíce blyští dvoudílná adaptace Haškova Švejka. Jakoby už možná tehdy herci tušili, že to bude něco geniálního, jinak si nedokáži představit, že se v těchto dvou dílech sešla téměř celá česká herecká elita. [37693. hodnocení, 490. komentář, 86%, 158. nejlepší film](31.12.2018)

Tak jsem se konečně poprvé DODÍVALA na tento film a můžu svědomitě hodnotit:) "Dobrý voják Švejk" právem patří mezi klenoty české filmografie. Je jen málo věcí, které by se mu daly vytknout. Proto je na místě pochvala. Herecké výkony všech jsou famózní (z fj "fameuses" slavné:), tedy proslavené skrz generace. Počínaje Hrušínským přes Filipovského, KOPECKÉHO aj., konče Benešem. Roztomilé scénky v "anclíku", v blázinci či u polkuráta Katze nezevšedněly a mají dodnes ohromnou sílu bavit. Zasloužená "pětka!"(31.1.2008)

Hrušínský a Kopecký - nic víc zde za vypíchnutí nestojí...jinak je to laciné a až téměř ubohé jako ostatně předloha...ne, toto opravdu není půllitr mého piva (šálek mého čaje, chcete-li)...(19.9.2009)

Nezapomunetalná role Hrušinského a nezapomenutelný film. 9/10(16.7.2010)

Haškův román je dokonale převeden do filmové podoby a ač to není jediná ani první verze Švejka, tak je určitě nejlepší a nejznámější. Kvalitní humor a skvělé herecké obsazení dělají z tohoto filmu klenot české kinematografie.(27.11.2010)

Rudolf Hrusinsky genialny. Proste nefalsovany Svejk. Prva polovica ma bavila, absurdny humor len tak srsal, objavili sa dobre narazky na historiu (zaciatok 1. svetovej vojny). Pre mna sa to zlomilo v polovici, kedy zacal byt Svejk obsluhovacom, odvtedy mi to prislo ako natahovanie, aj humoru bolo menej, resp. mi uz dane sceny naprisli nejako vtipne (akurat Kopeckeho postava bola zahrana tiez bravurne). Takze celkovo fajn, Hrusinsky super, zdravy sedliacky rozum a nenapodobitelny Svejk. Nic viac, nic menej.(23.4.2011)

Švejk je prostě Švejk a filmový Švejk je prostě navždy Rudolf Hrušínský. Na rozdíl od všech jiných z pracování je toto nejvíce podobné obrázkům Josefa Lady a dost věrně se drží románové předlohy !(25.12.2011)

Nejlepší česká komedie!Tento film je nesmrtelný.(30.8.2012)

Tak jsem se konečně odhodlala i k hodnocení Švejka. Hrušínský je můj nejoblíbenější herec, ale tady mi nějak leze na nervy. Asi za to nemůže on a fakt neříkám, že by se to dalo zahrát líp, asi mi spíš vadí postava Švejka... nevím... Nedokážu to vysvětlit, ale občas mě to prostě něčím štve... I přesto ale dávám 4*, protože je to fakt dobrej film plnej hereckejch legend. Asi se na to zas podívám, až budu starší, a uvidí se...:)(27.9.2012)

Ten humor jde mimo mě.(5.2.2014)

Veľmi podarený film z čias Rakúsko - Uhorska, ktorý môžem pozerať dookola a nudiť sa nebudem.(8.5.2014)

Jeden z klenotů. Hrušinský naprosto pasuje do role Švejka, tak jak ho známe z Ladových obrázků.(7.6.2015)

• Hapretor

Tohle mě nikdy nebavilo. Nechápu, co na tom ty lidi viděj. Inu, jiná ves, jiný pes.(1.8.2016)

Teď mě napadá, že asi jediná normální postava je nadporučík Lukáš, všichni ostatní jsou víceméně karikatury, nicméně tyhle karikatury se povedly a většina lidí jsou ve skutečnosti v podstatě stejní šmejdi a pitomci jako ve Švejkovi, od Katze po Duba.(28.12.2018)

Absolútna (a zaslúžená) koncoročná klasika. Taký blb ako Švejk nemá na svete obdoby a v kombinácii s jeho nezdolným elánom je to zaručený recept na dobrú náladu. 9-/10(19.1.2019)

• Titus

Neměl jsem vůbec důvod se zde smát. Jediné, co mohu hodnotit je švejkkovský vzhled Hrušínského - ten se opravdu povedl.(23.10.2003)

neuveritelný film plný nesmrtelných slov...(14.2.2004)

Určitě je to nejlepší adaptace slavné knihy Jaroslava Haška s plejádou vynikajících hvězd českého filmu. Všemu však vévodí dokonalý výkon Rudolfa Hrušínského.(22.3.2004)

Naprosto úžasné zpracování románu od Jaroslava Haška. Bohužel musím konstatovat, že kniha byla lepší než film, i když nejsem velkým příznivcem literatury. Rudolf Hrušínský je naprosto dokonalý a nezapomenutelný, přesně vystihuje Švejka tak jak jsem si ho představoval při čtení.(11.4.2006)

Švejk jako knížka i jako film je jedno z mála uměleckých děl, které ve mě vzbuzují hrdost na to že jsem Čech. Tím ani náhodou nekritizuji stav české kultury, ale Švejk je prostě něco, co máme jenom my.(30.12.2006)

Pro Douglase a jemu podobným... Film je film, kniha je kniha. Jednoduché ne.(13.10.2007)

Tento film, nech hovorí kto chce - čo chce, môžem v pohode prirovnať ku Krstnému otcovi. Obidva filmy urobili z románových vymyslených postáv nesmrtelné a zaistili slávu svojim filmovým predstaviteľom. Keď Lada kreslil pôvodného Švejka - podľa návrhu a predstavy samotného Haška - bol to malý chudý nevýrazný vojačik. Chvalabohu, že Lada sa po Haškovej smrti inšpiroval práve ním samotným a tak sa Švejk postavou ponáša na svojho literárneho otca. Takisto nemohol Lada tušiť, že sa do Švejka presne trafí Hrušínský a feldkurátovi Katzovi akoby z oka vypadol famózny Miloš Kopecký. Päť hviezdičiek je málo.(6.5.2008)

• dessa

Švejk rozděluje lidi na dvě skupiny, jedni ho zbožňují a druzí ho nemůžou ani cejtit. Já patřím do druhé skupiny. Ačkoli mám opravdu rád Rudolfa Hrušínského (je i v mém TOP10), zrovna tak Miloše Kopeckého, uznávám muže velkých malých rolí Pepíčka Hlinomaze i mistra dabingu Františka Filipovského, tak Švejk je pro mě knižně i filmově prostě naprosto nezkousnutelná záležitost, jedna hvězda je jen z úcty k velikánům českého filmu.(6.2.2009)

Jaroslav Hašek vytvořil opravdu brilantní dílo, které je po právu nejpřekládanější českou knihou všech dob. A tohle je filmová klasika, kterou by měl alespoň jdnou vidět každý Čech. Herecký výkon Rudolfa Hrušínského je v tomto snímku typicky excelentní, stejně tak výkon Miloš Kopeckého je na neuvěřitelné úrovni. jeden z nejlepších českých filmů všech dob.(30.7.2009)

V Bibli je skoro vše. Ve Švejkovi je úplně vše !!!!(14.9.2009)

Velmi chytrá zábava a navrch jsem naprosto unešená z barviček prvních barevných filmů natáčených u nás v té době :-)(5.5.2010)

"Tak nám zabili Ferninanda!" "A kterýho paní Müllerová? Já znám dva..." Vždy, když se dívám na film nebo když čtu Haškovu knížku, nemůžu se nikdy rozhodnout, zda je Švejk opravdu takový magor nebo si na něho jenom hraje... V podstatě mi to ale může být úplně fuk, protože se královsky bavím. Nezapomenutelná role Rudolfa Hrušínského, při které mu zdatně sekundují i ostatní herci (hlavně Filipovský s Kopeckým), protože postavu Švejka si vždy představím právě v jeho podání. Skvělý film nepoznamenaný budovatelskými bláboly, jen je škoda druhého dílu, ten je o mnoho slabší.(30.9.2010)

Přiznávám se že knihu jsem nikdy nečetla a ač mě Švejk, jako takový nikdy nezaujal, Hrušínský je v této roli tak úžasný, že ta jeho typická česká pitomoučkost je naprosto uvěřitelná a přirozená. Příjemná komedie.(8.6.2011)

Za začiatok som bola odhodlaná dať výborné 4* Sú tam super hlášky ("Začo si tu? /v base/" "Pri hraní kariet som vykríkol sedem gulí ako v Sarajeve."), výborní herci, nadľahčený humor i samotný dej, no ako čas šiel, akosi išiel zážitok čoraz nižšie a nižšie. V prvom rade je chyba (ako to tu už bolo spomínané) v Švejkovi. Nečítala som predlohu, ale Rudolf Hrušínský hral Švejka ako múdreho muža, ktorý zo seba robí hlupáka, aby si urobil srandu z politiky. Pritom o ňom ostatní hovoria ako o absolútnom hlúpakovi a bláznovi. To mi absolútne bilo do očí i uší. Na začiatku bol humor super, no neskôr vymizol a naviac som sa začala nudiť. Film je určite kvalitný, či kamera, réžia, Kopecký, no absencia dobrého humoru a vykreslenia postáv, spolu so zdĺhavosťou znížili moje hodnotenie na 3* 70%(28.8.2011)

Podoba Švejka byla vystižena velice dobře, Hrušínský jako by Ladovi stál obrazem. Neuvěřitelné příběhy našeho národního hrdiny, s kterým se může každý hned ztotožnit. A vedle něj výborný Kopecká jako polní kurát nebo Hlinomaz jako hostinský Palivec. Taky přesné obrazy z knihy.(8.12.2011)

Výkon pana Hrušinského a pana Kopeckého jsou jedinečné :-)! Scéna s točícím stolem je vynikající a když má feldkurát přeludy no jeje :D....(8.5.2012)

Rudolf Hrušínský a jeho role Švejka, to je klasika.Výborná zábava a při pohledu na Miloše Kopeckého mám vždy na tváři úsměv od ucha k uchu, tedy pokud se zrovna nesměju jako blázen.(20.9.2012)

Švejk jde tak nějak mimo mě - sympatického mi na něm není zhola nic.(23.5.2013)

Snad vůbec nejlepší Československá komedie. Na Světě není známá pouze kniha, ale i tato filmová verze s excelentním hercem R. Hrušínským coby Švejkem.(9.6.2013)

Nezapomenutelná exhibice Rudolfa Hrušínského v roli Švejka. Kouzelnými dialogy je prošpikován celý film. A v tom je vidět i síla Haškovy předlohy, která je celosvětově známa.(5.1.2014)

Švejk byl zfilmován několikrát, ale Steklého zpracování se stalo klasikou a kultovním filmem, jak se dnes říká. Steklý se přidržel velmi věrně nejen Haškova originálu, ale i Ladových tradičních kreseb, které ke Švejkovi stejně neodmyslitelně patří. Vše ovšem korunují skvělé výkony herecké. Hrušínský, Kopecký, Beneš, Hlinomaz, Filipovský a mnoho dalších - bez nich si Švejka nedovedu představit. - Steklému se navíc podařil vytvořit Švejka takového, jakého si představoval sám Hašek; tahle postava se otevřeně vysmívala všemu zapšklému ve starém mocnářství, ale tí, že ze sebe Švejk udělal takového prosťáčka, byl prakticky nepostižitelný. Hrušínskému se podařilo na několik místech svou tváří znázornit skutečné Švejkovo protirakouské, protiválečné a vlastenecké smýšlení. Bohužel, mnoho lidí si dodneška myslí, že Švejk byl skutečně blb a že román o něm je jen velká sranda. Není.(7.1.2015)

• Terezinka198

Měním své hodnocení... Je mi líto, knihu jsem četla, nebavila mě. Film jsem shlédla nyní podruhé a chování Švejka mi neskutečně vadilo.(3.7.2016)

300. komentář věnuji filmu který patří k mé osobní filmové špičce. Švejk je pro mě jednou z nejlépe napsaných postav v československém filmu vůbec. Film je vybroušen k dokonalosti a jednoznačně odráží ducha knihy. Lidová komedie je prošpikována zcela jasnými narážkami na dobové absurdity, především nesvobodu v tehdejším Rakousku-Uhersku. Na prahu světové války, kdy zcela jistě mnozí propadli panice a strachu vystupuje postava dobráckého Švejka jako naprosté zjevení. Tváří tvář blížícím se hrůzám je jeho neustálý úsměv a jednoduchý humor založený na ignorování těžké skutečnosti zajímavým prvkem v české literatuře, potažmo filmu. Je jeho postava vzepření se pesimizmu a maloměšťáctví a nebo je Švejk alegorickým představitelem české malosti a zbabělosti, kdy místo postavení se problému utíká z boje a vykrucuje se? Osobně se spíše přikláním k první možnosti. Jaroslav Hašek nabídl zcela jiného hrdinu, s nekonvenčním charakterem, který pobaví a zároveň netradičně popíše nelehkou část našich dějin. Filmová klasika kterou musí vidět všichni.(30.12.2016)

Nejlepší satira na velepána Franze a první světovou vojnu. Oba díly s plejádou hvězd už nejde překonat. 90%(5.2.2017)

Hvězdy dávám za výkon pana Hrušínského. Prakticky definoval, jak si Švejka máme představovat.(2.5.2017)

Nemozem inak. Hrusinsky to jednoducho vedel.(29.9.2003)

Veliká filmová klasika, která patří zaslouženě k nejlepším snímkům naší historie. Pokaždé shlédnutí mám z filmu výborný pocit a zatím jsem se u něj nikdy nenudil. Životní role pro pana Hrušínškého.(18.6.2008)

Prostě skvělé. Filmová klasika z hvězdným obsazením.(10.6.2009)

• marlon

Odhliadnúc od istej výnimočnosti knihy samotnej je jej filmové spracovanie riadna sragora!(6.7.2009)

Skvělá komedie se slavným Švejkem, kterého mistrovsky zahrál Rudolf Hrušinský st.. Dále skvělej hereckej výkon podal Miloš Kopecký.(26.1.2010)

Ačkoli bych v hlavní roli raději viděl Wericha, Hrušínský odvedl jednu ze svých nejlepších prací. Miloš Kopecký a Svatopluk Beneš mu více než zdatně sekundovali, zkrátka je to dnes opravdu součást Zlatého fondu české kinematografie.(23.2.2010)

• Strider

Ne, prostě ne. Odpad.(18.6.2010)

• newer_more

Mně to prostě nic neříká....Nic proti panu Hrušínskému, je to herecká kapacita, ale za ta léta, co nám Švejka rvali do hlavy ve škole jsem čekala něco lepšího...(6.2.2011)

narodni poklad, vic nemam co dodat(27.3.2011)

Jako že staré filmy rád moc nemám, tak tento doslova miluji. Skvělý humor, skvělé herecké obsazení, skvělá režie, skvělý scénář ( ano jsem si vědom že je to podle stejnojmenné knihy ), prostě skvělý film :)...(8.5.2012)

SUNDEJTE MI BRUSLE :-D Tento humor miluju a místní chudáci kteří ho nepochochopily tak ať se jdou klidně vycpat. aaa Byla vojna vypsanááá :-)(15.5.2012)

Naprosto dokonalá záležitost.. Hrušínský ve své životní roli ..(1.1.2014)

Milostpaní, vy máte ale rozkošnýho chlapečka! V tomhle filmu válí hlavně Kopeckej, kterej vyhrál tu pátou hvězdu. Jeho Feld kurát je oskarovej výkon! Škoda že nenatočili spin-off jenom o něm :D(22.2.2015)

Pan Hrušinský jako Švejk je naprosto kouzelný, stejně tak Miloš Kopecký. Nebýt těchto dvou pánů herců, film by tak dobrý nebyl. Bohužel ( možná pro mě ) mě tento humor nikdy úplně neoslovil. Ale některé scénky jsou humorné, Švejk je prostě Švejk.(2.6.2016)

Kdybych měl vzpomenout tři nejlepší a nejvýznačnější filmy z československé kinematografie, vybaví se mi právě první díl tohoto nezaměnitelného českého hrdiny, který svou osobností zcela vystihuje český národ se všemi jeho intencemi. Takto vtipně vytvořený příběh, přitom o tak smutné a těžké době je důkazem, že my Češi jsme schopni si najít vtip a zábavu opravdu ve všem. Dnes už takové filmy nejsou, abyste si je mohli pustit 3x do roka a pokaždé se u nich ohromně bavili. Tento film má celou řadu vtipných dějství, ale nejradši mám asi působení Švejka v moci polního kuráta, kterého zde fantasticky ztvárnil Miloš Kopecký, polní kurát svým vrozeným alkoholismem připravuje divákovi nespočet vtipných glos a prupovídek, díky němu ovšem nahlédneme i do hloubky lidské duše, ukazuje povrchnost a pokrytectví "vojenského kaplana" a jeho úřadu. Kdo dává těmto filmům méně než 5 hvězd, není Čechem a jeho osobnost by asi chtěla patřit jinam a je mi ho líto.(5.11.2017)

Čirá esence pojmu "legendární film". Znám hodně lidí, a sám se k nim počítám, kteří různé životní situace komentují dialogy z tohoto filmu. Viděné snad stokrát a další stovku mám ještě v plánu.(30.12.2018)

Švejk, ať už kniha nebo film těží především z toho, že divák (čtenář) neví, jestli je Švejk opravdu tak blbý, nebo to jenom hraje. Toto je kouzlo jeho úspěchu. Filmové zpracování je skvělé a mohl bych ho vidět pořád do kola, Rudolf Hrušínský a Miloš Kopecký předvedli skvělé výkony a role jim byla psána na tělo. 5* je málo pro klasiku jako je Švejk.(25.12.2005)

"Nikde, nikdy, nikomu na nějakém člověku nezáleželo." :)(17.12.2007)

Skvost české kinematografie. Tak nám zabili Ferdinanda(13.2.2008)

• Guinivieve

Švejka nemůžu v jakékoliv podobě, takže hvězdičku jako omluvu panu Hrušínskému, ale tenhle film jsem nikdy celý neviděla a určitě nikdy ani neuvidím.(28.6.2009)

To je ovšem zlatí česká klasika. Národní poklad!!(25.1.2010)

Moje komedie století. Švejk v podání dokonalého Rudolfa Hrušínského je naprostý nářez a jedna z největších perel českého a československého filmu. Film který mě bude pravidelně bavit do konce života (samozřejmě i díky legendárnímu nadčasovému dílu Jaroslava Haška). Dokonalá česká komedie v tom nejryzejším skupenství jaké si dokážu představit.(15.2.2010)

Já osobně moc nemám rád československé filmy z 50-80 let, ale jsou zde samozřejmě výjimky. Ještě, že se do toho Rudolf Hrušínský pustil, protože v jiném podání, věřím tomu, že by to byl lehce zapomenutelný film. Prostě klenot československého filmu. 87%(10.12.2011)

Těžko se soudí s nadhledem 55 let. Tenkrát se to muselo líbit už jenom proto, že to je barevný. Kdo si ale přečte knížku a rozpozná Haškovu genialitu téměř v každý větě ("... probodli ho na trhu v nějaký takový malý hádce..." - "... To maj ouplnou pravdu: každý zapírání ztěžuje přiznání a navopak...") a taky bravuru vyprávění, která na rozdíl od filmu má smysl a ucelenou návaznost jednotlivejch scének, tomu musí film připadat jako hodně sterilní vývar z vody. Švejk je tu zredukovanej na figurku vychytrálka, kterej ze sebe dělá hlupáka, aby se vyhnul vojně, a když se mu to nepodaří, dělá si aspoň z vojny legraci. To je Švejk podle Steklýho. Haškův Švejk je daleko propracovanější postava a není vůbec takhle jednoznačná. Jenže zase co chtít od filmu z padesátejch let, kterej točil režisér, jenž si nedostatek talentu vynahrazoval angažovaností. Švejk je tak dobrá předloha, že pokud se jí aspoň částečně bude držet sebevětší nýmand, nemůže stvořit úplnou šlichtu. A krom toho: lepšího hranýho českýho barevnýho filmovýho Švejka stejně nemáme.(10.12.2011)

Film je tak známí a hlášky v tom filmu jsou bezvadné. Bezvadné herecké výkony pana Hrušinského a jiných. Mě se to moc líbilo.(22.12.2011)

Kam by to naše zdravotnictví dneska dotáhlo s panem doktorem Grünsteinem...(18.3.2012)

Jak už tu kdosi poznamenal, Steklý měl k dispozici v té době skutečná herecká esa ve středním věku a k tomu (v té době ještě) překrásně malebné exteriéry Prahy a vůbec československé krajiny. Všechny svazky od Haška, posléze i od Vaňka mám přečtené hned několikrát a tak můžu směle tvrdit, že tato adaptace je jedna z nejpovedenějších vůbec. Často se mi stává, že při sledování filmových postav zkonstruovaných z jejich knižních předloh, jejich podoba jaksi neodpovídá mé představivosti, což by nebylo až tak neobvyklé. Tady je tomu přesně naopak. Jako kdyby Hašek napsal před 44 lety scénář k budoucímu filmu s přesným obsazením rolí. --- "Já jsem NEVINEJ !! Noviny vůbec NEČTU! O politiku se NEZAJÍMÁM, NESTARÁM. Pane, vy jste takovej povolnej. Vysvětlete jim že jsem NEVINEJ !!" - "Kristus Pán byl taky nevinej a taky ho ukřižovali. Nikdy, nikde, nikomu na nějakým nevinným člověku nezáleželo." - "Já nejsem Kristus Pán a jsem vopravdu Nevinej!"(17.4.2012)

Třeskutý český humor mistrně převedený na plátno. Tady nemá cenu vyjmenovávat klady a zápory, to je prostě bez chybičky...:) (Oba díly hodnotím jako jeden, poněvadž se nedá mezi nimi vybrat). "Představte si park, třeba na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny! Z toho jsem měl vždycky největší hrůzu..." / "Sedm kulí, jako v Srajevu." / "Das ganze tschechische volk ist eine simulanten bande!!" / "Poslušně hlásím, že tady čekám..." / "Hergot, jak se ten chlap jmenuje? To nevím,ale lidi mu říkají Pepek Vyskoč. ---- Josef Vyskočil!" Nemá cenu pokračovat, bezkonkurenční :) 95%(5.11.2012)

• Havala

Nebýt Hrušínského tak celý film nestojí za nic. Haška fakt nemusím, takže i film mě moc nepotěšil. Po herecké stránce ale není moc co vytýkat většině herců.(28.12.2012)

Verze Švejka, kterou se už nejspíš nikdo nepokusí překonat. Rudolf Hrušínský se v roli "typického" Čecha zapsal do filmové historie stopou vyleptanou do kamene. Herecká elita, která mu v tom sekundovala, tehdejší či teprve nastupující hvězdy československého filmu, dotvořila příběh o vychcálkovi k dokonalosti. A co dokázal Miloš Kopecký vytvořit z vysloveně epizodní postavy feldkuráta Otto Katze, je až neuvěřitelné.(5.11.2013)

Hašek je jedna z největších českých literárních osobností.Film je velká pocta...(7.11.2013)

Nechápem, ako som túto grotesknú genialitku mohol obchádzať tak dlhý čas. Teraz aspoň chápem viacerým vtipom, ktoré kruto a trafene narážajú na opisovanú situáciu a dokonale sa zabávajú a tým pádom bavia divákov na hlúposti a byrokracii a podobných hlúpostiach.(8.1.2014)

Haškovu knihu jsem přečetl snad pětkrát.Nám to naštěstí ve škole nezprotivili,nám rvali ve škole do hlav samé sovětské srágory a to mi zhnusit nemohli,to jsem měl dokonale zhnusené díky výchově rodičů a prarodičů. Film Karla Steklého je naprosto výjímečná záležitost,je to jeden z mála filmů,které nevynechám v předsilvestrovském období nikdy a stále mám pocit,že ho vidím poprvé. Jasných pět hvězd,nestárnoucí klasika, s plejádou herců,kterým se v těchto dobách právem říkalo Mistře! Najděte mi dnes jednoho,jediného českého "herce",který by si toto oslovení zasloužil.(27.12.2014)

R.Hrušinský v životní roli.Film u kterého se zasměje zejména česká povaha. Špička naší kinematografie.(29.12.2014)

* satira na vojnu, armádu, jej hierarchiu * jednoduchosť a láskavosť - najsilnejšie zbrane, a keď sa k tomu pridá humor a úprimnosť - tiež veľmi silní členovia arsenálu človeka, ktorý sa sebavedome pohybuje životom - výsledkom je neohrozený jednoduchý človiečik schopný ustáť akúkoľvek situáciu v živote *(20.4.2015)

Geniální Rudolf Hrušínský jako nepřekonatelný Švejk...pochvala jde na vrub i režii, jelikož přenesl na plátno toto legendární dílo.(22.2.2017)

Hrušínský skvělý, začátek a otírání se o císařství vtipné, pak ale nastoupí na scénu chlast a baby a to v tomhle případě bohužel není plus a film padá do průměru. Zajímalo by mě vykreslení Švejka v knize. Zde je pro mě trochu nečitelný. Jo a atmosféra staré Prahy je tu kouzelná.(14.4.2017)

V Československu, potažmo Česku není snad známějšího humoristického románu, než jsou "Osudu dobrého vojáka Švejka za světové války" od Jaroslava Haška. Ačkoliv tento román byl do filmové podoby převedem hned několikrát, ten od režiséra Karla Steklého má v naší kinematografii výsadní postavení. Podle mého názoru se jedná o životní roli Rudolfa Hrušínského, který postavu Josefa Švejka zahrál vskutku nezapomenutelným způsobem. Pozadu nezůstali ani další hvězdy stříbrného plátna, počínaje Milošem Kopeckým v roli feldkuráta Katze, Josefa Hlinomaze v rolích hostinského Palivce a drogisty Vaňka, Františka Filipovského v rolích komisaře Bretschneidera a poručíka Duba a samozřejmě Svatopluka Beneše v roli nadporučíka Lukáše. Snímku dle mého názoru nechybí opravdu nic, divák se po celou dobu bude náramně bavit, neboť ve filmu zazní celá řada nesmrtelných hlášek a dialogů, které se vryly do paměti řady diváků a které doslova zlidověly. Režisér Steklý zde prokázal ohromný cit a smysl pro každý detail, protože snímek působí velmi důvěryhodně a autenticky, čemuž pochopitelně přidávají i dobové interiéry a zobrazení nejen města Prahy v období Rakouska-Uherska. Za mě zcela po zásluze plný počet bodů.(9.7.2017)

Musím se přiznat, že jsem se Švejkovi vyhýbala jak v literální, tak ve zfilmované podobě. A včera jsem to (díky tomu, že nebylo co dělat) konečně alespoň shlédla a byla jsem celkem příjemně překvapená. Švejk v podání pana Hrušínského pro mě není nijak zvlášť sympatická, nebo líbivá postava... ale rozhodně zajímavá a já se bavila hlavně vynikajícím Kopeckým a Benešem.(19.12.2017)

Hezký film(29.12.2018)

• Godhaj

,,Já nejsem Kristus Pán a jsem vopravdu nevinej!“ Švejkův humor mě nikdy nebavil. V první půli byly scény z nemocnice, z hospody a z kostela ještě docela dobré, ale trable s paní domácí a psem ve druhé půlce už byla jen natahovaná nuda. Uznávám, že Hrušínský opět předvedl vynikající výkon, a vlastně jeho zásluhou jsem film dokoukal až do konce, i když sledovat opilého kněze v podání Kopeckého bylo také dobré. Vtipy se tu tvoří jen jedním způsobem a to Švejkovou předstíranou hloupostí a až parodizací ostatních postav, což je zábavné sledovat několik minut, ale ne hodinu a tři čtvrtě.(27.1.2019)

Klasická česká patlanina, ovšem Švejk je upřímenj a vždycky se dobře poslouchá. "Dejte mu klystýr a pořádný aby se neřeklo, že se u nás neléčil" Chytili ho ve Vodňanech a taky mu rozsekali prdel, že mu z ní cáry lítaly.(30.12.2019)

velmi vtipne, bavil som sa cely film a to som ho videl aspon 10x(24.3.2006)

Je na svete väčší zamálista ako on? :))) Klasika o ktorej by som nepovedal, nič čo by tu už nebolo napísané... Snáď len že film poslúži aj ako kvíz pre ml.generácie a súťaž by mala rovnakú otázku: Nájdite vo filme XY! (doplniť môžte KEMRA, FILIPOVSKÉHO...) sú naozaj zdatne maskovaní :)(2.5.2006)

Velmi důstojné zpracování skvělé knížky a úžasní Rudolf Hrušínský a Miloš Kopecký.(1.1.2008)

Klasika, kterou si na Vánoce nenechám ujít. Opilecké kreace Miloše Kopeckého jsou výborné:)(2.1.2008)

Film mě dokonce donutil si přečíst i knížní podobu a těžko říct, co je lepší.(11.6.2008)

[Literární předloha: Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války] V komentáři k tomuto klasickému filmu naší kinematografie bych se rád opřel o knihu Radko Pytlíka, která se literárně kriticky zabývá fenoménem postavy dobrého vojáka Švejka. (PYTLÍK, Radko. Kniha o Švejkovi. Československý spisovatel. Praha, 1983.) Je známo, že film je omezen svými možnostmi ve zpracování literárního díla. V tomto případě je problém ještě složitější neboť jen těžko lze zachytit "epickou rozvláčnost Švejkových výpovědí" a vyvarovat se disproporci mezi časem vyprávění a časem filmovým. Pytlík dále hovoří o tom, že Rudolfovi Hrušinskému se nepodařilo skloubit dvoustrannou tvářnost Švejkova humoru. "Byl na jedné straně příliš jednoduchý, když hrál Švejkovo blbství, na druhé straně dával příliš zjevně najevo Švejkovu ironii." Film je navíc tlačen dobovou tendencí boje za mír a částečně zkresluje Švejkův obraz ve svůj prospěch. "Nejsilnější figurou v tomto průměrném filmu byl M. Kopecký v roli polního kuráta Katze." Dle mého názoru lze ale tímto filmem čtenáře knížek Jaroslava Haška sentimentálně uspokojit a rozesmát.(5.8.2008)

Někdo o Vánocích dokola a dokola sleduje Mrazíka, někdo Pretty woman a já dokola a dokola sleduji mistra Rudolfa Hrušínského, ,,kterého paní baronka pohodila v outlém věku.´´ To, co se dá říci o knize, můžeme s přehledem tvrdit i o filmu - skvělá reprezentace českého umění ať už literární, či filmové.(18.3.2009)

Švejk je prototypen toho nejušlechtilejšího člověka, jakého si lidská mysl dokáže představit. Film nám v podstatě představuje největšího flegmatika, který se kdy ve filmu objevil, a jeho životní příběh. Jak asi může člověk takového formátu reagovat na určité životní situace? Kam až se dostane? Dokáže ho vůbec něco rozčílit? Nehraje to pouze na nás? Takovéto otázky si budeme klást celý film, zda si na nějakou odpovíme, je však už jen na nás. Rudolf Hrušínský je u mě vzor a obdivuju ho pro jeho rozhodnutí obětovat svou ,,tělesnou krásu" pro roli, jež mu však vše vynahradila. Díky ní se stal v našich českých očích nezapomenutelným.(17.8.2010)

Stará česká klasika.(6.10.2010)

Nejlepší česká komedie.(4.12.2010)

Osudy vojaka Švejka na filmovom plátne. No, takto. Stvárnenie samotného Švejka v podaní pána Hrušínskeho je skvelé, pre mňa je pravým a jediným Švejkom a budem si ho pamätať vďaka tejto role. Príbeh (teda skôr osudy) sú skôr také priemerné, sem - tam sa človek zasmeje, resp. pousmeje a pointa filmu (knihy) je tu jasná - absurdnosť vojny a jej ukážka na naivno - hlúpej postave Švejka. Ale miestami to je vágne, prehrávané, slabučké. Preto priemer(20.12.2010)

Rudolf Hrušínský patří mezi nejlepší (možná je úplně nejlepší) herce českého filmu. Lehkost s jakou se vžil do role Švejka na naprosto fascinující, v jeho podání je Švejk velice milá osoba. U tohoto filmu se směji od začátku až do konce, pozoruhodné jsou i značné absurdity, které jsou ve filmu zachyceny. V tomto filmu je i mnoho dalších výborných hereckých výkonů - mezi ty nejlepší patří výkon Miloše Kopeckého. Prostě skvělý film...(29.4.2011)

Naprostá česká klasika, která nikdy neomrzí. Rudolf Hrušínský jako lidový génius a zároveň blbec prostě pobaví každého bez rozdílu národnosti, věku, vyznání i čehokoli jinýho :D(8.6.2011)

• Coliseum

Jednoduše mě irituje ta zprofanovaná rovnice o Švejkovi coby zrcadlu národní letory, přes to vlak nepojede. Ani po papíře, ani na celuloidu.(8.5.2012)

i když se to nemá ,dovolím si k tomuto filmu jen jedno slovo - DOKONALOST, dále bych si troufl tvrdit ,že film disponuje obrovskou porcí "dobové uvěřitelnosti" ,vypadá to jako by to opravdu natáčeli za "Rakousko-Uherska "(25.10.2012)

Krásný film s legendárním Hrušínským a dalšími potěší svou poetikou a humorem. Hodnocení: 75 %(27.10.2012)

Jsem rád že má tento legendární film tak vysoké hodnocení, avšak vezmemeli filmu je "kultovnost", tak nám zůstane: po čase předvídatelný humor(ale výtečný), výborné herecké výkony(neumím si představit jiného švejka než p. Hrušinského) a to je asi bohužel vše, film podle mého postrádá kvalitní scénář, a to mu bohužel v mých očích hodně ubírá, ale každopádně je to luxusní odpočinková(a to doslova) podívaná, která se jen tak neokouká!!! Za mě 6/10, ale nedivím se vyššímu hodnocení.(6.11.2012)

• janulin123

Omlouvám se drazí čeští vlastenci, ale Švejka prostě ne. Strašná blbost. Tento styl filmu prostě nemám ráda. Nesympatický blbec, vyzbrojen sice inteligentním humorem, který je však tak skvostně přebíjen naprostou stupiditou a nudou celého příběhu, že nakonec to celé ztrácí smysl. A přesně kvůli těmhle filmům nikdy nebudeme dobří filmaři.(25.5.2013)

Výborný Hrušínský, famózny Kopecký, láskavý humor. Napriek tomu som čakal ešte viac... 70%(11.11.2013)

Klasika, která s literární předlohou toho moc společného nemá.(2.6.2014)

Na to, že je to natočeno padesát let zpátky, tak je to nezapomenutelný film, pan Hrušínský byl úžasný švejk a výkon Filipovského a Kopeckého byl také k mání, vtipné, ale někdy také na určitých místech hluché, dobrá komedie. Myslím, že lepší, než dvojka.(15.11.2014)

Moje hodnocení: 90%(27.12.2014)

Je mi líto, ale jak mám Hrušínského rád, tohle mi nic neříká. Neurazí, ale ani neosloví. Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války zkrátka považuji za nezfilmovatelné. Osobně se Haškovu humoru zasměji nejraději s knihou v ruce.(17.11.2015)

Švejku vy dobytku!(14.4.2016)

NAJLEPSI sVEJK. Vdaka Rudlovi ale aj Milosovi...(8.9.2017)

Ďalšia z klasík českej kinematografie, ktorá ma necháva úplne chladným. Možno je chyba v tom, že patrím k mladšej generácii a podobný typ humoru mi proste nesedí, ale proste mi tento film nič nedal. Ale Rudolf Hrušínský je výborný, to sa musí uznať. 60%.(31.12.2017)

Já tak miluju hlášky z tohoto filmu. Pro mě jedna z nejlepších rolí Miloše Kopeckého.(12.1.2019)

Tak nám zabili Ferdinanda.......Tak těmihle slovy začíná skvělá podívaná. Geniální herecký výkon Rudolfa Hrušinského nejst. , skvělá atmosféra filmu, výborné dialogy, tradiční český humor to vše a ješte mnohem více - To je Švejk....(20.3.2003)

Za scény s feldkurátem Katzem dávám pět a dal bych klidně i víc, protože opilecké výstupy Miloše Kopeckého patří mezi mé vůbec nejoblíbenější v českém filmu. Kopecký je - byl - opravdu démon.(27.12.2003)

Rudolf Hrušínský v nezapomenutelné roli. Tak tohle je dobře zfilmovaná předloha! Až jakoby "malované ", milé, vlídné prostředí. Úžasné figurky od hlavních rolí až po minipostavy pejzlarky, harmonikáře, Pepka Vyskoče, Balouna, všech oficírů, postaviček. Vše je propracované do nejmenšího detailu. Každičká scéna je barvitě zahraná. Vynikající herci Marvan, Kopecký, Beneš... nenechávají mou bránici chvíli v klidu. Tohle je vlídný nevtíravý humor, škoda jen, že se podobného kousku již nikdy nedočkáme...(19.7.2005)

Hašek byl tulák,opilec alepředevším spisovatel.Švejk je jeho vrcholné dílo.Film je asi to nejlepší dílo co bylo dle literální předlohy natočeno.Plejáda herců a skvěle dialogy jsou koření tohoto filmu.Já Haška miluji a díky za to,že někdo dokázal natočit tento film.(12.9.2007)

I tomuhle humoru se velice rád zasměju! Kopecky je prostě vynikající! "Sundejte mi brusle"(30.12.2007)

Klasika, která nikdy neomrzí(13.2.2008)

To je orchestr! Proste si nestacim drzet bricho. Hrusinsky je naprosto genialni, nedokazu si predstavit nikoho jineho v jeho roli, to je proste nemozne. Hasek by mu dal pusu na celo a sli by se spolu ozrat, i kdyz to neni jeho Svejk. V kazdem dilu mistrovsky duet, sama finesa. Hrusinsky vs. Kopecky a Hrusinsky vs. Marvan. Uzasne ztvarneni narodni literarni klasiky v narodni filmovou klasiku. Kdo nechape svejkovsky humor ma utrum.(1.4.2008)

Dobrý film ale nepříliš dobrý Švejk.(16.10.2008)

V kazdom pripade prerozpravat Haskovho Dobreho vojaka Svejka podla knihy je takmer nemozne. Knihu som cital a lutoval som kazdej strany ktoru som precital pretoze kazda z nich ma pomaly prinasala ku koncu. Literarny Svejk je fantasticky! Kniha totiz nie je az tak velmi o pribehu ale o samotnych snat stovke pribehov ktore vyprava samotny Svejk preto akekolvek spracovanie moze byt len prenosom dobrodruzstiev Svejka ale prave tie vypointovane kratucke pribehy ktore tvoria takmer gro knihy a ktore vyprava samotny Svejk sa daju spomenut skutocne len velmi okrajovo. Z tohto pohladu ostava len hodnotit ako sa reziserovi Steklemu podarilo preniest atmosferu a jeho dobrodruzstva z cesty na front. Som presvedceny ze nikomu sa to uz snat lepsie nepodari. Stekleho Svejk je skutocne prefilmovany Ladov Svejk, vsetky postavicky su vernymi kopiami doplnkovych Ladovych ilustracii. A tak nam Stekly prinasa aspon zlomok toho co prinasa kniha, verne dobove realie a hutne postavicky prave tak ako ich vykreslil Hasek a nasledne ich podla svojej predstavy nakreslil Lada. Ukazka plejady tych najlepsich hercov tej doby je uchvatna. Steklemu sa podarilo po dlhsom case dat dokopy snat vsetkych vyznacnejsich prvorepublikovych hercov spolu s mladinou aby sme sa mohli opat pokochat ich hereckym majstrovstvom. A to rozhodne nie je malo....(19.10.2008)

Když se řekne Švejk, vybavím si scénu, ve které vybouchne vedle Švejka granát a on zakřičí: "Co blázníte!? Dyť jsou tady lidi!" Podle mě geniální film a Rudolf Hrušínský byl bůh...(17.4.2009)

Bez hrušínskýho bych si ani nepředstavil Švejka, on mu dal život. Vynikající herci a Kopecký je vůbec nejlepší:-)))(30.6.2009)

Naivný príbeh z vojenského prostredia opisujúci príhody vojáka Švejka, ktorý všetko robil presne tak ako mu nakázali....(19.12.2009)

Docela fajn podívaná i když 5hvězd si to odemě nezaslouží,nic meně Rudolf Hrušínský st. tady předvedl hodně pěkný a sympatický herecký výkon.(30.3.2010)

Je snad lepšího Švejka?(28.10.2010)

Tohle je jedinečný film svého druhu u nás. Z oslnivého hereckého obsazení nás pálí oči, z Hrušínského hereckých výkonů se nám chce plakat smíchy a při pohledu na úsměvná pražská místa, člověku plesá srdce. (Ach, jak krásně bylo v Praze) Tudíž úchvatná pastva jak pro oči, tak pro duši. Máme nádherný filmový triumf v naší republice.(8.11.2010)

To je škoda no...... zítra pořádám večírek, budou tam slečny, pití .......... no přijdeš ne?(14.12.2010)

Jeden z nesmrteľných filmov s Rudolfom Hrušínským. Skvelé a zábavné... vhodné na každý okamžik života.(26.8.2011)

Mě se to prostě líbilo! tečka(27.8.2011)

Skvělý film, který dokáže bavit celé generace. Některým Čechům, kteří jsou již příliš američtí se ale opravdu líbit nemusí. Viz Galadriel.(29.12.2011)

jedna z nejlepších komedií... fenomenální !(6.6.2012)

Geniální, skvělé, báječné, úsměvné ... 95%!(20.6.2012)

Až mě překvapilo jak věrně se věnuje film knižní předloze. Samozřejmě všechno ve filmu není, ale většina ano a dokonce i přesné dialogy. Oboje se mi moc líbilo a u obojího jsem se výborně bavil. Švejk je místy dokonalý a po celou dobu výborný. 100%(30.6.2012)

Na tohle jednoduše nedám dopustit. [100%](25.12.2012)

Vynikající filmové zpracování legendární literární předlohy Jaroslava Haška. Dialogy mezi Švejkem a polním kurátorem Katzem patří k těm nejlepším v celém filmu. Katz: „Jak to dopadlo?” Švejk: „No dal jsem mu přes držku a byl klid...!” Katz: „Ajajaj... To jste neměl dělat. To byl pan domácí!” Švejk: „Aspoň vidí, že vlastnit dům není žádná maličkost, nám se to stát nemůže. My žádnej dům nemáme...”(9.5.2013)

'POSLUŠNĚ HLÁSÍM' 90%(5.6.2014)

Tohle je skvost, skvělý nadčasový humor, nejlepší čeští herci. Plno hlášek, které sedí i v dnešní době. Porovnat s knihou bohužel nemůžu, ale na film se vždycky rád podívám.(14.6.2014)

Stará dobrá česká klasika plná zapamätaniahodných hlášok. Tu už sa nedá nič nové dodať.(27.8.2014)

Neznalý předlohy hlouběji než na pár hlášek, jsem na tento film koukal jako zjevení. Slepec epizodických příběhů bez hlavy a paty, bez hlubší dějové linky, propojené pouze postavou trollujícího blbce, to je trochu moc na film, který zdejší osazenstvo vyhání do nebe. Tři hvězdy, protože se na film dá relativně snesitelně dívat, ale v rámci jiných tříhvězdičkových filmů, jsou i dvě hodně.(18.10.2014)

Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským jsou nejkvalitnější Švejkofilmy. Hlášky si pamatuje snad každý.(27.12.2014)

Geniálne satiristické vyobrazenie začiatku 20 storočia a ktomu Švejk, superarbitrovaný pro blbost, neschopný brať čokoľvek vážne zato schopný priviesť každého do blázninca spojené s perfektnými hereckými výkonmi, hlavne Hrušinského a Kopeckého, ktoré sú podľa mňa hodné oscara, vytvárajú absolútne kultovú filmovú klasiku, ktorú napriek veku možno vydieť aj milión krát aj tak sa natom vždy zasmiať. 100%(2.1.2015)

Největší český blbec co má za ušima. Předlohu jsem nikdy nečetl, ale konečně jsem alespoň sjel tuhle šílenost v jednom kuse. Krásné portréty Prahy a tehdejšího městského ruchu. Před pár týdny jsem četl Na západní frontě klid, tak jsem potřeboval tu první světovou válku vidět z trošku lepšího světla a co je lepší než Švejk?(24.2.2016)

98%(21.12.2016)

Není to sice tak vynikající jako kniha, ale je to velmi dobré – vykreslení prostředí i herecké výkony jsou povedené.(12.3.2017)

Tohle provedení Švejka je nejlepší!!!(31.5.2017)

Dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal. Část jsem viděl každý rok o vánočních svátcích, ale vcelku jsem se na to odhodlal až letos. Nevím, čeho jsem se bál, jde o výborný film. Ano, tento druh humoru nemusí sedět každému a popravdě nesedí moc ani mně. Přesto dokáži ocenit, jak se vše tvůrcům dovedlo vyladit do jednotného skvělého celku. Postavy, samotní herci (Rudolf Hrušinský zaslouží absolutoriu), výprava, humor, hudba, … zkrátka všechno sedí a funguje. Švejk se pravděpodobně nestane mým oblíbeným filmem, který si budu často pouštět, ale jsem rád, že jsem jej viděl a mohu jen říci, že se mi moc líbil.(24.7.2017)

Česká komédia, ktorá na svoju dobu obsahuje prekvapivo veľa satirického humoru a (našťastie) nie komunistické idey, typické pre toto obdobie. Videl som to mnohokrát, ale stále sa na tom dá dobre pobaviť.(3.8.2019)

Nebylo lehké překročit stín ostatních Švejků, ale tento byl podle mého nejlepší ze všech - především výkon herců - hlavně Miloš Kopecký jako feldkurát. Na to se prostě nedá zapomenout.(18.1.2003)

Jak knihu, tak film, jsem bral vždy jako grotesku. Nikdy jsem v tom víc nehledal, protože jak jsou některé Haškovy glosy trefné, jiné jsou naprosto mimo, či dokonce až podlé...A je nesmysl (při vší kritičnosti sobě a mému národu), že by Švejk ztělesňoval českou povahu. Ale jako groteska je to fenomenální, hlavně tedy kniha. Film ale taky hodně dělají herci, a ti tu taky byli super. S výtkama na Hrušínského výkon nesouhlasím. Myslím, že to zahrál velmi dobře. Je to dost specifická postava a dnes třeba nevím, kým bych ho obsadil...(5.8.2008)

"..A nešetři mě..."(9.3.2009)

• Shifty86

Svejka vazne nemam rad, nevim jestli vic tu postavu nebo herce... ODPAD(18.3.2009)

Raději sáhnu po knížce nebo Werichově CD, ale i film, především první díl, není špatný. Nejlepší role Miloše Kopeckého - feldkuráta židovského původu Katze nemohl hrát jiný herec.(22.11.2009)

nemám nic co bych k tomuto skvostu mohl říct a přitom neopakoval komentáře druhých...(31.12.2009)

Vzhledem k době kdy film vznikal, je příjemně ideologicky nezatížen (i když něco by se přeci jen našlo). Výkon pana Hrušínského a dalších je skvělý.(2.5.2010)

Myslím si, že neexistuje lépe znázorněna mentalita národa českého než Rudolf Hrušínský v roli Josefa Švejka.(16.5.2010)

já nevím jestli tohle může bejt ještě vůbec překonaný??? Jak by to natočil někdo v dnešní době??? máme tu vůbec tak dobré a hlavně uvěřitelné herce??? nestala by se z toho fraška v hlavní roli s Liškou? (dej mu panbůh věčnou slávu, lišku mám rád, ale všechny blbce hraje prostě on)(25.8.2010)

Knihu som čítal a bola skvelá. Film som videl...a je skvelý! "Český fojak, topra fojak!"(17.10.2010)

Neznám předešlá zpracování Haškova románu, ale tento film z roku 1956 pod režijním vedením Karla Steklého s excelentním Rudolfem Hrušínským v hlavní roli a dalších výtečných herců té doby, je pro mne naprosto nepřekonatelný! Jiného představitele Švejka si už ani nedovedu představit.(25.11.2010)

Celková dobrá nálada tohoto filmu nemůže být zpochybněna, herecké výkony jsou fascinující a tím nemyslím jen pane Hrušinského....Kopecký je geniální, no ne? K dokonalosti možná přispívá i fakt, že to autor vše bral tak nějak lehkovážně, když to sepsal u pár (set) láhví dobrého moku. Každý rok se rád znovu podívám(25.12.2010)

škoda jen, že toho nenatočili víc, já se bavil(29.12.2010)

Povedené filmové zpracování legendární literární předlohy Jaroslava Haška. Švejk v podání skvělého Rudolfa Hrušinského háže do placu jednu vynikající hlášku za druhou. Film v první polovině parádně odsýpá díky řadě komických situací. Nemůžu si ovšem pomoct, ale připadá mi, že v závěru je děj trochu nekompaktní a rozhádaný a nenabízí už tolik humorných scén.(1.1.2011)

Jedna z nejlepších českých komedií ze super hercem v hlavní roli 100%.(6.1.2011)

napíšu to jasně....odpadáři a jednohvězdičkáři....běžte někam....cože???? liška jako švejk??? tomu by se smál i on sám....(8.1.2011)

Česká klasika.(17.5.2011)

Jaroslav Hašek by měl radost. Tento film předlohu povznáší. Samozřejmě dík patří i Josefu Ladovi, který dal Švejkovi tvář. Co si budeme nalhávat, Rudolf Hrušínský je prostě dvojník Švejka od Josefa Lady. Zajímavé komentáře: golfista, Radyo, gouryella(8.6.2011)

• aallccaapp

Prostě jsem tomu trapnému "humoru" nikdy nepřišel na chuť - ani trošku!!!!(20.9.2011)

• Kájuška

Pana Hrušínského obdivuji, ale Haškovo dílo nesnáším a na švejkovský humor jsem alergická.(29.11.2011)

"Já jsem pro to, dát vás všechny postřílet". Dodávám, že je tady plno hlášek a skvělý Hrušínský a samozřejmě feldkurát Miloše Kopeckého, co furt nemá peníze a chlastá. Jasná 5(25.12.2011)

Už jen kvůli dnes velmi slavné vedlejší roli M. Kopeckého jako feldkuráta Katze a všem jeho scénám ve filmu nemůžu hodnotit jinak než 5*.(12.10.2012)

bez chyby(25.12.2012)

Už název napovídá, že Švejk je opravdu dobrák! Rudolf Htušínský si svoji roli užil na 100% neumím si představit, že by to snad zahrál někdo lépe. Díky za super film.(16.2.2013)

Tak trochu jiný styl komedie než ostatní české řachandy. Hašek v podstatě popsal český národ. A ať chceme nebo ne, jsme to my. Vychytralí, snažící se neustále všechno očurat a ze všeho nepříjemného se vyzout. Skvělé výkony Hrušínského a Kopeckého!(28.12.2013)

Nemá to jedinou vadu,tolik nezapomenutelných hlášek co tam padlo,není co dodat komedie všech komedií.(4.5.2014)

obsah knížky by se uživil i v dnešní době i když je 100 let stará...pan Hrušinský se pro tuto roli narodil a opakovaně se na tento dvoudílný film ráda dívám..je plný inteligentního humoru,mouder,které člověk pochopí až v dospělosti a brilantně zahraný všemi herci,kteří se tam hráli ve velkých rolích i se tam jen mihli..holt zlatej fond(26.12.2014)

Knihu jsem nečetl, takže můžu dát s klidným svědomím nejvyšší možné hodnocení. Herecké výkony pánů Kopeckého a Hrušínského jsou geniální.(1.1.2015)

Klasika!(5.1.2015)

Není mnoho co dodat, knižní absurdní nádech se zachoval, pan Hrušínský předvedl jednu z interpretací Švejka, kterou zahrál výborně a já nemám námitek. Ovšem herecký koncert Miloše Kopeckého je opravdu něco neskutečného. Pět, a ani nemrkám. 90%(27.3.2015)

U Prota se můžete ptát, zda-li to byl člověk nebo mimozemšťan. U Švejka se můžete ptát, zda-li to byl idiot nebo dělal idioty ze všech okolo. A podle toho se buď cítit trapně a nebo se skvěle bavit. Já jsem jasně pro to druhé (v obou případech).(25.12.2015)

• the_weaver

Toto už v dnešnej dobe nemá koho pobaviť, leda tak diváka superarbitrovaného pre blbosť. Mám pocit, že som pri sledovaní filmu dokonca trochu ohlúpol.↵  Zábava totiž spočíva akurát v lámanej češtine arcikňažnej, šaškovaní opitého farára a jednaní iniciatívneho blbca Švejka, ktorý berie autority "prehnane" vážne, a tým ich má zosmiešňovať. To je síce dobrý zámer, ale v tomto filme to možno fungovalo pred 60 rokmi, nie dnes, naopak to vyznieva nudne až úboho so štipkou absurdity. Asi akoby sa niekto snažil napodobniť Monty Pythona, ale nedokázal by napísať ani vtipný dialóg.↵  Jediným prínosom filmu sú aspoň pekné zábery na Prahu.(18.2.2017)

Česká filmová komediální klasika : 5 * a 96 % .(20.12.2017)

Kdo nevidel,neni Cech :)(2.1.2018)

• erion26

Nevím proč, ale nemůžu mu přijít na chuť.(1.5.2018)

• Severus007

Švejk mě minul jako kniha a jako film je to víceméně stejné.(7.7.2018)

Hrušinský je prostě Švejk ! Ale zde nejvíce exceluje Miloš Kopecký! Jeho opiecké výstupy nemají chybu!(16.12.2018)

Herecké výkony super. Já bohužel tento film nechápu, takže hodnotím pouze scény, vtipné scény, dobovou úpravu a kostýmy. Dokonalé scény v blázinci jsou povedené, ale na mši nebo co to bylo to prostě nemá. Hvězdiček 4****(30.12.2018)

Geniální komedie, která je další krásnou ukázkou československé filmografie, ze které by si určitě měli naši filmoví tvůrci vzít příklad. Je zde spousta kvalitního humoru, který nikdy neomrzí a spousta hlášek, které se nedají zapomenout. Knihu jsem nečetl, takže nemohu srovnávat její přenesení do filmu, ale mám určitě v plánu si tuto knihu přečíst. A Švejk v podání Rudolfa Hrušínského je doopravdy neskutečný.(30.12.2018)

Uplně výborný film. Navenek hodně hloupý, ale uvnitř pěkně vychytralý proplopuvá Švejk nástrahami rakouské válečné mašinerie. Určitě patří mezi klenoty:-). Vždycky se u něj velmi bavím:-)(5.5.2005)

Je jen velmi málo filmů, které můžu vidět více jak desetkrát a pořád si je budu užívat a bavit se. Počkat, vlastně o žádném jiném ani nevím :) Nejlepší český film vůbec.(30.12.2006)

Neviem, čím to je, ale tento film som už sledoval nespočetne veľa ráz a stále sa dokážem na ňom schuti zasmiať. Zrejme je to vďaka hereckým výkonom Rudolfa Hrušínskeho, ktorý sa úlohy vojaka Švejka zmocnil skutočne excelentne. A tá nezabudnuteľná veta: "Poslušne hlásim." Myslím si, že ide o jedno z najlepšie sfilmovaných knižných diel.(20.3.2009)

prostě kniha je kniha. Film je také úžasný, ale dávám jednu hvězdu dolů proto, že hlavní postavu vidím jinak, než režisér, či pan Hrušínský. Vidím spíše člověka, který se zoufale snaží vyhnout válce. Kdyby nám to ovšem bylo v knize takto polopaticky sděleno, ztratila by se polovina humoru. A to si Hašek nemohl dovolit, protože humor byl jeho život. Myslím, že Hrušinský viděl více Ladu než Haška. Koukám, že si toho všiml i Marigold. Vynikající Miloš Kopecký.(25.6.2009)

Myslim ze kdyz se pred casem hodnotila komedie stoleti,ac nechci urazit pi Polednakovou tak Svejk mel byt jasnym favoritem.Rudla Hrusinsky st.je jako Svejk Josef neprekonatelny.Presne vse zapada do doby stareho mocnarstvi,hlavne ty oblyceje hercu i nehercu.A vubec nejvystiznejsi byl Pepek Vyskocil v druhem pokracovani Svejka na Belehrad.(12.12.2009)

Tak především - film nemá moc společného s knihou! scény na sebe navazují ale doopravdy ne tak jak by měly... kolikrát nevíme co se stalo protože to by člověk musel číst u filmu knihu , vyhodí ho z blázince a hned de zase na policii a skutečně nám neřeknou proč (kvůli guláši,přeci nepude domů hladový ne?)- snad ty scény i natočili ,ale vystřihli tak necitlivě že se spousta příběhu vyhodila a nepoužila. Nejlepší pasáže knihy tam vůbec nejsou - často je to tak škrobené že by se musel Hašek obracet v hrobě - podle některých uživatelů je švejk naivní blb , a možná to tak i podle filmu může vypadat ale opak je pravdou (i když génius taky asi ne , naivní dosti ztuha) to jsou naivní blbové spíše diskutující co toho moc nepochopí, stačí si přečíst knihu a nekafrat soudy .... Pan Hrušinský ho podle mě zahrál dobře a i ostatní herci nebyli špatní ... jen se více držet předlohy a nevypouštět to podstatné...(15.12.2009)

Střízlivým pohledem je to spíš na tři, ale to herecké obsazení je dokonalé.(30.12.2009)

Vždy se těším na Vánoční čas, protože vím, že opět budou dávat mého milého vojáka Švejka ...Hrušínský skvělěl zahrál, ale na Kopeckého neměl nikdo... Absolutně dokonale zahraná vedlejší role... Ve druhém díle zas vede Filipovský ...(2.1.2010)

5* za dialogy 5* za Hrušinskýho. Tohle je film na který se dá koukat znova a znovaa znova a to podle mě ukazuje kvalitu filmu a ne ceny od pseudo kritiků. Prostě nepochopim jak někdo může dát míň než 4*, asi ten film nepochopil, nebo si hraje taky na kritika a hledá jen "něco orginálního" ale na co se dá kouknout jednou na festivalu a pak ten film končí ve skříni. Tohle je klasika a skvělá(27.1.2010)

když to dávaj v televizi min. 2x do roka po, tak už se na to ani nedá dívat(8.5.2010)

Rudolf Hrušinský je Švejk jako by z knihy vylezl a toto zpracování je nejlepší jaké zatím je a myslim, že lepší už asi ani nikdy nebude.(11.11.2010)

Hrušinský válí. Hlavně díky hercům o dvě třídy lepší než knížka.(15.12.2010)

• FAxPR

tenhle film identifikuje českou společnost. bohužel je mi z toho do pláče, co jsme to za lidi.(2.6.2011)

Tohle se prostě nedá překonat:-) Můj jeden z neoblíbenějších filmů vůbec, spolu s Poslušně hlásím určitě neoblíbenější z žánru komedie. Ty hlášky jsou prostě nesmrtelný a herecké výkony ? --- No comment. Dnes už takové české herce prostě nemáme a mít nebudeme, je prostě jiná doba...(24.12.2011)

Každé Vánoce se na tento film těším jak malej kluk. Hrušínský je výborný. Jak zde již několikrát bylo zmíněno, výborný je také Miloš Kopecký v roli "feldkuráta" Katze.(26.12.2011)

Není to srovnatelné s knihou. Je to daleko lepší! A Švejk bude už prostě vždy Hrušínským a Hrušínský Švejkem.(6.3.2012)

...milostpaní, Vy máte ale rozkošnýho chlapečka...budliky, budliky...(8.5.2012)

Skvěle skvěle skvěle co víc dodat(10.5.2012)

Neuvěřitelný film, ani po miliontém zkouknutí neomrzí. Supr komedie, hlášky, skvělé scénky, prostě paráda. Jeden z nejlepších českých filmů, opravdu!(30.6.2012)

Klasika :-) tady nejde hodnotit jinak, ovšem znám dost lidí, kteří se u filmu ani jednou nezasmály (já jsem přesně opačný případ)(10.8.2012)

• insky

Tomuto som proste nikdy neprišiel na chuť a tento český humor mi príde taký, slušne povedané prízemný. Tento vojak švejk robí zo seba takého debilka.(10.9.2012)

Je zajímavé, že Švejk je často považován za blba, vychcánka předstírajícího blbství aby měl z toho prospěch, nebo za typickou českou povahu. Podle mě je to postava mnohem hlubší - je to ten, kdo vidí absurditu a blbost lidské společnosti a má vášeň k vytváření absurdních situací.(2.1.2013)

I když jsme někde četl či slyšel, že tato verze Švejka není zrovna co se předlohy týká ta nejvěrohodnější, jelikož tomto zpracování ze sebe češi prý dělají ještě větší blbce než doopravdy jsou. Pro mne je ovšem Švejk v podaní Rudolfa Hrušínského doživotně nepřekonatelný a jsem přesvědčen, že tu a tam proklamované české švejkovství nalezlo svůj prapůvod právě v tomhle snímku.(2.5.2013)

Český klenot.. Dokonalé dílo po všech stránkách.. 100%(9.7.2013)

Už ani neviem koľkokrát som to videl. Stále sa smejem ako idiot. Tak priblblý ksicht môže vystrúhať len Hrušinský a časť keď je spolu s Kopeckým to je proste klenot českej kinematografie. Absolútna topka. Musím priznať, že kniha je lepšia ale nie oveľa.(18.10.2013)

A pak, že v té době vznikaly jenom braky. Maximální herecké obsazení s maximálními hereckými výkony, úžasný scénař a režie. Pan Hrušinský je nejlepší Švejk, co kdy byl. Miloš Kopecký jako Feldkurat Katz je snad nejlepší !!!(31.12.2013)

Je to takovej komediální československý film . U tohohle filmu se snad musí bavit každý. Voják Švejk prostě udělá ze všeho takovou blbost že jsem se pořád smála . A Hrušinský je fakt skvělej v roli Švejka.(14.1.2014)

Parádní. 9/10(2.4.2014)

Proste srdcovka... Kniha super ale Hrusinsky vo filme nema chybu akoby sa pre tuto rolu narodil. U mna jednoznacne 10 z 10(27.12.2014)

Miluju tyhle dvě zpracování Švejka. Podle mě jsou to zpracování vůbec nejlepší. Ostatně můžeme to vzít od začátku. Pak Hrušínský je v téhle roli prostě geniální a to je základ všeho, když je hlavní postavou. K tomu skvělý Miloš Kopecký a jeho nezapomenutelný feldkurát. Opakovat tady legendární hlášky nemá smysl. Mě se prostě Švejk líbí a miluji tyto dva díly. K tomu skvělá dobová hudba a vynikající scénář. Parádní verze.(22.10.2015)

Filmová klasika...(26.12.2015)

Nezapomenutelný film se spoustou skvělých hlášek a legendárním Rudolfem Hrušinským! Skvěle mu v tomto díle konkuruje či asistuje pan Miloš Kopecký! Skvělé dílo! A Chinin :-D Nejlepší je nechat si stříknout petrolej pod kůži, to máš horečku, že vyskočíš z okna :-D :-D :-D(29.2.2016)

Rudolf Hrušínský je asi nenahraditelný pro roli "ladovského" Josefa Švejka. Film na své stáří má svůj půvab a vtip.(14.6.2016)

Výkony všech herců jsou perfektní. Všem tu roli věřím do posledního detailu. Švejk je můj nejoblíbenější "český" film, který jsem jenom za poslední rok a půl viděl aspoň 10×. Pokaždé objevuji nové a nové hlášky. Nedávno jsem se setkal s názorem, že Švejk vlastně možná vůbec není takový hlupák, jak se zdá, nýbrž je naopak nejchytřejší ze všech postav. Dodnes si nejsem jistý, jak to teda je.(2.7.2016)

Švejkove odpovede nemajú chyby, potreboval by som ho občas, aby išiel za mňa vybaviť veci na slovenské úrady.(30.8.2016)

Dokonalé vykreslené postavičky dle Haška jsou prostě nezapomenutelné...můžu se na to koukat stále dokola a dokola..)(7.11.2016)

Krása krása krása(23.12.2016)

Totální pecka...5* jen to švihne(24.12.2016)

Steklý natočil kupu hnoje a na vrcholu tý hromady trůní Švejk(16.12.2018)

Geniálny výkon Rudolfa Hrušínskeho.(29.12.2018)

Naprosto skvělý film a naprosto skvělé výkony herců Hrušínského jako Josefa Švejka a Kopeckého jako Otto Katze. Vždycky se rád podívám znovu a znovu na výborný film. Zkrátka a dobře za mě 100%.(30.12.2018)

Snímek, který řadím do top 5 české kinematografie. Příběh pražského "ouřeního blba" zvárněný podle Haškovy knižní předlohy perfektně vystihuje českou měšťanskou společnost nejen začátku 20. století. Hrušinský jakoby se pro tuto roli narodil. Film sype jednu hlášku za druhou. Na závěr jen dodám literárními kritiky kladenou řečnickou otázku: "Švejk - idiot nebo génius?" 95 %.(8.3.2019)

Kdyby Hašek mohl ten film vidět, tak jsem přesvědčený, že by byl nadšený. Je jen málo filmů, které se mi líbí stejně, jako knihy a tento k nim patří. Ty neuvěřitelné herecké výkony a hlášky. Filmu není co vytknout.(23.7.2019)

Povedené zpracování Švejkových příhod. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má Rudolf Hrušínský, který je pro roli Švejka jako dělaný. Škoda jen, že humorné scény jsou založeny stále na tom samém, takže s ubíhajícím dějem se stávají méně zábavnými.(14.9.2019)

Ve svých erotických snech si často představuji, jak to asi v té koupelně po příchodu Švejka probíhalo. Odpusťme scénáři a režisérovi že v románu ho svedla ležíc na gauči a odhalujíc punčošky...(19.2.2020)