Úhoř (festivalový název)

• japonský

うなぎ

Eel, The

Japonsko, 1997, 117 min

Takuro Jamašita ze žárlivosti zabije svoji ženu. Po 8 letech ve vězení je podmínečně propuštěn na svobodu. Odejde do malého městečka, kde si otevře holičství. Z vězení si s sebou přináší úhoře, který jeho jediný přítel. Snaží se ode všech lidí držet odstup. Jednoho dne zachrání život Keiko, která se pokusila o sebevraždu. A minulost nejde jen tak zapomenout.(18.4.2006)

• garmon

...po Hluboké touze po božstvu a Baladě o Narajamě bylo tohle opravdu velké zklamání. Podivná snůška vypiplaně nepravděpodobných zápletek, neuvěřitelných povah a okolností, uzlovatý děj směřující k závěru jak ze špatného amerického filmu. Část viny beru na sebe pro totální neznalost japonského temperamentu - ale při sledování jmenovaných mi to nevadilo. Nacházím souvislost mezi ujetými povahami z ...božstva, ale chybí tomu oslnivost vizuálna a osudovost. Připomíná to pozdní Resnaise - jde tu jakoby o něco víc, než o film, ale nedrží to moc pohromadě. Nechápu Zlatou palmu, fakt ne... Budu pátrat v režisérově díle dál.(7.8.2011)

Jako u většiny pozdní tvorby Shoheie Imamury, jde o soubor relativně náročných sociálních a psychologických témat, podávaných však poměrně vstřícně, s určitou hravostí a víceméně odlehčeně (minimálně oproti předcházejícím etapám tvorby - viz např. Insect Woman, Murderous Instincts, či o něco později Vengeance Is Mine). Proces resocializace hlavní postavy po propuštění z vězení je pojímán spíše humorně, vážnější je Imamura, co se týká citového zrání hlavních aktérů a zejména scény s jídlem (především ta první - nebudu vyzrazovat, při/po shlédnutí je zcela evidentní, co mám na mysli) jsou neskutečně silné, svou intenzitou dosahující kvality vrcholů rané režisérovy tvorby, a přitom naprosto jednoduché, obyčejné a nevyumělkované. Téměř *****(2.5.2010)

• Houdini

Zlatá Palma(8.12.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $418,480Tržby Celosvetovo $-(19.3.2009)