Honba za uhlím a hledání černé žíly. Kdyby byl film natočen třeba jen o pět let dříve, bylo by tam asi daleko více než jen občasný obraz Gottwalda a Stalina. Rozhodně by v tom bylo i více soudružských keců. Výměna ředitele z řad dělnictva se zdá jako dobrý, nicméně nelehký úkol. Nový, místy až přehnaně spravedlivý direktor, naráží na tehdejší sociální a zaměstnaneckou politiku i mediální kritiku. Honba za rekordy plánu se mění v zoufalé udržení zaměstnanců. Morální hodnoty poctivé práce jsou zde konfrontovány s jednoduchým přáním polepšit si, i s touhou po mamonu. Nechybí zde ani tragické události. Karel Höger a Vladimír Šméral v nezvyklých politických rolích, nicméně neztrácejí nic ze svých kvalit. Film, který je zabalen do lehce blednoucího rudého obalu.(18.3.2013)

• Snorlax

Steklý se nemohl rozhodnout, zda natočí čistokrevný budovatelský film, nebo psychologické drama. A tak celou dobu film osciloval někde na hraně, až se uosciloval k ponuré zbytečnosti.(14.5.2013)

U mna este o cosi lepsie nez film Na pochode sa vzdy nespieva s Elom Romancikom. Film sa sam nevie rozhodnut, ci chce byt dramou, alebo dalsim budovatelskym patosom z uplynulych 50. rokov. Smeral to zahral dobre, prekvapila ma ucast Hogera /Krakatit 1948/. 63 %(18.9.2014)

V podstatě se jedná o čs.filmový týdeník, jen protažený do hodiny a půl a s lepším, mnohem realističtějším dějem. Budovatelské nadšení vyprchalo, horníci slyší pouze na šustění bankovek a když jim vezmou naturální požitek v podobě uhlí zdarma, neštítí se ani vyvolat stávku. I vyšší komunistický funkcionář, kterého hraje Höger, není zrovna kladnou postavou, ve vypjatějších situacích se snaží zbavit odpovědnosti a převalit vinu na jiné, nejlépe prvorepublikové inženýry. Ve filmu překvapí Moučka jako horník s nevelkými morálními kvalitami, Brzobohatý mluvící slovensky a Matuška do práce se nehrnoucí, zato hodně zpívající.(6.1.2013)

• raininface

Dodíval jsem to, fakt dodíval, ale ruce mě z toho bolely, jako kdybych fáral taky.(25.10.2012)