Lupič Legenda

Drama / Krimi

Československo, 1972, 91 min

Karel Steklý

Karel Steklý

Eduard Cupák, Vladimír Menšík, Bohuslav Čáp, Eliška Balzerová, Jan Kúkol, Jiří Holý, Consuela Morávková, Vladimír Brabec, Martin Růžek, Josef Beyvl, Josef Větrovec, Jaroslav Satoranský, Čestmír Řanda st., Eduard Dubský, Josef Hlinomaz, Karel Vochoč, Ferdinand Krůta, Miloš Nesvadba, Jaroslav Moučka, Jan Skopeček, Tomáš Sedláček, Ela Šárková, Miloš Vavruška, Oldřich Velen, Ivan Vyskočil, Raoul Schránil, Jaroslav Cmíral, Ivo Gübel, Hana Zagorová, Soňa Zborníková-Stenová, Karel Fořt, Karel Hábl, Oldřich Hoblík, Miloslav Homola, Rudolf Horák, Jarmila Horská, Vladimír Hrubý, Valerie Chmelová, Ilona Jirotková, Václav Kaňkovský, Jiří Lír, Jana Posseltová, Zdeněk Skalický, Josef Koza, Josef Cmíral, Karel Klement, František Němec, Petr Zámostný, Svatava Černá, Ludmila Engelová, Renée Nachtigallová, Lubomír Pánek, Jiří Vondrovic, Zdeněk Dohnal, Gustav Jankovský, Bohumil Koška, Vladimír Navrátil, Miloslav Novák, Pavel Osif, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Václav Fišer, Jan Víšek, Lubomír Krystlík, Karel Prchal, Willy Kuk-Znamínko, Josef Skrčený, Kajetán Maudr, Mirko Musil, Ivo Niederle, Stanislav Šimek, Josef Maršík, Vladimír Pospíšil, Vladislav Špidra, František Svačina, Vít Pešina, Petr Skarke, Jiří Kúkol

Ikdyž v tomto filmu hraje celá plejáda vynikajících herců, zdá se mi, jakoby zůstal režisér Karel STEKLÝ divákovi něco dlužen. I jindy vynikající EDUARD CUPÁK tam hraje bez eufórie a bez nějakého většího nasazení. Celkem mi nebyla jasná úloha Vladimíra MENŠÍKA, který s vervou sobě vlastní místama až přehrával. Nemohu tomu dílku dát více jako průměrné ohodnocení.(19.7.2010)

• Gimli

Výborní čeští herci ve filmu, ve kterém je prostinká zápletka natažena na úmorných 90 minut.(30.8.2008)

• D.Moore

Tohle mohla být vážně dobrá C. a k. gangsterka, ovšem kdyby se obešla bez té otravné politiky. Hereckou sestavu na to rozhodně měla.(18.3.2017)

Přehlídka hereckých es v poměrně nezáživném a lehce tendenčním filmu, odehrávajícím se v dobách c. a k. monarchie. V nechvalně proslulé režijní tvorbě Karla Steklého je tohle dílko ovšem pořád ještě slušný standard.(1.10.2017)

• fmash

Nemá smysl hovořit o bezpochyby (a celkem tradičně) dobré výpravě nebo o pár dalších obvyklostech. Film jako celek je prostě špatný. Zajímavé jsou dvě věci: jednou z nich je efekt vyvolaný angažováním tolika skvělých herců ve snímku s tak slabým scénářem. Vznikají tak jakoby ostrůvky zdání dobrého filmu vždy když se v záběru ukáže někdo jako Menšík nebo Hlinomaz, kteří z každé věty udělají malý koncert, aby vzápětí celá atmosféra zmizela do nikam, jakmile záběr opustí. Rafinované, leč nedostatečné. Druhá zajímavost je poněkud pikantní — politické vzdělání v době vzniku filmu bylo jiné než dnes a původně protisocanský nádech časem ztratil okolností znalého diváka: dnešní mladá generace (bude-li ji ovšem takový film zajímat) nedovede rozdíl mezi socialisty a komunisty rozeznat a logicky jí musí proradnost některých postav připadat jako relativně svobodomyslná kritika uvnitř komunistického hnutí. To je jistě zábavné, ne však dost. „Dnešní čtenář je hrozně zmlsanej!“, stěžuje si Menšíkova postava, když se jí policie snaží přišít šíření pornografie. Dnešní divák ovšem také, dodávám já.(8.5.2011)

• FilmFan24

Excelentní herecká elita, excelentní herecké výkony v bohužel excelentně unylém filmu.(25.11.2008)

(2x) Pěkné krimi drama z počátku 20.století, mírně politické (odpovídající dobám konce Rakouska-Uherska). S pěknou historickou výpravou je snímek laděn jako komorní příběh, s ukázkou tehdejší kultury (prostředí cirkusu a poutě, šantánu s jednoduchým zábavním programem, začátek provozování kočovného biografu, dobová kavárna, noviny coby nejsilnější médium své doby, galantní obleky gentlemanů, uniformy c.k. policejtů, kostýmy dam z vyšších společnosti). Mě se to moc líbilo, taky kvůli pěknému obsazení (skvělí Menšík, Brabec, Růžek, Větrovec a další, rovněž jako Eduard Cupák v hlavní roli, dále mladá Eliška Balzerová a třešničkou na dortě je zpěvačka Hana Zagorová). 75%(19.2.2017)

• Maq

Velmi chabý příběh dokurvený bolševickou propagandou.(20.8.2018)

Kdyz lupici a policajti meli smrnc.(8.5.2011)

• Master19

Neskutečně kvalitní herecká přehlídka v nudné a hloupé, politicky akcentované kriminálce.(13.10.2008)

Ve filmu nefunguje nic, režie mizerná stejně jako scénář, hudbu kterou Hála složil by byla úspěšná u němých filmů...(13.2.2013)

• ghatos

Zdejší hodnocení je odpovídající. Je to podprůměr. Vladimír Menšík to sice drží svými hláškami typu: "tohle je perfidní produkt maloměšťácké morálky", leč to nestačí ani na 3 hvězdičky. 45%.(19.7.2010)

• klúčik

Výborne obsadený film , no strašný, nezáživný, pomalý..... 15%(21.11.2011)

• Paity

Eduard Cupák vždy patři k mým velikým neoblíbencům, ano přesně tak. Pořád bručel, pořád se mračil, ať hrál v kriminálce, muzikálu, dramatu nebo komedii.(17.1.2014)

• Dzonysek

Skvělé herecké obsazení vytvořilo potenciál, který nebyl příliš využit. Film je úmorně nudný, několikrát jsem se v průběhu jeho sledování musel ujistit, jak dlouho vlastně trvá a modlil se, aby už byl konec. A ten hudební doprovod, to taky není žádná velká sláva. Ovšem co mě totálně poslalo do kolen, to byla patetická scéna v posledních sekundách filmu. Taková závěrečná křeč po bídném filmovém zážitku. Zaujala Menšíkova hláška: "Dát ženský sem tam přes hubu, to je přeci morální hygiena". Takže asi tak.(18.4.2012)

• Tamdydam

Před Cupákem klobouk dolů, samozřejmě ani ostatní herci nezaostávají ( taky tu hraje tehdejší herecká elita ), ale film samotný opravdu téměř o ničem(2.11.2008)

• ivonius

Škoda, že se film netočil dnes, jde na něm totiž vidět ruka komunistických cenzorů.(20.3.2013)

• Kajislav89

Naprosto nezáživné a ničím nevynikající. Zdlouhavé a utahané. Herecké výkony nejsou špatné, ale dojem to nezachrání. Navíc mi přijde hodně nerealistická závěrečná přestřelka.(26.10.2011)

I přes poměrně slabý scénář se z toho mohlo vytěžit daleko více, ale to by asi musel na režijní stoličce sedět režisér Jiří Sequens mající s tímto žánrem nemalé zkušenosti. Tolik ve své době populární námět o stávce dělníků organizovanými lidmi nazývanými anarchisty už byl tolikrát zvěčněn filmovým páskem, že už se tvůrci takřka začali neustále opakovat a ve snaze se přeci jen krapet odlišit nedokázali příběh jako celek stvořit do souvislostí. Herci se v tomto snímku snažili, ale v podstatě neměli čeho se pořádně chytit. Politika, cenzura, dělnické ideály a krach. Přínosné je, že z toho nevyzařuje tolik typická agitka, ale v tom je asi ten největší problém. Snímek je prostě bez energie a nějaké té svěžesti.(21.12.2015)

• pipapa

Plejáda našich super-herců stejně nevýrazná jako samotný, nevýrazný a totálně plochý film. Obsazení Zagorové do role šantánové zpěvačky je úplně scestné.(21.6.2018)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 22.3.1973 (Paříž, Oko)(13.2.2013)

<< předchozí 1 2